Pořád jsem to já

Pořád jsem to já

Strhující příběh profesorky psychologie, která kvůli nevyléčitelné nemoci postupně ztrácí paměť a vzpomínky. Přesto ale zjišťuje, že jí každý nový den přináší nečekané naplnění i lásku. Alice Howlandová je hrdá na to, co v životě dokázala. Ačkoli jí bude teprve padesát, je uznávanou profesorkou kognitivní psychologie na Harvardu a světově proslulou odbornicí v oboru psycholingvistiky, má tři dospělé děti a úspěšného manžela, také známého vědce. Zničehonic se však u ní začne projevovat nezvyklá zapomnětlivost a chvilkové ztráty orientace a do jejího života vstoupí tragická diagnóza časné formy Alzheimerovy choroby. Nevyhnutelné příznaky počínající demence ji pomalu připravují o osobnost a dříve tak nezávislá a ambiciózní Alice se učí žít pro přítomnou chvíli. Zatímco dřív stavěla na první místo akademickou kariéru, je najednou nucena přehodnotit nejen svůj vztah s manželem a očekávání týkající se budoucnosti jejích dětí, ale i své představy o tom, kdo je a jaké je její místo v tomhle světě....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/245815/porad-jsem-to-ja-Xve-245815.jpg 4.7378

Still Alice (2007)

Vydáno:, Práh

Mirkaha

Bohužel jsem nejdříve viděla již 3x filmovou verzi, která mě pokaždé dojme k slzám. Byla jsem zvědavá, zda to dokáže i kniha a bohužel se dostavilo zklamání. Téma je velmi současné a bolestivé a může potkat každého z nás, o to je to vše horší. Nejdůležitější je v této situaci rodina, která je touto nemocí dokonale prověřena, zda bude oporou nebo ne. Představuji si, jak by to vypadalo u nás a není to jednoduché to odhadnout. Je to opravdu k zamyšlení.

martina.culik
07.12.2017

Silný příběh o jedné silné ženě, která postupně ztrácí sama sebe v důsledku nemoci, s níž zatím nejde nijak účinně bojovat.

Jirinamac
01.12.2017

Alice měla velké štěstí, že si vychovala tak úžasné děti, každý to štěstí nemá. Ještě otázka, jak to zvládnout? V mém mládí jsem znala rodinu, kde byla taky taková paní. Také byla zapojená celá rodina a i tak jim stále utíkala, v únoru běhala po Praze v noční košilce. Nepřála bych to prožívat mojim dětem.

Astonius
19.11.2017

Kniha obsahuje příběh, který čtenář už předem samozřejmě očekává. Za mě bych uvítala trochu pomalejší rozjezd, abych se mohla více přiblížit hlavním postavám a poznat je trochu detailněji, ještě než nemoc propuká - myslím, že pak by mne to zasáhlo ještě více. Na druhou stranu jsem byla vděčná, že tomu tak nebylo, protože jsem dokázala děj sledovat jakoby zpovzdálí, v což jsem i dost doufala - bála jsem se, že to bude na mě příliš srdcervoucí. Jsem ráda i za konec, který nebyl nijak vygradovaný do amerického dojáku - nemusí být přece řečeno vše do úplného detailu, když každý člověk, který to čte, ví, jaké konce asi nastanou.

Danago
12.11.2017

Knížka ve mě vyvolala velice silné emoce.
To, že časná forma Alzheimerovy choroby, může postihnout lidi od 40ti let je hrozná představa. Člověk se i v padesáti letech cítí mladý a na něco takového není nikdo z nás připravený.
Toto byl opravdu velmi silný příběh.
Knížka jde hned k věci , žádně omáčky, jen opravdu velmi čtivý děj.
Příběh Alice i lidí v jejím okolí je velmi poutavě napsaný. Nemoc její diagnostika,projevy i progrese je zde velmi věrohdoně popsaná .
Knížka ve mě zanechává velkou pokoru a rozhodně je toho hodně k zamyšlení.

marara
06.11.2017

Za tuto knihu s velkou pokorou děkuji. Autorce za to, že ji napsala tak, jak ji napsala, a sobě za to, že jsem si ji našla. I když téma je drsné (o to drsnější, že se týká uznávané profesorky Hardavrdu), je v něm krása a naděje. Pokud nemocní uvažují tak jako Alice, i lidé postižení alzheimerem se radují ze života. Je v tom veliká naděje pro pečující osoby i pro budoucí nemocné. Nemocní nemusí propadat beznaději. Stačí brát den za dnem tak, jak přichází, a čekat, co krásného přinese.

zuzka894
02.11.2017

Naprosto úchvatná kniha. Přečetla jsem ji během pár dní. Po přečtení téhle knihy se úplně děsím Alzhaimmer. Obdivuji jak se s tím Alice vypořádala, tohle bych já nedokázala.

Miro.slav
24.10.2017

No a čo, že je to román! Kruto realistické vykreslenie postupnej straty pamäti počas Alzheimerovej choroby. Surovosť tejto choroby vás dostane. Napísané výsostne perfektne.

ddkk
03.10.2017

Nejprve jsem viděla film, pak jsem o něm mluvila s kamarádkou, ta mi doporučila předlohu a teď se ji chystám přečíst...trochu se bojím, vím, do čeho jdu. Ale je to příběh, který by si snad měli přečíst všichni, kdo mají rodiče, kdo se sami blíží určitému věku....

Alisce
29.09.2017

Film je rozhodně skvělý, ale nedokáže ukázat vše, co se Alici honilo v hlavě. Příběh v knize je poutavý, nemoc skvěle popsaná. Myslím, že je velkým přínosem pro každého z nás, protože Alzheimer je opravdu častý.

zupri
13.09.2017

.. není co dodat ... važme si toho, co máme!

m.valova
01.09.2017

Kdo není spokojený se svým životem,ať si přečte tuto knihu,jasný důkaz toho,že všechno je pomíjivé,pokud přijdete o to nejcennější.Neskutečné jak tato nemoc dokáže během chvíle člověka ovládnout a zničit,je to boj,který zasáhne celou rodinu a vítěz je bohužel předem určený!Kniha je napsaná hezky a snad od té doby věda a vývoj léčby aspoň u některých forem pokročil a pokročí.

Šánka
20.08.2017

Na takovou knihu se mi komentář píše špatně, protože napsat, že je to krásný příběh, mně k ní prostě nesedí.
Alicin příběh je silný a emočně náročný, ale myslím si, že je zde velmi skutečně popsaný celý devastující, neodvratný a definitivní průběh Alzheimerovy choroby. Pokud máte odvahu, přečtěte si ji, určitě má co odkázat, je výborně napsaná, ale vracet se k ní již nebudu.

Jana283
20.08.2017

Bože, proč nemám rakovinu...

ThePeace135
19.08.2017

PRO NĚKOHO MŮŽE OBSAHOVAT SPOILER...
Kniha, která si od začátku na nic nehrála, žádná přehnaná propagace, žádné nálepky "Světový bestseller" ani mediální masáž o tom, jak si knihu musíme přečíst... Nebudu lhát, po knize jsem sáhla, protože na přebalu je moje nejoblíbenější herečka, ale už po pár stránkách jsem si uvědomila, jak výjimečný příběh mám v ruce. Ona si totiž většina lidí myslí, že Alzheimer je nemocí starých lidí, ale díky příběhu Alice se přesvědčujeme o tom, že tomu tak rozhodně není. Vždyť je jí teprve 50, je uznávanou profesorkou kognitivní psychologie na Harvardu, má milující manžela a tři skvělé děti. Jenže pak se jednoho dne při každodenním běhání ztratí, z kdysi známých budov a ulic se stává shluk domů a cest, které Alice nepoznává a nemůže najít cestu domů. Po několika podobných "záchvatech" se Alice dozvídá šokující diagnózu - raná forma Alzheimerovy choroby. A nás čeká sledování destruktivního procesu, kdy Alice přichází o vzpomínky, kariéru i soběstačnost. Scénu, v niž Alice vystupuje se svým projevem a vypráví o nemoci jež ji postihla - mimochodem už sama trpí pokročilou fází - jsem skutečně obrečela a říkala jsem si, jak neuvěřitelně těžké to musí být. Moc se mi líbil její nápad s "Motýlkem", odpovědmi na otázky i návodem na případné řešení - bylo skličující pozorovat, jak postupně odpovídá na otázky stále méně a méně podrobně a přesně, až nakonec odpovídá úplné nesmysly. Ještě větší paradox je, že i když sama sobě zanechá přesné instrukce jak celé trápení ukončit, je nakonec v takovém stavu, kdy to stejně není schopná zvládnout. Vynikající kniha s neuvěřitelně silným příběhem, stejně jako skvělý film s fenomenální Julianne Moore (jeden by jim i odpustil tu chybu ve jméně na titulní straně :))

embi
17.08.2017

Tohle jsem oplakala.... Kde jsou extra hvězdičky...?

punktruhlicka
09.07.2017

FUUU.... před dvěma a půl měsci jsem nastoupila do nové práce a pracuji s lidmi s Alzheimerem. Proto jsem si řákala, že si přečtu něco jiného, než jen učebnice a studie. Tohle je opravdu silný příběh, dost čtivý a rychlý děj. Teď jsme plná dost smíšených pocitů a hlavou mi jsou různé otazníky.

Tím, že se setkávám s lidmi v určitých fázích nemoci, dosazuji si do této fáze Alici a lépa chápu co se lidem asi děje v hlavě. Myslím, že si knížku ještě někdy přečtu a s odstupem času kouknu i na film.

Barča21
08.06.2017

Knihu jsem četla před několika lety v době, kdy jsem nastoupila pracovat na oddělení, kde máme 20 klientů s touto nemocí. Kniha ukazuje postup Alzheimerovy nemoci a často to není nic hezkého. Určitě doporučuji všem přečíst a zamyslet se nad tím, co je pro nás důlezité a neřešit "hlouposti".

harena
02.06.2017

Tuto skvělou knihu jsem četla tak před dvěma lety a opravdu se mi dostala pod kůži. Silné téma, velký životní příběh. Do role hlavní hrdinky se vžijete rychle a celý příběh procítíte, jako byste sami byli Alicí.. Neskutečná bezmoc člověka, který bojuje a znovu bojuje s Alzheimerem a prohrává. Děsivé, reálné a silně emotivní. Děj plyne svižně, čas přestanete vnímat. Kniha, kterou skutečně nezapomenu a určitě doporučuji k přečtení. A hvězdiček bych dala šest.

Nicol13
02.05.2017

Hodně silný příběh. Viděla jsem film a když jsem začala číst knihu, řekla jsem si, že film je skvělý, ale kniha asi zas tak dobrá nebude. Nemohla jsem se prokousat prvními asi 30 stránkami. Nechtěla jsem to však vzdávat a díky bohu za to. Tahle kniha mě hodně dostala a obohatila.
Je to nádherné a smutné zároveň. Občas jsem se při čtení cítila hrozně zoufale a i nějaká ta slza ukápla. No prostě... rozhodně doporučuji.
Závěrem jen snad... že film je vážně skvělý, ale kniha o dost lepší. Tak doporučuji obě verze.

Aleh
30.04.2017

Tak tuhle knihu jsem přečetla opravdu jedním dechem. Alice Howlandová má 50 let a je uznávanou profesorkou na Harvardu. Je to ambiciozní a nezávislá žena, má úspěšného manžela a tři dospělé děti, Má ještě plno plánů, kudy se její život a profesní dráha bude dále ubírat, ale najednou do jejího života vstoupí nemoc. Začíná zapomínat, má problémy s orientací... A diagnóza je neúprosná - Alzheimerova nemoc. Všechno - celý její život a její kariéra se sesype jako hromádka karet. Člověk začíná žít úplně jinak. Alice musí tuto chorobu přijmout, naučit se s ní žít, sdělit tuto diagnózu svým blízkým. A nic už není, tak, jak kdysi bývávalo. Musí opustit své místo na Harvardu ...
Nesmírně sílný a smutný lidský příběh.

Ssojka42
28.04.2017

Na tuhle knížku nikdy nezapomenu. Upsss. Velmi silný, emotivní, dojemný příběh velmi silné, statečné ženy. Bojovnice do poslední chvíle.

sabina3898
20.04.2017

Nejdřív jsem viděla film a až pak jsem četla knihu. Syrový příběh neskutečně chytré ženy, kterou zničil Alzheimer, ten zmařený život ve mně nechal tak depresivní pocit, že jsem nemohla knihu několik dní vyhnat z hlavy.

helenkan
22.03.2017

Jsou knížky, které přečtete a nikdy na ně nezapomenete. A tahle je jedna z nich.

Dominice
15.03.2017

Knížka se mi četla maličko hůř, ale to bude nejspíše tím že to není veselé téma. Příběhově moc hezká. Hodně ukazuje postup Alzheimera, a kolikrát to není nic hezkého. Knížka je fakt dobrá.

OndřejMergl
25.02.2017

Kniha v surové upřímnosti ukazuje, jak stačí málo, aby člověk v plné síle začal ztrácet sám sebe. Dopad na život nemocí postižené osoby i její okolí je radikální. Jak se jednou choroba rozjede, už nepomůže ani to, co si jednou hlavní hrdinka sama sobě napsala. Bohužel. Smutné, ale poměrně reálné.

LadySegedin
20.02.2017

Děj se mi zdál takový prázdný, vykalkulovaný a nevěřila jsem hlavní hrdince ani slovo. I s dalšíma postavama jsem měla problém. Manžel Alice John na mě působil skoro až jako záporná postava a hlavně si myslím, že skutečný člověk by se v takovém případě nechoval, tak jak nám autorka předkládá, To samé platí i pro další členy rodiny. Proto si myslím, že by stálo za to zapracovat více na charakterech a pocitech všech postav, což by dodalo příběhu potřebnou šťávu. Ale na druhou stranu musím uznat, že námět je originální a četl se dobře, každopádně mi připadal poněkud nedotažený a zasloužil by si více propracovat.

Luciatta
12.02.2017

Příběh ukazující, jak Alzheimerova choroba až příliš rychle postupuje Aliciným životem, mě navedla k hlubšímu vnímání takto nemocných lidí. I když se kniha četla snadno a rychle, musela jsem ji párkrát nuceně zavřít a přemýšlet. Člověk si bohužel mnohdy neuvědomuje, jak moc je jeho osobnost formována myšlenkami a vzpomínkami a jak by měl být vděčný za každou minutu v přítomnosti.

hellena1523
03.02.2017

Tento příběh ve mně zanechal neskutečně silný dojem. Spousta z nás má zkušenost (i kdyby zprostředkovanou) s touto nemocí, ale moje vnímání bylo spíše z pohledu člověka, který se o někoho takového stará. Pohled nemocného člověka a jeho vnímání mi stále unikalo. Kniha je velmi čtivá a příběh je vystavěn bez zbytečností. No...no obrečela jsem to, né že ne...

Toňula
30.01.2017

Působivý příběh o ztrátách a nalézání, o síle lidské lásky, která zůstává i přes to, že mozek postihla zákeřná Alzheimerova nemoc.