Na shledanou tam nahoře

Píše se 2. listopad 1918, do konce války zbývá pár dnů. Zchudlý šlechtic, poručík Henri d'Aulnay-Pradelle, který je však mimořádně ambiciózní a kvůli uznání či povýšení ochotný jít i přes mrtvoly, žene svoji jednotku na nesmyslnou zteč kóty 311. Tato událost nerozlučitelně spojí i dva vojíny, Alberta Maillarda a Édouarda Péricourta. Jejich osudy sledujeme i po skončení války, stejně jako lukrativní zakázky firem, které se rozhodly vydělávat na smrti… Osud způsobí, že se Édouard s nenáviděným poručíkem ještě jednou setká. Roku 2013 získal autor za román prestižní Goncourtovu cenu....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/21_/219604/na-shledanou-tam-nahore-43l-219604.jpg 4.377

Au revoir là-haut (2013)

Literatura světová, Romány, Historie
Vydáno:, Odeon

Kniha Na shledanou tam nahoře

Uroborus
10.03.2018

Tak toto len tak nevymyslíš,...zaujímavé od začiatku až do konca. Samozrejme, aj ja som s napätím očakával, ako to skončí a oplatilo sa! Hrozná doba, smutné osudy... Knihu som dostal ako darček...Ďakujem krásne!

Dajine
11.02.2018

Velmi zajímavá kniha, zajímavý příběh, který jen tak z hlavy nedostaneš. Konec, který vyrazí dech, ale v podstatě logické vyústění celého příběhu.

AdmirálBabocka
09.02.2018

Poutavý strhující příběh a za oknama se lyžuje a lyžuje a já čtu a čtu ... Velmi dobre vystavene story, autor se inspiroval několika skutečnými příběhy.

Doporucuji

Boby17
21.01.2018

Pořád jsem přemýšlel, kolika hvězdami knížku ohodnotit. Byť se četla dobře, přesto jsem z ní byl nesvůj a často jsem ji odkládal. A pak jsem na to přišel. Nebyl jsem se schopen ztotožnit s žádným z hlavních aktérů příběhu (netroufnu si říci hrdinů). Ani s podvodníky z donucení, ani s bezohledným a bezcharakterním darebákem. Ale zaťal jsem zuby a dočetl jsem vše do konce. Moje rozpaky trochu napravil až Epilog a navazující Doslov o hořkém vítězství. Když to shrnu, tak za mě tři hvězdy a něco.
A ještě doplnění. S odstupem několika měsíců jsem viděl film a je moc pěkný. Drží se vcelku věrně knížky až na úplný závěr, který si mi však ve výsledku líbil více. Tak jako v případě Jména růže považuji film za lepší, než je jeho knižní předloha.

Palivo
05.01.2018

Dobrý večer.

Tak jsem zase narvanej jak motyka plná brambor. Celej večer jsem pil Becherovku no a co? Jak by řekl Jarda Jágr - no a co literární rodino, vadí vám to? Nashledanou nahoře, tedy Goodbye upstairs, vypráví o tom, jak moc se vám zhovní život, když skočíte do škarpy pomoc dalšímu nebožákovi. To se psal rok 1918 a v Evropě byla válka, páč Němci byli v Chorvatsku na dovolený a nezaplatili šnitzl a ujeli. Že to mohlo být jinak? No a ptá se vás na to někdo literární rodino? NIKDO SE VÁS NA NIC NEPTAL. JSTE NA INTERNETU JEN PROTO, ŽE SI HO UMÍTE ZAPLATIT A TO JE VŠE. No dobře, sem si šel pro panáka, ale jako už mám asi dost a v tý knížce de teda vo to, že tihle dva kroasánti si to po válce valej do byznysu s hrobkama, aby měli dost peněz na Ibizu a šlapky.

Knížka je to čitelná cuby nedup, páč jsem si ani nedup a měl jsem ji přečtenou. Škoda, že hlavní motiv mezi Pradellem, čti Prdelem, a hlavním hrdinou není více rozvinut - to mě dosti zajímalo, ale naštěstí jsem se v polovině zhovnil jako prase a přestalo mi to vadit. Jo a včera jsem byl na fotbale, Boavista prohrála 1:3. Trochu mi to připomínalo Stančíka, ale spíše satirickým a ironickým šklebem, než čímkoliv jiným. Nicméně kdo má rád Viana, historické romány a Stančíka, může si tuto knížku v klidu přečíst a bude se mu líbit a možná i velmi - i přestože má 4062UO214U5 stran, což mě tedy osobně ze začátku dost odrazovalo. Du si pro panáka.

Dsdgyxx44

Rizek75
31.12.2017

Napínavé od začátku do konce. Vykreslení postav do detailů. Neskutečně čtivé a nenudné.

Salonka
26.12.2017

Podaril sa mi veľmi šťastný náhodný výber. Hneď úvodné slová anotácie z obálky (ktorú som radšej ani nedočítala, reku nech si nepokazím radosť z nového objavu) a prvé vety deja mi priniesli potešujúce zistenie, že som práve padla do pasce a od tejto knižky ma odlúči hádam iba náhla smrť. A tak sa aj stalo. Teda nestalo, neumrela som :-) no nemala som pokoja, kým som neprišla až na koniec. Potom mi zas bolo ľúto, že zatváram už prečítané dielko ... achjo. Ale myslím, že takto nejako to má byť. :-)

Autor ľahučko, prirodzene a so špecifickou noblesou rozvíja svoj mimoriadne silný príbeh, zasadený do Francúzska prekonávajúceho jedinečné obdobie krátko pred koncom prvej svetovej vojny a tesne po. Udalosti boli vykreslené verne, podnecovali obrazotvornosť a udržiavali ma v konštantnom napätí. Paráda.
Postavy okamžite vyvolávali sympatie alebo nesympatie. Chtiac-nechtiac som všetko prežívala s Albertom Maillardom. Vďaka nemu som si v jednu chvíľu uvedomila jednu krásnu vec, a síce ako bez škrupúľ dokážem nadržiavať zločincovi – oportunistovi, ktorého do zbláznenia trápi svedomie, a ako bez milosti odsudzujem človeka, ktorý robí prakticky to isté, ale chladnokrvne ... hm. Tento fenomén bude predmetom ďalšieho štúdia. :-)

Knihu odporúčam, naozaj som sa nevedela odtrhnúť. S blahom v dušičke hodnotím plným počtom.

Toby
11.12.2017

Bez komentáře 5* a na filmové zpracování na které jdu dnes se nemohu dočkat :)

timelady
02.12.2017

Příběh je sám o sobě poutavý, ale autorův styl je natolik...osobitý, že mi místy utíkaly myšlenky pryč a dělalo mi potíže udržet pozornost. Z toho důvodu mě některé pasáže nebavily.

parxel
13.09.2017

Na shledanou tam nahoře mi lehce připomíná Mrtvé duše od Gogola s tím rozdílem, že v tomto případě jsem se moc nezasmál. Spíše naopak. Hned od počátku ve mne příběh vyvolávala takový tíživý pocit zmaru, který jako by naznačoval, že tohle nemůže dobře dopadnout a v tomto duchu se pak nesl i zbytek knihy. Většina témat, kterými se příběh zabývá je totiž velmi obtížných a nenabízejí žádné jednoduché bezbolestné řešení.

Dávám 4 hvězdy, protože příběh nabízí řadu témat, která jsou stále velmi aktuální. Místy mi však neseděla jeho přílišná rozvláčnost a velmi náhlé zakončení.

KLADIK
19.12.2016

Krása. Je to opravdu na velké zamyšlení. Už se těším na četbu další knihy autora , který se ocitl v mých oblíbených.
Dávám plný počet . K této knize se s určitostí ještě vrátím.

Moška
17.11.2016

Musela jsem týden a jednu knihu počkat, až budu schopna vyjádřit pocity z této knihy a i tak, myslím, se mi to nepovede.
Kniha skvělá. Příběh skvělý. Ale té hrůzy a smutku a zděšení! Výborně to zde popsali Rade a Dolimoni. Umocněno černým humorem autora. Jeho občasné mírně sarkastické slovní obraty, které vám do příběhu zapadnou klidně i až v další kapitole, zesilují tohle všechno.
Škoda, že se 11. listopadu každoročně mluví o martinské huse a vínu a ne o této světové válce. Statistiky na konci knihy mě dorazily.
Doporučuji velmi.

Rade
05.09.2016

Silně protiválečná kniha, byť se odehrává v podstatě až po skončení války. Drsný popis reality s trochu ironickým odstupem, občas až černý humor.
Nejen o válečných útrapách, které se jeví – zvláště v kontextu té první světové - jako marné a zbytečné, ale i o kariérách, vybudovaných na utrpení a obětech druhých. Takže stále docela aktuální…
A myslím hodně povedený překlad.

„Édouardovi lze mít za zlé spoustu věcí, říkal si Albert, ale má geniální nápady. Hlavně takové, co končí pohromou: změna identity, ztráta nároku na důchod, odmítnutí vrátit se domů, kde by měl veškerý komfort, odpor ke štěpu, závislost na morfinu a teď ten jeho podvod s pomníky padlým… Édouardovy nápady byly skutečně nevyčerpatelná studnice průserů.“

martunka
23.08.2016

Když jsem si knihu kupovala, čekala jsem, že to bude syrový příběh o tom, jak došlo po Velké válce k vystřízlivění a jak se bývalí vojáci nedokázali včlenit zpátky do společnosti. Během čtení se mi velmi zalíbil autorův styl vyprávění a příběh mĕ úplnĕ pohltil. Po dočtení musím uznat, že v knize jde o víc, než jsem si myslela na začátku. Kdyby bylo možné dát více než 5 hvĕzd, tahle kniha by si to určitě zasloužila. Perfektní čtení.

dalimoni
30.06.2016

Velmi nenápadná kniha, o to více mě zaujala. Příběh, který Vás musí zasáhnout. Velmi umné přiblížení událostí téměř 100 let zpět od válečných hrůz ("první velké vojny"). I když hlavní linie příběhu probíhá až po válce, základní perspektiva je dána válečnými hrůzami. Autor skvěle vykreslil dobu útrap válečných veteránů, rozpaky společnosti k tomu, jak se chovat ke svým navrátivším se veteránům, stavění pomníku padlým.....Na této historické dějové lince rozehrál vynikající lidský příběh, který Vás chytí za srdce....
Za sebe můžu říct, že ne všechny knihy, které získají nějaké literární ocenění, stojí za doporučení (některé ani za přečtení :-D), ale tato si ocenění určitě zasloužila a bez zaváhání jí doporučuji ke přečtení.

cérka
09.05.2016

Sama jsem byla svým výběrem této knihy překvapena. Válečnému tématu jsem se až doposud zdárně vyhýbala. Ovšem nelituji, krásný a zároveň surový příběh. Hluboce mě zasáhl, děkuji.

MichelleS
20.01.2016

Velmi opravdový příběh, i když je dílem autorovy fantazie. Drama rozehrané mezi několika málo postavami začíná velkolepou bojovou scénou a závěr je stejně dokonalý, jeden z nejlepších v mých posledních čtenářských pokusech.

RunningWolf
17.12.2015

Naprostá lahoda.Kdo má rád historii v románovém stylu tak s tímhle dílem nešáhne vedle

douchová
14.07.2015

Výborný román, k tomu prostě není co dodat. Rozhodně si přečtěte!!!

Disease
22.06.2015

Místy (hlavně ze začátku) poněkud mnohomluvné. Zhruba v polovině se kniha zlomí do zábavnější polohy.

ZÓNA
20.06.2015

Hluboce lidský příběh z poválečných let Francie. Po přečtení emočně laděného románu pochopíte marnost jakékoliv války, která pouze a jen zraňuje, bere a ničí. Příběh dvou vojáků připoutaných k sobě společným válečným osudem, nenávistí k jednomu bezohlednému důstojníkovi, odhodlaných k jakémukoliv podvodu, jen aby dokázali zapomenout na válečná příkoří, která je uvrhla do zničující chudoby. Velice poutavě napsané, se skvělými postavami, smyslnými ženami a geniálním závěrem. Mistrovské dílo.

LuciLux
18.06.2015

Kam až vás může dohnat vděčnost za zachráněný život? Jakoby měl tento román něco z Dumasových mušketýrů, o něco více z Remarqueových válečných příběhů, to vše výborně okořeněné sarkastickým humorem popisujícím cynické jednáni padouchů (po)válečných let. Poměrně obsáhlá kniha v druhé půlce značně ztrácí dech. Opět se zde objevuje pro mě zásadní nešvar francouzských autorů – zbytečně rozvleklé vyprávění, které postupně udusí půvab původní vynikající myšlenky. Přesto tato kniha současného autora nabízí poutavý a poměrně přesvědčivý výlet do minulosti.

Baiba
17.05.2015

Bez patosu, bez sentimentu, chvílemi až sarkastické. Úvodní pasáže z fronty a z lazaretu jsou přesně tak působivé a drastické, jak by měly být, a čtenáře okamžitě vtáhnou do děje a vzbudí v něm zájem o hlavní protagonisty. To nejzajímavější se však začne dít až po návratu hrdinů do "normálního" života, který už samozřejmě normální nikdy nebude. A to nejen pro Alberta a Édourda, ale i pro celou Evropu, která se mimo obrovských lidských a finančních ztrát musí vypořádat např. i s tím, jak naložit s ostatky tisíců padlých vojáků... Velice čtivé, autor s hrdiny neztrácí soucit, zároveň nad nimi nenaříká. Zajímavé osudy nabízejí i vedlejší postavy.

hanap
01.04.2015

Moc pěkné , ke knize jsem se dostala náhodou a jsem zasažená , první světová válka a poválečné období v literatuře moc neznám ,drsné vyprávění , výborně napsané .

Gina11
31.03.2015

výborná kniha, pět hvězdiček..