Kateřina Aragonská: Pravá královna

kniha od:

Kateřina Aragonská: Pravá královna https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/300458/mid_katerina-aragonska-prava-kralovna-tIG-300458.jpg 4.6 472

Šest tudorovských královen série

< 1. díl >

Šest tudorovských královen. V prvním ze série zamýšlených románů o šesti tudorovských královnách představuje historička Alison Weirová Kateřinu Aragonskou. Fantasticky živý portrét první ženy Jindřicha VIII. bourá mnohé mýty o této hrdé ženě. Už ji nevykresluje jako jednoznačnou oběť dějinných zvratů. Na stránkách knihy ožívá charismatická, nezlomná a odvážná hrdinka, jež na prahu stáří marně bojuje o lásku manžela a budoucnost své královské dcery. Její tragický příběh nikdy nepřestane fascinovat.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Historické romány

Vydáno: , BB art
Originální název:

Six Tudor Queens: Katherine of Aragon. The True Queen , 2016


více info...

Komentáře (166)

Komentáře 166 Recenze 4

katerina28349
katerina28349
05.12.2023 5 z 5

Kateřina Aragonská je historický román o španělské princezně a následně anglické královně. Které osud naplánoval strategicky výhodný snatek pro udržení míru a válečné pomoci mezi Španělskem a Anglií.
Kateřina byla silná, vzdělaná, zásadová, laskavá, ale především statečná a věrná žena. Jejím životním úkolem byla porodit syna - dědice anglickému králi Jindřichovy VIII.
Tento nesplněný úkol měl za následek změnu církevního řádu a špatný osud královny v podobě snahy krále o anulování jejich manželství stejně tak jeho kruté zacházení a chování se vůči královně a jejich společné dceři princezně Marii. Kateřina si i přesto zachovala svou věrnost k katolické církvi až do své smrti.
Za mě čtivý historický román o osudu První královny Kateřiny Aragonské. Už se těším na další díl této série Tudorovských královen a jejich osudech.

IvikaS
IvikaS
20.11.2023 5 z 5

Smekám před autorkou, která dokázala napsat napínavou a strhující knihu, přestože je jasně dané co se bude dít a jak to dopadne.


Jaruš7
Jaruš7
14.11.2023 5 z 5

Audiokniha skvělá.
Pohledem ženy žena královna, která hrdost povýšila na ctnost.
Podrobněji sestavený životopisný obraz role politicky a strategicky naplánovanému sňatku pro udržení smíru a možné válečné pomoci mezi Španělskem a Anglií.
Povinnost porodit králi syna - dědice byl životní úkol všech královen. A tak tyto nesplnitelné úkoly měly v tomto případě za následky změnu církevního řádu a neblahé osudy královen, z nichž se zrodil i verdikt o dědictví království ve prospěch dcer.
Osud k ní byl o něco laskavější než k ostatním ženám krále Jindřicha VIII.
Zachovala si důstojnost a věrnost katolické církvi do konce svých dnů.
Příjemný poslech mi podrobněji odkryl po seriálu Tudorovci obraz první manželky neslavně proslulého krále.

ZanZara1
ZanZara1
06.11.2023 5 z 5

Příběh španělské princezny, a pozdější anglické královny, Kateřiny Aragonské, jsem samozřejmě znala, nicméně vyprávění sepsané Alison Weir, mne naprosto dostal. Kateřina byla neuvěřitelně silná, šarmantní, vzdělaná, ale především statečná, zásadová a věrná žena. Její osud mne velice zasáhl, a bylo mí jí neskutečně líto. V průběhu knihy jsem začala naprosto nenávidět Annu Boleyn, a Jindřicha bych nejraději vystřelila na měsíc, když se z milujícího a něžného manžela, který svou ženu na rukou nosil, stala doslova bezcharakterní zrůda. Nebohá Kateřina dopadla bídně. Na konci knihy jsem už pro ní ronila krokodýlí slzy, jak moc mi jí bylo líto. Jsem zvědavá na druhý díl o Anně Boleyn. Za mě 100%.

ondras666
ondras666
03.11.2023 5 z 5

Opravdu povedená kniha z pohledu pravé královny. Opravdu povedené dílo.

Dagmus
Dagmus
03.11.2023 5 z 5

lepší historický román

Ladyhawke1983
Ladyhawke1983
03.11.2023 4 z 5

Byla Catherine of Aragon milující žena a matka, kterou srazil zlý osud představovaný jejím manželem a lidmi kolem nich či zatvrzelá věřící, která si lásku pletla s povinností na kterou jí připravovali celý její život stejně jako jejího muže? Na to už se historie neptá a dějiny píší vítězové. Bohužel toto asi nikdy, nikdo vědět nebude, kdo v té době nežil a člověka neznal. Alison Weir si vybrala popsat život první ženy Henryho VIII ve světle toho prvního. Jako těžce zkoušenou milující ženou, která možná až naivně doufala, že změní názor svého muže (možná také bohužel oběti té doby a nátlaku na mužského dědice, ale se spoustou špatných vlastností). I když jako každý jiný člověk, který není černobílý, není vykreslena jen v pozitivním světle, má své špatné vlastnosti a třeba mi párkrát docela lezla na nervy.
Její příběh jsem se poprvé dozvěděla - opět trochu jinak - před nějakými dvaceti lety a ačkoliv to, co se fakticky (nikoliv emočně) dělo s šesti ženami, jsem již znala, nebránilo mi to v tom si knihu zakoupit a přečíst. Alison píše poutavě, příběh jen klouže po listech knihy, byť na začátku může děsit větší počet stran, nebudete v tom nijak zabředávat. Doporučila bych každému, kdo se o historii zajímá, i když stále s menším nadhledem, stále se jedná o historický román. Kniha je psána lehčí formou snad aby mohla oslovit co nejvíce čtenářů.
Zbývající romány včetně dvojice o princezně/královně Elizabeth mám již v knihovničce a ráda si je do budoucna přečtu.

DK197
DK197
27.10.2023 5 z 5

E-KNIHA: V podání autorky-historičky byl pro mě osud Kateřiny Aragonské srdcervoucí. Sice někde fakta doplňují autorčiny úvahy, zcela jasně ovšem vysvětlila v závěru knihy, proč k nim došla. Kateřina sama byla obětí své doby, obětí lidí kolem ní a své vlastní lásky k jindřichovi a bohu. Tuto knihu si přečtěte, pokud: máte rádi historické romány, zajímáte se o historii, nebo prostě chcete jenom skvělou knihu, která vám může nabourat nekonečnou řadu přečtených detektivek. Tato knížka je opravdu skvělá a její délka mi vůbec nevadila. Někteří čtenáři se vůči ní vyhrazují a také ke zbytečným podrobnostem, mně se to naopak líbilo. A to hlavně proto, že mi to dalo komplexní náhled do tehdejší doby a celého Kateřinina života od příjezdu na anglickou půdu. Se sérií hodlám rozhodně pokračovat. Je to ten nejlepší historický román, co jsem zatím držela v ruce. S klidným svědomím ho doporučuji i mužům, nejedná se o přeslazený romantický příběh, ani romantickou tragédii. Jde prostě o jeden lidský život jedné nešťastné ženy.

Mishi
Mishi
19.10.2023 5 z 5

Kateřinin osud asi všichni z dějepisu znají, ale dívat se na svět jejíma očima je něco úplně jiného. Kniha je skvěle napsaná, měla jsem pocit, jako bych byla součástí. I když ve skutečnosti bych být nechtěla. Byť královna, byla Kateřina svázána spoustou pravidel a plně závislá na vůli manžela. Muset se prosit, aby směla navštívit dceru... Skvěle popsané dobové reálie i vykresné emoce. Pasáže, kde Kateřina truchlí nad ztrátou tolika dětí, byly opravdu silné. Děkuji autorce za tenhle zážitek a těším se na další díly.

Ctv
Ctv
09.10.2023 4 z 5

Moje první setkání a autorkou (Alžběta z Yorku) bylo velmi rozpačité, ale dala jsem jí ještě šanci a neprohloupila jsem.
Pokud bych měla začít pozitivy, tak je to rozhodně čtivý styl psaní, přehršel zajímavých informací, nahlédnutí do historie Anglie. Fascinovaly mě popisy intrik, falše a nepřátelství. Na jednu stranu můžeme Kateřině a jí podobným závidět postavení, moc a bohatství, na stranu druhou neustálý strach o postavení a boj proti intrikám rozhodně záviděníhodný není. Fascinoval mě ten paradox bohatství na straně jedné a utrpení, které autorka popisuje. Kateřina si žije v paláci, z pohledu obyčejných lidí v luxusu, v truhlách má majetek za statisíce, ale ve skutečnosti dluží kam se podívá a hladoví ... Opět hezká ukázka toho, jak peníze a moc hýbaly světem ve středověku, stejně jako hýbou dnes. Zkorumpovanost církve tu je také hezky popsána.
Co se mi na knize nelíbilo, je její rozvláčnost. Ostatně často zmiňována v ostatních komentářích. Nevadí mi tlusté knihy, ale potřebuji tam nějaký děj, zápletku, tajemství. Protože tady čtu o osudu člověka, o kterém vím jak dopadne, je skutečně kniha příliš objemná. Kdyby autorka ubrala na některých detailech, udělala by lépe.
Celkově ale hodnotím jako příjemné čtení s pozitivním přínosem ve formě nahlédnutí pod pokličku života u královského dvora. Díky autorce se dovzdělávám v historii a lépe se mi chápou některá propojení. Budu určitě pokračovat ve čtení dalších knih.

markulina711
markulina711
30.09.2023 3 z 5

Malé holčičky rády hrají na princezny. Po přečtení této knihy jsem ráda, že jsem si na ně nehrála ani netoužila se stát princeznou. Kvůli rodokmenu bych přišla o dětství, nehorázně brzo by mně vybrali ženicha, pro kterého bych byla jen inkubátorem nástupce a až bych v tomto ohledu byla k ničemu, zapudil by mně a nechal umřít v chudobě, v ústraní. Kateřinu Aragonskou samozřejmě povšechně znám ze studia dějin. Ze všech žen Jindřicha VIII. mně byla nejmíň sympatická. Až doteď. Už se na ni dívám jinak, jako na zásadovou, věrnou ženu ,pevnou ve víře i svých postojích. Jak snadno by mohla žít jinak, jen se podvolit, ale podvedla by své svědomí a zničila by život svému jedinému dítěti. Jsem moc zvědavá jak bude v dalším díle vykreslena její protihráčka Anna Boleynová.

LuckaK.088
LuckaK.088
10.09.2023 5 z 5

Zasloužených 5 hvězdiček. Propracovaný historický román, na kterém je vidět, že si autorka opravdu dala velmi záležet. Jediné, co mě mrzí, že i když člověk drží Kateřině i palce u nohou, dějiny bohužel nezvrátí.

Lienilda
Lienilda
10.09.2023 5 z 5

Ze začátku knihy jsem měla dojem, že čtu červenou knihovnu, ale velice rychle mě tento pocit přešel. Kniha je úžasně a čtivě napsaná, některé pasáže by sice mohly být zkráceny, ale až tolik mi to nevadilo. Kateřina byla velice silná a zásadová žena. Chápu její pohnutky, ale i tak mě nepřestávala překvapovat její zásadovost a boj za práva dcery i kdyby jí to mělo stát cokoliv.
Tímto jsem úspěšně dokončila Čtenářskou výzvu letošního roku a někdy časem si velmi ráda přečtu pokračování o dalších tudorovských královnách.

Potolu
Potolu
10.09.2023 5 z 5

Nikdy jsem nečetla historický román, takže Kateřina byla moje prvotina, ke které mě přivedla čtenářská výzva... A... Uuufff, jsem uchvácena! Čtivé, nemohla jsem se odtrhnout (a to jsem si říkala, jestli to vůbec přelouskám, když mě dějiny tolik nezajímají)! Rozhodně se pustím do dalších dílů...

Jessybelle
Jessybelle
01.09.2023 5 z 5

Sice mi trvalo trochu déle ji přečíst, ale to nesnižuje její kvalitu. Vrhlo to na Kateřinu a vlastně i na Jindřicha trochu jiné světlo, aspoň pro mě. Knihu jsem si vychutnala a další knihy z této série si určitě přečtu. Vlastně Annu už mám doma.

katpas76
katpas76
29.08.2023 5 z 5

Těchto cca 540 stran hustě psaného textu bylo skvělých. A posledních pět, na kterých Kateřina umírá, mi vehnalo slzy do očí. To se už dlouho žádné knize nepovedlo. Nelze proto jinak, než hodnotit plným počtem hvězd.
Příběh Kateřiny jsem znala jen okrajově z filmu Králova přízeň. Kniha Kateřina Aragonská - pravá královna, se ale víc drží historie a je to velké dílo o velké ženě. Její osud byl krutý, ale zemřela v klidu, smířená s Bohem a s čistým svědomím, oč v posledních 10 letech svého života musela hodně bojovat.
Jindřicha jsem v knize uviděla i trochu jinak, než jen jako krutovládce. Autorce se povedlo podat ho jako bezradného muže, který nevěděl, jak naložit s životem bez mužského dědice. Jeho nevybíravé a kruté činy (nejen vůči Kateřině), jsem díky této knize více pochopila.
Děkuji autorce za to, že jsem si po čase přečetla knihu bez rychlých a nečekaných zvratů v ději, kterými je současná světová literatura nasycená. Přesto mě kniha nesmírně bavila, četla jsem hodiny a hodiny vkuse. A na konci jsem obohacená a snad i zase trochu moudřejší.

Tereza0107
Tereza0107
25.08.2023 5 z 5

(SPOILER) Na tuhle tudorovskou ságu jsem se moc těšila a první díl mě nezklamal. Nevím proč jsem měla Kateřinu Aragonskou zafixovanou jako takovou upjatou, "neslanou nemastnou" královnu, která se ploužila po zámku v černém šatu a s křížem na krku. Opak je pravdou - z románu vystoupila silná, zásadová, vášnivá, nezlomná a zbožná plavovlasá Španělka, která si šla za tím, v co věřila a byla rozhodnutá neustoupit ani o píď čemukoliv, co by se příčilo bohu a jejímu svědomí. Až jsem si kolikrát říkala, kolika těžkostí by si ušetřila, kdyby se podvolila a šla Jindřichovi z cesty. A vlastně celkově mě ta nepřízeň Kateřinina osudu, kdy by stačilo, aby se třeba jen jediná věc odehrála odlišně a tím by se nejspíše nikdy nespustilo to nechvalně známé krvavé domino, fascinovala. Zůstal by Jindřich milujícím manželem, kdyby alespoň jeden z jejich narozených synů přežil? Změnila by se i přesto jeho povaha? Přišla by pak na scénu vůbec nějaká Anna Boleynová? A i kdyby přišla, dokázala by u krále takto veřejně získat tak obrovský vliv? A takto bych mohla pokračovat dál a dál.

⭐️"Kate, já nechci být dnes v noci sám," pronesl naříkavě.
Nechtěla ho - ne když byl v myšlenkách u Anny - ale byl to její muž... Dojalo ji, že se na ni obrátil, když potřeboval útěchu. Dnes v noci bude vidět v tom statečném, mocném muži, jenž jí teď v mnoha ohledech připadal cizí, mladého chlapce, nedotčeného životem, jakým býval kdysi.
Ovinula mu paži kolem krku a přitiskla si ho k sobě. A on se k ní přitiskl - ne jako milenec, ale jako ztracená duše. Byl jí tak blízko a přece tak vzdálený, a jí ho bylo hluboce líto - jich obou.

⭐️Odmlčela se, aby popadla dech. Úsilí, jež vynaložila na diktování dopisu bylo takřka nad její síly. Přesto se přiměla jej dokončit. "Uzavři list takto, Elizo: " A nakonec slavnostně prohlašuji, že mé oči po vás touží víc, než o čemkoliv jiném."
Eliza vyhlédla, oči zalité slzami. "Mám vám pomoct s podpisem paní?"
"Ano."

Petrasim
Petrasim
31.07.2023 5 z 5

Kniha byla moc hezká, ale hodně zdlouhavá. Vadily mi neustálé intriky, ale to asi patřilo k té době. Hodně se opakovalo stále totéž.

mataaskorice
mataaskorice
27.07.2023 4 z 5

Kniha, která mi změnila zásadně pohled na Jindřichovy manželky. Dosud jsem měla nejraději Annu Boleynovou - která z pohledu alžbětinských děl bývá popisována dost odlišně. Tohle bylo ale skvělé. Pohled Kateřiny zasazený do souvislostí doby, její silná osobnost, zásadovost, důstojnost a morálka mi značně zpřeházely můj postoj k jednotlivým tudorovským královnám. Dobré zpracování psychologie postav pomáhá pochopit a zdůvodnit dějinné události následné - např. striktně prokatolický, přísně protianglikánský postoj budoucí královny Marie. Některé pasáže mě, pravda, tolik nebavily - třeba úvod cca do strany 120 a celkově části, kde se opakovalo stále totéž, nicméně každá stránka textu má své opodstatnění, těžko plně pochopit Kateřinino strádání, kdyby se sfouklo na třech stránkách. Jsem zvědavá na další tituly ze série.

MatBla
MatBla
26.07.2023 4 z 5

Četlo se trochu pomaleji, ale příběh čtivý, zajímavý.
Už mám objednány další královny.

Lenka_S
Lenka_S
20.07.2023 5 z 5

Tak tohle byl skvost. Miluji takovéto knihy a zvlášť pak pokud se příběh drží historických pramenů. Byla jsem okamžitě vtažena do Anglie 16 století a prožívala jsem všechny radosti i strasti s Kate. Sledovat jak se mění Jindřich VIII z mladého nejistého hocha v krále, který si za kazdou cenu prosadí svou byl binus navíc. Už se těším na další díl. V této knize nebyla Anna vykreslena zrovna nejlépe, jsem zvědavá, jak události vnímala ona a zda byla opravdu taková satórie.

uzivatel6305
uzivatel6305
14.07.2023 5 z 5

Vážení, tak tohle je skvost! Tak úžasně propracované dílo, kde v podstatě každý rok od přestěhování Kateřiny do Anglie je popisován v neskutečných detailech, ale ne nezáživně. Byla to obdivuhodně silná povaha s velmi těžkým osudem a partnerem, který si její lásku opravdu nezasloužil. Slaboch! Jindřich mě zpočátku velmi mile překvapil, ale později se z něj stala naprosto labilní, mstivá hysterka. Jak to Kateřina mohla ustát, to nechápu.

Je to opravdu hodnotná kniha, styl nemá chybu a ta spousta informací o tehdejším životě mocných, Anglii, problémech s papežem a vzniku Anglikánské církve stojí za přečtení. Na konci mi pouze chyběl epilog o tom, co bylo po smrti, ale ani tak neubírám hvězdu. Vřele doporučuji a už se těším na tu potvoru Boleynovou.

Mirka320
Mirka320
09.07.2023 3 z 5

Na tuto historickou sérií knih jsem se těšila dlouho. Až nyní se mi dostala do rukou. Jako první Kateřina Aragonská se mi zamlouvala. Její povahové i charakterové rysy byly obdivuhodné a v dnešní době ojedinelé. Byla to velice silná žena.

MarcoPolo936
MarcoPolo936
03.07.2023 5 z 5

Těšil jsem se na díl o Kateřině Aragonské, hodně jsem o ní četl již dřív a obdivuji tuto královnu. Snad to není tak čtivé a vzrušující jako jiné knihy o tudorovských královnách, snad se ten začátek i po smrti jejího prvního manžela Arthura táhl do sňatku s Jindřichem. Hezká, milovaná (a tady dlouho i Jindřichem), moudrá a neústupná. Ta těhotenství pro ni musela být peklo.. No král chtěl dědice a snažil se proto dělat vše poté pro Annu Boleynovou i stát se hlavou nově založené anglikánské církve.."Vezmi rozum do hrsti Kateřino. Potřebuji syna. Ty mi ho dát nemůžeš, škoda" Tady se z něj začíná stávat bezohledný vladař. Silná kniha.

Princezna22
Princezna22
21.06.2023 5 z 5

Silná a odvážná žena.. Má můj obdiv. Klamin se před ní. Opravdu tohle bych já jako žena nezvládla. Moc krásně napsaná knížka.. U téhle knihy můžu říct, že kapesníky byli potřeba... A ano plakala jsem s ní též... Skvost a dokonalost.

Thalin
Thalin
04.06.2023 5 z 5

Další skvělý historický román z pera Alison. O manželkách Jindřicha osmého čtu na přeskáčku a Kateřinu jsem měla až skoro jako poslední. Ze všech jeho manželek mi jí ale vždy bylo nejvíc líto. Bylo jí vše upřeno, byla zavrhnutá a až do své smrti se jen musela tahat a dohadovat o svém postavení. Zkrátka k ní osud a její manžel nebyli vůbec fér. Přeci jen, další popravené manželky nebyly tak docela čestné (Anna určitě ne a Howardová byla bohužel naivní a nevěrná a to se neodpouštělo) a ty další rozhodně dožily lépe než Kateřina. Kvůli posedlosti Jindřicha mít mužského dědice a jeho přelétavosti se musela srovnat s poměrně dosti záležitostmi, které jí rozhodně nikdo nemůže závidět.
U téhle knihy jsem dost ocenila, že se rovnou skočilo k její cestě do Anglie a nezabývala se jejím dětstvím. Ne že by to v ostatních knihách nebylo často zajímavé, ale taky to bývalo tak trošku zbytečné a zdlouhavé. Tady jsem vážně ocenila, že se skočilo rovnou k jejímu prvnímu manželství. Kateřina samotná byla popsaná dobře a sympaticky. Jaký byl Jindřich, to všichni víme a být jeho manželkou, hlavně s postupem let, určitě nebylo snadné. Možná bych jen pochybovala o tom, že byla Kateřina opravdu tak čestná a nikdy nikomu nepřála nic špatného, zvlášť po sebrání titulu. A je pravda, že část po jejím sesazení z role královny se docela táhla a víceméně se toho moc nedělo. Ale jinak opět skvělá kniha a pohled do života jedné z královen.

Parwana
Parwana
03.06.2023 5 z 5

Honosný výpravný ormán o první manželce krále JIndřicha VIII. Tuto velmi statečnou, krásnou, hrdou a zbožnou ženu sledujeme od chvíle, kdy přistála na anglickém břehu jako španělská princezna, až po její smrt v zapomnění. Vyprávění sice dlouhé, ale nesmírně dobře napsané a čtivé, na to, jak velký časový úsek a jak podrobně o Kateřině pojednává. Zamáčknout slzu a jedeme dál, na řadě je Anna Boleynová.

Knihyvsudekolem
Knihyvsudekolem
22.05.2023 5 z 5

Ať jste na škole byli do dějepisu zapálení či ne, pamatujete si, že by se někdy rozebíraly do detailu manželky velkého Jindřicha VIII.? Já dávala pozor :) a proto mohu s čistým svědomím říct, že látka nám byla předložena takto: 15. - 16.stol. - Anglie - Jindřich VIII. - 6 manželek (2 popravy). A pak už šupky hupky na Bloody Mary a Alžbětu I.
S potěšením jsem se proto pustila do série Šest tudorovských královen a první díl mě nejen blíže seznámil s dobou a prostředím, ve kterém Kateřina Aragonská a její současníci žili, ale také se všemi nesnázemi, které vstoupily původně španělské princezně do cesty.
Navíc musím po přečtení říct, že jsem neuvěřitelně zvědavá na líčení života Anny Boleynové, neb ta si v této knize pochopitelně nezískala mé sympatie.

stanislava9718
stanislava9718
12.05.2023 5 z 5

První přečtená kniha z pera Alison Weirové, autorka podrobně rozepsala podložená historická fakta. Královské rody se potýkali s existencí svých království, životy svých potomků, náboženstvím. Kateřina Aragonská byla první manželkou Jindřicha VIII. a dala mu pouze dceru, pro Jindřicha VIII. nedostatečné.

SumýšIrena
SumýšIrena
02.05.2023 4 z 5

Kniha se mi hodně líbila. Osud Kateřiny byl pospán hodně věrohodně. Spoustu věcí jsem o ní nevěděla, např. jak byla oblíbená mezi lidmi. Obdivuji její odhodlání neustoupit z pozice královny ani za cenu utrpení. Jediné, čemu nemůžu uvěřit, je její zamilovanost do Jindřicha až do posledního dechu. Kniha mi také trochu vysvětlila, proč byla jejich dcera Marie taková, jaká byla.