Prosím, stručně

Rozhovor s Karlem Hvížďalou, poznámky, dokumenty. Jak podtitul napovídá, jde o literární koláž, ve které se střídají tři žánry: rozhovor, původní výňatky z instrukcí nejbližším spolupracovníkům na Hradě a deníkové zápisy z doby práce na tomto textu. V knize se střídají nejen žánry, ale i čas a místa. Václav Havel staví knihu jako drama a se všemi materiály zachází jen jako s podklady, jejichž konečnou formu si diktuje "divadelní" struktura. I z partnera rozhovoru Karla Hvížďaly se postupně stane postava tohoto zvláštního literárního útvaru. Díky zvolené metodě má kniha trvalé napětí, které čtenáře doprovází až do poslední stránky. Autor nechává v knize nahlédnout do způsobu svého komplikovaného myšlení, prezentuje své názory na politiku a politiky, soukromí a zároveň odpovídá na nejčastější výtky vznášené po léta proti jeho osobě. Kniha je volným pokračováním Dálkového výslechu Václava Havla. Před dvaceti lety vedl Karel Hvížďala rozhovor s disidentem Havlem před jeho blížící se padesátkou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/23_/23294/prosim-strucne-rozhovor-s-karlem-hvizdalou-poznamky-dokumenty-23294.jpg 4.565

Kniha Prosím, stručně

niknikita

ČTĚTE!

Opravdu není třeba slov, tak jsem si půjčila to poslední od jirka 9453

jirka9453

Volné pokračování Dálkového výslechu, rozhovorová forma o období pana Havla jako prezidenta. Rozhodně stojí za přečtení těm, kdo se o něm jako o člověku chtějí dozvědět více, i těm, kteří ho označují za neschopnou loutku. Ne, pan Havel opravdu byl výjimečný člověk a velká osobnost, kterou dnes už v dnešní politice hledáme marně (a jak by byla potřeba....)
Přijde mi smutné, že nemalá část lidí z vlastního národa nedokáže ocenit člověka, jehož význam nezpochybňuje celý zbytek světa. LIDÉ, ČTĚTE!

tonysojka
06.04.2020

Po životopisu Havel od Žantovského ,který se mi hodně líbil jsem sáhl po této knize,abych se o Havlovi ještě víc dozvěděl jako o člověku. Nebyl jsem zklamán. Z jeho zamyšlení se mi nejvíc líbilo toto:
"Krása jazyka spočívá v tom, že nikdy nemůže přesně vystihnout to, co vystihnout chce. Je totiž nespojitý, tvrdý, tak říkajíc digitální, a už proto, ale nikoli jen proto nemůže kompletně uchopit něco tak spojitého,jako je skutečnost, prožitek či naše duše. Což otevírá prostor nádhernému zápasu o vyjádření a sebevyjádření, který provází celou historii člověka,který nemá konce a dík němuž se vlastně vždy znovu a vždy trochu jinak vyjasňuje či zpřesňuje všechno lidské, ba co víc, tímto zápasem se člověk stává teprve sám sebou. Jako jedinec i jako druh. Snaží se prostě stále lépe uchopit slovy, obrazy či chováním svět i sebe, a čím víc se mu to daří, tím víc si uvědomuje, že kompletně nikdy nepostihne ani svět, ani sebe, ani jakoukoli součástku světa. Ale tím spíš se o to musí dál a dál snažit, a tím vlastně sám sebe stále lépe definovat. Je to sisyfovský úděl.Nic naplat: kompletní pravdu o sobě si odnese člověk do hrobu. Ale znát ji přece jen někdo bude: ne-li Pánbůh, tak aspoň paměť bytí."

Paulus.1987
22.10.2019

Na knihu Dálkový výslech jsem logicky navázal touto knihou, která popisuje především prezidentské období Václava Havla a prakticky začíná tam, kde Dálkový výslech skončil. Zatímco s Dálkovým výslechem jsem byl velmi spokojený, z Prosím stručně jsem nadšený a kniha se tak řadí k tomu nejlepšímu, co jsem letos přečetl. (Tímto dodatečně ještě jednou děkuji Ježíškovi.)

S ohledem na popisované životní období Václava Havla je kniha tematicky mnohem zajímavější a pestřejší. Líbilo se mi i její uspořádání, kde je rozhovor s Karlem Hvížďalou prokládán úryvky Havlových pokynů svým spolupracovníkům a zápisky z jeho deníku z roku 2005, což čtenáři umožňuje Václava Havla lépe poznat po lidské stránce.

Kromě mnoha jiného rovněž velmi oceňuji, že v rámci rozhovoru je Václav Havel dotazován na věci, které jsou mu dodnes vyčítány, a je mu tak dáván dostatečný prostor k vyjádření, vysvětlení a uvedení na pravou míru. K těmto tématům patří např. rozsáhlá prezidentská amnestie z roku 1990, prodej Lucerny, omluva sudetským Němcům, podpora bombardování Jugoslávie a invaze do Iráku v roce 2003.

Budu se opakovat a zároveň nejspíš i citovat jiné, ale musím říct, že tento člověk mi tu velmi chybí. Až se budu zase rozčilovat nad některými současnými politiky, vzpomenu si na jednu Havlovu kouzelnou větu z této knihy i přesto, že byla řečena v jiném kontextu:

„Tyto síly je třeba ve spolupráci se mnou poslat do prdele.“

P.S.: Rovněž musím pochválit krásné zpracování knihy. Stránky jsou na kvalitním křídovém papíře, střídají se zde různé velikosti a styly písma, každá kapitola je uvedena fotografiemi.

motokatty
01.06.2019

Václav Havel pro mne vždy byl a bude synonymum pro slovo prezident.
Kniha není jen o Havlovi, ale dala by se považovat i jakousi "encyklopedii" porevolučních let. Těch let, na která se dnes tak strašně rychle zapomíná.
Lehce mě zaskočilo, když p. Havel v roce 2005 popisoval českou politickou scénu - jak i v roce 2019 to na ní sedí.
Jediné co mi na četbě vadilo byl fakt, že Havlovi poznámky pro spolupracovníky časově ani tématicky neseděli k daným otázkám/odpovědím a zbytečně tak odváděli pozornost od tématu otázek.

Azmodan
17.05.2018

Kniha se mi líbila. Dovolila mi tohoto velikána našich dějin poznat jako prezidenta (poznámky z doby jeho vládnutí) i jako člověka (vyprávění z doby, kdy byl v Americe). Celou knihu pak završuje rozhovor Václava Havla s Karlem Hvížďalou. Moc se mi líbí kontrast Havla státníka, historie-tvůrce kontra Havla člověka. A to mě bavilo, i jeho souboje s počítačem, prosba o vyprání košil a naplnění zapalovače kontra návštěvy různých státníků, postoje k Izraeli atd.
- ....o možnosti bombardovat srbské pozice mluvím přes rok, všichni byli proti, teď jsou všichni pro, dokonce ten útok bude mít za následek skutečné příměří, nikdo si ale nevzpomene, že tu je někdo, kdo to předvídal...
- Proč mi počítač dělá pokaždé jinak vzdálené řádky? ... Proč si občas nějaký text zamiluje, že ho tiskne přád dokola a nelze mu v tom zabránit?
- Pana Řechtáčka prosím, aby mi opravil a naplnil zapalovač a poslal zpět.

To se mi prostě líbí :o)

SuperSojka
05.11.2017

Zrovna u Václava Havla neumím být objektivní. Doporučuji přečíst tuto knihu a vidět Občana Havla.

dalimoni
20.03.2015

Pan prezident už není více než 3 roky mezi námi. Začínají se objevovat první životopisy o jeho prezidentském i "předprezidentském" životě. Tedy první, které nemůže autorizovat. Tato kniha je vlastně rozhovor Karla Hvížďaly s p Havlem. Otázky se dotýkají se širokých témat, a to nejen politických, ale i osobních. Po přečtení se mi osoba Václava Havla velmi přiblížila Čtenář nečte o někom, ale čte přímo zpověď samotného státníka. Velmi si cením poznámek, které byly zveřejněny. Většinou to byly "úkoly", které žádal po lidech, kteří s ním pracovali v kanceláři prezidenta republiky. O to je to intimnější a zajímavější. Havel se při odpovědích dokáže otevřít a přiblížit obyčejným lidem.
I když to byl jenom člověk, který měl a udělal spoustu chyb (jako každý obyčejný smrtelník), jsem rád, že byl mým prezidentem a "proslavil" Československo a později Českou republiku po celém světě.

Krvavé jahody
Krvavé jahody