Planeta Země: Kruté místo k žití

Jak vidí svět generál v záloze Andor Šándor, bezpečnostní znalec, kterého většina české veřejnosti respektuje, zatímco menšina mu stále něco vytýká? Je to pán, co slavil nedávno šedesátku. Velel zamlada v armádě pěšákům, později už jako vyšší důstojník sloužil coby diplomat. Počátkem našeho století vedl vojenskou tajnou službu. Projel celý svět s výjimkou Antarktidy a umí o něm vyprávět. Mluví v této knize o jeho minulosti i dnešku, nabízí čtenářům příběhy, které změnily chod dějin, někdy doslova osudově, a hledá v nich paralely. Nic při tom nelakuje narůžovo. Kolem je pořád nějaké nebezpečí a v různých koutech planety se bojuje. Před vámi tu ve třinácti kapitolách knížky defilují nejrůznější veličiny od carevny Kateřiny Veliké až po maršála Radeckého, od Usámy bin Ládina až k Donaldu Trumpovi. V anglickém Salisbury stříká ruský jed novičok a v Jižní Africe se bílí farmáři mění ve štvanou zvěř. V Severní Koreji si její lídr Kim Čong-un zahrává s jadernými zbraněmi pod křídly mocné ideologie čučche. Zkušený ing. Šándor vypráví barvitě a umí sáhnout na bolesti světa. Na bídu nešťastných i na velikost mocných. Moudrých i krutých, uhlazených i hulvátských. Až knihu dočtete, budete mít stejně jako on naši Zemi na dlani. A to je přece lákavé!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/394449/planeta-zeme-krute-misto-k-ziti-NSG-394449.jpg 4.470
Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno, Daranus

Kniha Planeta Země: Kruté místo k žití

Zděnda92

Slyšel jsem jako audioknihu, velmi dobře načteno, zajímavě napsáno a je z toho cítit, že autor má opravdu velký přehled o historii i současnosti a dokáže to spojit dohromady. Dal bych tuto knihu jako povinnou četbu na středních školách, je tam spousta zajímavých informací, příběhů a ukazuje globální provázanost v konkrétních souvislostech.

PanKarel
26.12.2020

Psáno velmi lidově, skoro až nespisovatelsky, ale čert vem formu, ten obsah za to stojí... kniha obsahuje některá důležitá témata světové politiky, současné i historické.. měl by přečíst každý, kdo chce být trochu “v obraze” a hlavně rozmazlená část Evropy která za pseudohumanismus a hypertoleranci schovává vlastní zbabělost a neochotu bránit to své, ať už je to z tradičních hodnot cokoliv... každopádně by to chtělo trochu cuknout zpátky ke konzervatismu a zdravému rozumu. A hlavně o tom je (alespoň pro mě) tato kniha...

Radous
08.09.2020

Kniha je v podstatě sbírkou názorů na témata, která v současnosti ve větší či menší míře hýbou světem, také v návaznosti na Českou republiky. Je na napsané docela neotřele, člověk by až neřekl „politicky nekorektně“ – ve smyslu, že autor říká (píše), co si myslí. A přestože jsem o p. Andoru Šandorovi slyšel jen minimálně, respektive vím snad jen to, že někdo takový existuje, musím říct, že se mi jeho přístup líbí. 8/10

hnatlubo
09.08.2020

S některými názory autora souhlasím. Jako celek byla, ale tato kniha vlastně o ničem a hodně často mi úvahy pana generála připadaly neurovnané.

BabaJaga11
26.07.2020

Knížka se mi četla moc dobře, i když asi v půlce jsem si dala na chvíli pauzu, jednak kvůli jiné rozečtené knize, jednak přece jen jde o tak závažná sdělení, že je potřeba dát si čas na to, aby je člověk vstřebal.

Líbil se mi styl psaní - rozdělení na delší kapitoly a v rámci nich na kratší texty. Jde vlastně o soubor úvah o současném světě, jehož situace ovšem vychází z více i méně vzdálené historie. To, že se autor z přítomnosti přenáší do minulosti a zase zpět, aby vysvětlil různé souvislosti, mi nikterak nevadilo, spíše naopak. Je úžasné – ale zároveň děsivé – vědět, že problémy současnosti mají kořeny třeba o několik desetiletí zpět. Úžasné je to pochopit. Děsivé je to, že si uvědomíme, že někdy stačí zdánlivě nepodstatná událost, která o několik desítek let později ovlivní životy tisíců lidí – a nemusí to být zrovna pozitivně.

Některé části knihy jsou velmi zneklidňující, byť autor se snaží držet dál od "strašení" a předkládá přesvědčivé argumenty. Uprchlická krize, na kterou bylo "zaděláno" už v 90. letech, a její možný další vývoj je zrovna takovou zneklidňující událostí.

Ne úplně se vším v knize souhlasím, např. na rozdíl od A. Šándora si nemyslím, že by prezident USA Donald Trump měl dostatek rozumu. Na druhé straně, i ty názory, s nimiž nesouhlasím, jsem si ráda přečetla. Říkám si, že A. Šándor o mnoha věcech ví určitě víc než já, i když i expert se občas může zmýlit...

S čím se plně ztotožňuji, jsou např. názory na současné Rusko, jež jsou daleko od hysterických vyjádření některých našich politiků o nebezpečnosti této velmoci (osobně si myslím, že mnohem nebezpečnější jsou právě tito politici, kteří se snaží přepisovat historii). To, že nějaká země není demokracií západního typu, neznamená, že chce rozpoutat válku proti zbytku světa (ostatně z knihy se dozvíte i to, kolik peněz ve zbrojení "utopí" USA – je to zdaleka nejvíc ze všech zemí světa). Do té by se pustil jenom hlupák – a mysleme si o Putinovi co chceme, hloupý rozhodně není (naštěstí pro nás).

Knihu vřele doporučuji každému, kdo se zajímá o světovou politiku i o její vliv na domácí dění. Hodí se mít samozřejmě dobrý přehled o tom, co se zejména během 20. století událo... nechci tvrdit, že ho mám, ale i tato kniha mě přiměla některé věci si připomenout (konflikt v bývalé Jugoslávii), o jiných si něco dohledat.

drakamena
07.07.2020

Světové konflikty v souvislostech z pohledu člověka, který ví, o čem mluví, protože pracoval v tajných službách. Líbí se mi střízlivý pohled na svět Andora Šándora, nedělá si iluze o Rusku a Číně - ale ani o USA či Německu. A pojmenovává věci pravými jmény, v dnešní době vzácný úkaz. Velmi dobrá kniha.

gladya
18.01.2020

Určitě stojí za přečtení .

Oceňuji, že se autor zřejmě opravdu snaží, aby jeho pohled nebyl černobílý. Pravda ovšem je, že je to tak trochu pelmel. Hlavně u podrobných historických odkazů jsem se občas ptala, jaký mají význam. Zvláště v porovnání se současností, kde na tak informovaného člověka zůstává trochu na povrchu.

Fakta samozřejmě nezpochybňuji. Ovšem jedna věc jsou fakta, hodnocení událostí a postoje jsou věc druhá.. Co se toho týče, mám z knížky pocit, že s autorem se občas vlastně nedá souhlasit ani nesouhlasit, Což je v řadě případů pozitivum, protože věci jsou zpravidla složité a ne černobílé. To ale neplatí vždy. Někdy je škoda, že názor autora tak trochu chybí, prototože pokud už pan Šandor svůj názor, řekne, stojí přinejmenším za zamyšlení. A to i v případech, kde s ním tak úplně nesouhlasím

Hawkie-Hawk
23.11.2019

Velmi pohodove cteni, nicmene par zasadnich vyhrad bych mel:
- v rade pripadu je vypraveni az prilis povrchni. Myslim, ze nejake zajimave detailnejsi informace bylo mozne doplnit i bez poruseni povinnosti mlcenlivosti,
- autor se v rade pripadu zjevne myli - napr. jeho tvrzeni, ze se smrti Skripala nema (a "z povahy veci mit nemuze") Rusko nic spolecneho, dnes uz asi veri jen nejzarytejsi zastanci Kremlu. Jiste, v dobe psani nejspis neznal vsechny informace (patrne az pozdeji vysla najevo napr. cesta ruskych "turistu" Petrova a Bosirova - agentu GRU - na misto cinu a jejich nasledna tragikomicka snaha o vysvetleni zjevnych nelogicnosti v jejich jednani), nicmene o to vic bych od autora cekal zdrzenlivost v takovem hodnoceni (a to i s ohledem na to, jak objektivne se vetsinu knihy pokousi pusobit - kdyz uz naznaci neco negativniho o jedne svetove mocnosti, hned to vyvazi sdelenim o prohrescich jine).