dalimoni dalimoni komentáře u knih

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Silný příběh. Jsem rád, že česká literatura má talentované spisovatele(ky), které umí napsat "obyčejný lidský příběh" s přesahem. Houbařka je napsaná velmi čtivě a postupně čtenáři dávkuje to "pod povrchem". Střídání časových linií příběhu dodává správné grády. Určitě doporučuji k přečtení a sám si rád přečtu další knihy, které vyšly nebo v budoucnu vyjdou (v to pevně doufám).

07.07.2018 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Velmi poutavé vyprávění. Na knihu jsem narazil v podstatě náhodou (díky sociální síti, na které si má známá nechala poradit, co doporučují její přátelé přečíst).
Kniha mě zaujala od prvních kapitol. Rodinná sága a vyprávění o životě 3 generací "obyčejných" rodin. Samozřejmě autorka neopomenula vykreslit dobu, ve kterých se rodiny a jejich životy nacházely. Dělala to ovšem nenásilně, nepoužívala skoro žádné letopočty, čtenář sám z textu pochopil, v jakém období se nachází :-) (nebylo to teda těžké poznat).
Kniha mě "nutila" přemýšlet o vlastní rodinné historii, jak žili mi prarodiče a praprarodiče. Hrdinové této knihy jsou obyčejní lidé, takže příběhy které prožili, "mohla zažít" prakticky každá rodina.
Kniha, o které jsem před měsícem neměl vůbec tušení, mě velmi zaujala a určitě doproučuji přečíst. Shrnul bych to asi takto: velmi umné vykreslení života obyčejných lidí 20. století. Poutavé vyprávění o "obyčejném" životě, o to krásnější příběh je...

24.05.2014 5 z 5

Zmizelá Zmizelá Gillian Flynn

Výborný psychothriller. Velmi čtivě napsáno, zajímavá zápletka a mě kniha bavila od začátku. Také mě hodně zaujalo vyprávění příběhu z pohledu obou hlavních hrdinů. To dalo příběhu to správné grady. Chvílemi fandíte jednomu, pak druhému, až nakonec pochopíte :-). Jak píši ostatní, jakoby nudný začátek, ale musí tam být, jinak by to nesedlo a příběh by nebyl úplný a neměl by to "antré". Osobně jsem zvědav na film. Udělají to komerčně (hlavní mužská role prý Ben Affleck), ale kniha je hlavně o niterných pocitech a myšlenkách dvou hlavních hrdinů. To se dá na plátno těžko přenést. Proto předpokládám, že opět zvítězí knižní předloha (jako u většiny filmů), i když David Fincher (má to režírovat) z toho udělá určitě napínavou a zajímavou věc.

25.10.2013 5 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Místy krásně veselé, místy melancholicky smutné, každopádně pro mě dokonalé. Hlavní hrdina je zásadový člověk, který po smrti své milované ženy už nechce žít. Přesto si najde smysl života a "ten rozmrzelý" muž se zase umí radovat ze života a má pro koho žít. Posloucháno v audioverzi, proto palec nahoru také panu Vlasákovi, který to načetl výborně.

19.12.2014 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Velmi silná kniha. Dotkla se několika ožehavých témat (život kvadruplegiků, asistovaná sebevražda...). Velmi čtivě napsaná. Jedna z velmi mála knih, která mě dokázala "rozplakat". Primárně určeno pro ženy (Román pro ženy), ale troufám si říct, že je to příběh, který "musí" zasáhnout všechny čtenáře bez ohledu na pohlaví.
Dlouho jsem nečetl tak citlivě napsanou, smutnou a přitom v určitých místech veselou a optimistickou knihu. Jedna z mála knih v edici Světový bestseller, kde dávám 5* bez jakéhokoliv uvažování, opravdu silný čtenářský zážitek.

28.03.2014 5 z 5

Pro mě osobně čtenářský bonbónek. Možná to vypadá, že je kniha zbytečně obsáhlá a jsou v ní nudné pasáže, ale mi tam nic "nenadbývalo". Poutavě napsané, výborně vykreslené postavy (a je jich v knize opravdu požehnaně), skvělá atmosféra. Navíc se většina knihy odehrává v Paříži, kterou jsem osobně na "pár dní" viděl, o to více na mě vyprávění působilo. Knihu jsem na své průměrné tempo četl docela dlouho. Nelituji, vychutnával jsem si prosincové večery tímto nádherným literárním dílem...., které určitě doporučuji k přečtení těm, co se nezaleknou "tloušťky" knihy..:-)

28.12.2014 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Velmi ožehavé téma, které si troufla a pro mě velmi zdařile, zpracovat Kateřina Tučková do románové podoby. Je velmi těžké, hlavně pro generaci narozenou před válkou, uznat, že i Češi po válce páchali zločiny v podobě kolektivního odsouzení německého obyvatelstva. Po pár rozhovorech se staršími lidmi to dokážu pochopit. Lid tu za protektorátu velmi trpěl a ta chuť po odplatě a pomstě semlela i mnoho nevinných, kterých určitě bylo desítky tisíc (pokud se deklaruje, že na území ČSR žilo až 3 mil. lidí s německým občanstvím).
V knize se mi také líbilo to, že některé kapitoly jsou psány i z pohledů dalších hlavních hrdinů, kteří v příběhu vystupují. Troufám si tvrdit, že tato kniha bude časem zařazena mezi klenoty české literatury 21. století.

22.06.2013 5 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Opravdový čtenářský bonbonek, působivá kniha, která nemůže nechat chladným žádného čtenáře. Smutný příběh, který ukazuje sílu lásky, přátelství, "člověčenství" a hrdinství v kruté době fašistického Německa. Velmi netradiční a neotřelý styl vypravování, který mě po pár stránkách chytil a nepustil až do konce příběhu. Kniha na mě udělala velmi silný dojem a určitě všem doporučuji přečíst.

20.09.2012 5 z 5

Dívka, která musí zemřít Dívka, která musí zemřít David Lagercrantz

Millénium od Stiega mě vrátilo po delší době zpět k beletrií. Pokračování od Davida L. bylo celkem zdařilé,teda první dva díly, které byly alespoň pro mě velmi čtivé. Tento poslední díl jsem četl nejdéle. Nebyl tak návykový,jako předešlé, jakoby pokračovatel už nevěděl, "co s tím".

11.02.2020 3 z 5

Na shledanou tam nahoře Na shledanou tam nahoře Pierre Lemaitre

Velmi nenápadná kniha, o to více mě zaujala. Příběh, který Vás musí zasáhnout. Velmi umné přiblížení událostí téměř 100 let zpět od válečných hrůz ("první velké vojny"). I když hlavní linie příběhu probíhá až po válce, základní perspektiva je dána válečnými hrůzami. Autor skvěle vykreslil dobu útrap válečných veteránů, rozpaky společnosti k tomu, jak se chovat ke svým navrátivším se veteránům, stavění pomníku padlým.....Na této historické dějové lince rozehrál vynikající lidský příběh, který Vás chytí za srdce....
Za sebe můžu říct, že ne všechny knihy, které získají nějaké literární ocenění, stojí za doporučení (některé ani za přečtení :-D), ale tato si ocenění určitě zasloužila a bez zaváhání jí doporučuji ke přečtení.

30.06.2016 5 z 5

Planeta Země: Kruté místo k žití Planeta Země: Kruté místo k žití Andor Šándor

Excelentní analýza světové geopolitiky zasazená do historického kontextu. Čtivé, zajímavé informace, které rozšíří rozhled každému, kdo se o problematiku světové geopolitiky zajímá. Doporučuji.

12.04.2019 5 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Tuto útlou knihu by si měli přečíst všichni voliči (i Ti budoucí). Jasné, stručné analogie historie - současnost. Tento autor má nesporný talent zpřístupnit historii i pro čtenáře, kteří neholdují dějepisu......

11.06.2017 5 z 5

Pořád jsem to já Pořád jsem to já Lisa Genova

Velmi silný příběh. Sugestivně napsáno. Autorka se pustila do tématu, který řeší a v budoucnu bude řešit stále více lidí. Na hlavní hrdince ukazuje zákeřnost Alzheimerovy choroby, která postupně z člověka "vysaje" veškerou inteligenci. Čtivě napsáno. Smutný příběh, ve kterém láska rodiny vyčnívá nad smutkem a nemocí. Většina lidí (včetně mě) si Alzheimerovu chorobu spojuje se starými lidmi nad 80 let, bohužel tato nemoc někdy zasáhne i člověka, který je v plné síle. Toto právě ukazuje příběh této knihy a o to více je to "silnější"

22.06.2015 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Předem děkuji Cessy za zprostředkování zážitku čtení knihy v mobilu (premiéra). Velice zajímavá kniha se zajímavým námětem. Má druhá od této autorky po Vyhnání Gerty...V hlavních rolích opět ženy. Talentovaná mladá česká autorka opět detailně nastudovala a následně převedla do románové podoby téma "čarodějnic (bohyň)", které žily na pomezí československé hranice. V knize dost často používá výňatků z archivů, které knize dodávají atmosféru skoro literatury faktu, ale každopádně dílo zajímavě zpestří. Nevím zda je to dovoleno, ale dovolím si zde vložit odkaz rozhovoru s autorkou z české televize, který byl vysílán před cca 14 dny (9. 7. 2013 - rozhovor je o jejich dvou knihách Vyhnání a Žitkovské bohyně) - velmi zajímavé, pak Vám dojde, co stojí napsání tak kvalitní knihy. Pro mě 5 *, ale o chloupek více bych hodnotil knihu Vyhnání, právě pro tu velkou odvahu uchopit tak kontroverzní téma, jako je vina Čechů při vyhnání Němců.
Odkaz: http://www.ceskatelevize.cz/porady/10095690193-pred-pulnoci/412231100252058/video/

24.07.2013 5 z 5

Nové povídky Nové povídky Zdeněk Svěrák

Laskavý a nenásilný humor Zdeňka Svěráka. Obyčejní lidé, obyčejné situace, obyčejné prostředí, ale vždy humorná zápletka, která čtenáře pobaví a rozesměje. Audioverzi namluvil sám autor a musím říct, že při poslouchání (většinou při chůzi venku) jsem měl neustále úsměv na rtech...
Ještě malá poznámka, Zdeněk Svěrák používá opravdu nádhernou češtinu (jak píší někteří předkomentátoři), která o to líbzeněji zní, pokud jí slyšíte přímo z úst samotného umělce..:D

14.02.2015 5 z 5

Zahrada bestií Zahrada bestií Jeffery Deaver

Netradiční Deaver. Mám rád jeho skvělé detektivky. Tady zasadil "vyšetřování" do doby nacistického Německa v období olympiády 1936. Kromě klasické policejní práce je zde výborně vykreslena atmosféra fašistického předválečného Německa, doba špiclování, všudypřítomného Gestapa a jiných bezpečnostních složek. Z knihy čiší "Zlo", které v Německu vládne a hrozba pro svět, která se velmi rychle blíží. Zjistil jsem, že Deaver umí i jiný žánr, než je klasický detektivní thriller. V detektivkách už se i někdy opakoval. Tuto knihu hodnotím jako jednu z jeho nej (i když jsem zdaleka nečetl všechny).

02.03.2016 5 z 5

Skála Skála Peter May

Není to klasická detektivka. Samotné vyšetřování nehraje v příběhu tu klíčovou roli. Čtenáři se postupně odkrývají tajemství z minulosti, které ovlivňují hlavní postavy i po mnoha letech. Ke konci příběh graduje a vše se nakonec rozplete. Velmi oceňuji vynikající vykreslení hlavních postav, jejich charakterů, trápení, tajemství a postupný vývoj v čase...Také popisy reálii jsou velmi působivé...
Knihu bych označil jako velmi slušný psychologicko-detektivní thriller.

29.11.2014 4 z 5

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Kniha (poslouchána v audioverzi - načteno od Oldřicha Víznera) mě bavila při procházkách se synem v kočárku :-). Velmi se mi líbil nenásilný humor, který knihu provází. Samozřejmě i skvělý přednes - pan Vízner to načetl výborně. Je asi ostuda, že jsem Saturnina "četl" až teď, ale času, který jsem mu věnoval vůbec nelituji. Teď se můžu podívat na film, který jsem (i když už má 20 let) také neviděl :-D.

23.08.2014 5 z 5

Crazy, crazy, psáno s velkým nadhledem a nadsázkou. Nechyběla ironie i sakrasmus. Pararelní současný příběh 100 letého muže a zároveň jeho život v uplynulých 100 letech. Zachyceny důležité okamžiky 20. století. Velmi vtipné dialogy i popisy jednotlivých situací (pochvala překladu). Při čtení této knihy jsem občas vybuchl nahlas smíchy, což se mi většinou nestává (málokdy totiž čtu tento typ knih).
Já bych to viděl takový takový mix "Švejk, Forrest Gump, Čtyři vraždy stačí drahoušku", prostě neuvěřitelná crazy kniha pro špatnou náladu.

16.07.2013 4 z 5

Spasitel Spasitel Jo Nesbø

Výborná, má třetí v pořadí Nemesis, Pentagram a Spasitel a řekl bych, že tento díl nejlepší, velmi propracovaný příběh, zajímavý závěr, skvěle propracované postavy i přímočarý příběh, který se postupně rozplete. Určitě doporučuji.

29.04.2012 5 z 5