Pořád jsem to já

od:

Pořád jsem to já

Strhující příběh profesorky psychologie, která kvůli nevyléčitelné nemoci postupně ztrácí paměť a vzpomínky. Přesto ale zjišťuje, že jí každý nový den přináší nečekané naplnění i lásku. Alice Howlandová je hrdá na to, co v životě dokázala. Ačkoli jí bude teprve padesát, je uznávanou profesorkou kognitivní psychologie n... celý text

Strhující příběh profesorky psychologie, která kvůli nevyléčitelné nemoci postupně ztrácí paměť a vzpomínky. Přesto ale zjišťuje, že jí každý nový den přináší nečekané naplnění i lásku.
Alice Howlandová je hrdá na to, co v životě dokázala. Ačkoli jí bude teprve padesát, je uznávanou profesorkou kognitivní psychologie na Harvardu a světově proslulou odbornicí v oboru psycholingvistiky, má tři dospělé děti a úspěšného manžela, také známého vědce. Zničehonic se však u ní začne projevovat nezvyklá zapomnětlivost a chvilkové ztráty orientace a do jejího života vstoupí tragická diagnóza časné formy Alzheimerovy choroby.
Nevyhnutelné příznaky počínající demence ji pomalu připravují o osobnost a dříve tak nezávislá a ambiciózní Alice se učí žít pro přítomnou chvíli. Zatímco dřív stavěla na první místo akademickou kariéru, je najednou nucena přehodnotit nejen svůj vztah s manželem a očekávání týkající se budoucnosti jejích dětí, ale i své představy o tom, kdo je a jaké je její místo v tomhle světě. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/245815/porad-jsem-to-ja-Xve-245815.jpg 4.7329
Originální název:

Still Alice (2007)

Žánr:
Literatura světová, Romány
Vydáno:, Práh
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (93)

Přidat komentář
punktruhlicka
09. července

FUUU.... před dvěma a půl měsci jsem nastoupila do nové práce a pracuji s lidmi s Alzheimerem. Proto jsem si řákala, že si přečtu něco jiného, než jen učebnice a studie. Tohle je opravdu silný příběh, dost čtivý a rychlý děj. Teď jsme plná dost smíšených pocitů a hlavou mi jsou různé otazníky.

Tím, že se setkávám s lidmi v určitých fázích nemoci, dosazuji si do této fáze Alici a lépa chápu co se lidem asi děje v hlavě. Myslím, že si knížku ještě někdy přečtu a s odstupem času kouknu i na film.

Barča21
08. června

Knihu jsem četla před několika lety v době, kdy jsem nastoupila pracovat na oddělení, kde máme 20 klientů s touto nemocí. Kniha ukazuje postup Alzheimerovy nemoci a často to není nic hezkého. Určitě doporučuji všem přečíst a zamyslet se nad tím, co je pro nás důlezité a neřešit "hlouposti".

harena
02. června

Tuto skvělou knihu jsem četla tak před dvěma lety a opravdu se mi dostala pod kůži. Silné téma, velký životní příběh. Do role hlavní hrdinky se vžijete rychle a celý příběh procítíte, jako byste sami byli Alicí.. Neskutečná bezmoc člověka, který bojuje a znovu bojuje s Alzheimerem a prohrává. Děsivé, reálné a silně emotivní. Děj plyne svižně, čas přestanete vnímat. Kniha, kterou skutečně nezapomenu a určitě doporučuji k přečtení. A hvězdiček bych dala šest.

Nicol13
02. května

Hodně silný příběh. Viděla jsem film a když jsem začala číst knihu, řekla jsem si, že film je skvělý, ale kniha asi zas tak dobrá nebude. Nemohla jsem se prokousat prvními asi 30 stránkami. Nechtěla jsem to však vzdávat a díky bohu za to. Tahle kniha mě hodně dostala a obohatila.
Je to nádherné a smutné zároveň. Občas jsem se při čtení cítila hrozně zoufale a i nějaká ta slza ukápla. No prostě... rozhodně doporučuji.
Závěrem jen snad... že film je vážně skvělý, ale kniha o dost lepší. Tak doporučuji obě verze.

Aleh
30. dubna

Tak tuhle knihu jsem přečetla opravdu jedním dechem. Alice Howlandová má 50 let a je uznávanou profesorkou na Harvardu. Je to ambiciozní a nezávislá žena, má úspěšného manžela a tři dospělé děti, Má ještě plno plánů, kudy se její život a profesní dráha bude dále ubírat, ale najednou do jejího života vstoupí nemoc. Začíná zapomínat, má problémy s orientací... A diagnóza je neúprosná - Alzheimerova nemoc. Všechno - celý její život a její kariéra se sesype jako hromádka karet. Člověk začíná žít úplně jinak. Alice musí tuto chorobu přijmout, naučit se s ní žít, sdělit tuto diagnózu svým blízkým. A nic už není, tak, jak kdysi bývávalo. Musí opustit své místo na Harvardu ...
Nesmírně sílný a smutný lidský příběh.

Ssojka42
28. dubna

Na tuhle knížku nikdy nezapomenu. Upsss. Velmi silný, emotivní, dojemný příběh velmi silné, statečné ženy. Bojovnice do poslední chvíle.

sabina3898
20. dubna

Nejdřív jsem viděla film a až pak jsem četla knihu. Syrový příběh neskutečně chytré ženy, kterou zničil Alzheimer, ten zmařený život ve mně nechal tak depresivní pocit, že jsem nemohla knihu několik dní vyhnat z hlavy.

helenkan
22. března

Jsou knížky, které přečtete a nikdy na ně nezapomenete. A tahle je jedna z nich.

Dominice
15. března

Knížka se mi četla maličko hůř, ale to bude nejspíše tím že to není veselé téma. Příběhově moc hezká. Hodně ukazuje postup Alzheimera, a kolikrát to není nic hezkého. Knížka je fakt dobrá.

OndřejMergl
25. února

Kniha v surové upřímnosti ukazuje, jak stačí málo, aby člověk v plné síle začal ztrácet sám sebe. Dopad na život nemocí postižené osoby i její okolí je radikální. Jak se jednou choroba rozjede, už nepomůže ani to, co si jednou hlavní hrdinka sama sobě napsala. Bohužel. Smutné, ale poměrně reálné.

LadySegedin
20. února

Děj se mi zdál takový prázdný, vykalkulovaný a nevěřila jsem hlavní hrdince ani slovo. I s dalšíma postavama jsem měla problém. Manžel Alice John na mě působil skoro až jako záporná postava a hlavně si myslím, že skutečný člověk by se v takovém případě nechoval, tak jak nám autorka předkládá, To samé platí i pro další členy rodiny. Proto si myslím, že by stálo za to zapracovat více na charakterech a pocitech všech postav, což by dodalo příběhu potřebnou šťávu. Ale na druhou stranu musím uznat, že námět je originální a četl se dobře, každopádně mi připadal poněkud nedotažený a zasloužil by si více propracovat.

Luciatta
12. února

Příběh ukazující, jak Alzheimerova choroba až příliš rychle postupuje Aliciným životem, mě navedla k hlubšímu vnímání takto nemocných lidí. I když se kniha četla snadno a rychle, musela jsem ji párkrát nuceně zavřít a přemýšlet. Člověk si bohužel mnohdy neuvědomuje, jak moc je jeho osobnost formována myšlenkami a vzpomínkami a jak by měl být vděčný za každou minutu v přítomnosti.

hellena1523
03. února

Tento příběh ve mně zanechal neskutečně silný dojem. Spousta z nás má zkušenost (i kdyby zprostředkovanou) s touto nemocí, ale moje vnímání bylo spíše z pohledu člověka, který se o někoho takového stará. Pohled nemocného člověka a jeho vnímání mi stále unikalo. Kniha je velmi čtivá a příběh je vystavěn bez zbytečností. No...no obrečela jsem to, né že ne...

Toňula
30. ledna

Působivý příběh o ztrátách a nalézání, o síle lidské lásky, která zůstává i přes to, že mozek postihla zákeřná Alzheimerova nemoc.

AnetK
15. ledna

Pozor spoilery.
Velmi smutný příběh. Alzheimer ji chytne v pouhých padesáti letech. Nadprůměrně inteligentní žena tak pomalu opouští krátkodobá paměť, zapomíná slova i osoby. Celá kniha nás provází od (pravděpodobně prvních) zapomínání přes ztrátu kognitivních schopností až po konečnou fázi. Jak sama Alice říká, alzheimer je zákeřný nepřítel. Nejde proti němu opravdu bojovat, natož tak vyhrát. Pomalu ztrácíte sami sebe, až si to ani neuvědomujete. Alice se své nemoci postavila tak, jak bychom si asi všichni přáli, kdybychom byli na jejím místě. Soustředila se na svou rodinu, usmířila staré spory a dokonce se tak trochu i se všemi rozloučila. Ne všechno vyšlo tak, jak by si přála, a asi to ani sama nečekala, ale nakonec se jistým způsobem dočkala šťastného konce.

VladkaBU
13. ledna

... tak tohle bylo něco. Jiný přístup člověka k této nemoci, než jsem viděla a slyšela tady u nás. Je málo lidí, kteří si tuhle nemoc dokážou přiznat, žít s tím, jak bude nemoc postupovat, co na to rodina. Setkala jsem se s touto nemocí ve své blízkosti 2x, pokaždé stejné začátky, stejné otázky... Doporučuju přečíst.

VladkaBU
13. ledna

... tak tohle bylo něco. Jiný přístup člověka k této nemoci, než jsem viděla a slyšela tady u nás. Je málo lidí, kteří si tuhle nemoc dokážou přiznat, žít s tím, jak bude nemoc postupovat, co na to rodina. Setkala jsem se s touto nemocí ve své blízkosti 2x, pokaždé stejné začátky, stejné otázky... Doporučuju přečíst.

Monyčí
01. ledna

Úžasná kniha! Je skvěle, čtivě napsaná a příběhem Vás hodně zasáhne. Příběh jak hlavní hrdinky, tak vlastně její rodiny, která je ovlivněna zdravotním stavem Alice je jednoduše za srdce beroucí. To jak je v knize popsán vývoj nemoci je úžasné a na druhou stranu strašné. Pro mě to je jedna z nejlepších knih jaké jsem četla. Ta ironie, že ona vyučuje kognitivní psychologii, zabývá se mozkem a pak ji ze dne na den začne mozek, část těla bez které si ona ani život neumí představit, požírat Alzheimerova choroba.

Bruklinka
25.12.2016

Přečteno jedním dechem, skvěle napsané, až z toho mrazí.

menca
24.12.2016

Kniha s neuvěřitelně silným příběhem o ženě, která kvůli nemoci musí opustit úspěšnou kariéru profesorky a připravovat se na dobu, kdy již kvůli svému mozku, který rychle degeneruje, nebude moci být sama sebou.
Jak jsem se již zmínil, kniha je napsána brilantně, nemohl jsem se od jejího čtení odtrhnout. Aspekt, kvůli které jsem tomuto dílu dal pět hvězd, je ale ještě i jinde. Spočívá v tom, že díky odbornosti autorky v oboru neurovědy a tedy tomu, jak román napsala, jaké informace v něm uvádí, může mnohý čtenář laik, tak jako jsem já, získat mnohem větší pochopení k chování, které se u pacientů touto nemocí postižených vyskytuje. A zvládat tak své negativní emoce, které se občas v reakci na člověka, u něhož se demence začíná projevovat, objevují.

Lucik87
15.12.2016

Úplně úžasně a naprosto pochopitelně napsáný příběh o ženě s Alzheimerem. Srozumitelně byly popsány části, kde se nemoc zhoršovala a postupovala. Nejdříve jsem viděla film a poté četla knížku. Myslím, že obě díla jsou kvalitou zcela vyvážená.

Anička.pa
20.11.2016

Jedním slovem dokážu vyjádřit tuto kniha: ÚŽASNÁ!!! Nemohla jsem se od knihy odtrhnout, přečteno za jeden den. Velmi silný a emotivní příběh. Vůbec si nedokážu představit, že by mě něco takového potkalo.
Už se těším na filmové zpracování, které si ihned pustím.
DOPORUČUJI!

Maanna
14.11.2016

Kniha zachycuje sugestivní a silný příběh ženy, která na vrcholu sil onemocní Alzheimerovou nemocí. Je zachycen tak, že se opravdu dostane pod kůži. Jediné, co mi trochu vadilo, byla forma záznamu po jednotlivých měsících, kdy se každý měsíc její stav zhoršuje. Přece jen mi přijde reálnější, že by byly i měsíce, kdy by Alicin stav zůstal v podstatě stejný. Na druhou stranu oceňuji, že i když se jedná o knihu o hrozné chorobě, zůstal prostor i pro naději. Ačkoliv počet ztrát jednoznačně převyšuje zisky, může mít život pro člověka i tak smysl,

slaska77
02.11.2016

Nedalo se od ní odtrhnout, opravdu silné téma. Hned po přečtení knihy jsem se podívala i na stejný oskarový film a musím poctivě říci, že to nebylo rozhodně zklamání, to se povedlo, i když konec je mírně upravený.

Zuzana08
20.10.2016

Moc hezká a dojemná kniha. Četla se sama.

SelenaDemi428
16.10.2016

Úžasná kniha! Zpočátku jsem myslela, že mě nebude bavit, ale opak byl pravdou, příběh mě strhl. Jako zdravý člověk si tuto situaci doopravdy neumím představit.

bookcase
12.09.2016

Skvěle napsáno, zdravý člověk si to ani nedokáže představit. :(

Terezka01
26.07.2016

Vynikající kniha, velký životní příběh, spousta emocí. Kniha vede k velkému uvědomění si, jak se může život v rychlosti změnit a nabrat opačný směr - z vrcholu kariéry na fyzické dno. Diagnostikovaná forma Alzheimerovy choroby může potkat kohokoliv ze čtenářů a je to opravdu děsivá představa. Autorka velmi dobře popisuje pocity nemocného člověka, který se vzdaluje nejen okolí, ale také sám sobě. Mimo to je velmi dobře vystiženo, s jakým chování se takto nemocný člověk setkává ve svém okolí a jak je pro druhé složité se s takovou situací vyrovnat.

PájaŽáková
20.07.2016

Knihu jsem přečetla za jeden večer a kousek odpoledne druhého dne. Vřele doporučuji všem, kteří se chtějí vcítit do okolí osoby s Alzheimerem.

allebra
12.07.2016

Po přečtení této skvělé knihy jsem měla smutek v duši. Film jsem viděla už před rokem a teď jsem si ho připomněla znovu, tentokrát dabovaný. Byl velmi dobře natočený, ale kniha byla, jak už to bývá, mnohem obsáhlejší, sdílnější i dojemnější. Ukázala velmi reálný pohled na zákeřnou Alzheimerovu chorobu ze všech úhlů, především pak pohled prostřednictvím Alice byl nejsilnější! Přiměje k zamyšlení, že proti tomu jsou ostatní problémy malicherné, protože jsou většinou do budoucna řešitelné! Kniha se mě hodně dotkla a určitě se k ní za nějaký čas vrátím.