dalimoni

Dívka, která musí zemřítDívka, která musí zemřítDavid Lagercrantz

Millénium od Stiega mě vrátilo po delší době zpět k beletrií. Pokračování od Davida L. bylo celkem zdařilé,teda první dva díly, které byly alespoň pro mě velmi čtivé. Tento poslední díl jsem četl nejdéle. Nebyl tak návykový,jako předešlé, jakoby pokračovatel už nevěděl, "co s tím".

11.02.2020

Planeta Země: Kruté místo k žitíPlaneta Země: Kruté místo k žitíAndor Šándor

Excelentní analýza světové geopolitiky zasazená do historického kontextu. Čtivé, zajímavé informace, které rozšíří rozhled každému, kdo se o problematiku světové geopolitiky zajímá. Doporučuji.

12.04.2019

HoubařkaHoubařkaViktorie Hanišová

Silný příběh. Jsem rád, že česká literatura má talentované spisovatele(ky), které umí napsat "obyčejný lidský příběh" s přesahem. Houbařka je napsaná velmi čtivě a postupně čtenáři dávkuje to "pod povrchem". Střídání časových linií příběhu dodává správné grády. Určitě doporučuji k přečtení a sám si rád přečtu další knihy, které vyšly nebo v budoucnu vyjdou (v to pevně doufám).

07.07.2018

Opuštěná společnostOpuštěná společnostErik Tabery

Škoda, že to není mainstream........

31.12.2017

Tyranie: 20 lekcí z 20. stoletíTyranie: 20 lekcí z 20. stoletíTimothy Snyder

Tuto útlou knihu by si měli přečíst všichni voliči (i Ti budoucí). Jasné, stručné analogie historie - současnost. Tento autor má nesporný talent zpřístupnit historii i pro čtenáře, kteří neholdují dějepisu......

11.06.2017

Slyšte můj hlasSlyšte můj hlasDavid Vaughan

Útlé, ale to nic neubírá na kvalitě tohoto textu. Kdo se chce přenést o téměř 80 let zpět a "nasát dobovou atmosféru" neváhejte a přečtěte. Nebude Vás to stát moc času, ale tu atmosféru pocítíte. O předválečném napětí na hranicích s Německem bylo napsáno spoustu děl. I tato kniha Vám jí přiblíží. Samotný příběh hlavního hrdiny je sice fikce, ale vykreslení mnichovského napětí je velmi, velmi povedené.

19.12.2016

Ptačí zpěvPtačí zpěvSebastian Faulks

Silná a působivá kniha. Protiválečný manifest. Od první světové války uběhlo téměř sto let, neměli bychom zapomínat na tyto dějinné události. Tento příběh je zasazen do tohoto období.
Popisy válečného utrpení mě velmi zasáhly. Autor barvitě přiblížil život vojáků v zákopové válce, každý z nich nebyl jen voják, ale i otec, manžel, milenec, v civilním životě hrál každý jinou roli. Tady byl jen jednou ze součástek, které proti sobě šly a "zbytečně" umíraly pro svou zem.
Určitě doporučuji k přečtení, samotný příběh i přiblížení té doby stojí za to.

19.12.2016

Na shledanou tam nahořeNa shledanou tam nahořePierre Lemaitre

Velmi nenápadná kniha, o to více mě zaujala. Příběh, který Vás musí zasáhnout. Velmi umné přiblížení událostí téměř 100 let zpět od válečných hrůz ("první velké vojny"). I když hlavní linie příběhu probíhá až po válce, základní perspektiva je dána válečnými hrůzami. Autor skvěle vykreslil dobu útrap válečných veteránů, rozpaky společnosti k tomu, jak se chovat ke svým navrátivším se veteránům, stavění pomníku padlým.....Na této historické dějové lince rozehrál vynikající lidský příběh, který Vás chytí za srdce....
Za sebe můžu říct, že ne všechny knihy, které získají nějaké literární ocenění, stojí za doporučení (některé ani za přečtení :-D), ale tato si ocenění určitě zasloužila a bez zaváhání jí doporučuji ke přečtení.

30.06.2016

Zahrada bestiíZahrada bestiíJeffery Deaver

Netradiční Deaver. Mám rád jeho skvělé detektivky. Tady zasadil "vyšetřování" do doby nacistického Německa v období olympiády 1936. Kromě klasické policejní práce je zde výborně vykreslena atmosféra fašistického předválečného Německa, doba špiclování, všudypřítomného Gestapa a jiných bezpečnostních složek. Z knihy čiší "Zlo", které v Německu vládne a hrozba pro svět, která se velmi rychle blíží. Zjistil jsem, že Deaver umí i jiný žánr, než je klasický detektivní thriller. V detektivkách už se i někdy opakoval. Tuto knihu hodnotím jako jednu z jeho nej (i když jsem zdaleka nečetl všechny).

02.03.2016

Prezident Václav HavelPrezident Václav HavelDaniel Kaiser

Druhý díl knihy o Václavu Havlovi, tentokrát je mapováno jeho působení v roli prezidenta republiky.
Obě knihy hodnotím pozitivně hlavně z důvodu neosobního kritického pohledu na tuto velkou osobnost novodobé české historie. Autor se nebojí objektivně nahlížet na osobu Václava Havla. Osobně se prý s panem Havlem ani neznal, což je podle mého názoru ku prospěchu věci. Přesto, i po přečtení obou dílů zůstávám "fanouškem" Václava Havla. Osobně si myslím a jsem rád za to, že jsme měli prezidentem tohoto člověka, i přes to, že se ve své funkci dopustil mnoha chyb. Jeho úpornost a boj o to, abychom vstoupili do NATO se až nyní v současném obraze světa jeví jako velmi prozíravý tah, který může pro naši zemi znamenat vyšší bezpečnost, než by se zdálo v 90. letech.

23.06.2015

Pořád jsem to jáPořád jsem to jáLisa Genova

Velmi silný příběh. Sugestivně napsáno. Autorka se pustila do tématu, který řeší a v budoucnu bude řešit stále více lidí. Na hlavní hrdince ukazuje zákeřnost Alzheimerovy choroby, která postupně z člověka "vysaje" veškerou inteligenci. Čtivě napsáno. Smutný příběh, ve kterém láska rodiny vyčnívá nad smutkem a nemocí. Většina lidí (včetně mě) si Alzheimerovu chorobu spojuje se starými lidmi nad 80 let, bohužel tato nemoc někdy zasáhne i člověka, který je v plné síle. Toto právě ukazuje příběh této knihy a o to více je to "silnější"

22.06.2015

Disident Václav HavelDisident Václav HavelDaniel Kaiser

Další z knih o Václavu Havlovi. Tentokrát je podrobněji probírán jeho život před prezidentským obdobím. Tato část života není tolik známá (aspoň pro mě), jako jeho veřejné působení v roli prezidenta po roce 1989. Autor se snažil nahlížet na osobu Václava Havla objektivně, jako na člověka, který je obyčejným smrtelníkem, člověka, který má i chyby, jako každý z nás.
Právě tím neosobním reálným pohledem, který se nebojí kritiky, hodnotím tuto knihu velmi pozitivně.

22.06.2015

Prosím, stručněProsím, stručněVáclav Havel

Pan prezident už není více než 3 roky mezi námi. Začínají se objevovat první životopisy o jeho prezidentském i "předprezidentském" životě. Tedy první, které nemůže autorizovat. Tato kniha je vlastně rozhovor Karla Hvížďaly s p Havlem. Otázky se dotýkají se širokých témat, a to nejen politických, ale i osobních. Po přečtení se mi osoba Václava Havla velmi přiblížila Čtenář nečte o někom, ale čte přímo zpověď samotného státníka. Velmi si cením poznámek, které byly zveřejněny. Většinou to byly "úkoly", které žádal po lidech, kteří s ním pracovali v kanceláři prezidenta republiky. O to je to intimnější a zajímavější. Havel se při odpovědích dokáže otevřít a přiblížit obyčejným lidem.
I když to byl jenom člověk, který měl a udělal spoustu chyb (jako každý obyčejný smrtelník), jsem rád, že byl mým prezidentem a "proslavil" Československo a později Českou republiku po celém světě.

20.03.2015

Temné šílenstvíTemné šílenstvíWulf Dorn

"Mrazivá kniha", místy mi vstávaly vlasy v zátylku :-). Takové to neuchopitelné a děsivé šílenství se nese celým příběhem. Autor si nic nezadal s jeho první knihou, která zde vyšla na pultech (Mrazivé ticho). Čtivé, přímočaré, napínavé, akční...., má to spád a drive prakticky od prvních kapitol. Knihu jsem čítával po večerech a nocích (všude tma), takže mě místy opravdu "děsila". Proto spíše doporučuji číst za denního světla :D.

11.03.2015

Deníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít dětiDeníček moderního fotra aneb Proč by muži neměli mít dětiDominik Landsman

Nikdy jsem se u knihy tolik nezasmál jako u této "parodie" na otcovskou (mateřskou) dovolenou. Kniha je psána s velkou nadsázkou a nemá nějaký "extra děj", ale mě osobně v některých pasážích tekly slzy smíchem a dusily mě záchvaty nekonečného smíchu. Člověk na tuto knihu musí mít náladu.
Jiný den bych se příběhům třeba nezasmál. Knihu určitě více ocení rodiče (asi více otcové), kteří mají zrovna malé děti. Pak ta fantazie jede na plné obrátky a smích a dobrá nálada se určitě dostaví.

06.03.2015

Až dojdou peníze (Konec západního blahobytu)Až dojdou peníze (Konec západního blahobytu)Stephen D. King

Relativně dobře pojmenovány příčiny současně dlouhotrvající krize. Autor ve své knize také neopomene "zabrousit" do historie. Zaobírá se krizí 30. let 20. století, ale také napoleonskými válkami, dokonce i stoletou válkou...(vždy komentuje tehdejší ekonomické problémy a jejich dopady na budoucnost).... Hlavní náplní knihy je ovšem současná ekonomická krize moderního západního světa. Kritizuje řešení, které hlavní politické reprezentace nacházejí (kvantitativní uvolňování, morální hazard....). V závěru knihy doporučuje "jednoduchá" řešení, která na první pohled vypadají opravdu "jednoduše", ovšem prosadit je politicky bude velmi nesnadné. Zajímavé i když jak píše David místy pochmurné čtení.

20.02.2015

Nové povídkyNové povídkyZdeněk Svěrák

Laskavý a nenásilný humor Zdeňka Svěráka. Obyčejní lidé, obyčejné situace, obyčejné prostředí, ale vždy humorná zápletka, která čtenáře pobaví a rozesměje. Audioverzi namluvil sám autor a musím říct, že při poslouchání (většinou při chůzi venku) jsem měl neustále úsměv na rtech...
Ještě malá poznámka, Zdeněk Svěrák používá opravdu nádhernou češtinu (jak píší někteří předkomentátoři), která o to líbzeněji zní, pokud jí slyšíte přímo z úst samotného umělce..:D

14.02.2015

Klub nenapravitelných optimistůKlub nenapravitelných optimistůJean-Michel Guenassia

Pro mě osobně čtenářský bonbónek. Možná to vypadá, že je kniha zbytečně obsáhlá a jsou v ní nudné pasáže, ale mi tam nic "nenadbývalo". Poutavě napsané, výborně vykreslené postavy (a je jich v knize opravdu požehnaně), skvělá atmosféra. Navíc se většina knihy odehrává v Paříži, kterou jsem osobně na "pár dní" viděl, o to více na mě vyprávění působilo. Knihu jsem na své průměrné tempo četl docela dlouho. Nelituji, vychutnával jsem si prosincové večery tímto nádherným literárním dílem...., které určitě doporučuji k přečtení těm, co se nezaleknou "tloušťky" knihy..:-)

28.12.2014

Muž jménem OveMuž jménem OveFredrik Backman

Místy krásně veselé, místy melancholicky smutné, každopádně pro mě dokonalé. Hlavní hrdina je zásadový člověk, který po smrti své milované ženy už nechce žít. Přesto si najde smysl života a "ten rozmrzelý" muž se zase umí radovat ze života a má pro koho žít. Posloucháno v audioverzi, proto palec nahoru také panu Vlasákovi, který to načetl výborně.

19.12.2014

SkálaSkálaPeter May

Není to klasická detektivka. Samotné vyšetřování nehraje v příběhu tu klíčovou roli. Čtenáři se postupně odkrývají tajemství z minulosti, které ovlivňují hlavní postavy i po mnoha letech. Ke konci příběh graduje a vše se nakonec rozplete. Velmi oceňuji vynikající vykreslení hlavních postav, jejich charakterů, trápení, tajemství a postupný vývoj v čase...Také popisy reálii jsou velmi působivé...
Knihu bych označil jako velmi slušný psychologicko-detektivní thriller.

29.11.2014

UčedníkUčedníkHans Rosenfeldt

Výborné, výborné...., ještě lepší než Temná tajemství. Kniha tak vtáhne do děje, že jsem posledních 200 stran četl téměř v kuse a skoro jsem nechtěl jít spát, dokud nedočtu. Výborně vykreslené hlavní postavy, precizně propracovaný příběh. Máme tady další skvělou autorskou dvojici, která si nic nezadá s autory typu Nesbo, Olsen...
Mimochodem jeden z autorů napsal scénář k seriálu Most - který momentálně běží na ČT2 a patří mezi nejlépe hodnocené seriály ve filmových databázích...(vůbec se tomu nedivím, protože ti kluci a překladatel opravdu umí...:-)

26.11.2014

Tři tváře andělaTři tváře andělaJiří Pehe

Tři příběhy "jedné rodiny". Každý se odehrává v jiné době a každý zachytí kromě osobních příběhů hlavních hrdinů i důležité okamžiky dějin nejen naší země. Paradoxně příběh "nejméně sympatického" hrdiny přináší nejvíce "myšlenek a názorů", které autor v knize v závěrečném příběhů přináší. Velmi barvitý jazyk, výborně vykreslené postavy, zajímavé příběhy a trošku toho "nadpřirozena".
Opět děkuji Databázi, protože bez ní bych se o tomto titulu ani nedozvěděl.
Závěrem: nenápadná kniha (přesto výborná), která určitě stojí za přečtení...

16.11.2014

Analfabetka, která uměla počítatAnalfabetka, která uměla počítatJonas Jonasson

Absurdní, humoristická satira, která je srovnatelná se Staříkem. Pro mě o hvězdu navíc a to hlavně pro skvělé načtení (poslouchal jsem audioverzi knihy). Klobouk dolů před panem Stránským, který to přednesl tak, že jsem při poslechu občas vybuchl smíchy....Většinou jsem knihu poslouchal při přesunech z práce domů nebo pochůzkách s malým synem v kočárku. Pořád s úsměvem na rtech. Příběh je tak neuvěřitelně absurdní, že už samotná představa, že by to mohlo být skutečné, mě šíleně bavila a rozesmávala. Autor si nebere servítky. I když je to velká nadsázka, nenechává na švédské politice a jejích představitelích nit suchou :-D.

25.10.2014

Steve JobsSteve JobsWalter Isaacson

Precizně napsaný životopis o osobnosti, která měnila svět. Sám Steve Jobs požádal autora o napsání této knihy, nezasahoval mu do jeho tvorby a proto to není typická "Óda na génia", ale jsou zde ukázány i negativní stránky tohoto velkého vizionáře..... Výborné, čtivé, zajímavé....Kdo má rád životopisy a zajímá ho osobnost Steva Jobse nebo samotné firmy Apple, tak ať neváhá a pustí se do této knihy..

17.10.2014

Kniha ekonomieKniha ekonomieJohn Farndon

Krásná kniha (a to doslova :-)), křídový papír, plno zajímavých kreseb a schémat, které problematiku ekonomie přibližují i neekonomům. Tématicky se čtenář ve zkratce dočte o základních ekonomických teoriích, které ovlivňují hospodářskou politiku i samotné obyvatele světa. Je to taková "encyklopedie ekonomie v kostce".

13.10.2014

DetektivDetektivArthur Hailey

Arthur Hailey se opět projevil jako "mistr prostředí". Jako v předchozích knihách (Letiště, Hotel, Kola....) výborně nastudoval prostředí vyšetřování a justice v USA a zakomponoval je do výborného a napínavého příběhu. Ten se postupně vyvíjí ve více rovinách a nakonec se vše krásně propojí v ucelené a kompaktní dílo. Výborná detektivka a zároveň nahlédnutí pod pokličku vyšetřování a justice v USA.

09.10.2014

Osvětimská knihovniceOsvětimská knihovniceAntonio G. Iturbe

Velmi působivé vyprávění o hrůzách, které zažívali naši předkové před cca 70 lety. O tomto tématu bylo napsáno spoustu knih. Vždy na mě působí velmi tísnivě (v Osvětimi jsem totiž byl na exkurzi). O to více si pak člověk lépe představuje, jaké to tam muselo být, i když ani sebelepší fantazie asi nedokáže přiblížit pocity lidí, kteří to tam zažili. Kniha je napsána velmi čtivým jazykem a vychází částečně ze skutečných příběhů lidí, kteří to tam zažili. Autor pracuje s dobovými materiály, které zakomponoval do skvělého románu.
Asi je "blbé" napsat, že kniha je skvělá, když se týká takových hrůz..., ale doporučuji všem "lidé čtěte a nezapomínejte", protože historie se ráda opakuje....

05.09.2014

SaturninSaturninZdeněk Jirotka

Kniha (poslouchána v audioverzi - načteno od Oldřicha Víznera) mě bavila při procházkách se synem v kočárku :-). Velmi se mi líbil nenásilný humor, který knihu provází. Samozřejmě i skvělý přednes - pan Vízner to načetl výborně. Je asi ostuda, že jsem Saturnina "četl" až teď, ale času, který jsem mu věnoval vůbec nelituji. Teď se můžu podívat na film, který jsem (i když už má 20 let) také neviděl :-D.

23.08.2014

Rodinné finance, Ekonomická krize a krach optimismuRodinné finance, Ekonomická krize a krach optimismuLuboš Smrčka

Výborná učebnice, která otevírá široká témata (nejen o rodinných financích). V knize se dočtete např. o inflaci, deflaci, hospodářských krizích.... Velmi oceňuji poznámkový aparát (pod čarou), který knihu velmi obohacuje o různá nejen historická fakta...

23.08.2014

AlianceAlianceVeronica Roth

Knihu hodnotím jako celek. Hodnotím celou trilogii, tedy všechny 3 díly. Klidně by to mohla být jedna kniha, protože dějové napojení je tak plynulé, jakoby sama autorka nebo nakladatel udělal z jednoho díla 3 díly na pokračování. Proto i doporučuji číst najednou.
V Respektu jsem před pár dny četl, že tato kniha je určena pro mládež. Cílová skupina čtenářů a čtenářek je údajně 14-21 let, občas to prý čtou lidé okolo 30 let. Patřím bohužel mezi tu poslední skupinu :-)
Hlavní hrdinové jsou teenageři, příběh je protkán zajímavou love story hlavních hrdinů.... Ale já jako čtenář "nad 30 let" jsem v díle viděl i jiné aspekty. Vzepření totalitě, propaganda, "vymývání mozků, obětování se pro vyšší myšlenku a svobodu, ovládání informací....
Kniha je velmi zdařilá, velké + je, že to přiláká ke čtení široké masy, které by možná jinak nezačaly číst. Kromě velmi zajímavého a originálního příběhu, který je protkán love story hlavních hrdinů, vztahy mezi sebou i starší generací v něm mezi řádky vidím plno zajímavých jinotajů, které odkazují na významné události historie lidstva, která se bohužel neustále opakuje i když v jiných kulisách.....

11.08.2014