Zahrada bestií

New York, rok 1936. Američan německého původu Paul Schumann je mafiánským hrdlořezem, jenž proslul svou geniální taktikou a zásadou přijímat pouze „spravedlivé“ zakázky. Poté se mu však jedna nájemná vražda nezdaří. Schumann je dopaden a postaven před nelítostnou volbu: buďto zabije Reinhardta Ernsta, nacistického pohlavára blízkého samotnému Hitlerovi, nebo jej americká spravedlnost pošle do Sing-Singu a odtud na elektrické křeslo.
Sotva se Paul ocitá v Berlíně, strhává se vražedná honička, při níž nebezpečí a zrada číhají na každém kroku. Během následujících osmačtyřiceti hodin Schumann vytrvale pronásleduje Ernsta, zatímco po něm zběsile pátrá bezpečnostní aparát Třetí říše v čele se zarputilým důstojníkem kriminální policie.
V románu figuruje plejáda dokonale vykreslených postav, zčásti skutečných a zčásti smyšlených. V paranoidním prostředí předválečného Berlína střídá jedna akce druhou a četné dějové zvraty nedají čtenáři vydechnout. Zkrátka klasický Deaver… méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/13_/1344/zahrada-bestii-1344.jpg 4.5310

Garden of Beasts (2004)

Literatura světová, Thrillery
Vydáno:, Domino

trudoš

Strhující thriller z předválečného období, soustředící se hlavně na hutnou atmosféru tísně, která v Německu roku 1936 panovala. Román ani tak netěží z akčního vývoje, ale z rozprav obyčejných lidí, kteří skálopevně věří, že stát s národními socialisty v čele nemůže špatně dopadnout, přestože historie nakonec dokázala pravý opak.
Ale abych nelakoval, i zápletka poměrně dobře šlape, ačkoli v klasicky Deaverovských tóninách. Což v praxi znamená, že zákonitě nic nemůže být tak, jak to celou dobu vypadá. Vyprávění přitom na místo zabijáka Paula Schumanna jednoznačně táhne inspektor Willi Kohl, představitel staré detektivní školy, jež se při své práci najednou musí potýkat s bezhlavým nacistickým terorem. A scéna, kdy synovi vysvětluje, že členství v Hitlerjugend není úplně nejlepší volba pro budoucnost, patří k nejsilnějším momentům knihy. Snad jediné co zamrzí je, že pro všechen ten spád příběh zbytečně nabobtnal nepodstatnými odbočkami, přičemž zásadního se toho v důsledku tolik nestane.

Kerberos

Trochu jiný Deaver,ale zajímavá doba,napínavý příběh
a co kdyby se to povedlo.

Killingjoke

Knihu jsem četl už dávno, v době, kdy u nás vyšla poprvé. Tehdy jsem nebyl zrovna vášnivým čtenářem knih s detektivní tématikou. Můj zájem o 2. světovou válku mne ale přivedl i na tenhle příběh. Deaver zajímavým způsobem a rychlými dějovými zvraty popsal příběh newyorského mafiánského zabijáka, jež volí mezi celou smrti a zakázkou která "se neodmítá'". Odlétá do Berlína, aby zde na objednávku vlády USA zastřelil Hitlerova generála. V mnoha situacích mu zachrání život jeho zkušenost, lstivost a lidskost, která mu velí zabíjet jen ty "zlé" lidi. Postupem času odhaluje obrovské a hrůzostrašné tajemství Třetí říše... Kniha se smyšleným dějem, ale vesměs skutečnými postavami mi v lecčem připoměla Otčinu od Roberta Harrise. S tím rozdílem, že Otčina se odehrává v utopickém nacionálním státě, kde Hitler vyhrál válku. Takže ač jsem tehdy nebyl příznivcem detektivek, tahle kniha na mne udělala obrovský dojem a byla jednou z prvních směrovek, jež mě nasměrovala k "drsné škole", kterou dnes tak miluju.

Danago

Autor mě zase překvapil . Čtivě spojená historická fakta s velmi napínavým a skvěle napsaným fiktivním příběhem. Nejen , že mě to bavilo, ale taky jsem se nenásilně dost dozvěděla o předválečném Německu a americké politice té doby. Skvělá kniha.

qydko

Deavera mám moc ráda, jeho knihy jsou vždy napínavé a strhující. Špionážní romány mě většinou moc nebaví, ale u tohoto jsem byla opravdu zvědavá jak dopadne, takže jsem mu dala šanci. Ztracený čas to určitě nebyl, ale vracet se k němu už nebudu.

katushah

Jelikož miluji detektivky i téma druhé světové války, tak jsem si koupila tuto knížku. Byla to má první detektivka od Deavera, ale rozhodně ne poslední. Tato knížka má skvěle vymyšlený děj, dobře se čte a ráda se k ní vracím. Je to jedna z mých nejoblíbenějších.

MKrat

Nezbývá než poděkovat autorovi za dobrou knihu.. doporučuji..

Majdule

Berlín 1936, americký zabiják a současně sympaťák s charakterem, mezní situace, v níž se hrdina musí podívat pravdě do očí, a poblíž Tiergarten - tedy ona zahrada bestií. Koktejl napínavý do posledního písmena, překvapivé zvraty, možná trošičku naivní pohled na život. Přesto skvělá kniha o zlu v nás a jeho moci nad našimi životy.

haluz
11.11.2016

Můj asi nejoblíbenější Deaver :)

soukroma
14.10.2016

Výtečné, po celou dobu jsem si čtení z téhle neuvěřitelně hrozné doby a se záporáky jako hlavními postavami (kterým jsem samozřejmě fandila) užívala (však také autor nešetřil různými vtipnými narážkami na tehdejší nacistické představitele a jejich nápady, už si to dnes může dovolit ;-); krize přišla s poslední částí románu, jakoby člověk dostal ránu do břícha, ale optimistické vyústění na závěr to spravilo (dokud jsem si neuvědomila, že ty opravdové hrůzy mají při pohledu na datum - listopad 1936 - teprve přijít...).
Je obdivuhodné, jak se Američan, narozený po válce, dokázal skvěle popasovat s literárním ztvárněním dané doby a napasovat do ní svůj výtečný zabijácko-thrilerovsko-krimi příběh.
Kniha mě opravdu dostala = 100%.

Skripi
21.09.2016

Knihy s vojnovou tematikou ma vôbec nebavia ale Deaver je skvelý spisovateľ. Strácal som sa ale zasa v množstve postáv. Asi preto lebo som knihu počúval nahovorenú v práci. :D

KLADIK
22.08.2016

Ale jo je to čtivé. Ale také hodně americké. Kladný hrdina hrdlořez s dobrým srdcem může být skrátka jen američan. Klasické překrucování historie po americku. Amíkům asi chybí to evropské povědomí o válce v evropě.Být to sfilmováno mohl by to být akčňák jako hrom po americku řečeno s Good war jak po svém říkají 2. světové amíci. Místy mi byl sympatyčtější německý inspektor s kripo. A konec ach jo zase to dopadlo po americku.
Ale jinak fajn , ale určitě se k této knize už nevrátím. K autorovy ještě nevím.

Peris
24.06.2016

Trochu delší, ale brilantně spojená historická fakta s velmi napínavým a skvěle napsaným dobrodružství.

Antarra
06.06.2016

Vhled do tehdejšího nacistického Německa mě potěšil a nesmírně obohatil. Tahle knížka je taková krásně netypická, že jsem nečekala deaverovské zvraty (takže mě překvapily, jako bych ho četla poprvé). Čiší z toho zlo a beznaděj obyčejných lidí vůči zvrácenému systému a nutí čtenáře k zamyšlení. Konec se možná někomu nemusí úplně líbit, ale za mě je takový milý :-)

Politre
05.04.2016

Deaver perfektně vykreslil paranoidní atmosféru nacistického Berlína před 2.sv.válkou, kde nikdo nemůže věřit nikomu. Z knihy je přímo cítit blížící se zlo, které se co nevidět rozpoutá v Evropě. Do této atmosféry se podařilo zasadit výborně napsaný a napínavý příběh o mafiánském hrdlořezovi Paulu Schumannovi, který se vydává do Berlína, aby oddělal nacistického pohlavára Reinhardta Ernsta. Kniha měla veliký spád a ani jedno hluché místo, i když zrovna nepatří mezi nejtenčí knihy. Musím pochválit i konec, který se dle mého názoru opravdu povedl.

kuruteku
04.03.2016

Až pojedu do Berlína, musím si všechna ta místa přečíst. Kromě zápletky se záměnou osob (ale to by nebyl Deaver, aby to tam nebylo) úplně jiná kniha, než celá jeho ostatní tvorba. A skvělá. A nenašel jsem tam ani moc nelogických odboček - všechno do sebe působivě zapadalo.
Rus, Brit, Němec či jiný Evropan by takovou knihu nedokázal napsat. Snad jen z amerického pohledu (a to nejsem amerikanofil) se dá tak skvěle popsat odvaha jít s pravděpodobností 6:5 na porážku. Konec úplně nedeaverovský, proto uvěřitelnější ...

dalimoni
02.03.2016

Netradiční Deaver. Mám rád jeho skvělé detektivky. Tady zasadil "vyšetřování" do doby nacistického Německa v období olympiády 1936. Kromě klasické policejní práce je zde výborně vykreslena atmosféra fašistického předválečného Německa, doba špiclování, všudypřítomného Gestapa a jiných bezpečnostních složek. Z knihy čiší "Zlo", které v Německu vládne a hrozba pro svět, která se velmi rychle blíží. Zjistil jsem, že Deaver umí i jiný žánr, než je klasický detektivní thriller. V detektivkách už se i někdy opakoval. Tuto knihu hodnotím jako jednu z jeho nej (i když jsem zdaleka nečetl všechny).

petshop
11.02.2016

Vůbec nechápu, proč jsem se do toho ponořila pořádně až od poloviny. Asi ten rozjezd skutečně nebyl nejsvižněji napsán. Ale poté už to bylo opravdu skvělé. Je to úplně jiný Deaver, ale stejně kvalitní jako ve svých detektivkách.

Allia
15.01.2016

Dlouho mě tak nechytla kniha, jako byla tato. Zatím pro mne top od tohoto autora. Děj se vás hned na začátku knihy chytne a nechce se vás pustit dříve, než přečtete celou knihu. Není pasáž, při které by jste se nudili. Je protkán spletitou akci a reakcí, a některé zvraty, vám nedovolí knihu odložit, dokud se nedovíte víc. Sice moc nemusím téma 2.světové války, ale zde mi to nijak nevadilo. Brilatní popis nacistického němacka i charakteristiká postav, dokonce zde najdete malý románek, ale přece jen Paul je tím čím je. ;-) Vřele doporučuji všem, které baví dobrá detektivka nabytá neopakovatelným dějem ;-)

Mustaffa
12.01.2016

Naprosto skvělá kniha, která má parádní děj, který Vás jen tak nepustí a především je skvělá svou atmosférou nacistického Německa, která nemá chybu. Myslím, že Vám bude ne jednou běhat mráz po zádech při líčení hutné, totalitní a nebezpečné atmosféry v čele se třemi magory té doby (Göringem, Goebbelsem a Hitlerem). Jednoznačně doporučuji snad všem!

Nunynka
30.10.2015

Super kniha. Taková jiná než jsem od Deavera zvyklá. Právě proto se mi moc líbila. Doporučuji!

pidalka777
17.09.2015

Nejdříve jsem si říkala co mě to popadlo ji začít číst. Válka a vůbec kolem války mě toto období nebaví. Ale byla jsem vyvedena z omylu knížka se mi od půlky zacala moc líbit.

Ajrad1981
14.09.2015

Paulův úkol je těžko realizovatelný sám sobě, natož když je prošpikovaný zradou a okořenění pátráním chytrého a vytrvalého policisty. Nic není tak, jak vypadá, ale na obraty o 180° je Deaver specialista. Když k tomu připočtu pro mě zajímavé období a také fakt, že díky nedávné návštěvě Berlína jsem si některá místa dokázala vybavit (byť tohle už je jen pomyslná třešnička na dortu), nezbývá mi než dát pět hvězdiček :-)

derminator
10.04.2015

Mám rád tyto knihy z válečného období. A že mám rád i Lincolna Rhyma tak tato kniha se mě od Deavera líbila ze všech co jsem četl nejvíc asi je to ovlivněno tím, že mám rád válečné romány dámám jasných 85% a doporučuji všem milovníkům válečného napětí!

Ajaxx1
23.01.2015

I když nemám ráda nic s válkou, četla jsem jí a kniha je velice dobrá. Jen lidi na vás koukají trochu divně, když držíte knihu s hákovým křížem. Alespoň mě se to stalo v MHD.

hanka.hradkova
03.11.2014

Moc pěkná.

Dymond
26.09.2014

Moc není co napsat k této knize... Deaver znovu nezklamal...

arkel
24.09.2014

Netradiční prostředí před 2.sv.válkou v Německu...Deaver opět skvělý!!! Osobně nesnáším válečnou tématiku, byť zde předválečnou, ale dlouho jsem nečetl tak skvělou knihu...Vlastně jsem jí četl už před pár lety a líbila se mi znovu stejně...Kromě napínavého děje i skvělý smysl pro detail, vykreslení prostředí i historických souvislostí (až člověk žasnul nad autorovou historickou přípravou), a v neposlední řadě i vtipné hlášky v této situaci nečekané...Opravdu skvělé čtení!!!

wally
24.08.2014

Po kompletní sérii z L. Rhymem a A. Sachsovou jsem měl trošku obavy, jak se bez svých oblíbených hrdinů budu u dalších knížek J. Deavera bavit...ze začátku sem měl problém, ale jak se děj rozjel, tak sem se do knihy ´dostával´ čím dál víc a ve finále mohu říci, že co do kvality za rhymeovkami v ničem nezaostala....super zjištění, že Deaver není jen dvoja Rhyma a Sachsová.

Moňa69
03.05.2014

Oceňuju návrat do dob minulých, Jeffery opět dokázal, že válí, a to i v jiném prostředí, než do jakého své příběhy tradičně zasazuje:)