Disident Václav Havel

Disident Václav Havel

Kniha Disident. Václav Havel (1936–1989) novináře Daniela Kaisera je pokusem o co nejkomplexnější politický životopis českého prezidenta, dramatika a disidenta, ohraničený výše uvedenými letopočty. Václav Havel se v tomto období postupně proměňuje z chlapce z komunisty pronásledované, ale celkem konformní podnikatelské rodiny v neústupného odpůrce Husákovy totality. Mezitím dosahuje světového úspěchu jako dramatik; šedesátá léta prožívá nejen jako permanentní večírek, ale i uprostřed intelektuálních diskusí a práce pro divadlo. Následuje sovětská okupace, léta strávená v ústraní, deprese, otevřený konflikt s komunistickou mocí, vězení, život v disidentském ghettu, listopadová revoluce a nástup do prezidentského úřadu. Když píší zahraniční autoři o roce 1989 ve východní Evropě, zmiňují většinou tři jména: Michaila Gorbačova, Lecha Wałęsu a Václava Havla. Z těch tří Gorbačov vládl obrovskému mocenskému aparátu, Wałęsa zastupoval rozsáhlé podzemní hnutí, jen Havel žádnou takovou dějinnou sílu k dispozici neměl. Daniel Kaiser vycházel při psaní knihy z rozhovorů s Václavem Havlem, ze vzpomínek mnoha disidentových přátel a spolupracovníků a z teprve nedávno zpřístupněných archivních materiálů. Soustřeďuje se ponejvíc na konflikt Václava Havla s komunistickou mocí a to, jak postupem času získal výsadní postavení v českém disentu a obrovské zahraniční renomé. Líčí jeho život včetně některých zaškobrtnutí a (z pohledu autora) ideových omylů. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/26_/26519/disident-vaclav-havel-26519.jpg 4.218
Literatura česká
Vydáno:, Paseka

E_Lan

*** za knihu jako takovou, ***** za osobnost pana prezidenta Havla, a tak v průměru ****. Kniha je to dobrá, určitě podá hodně nových informací o jedné z nejvýznamnějších osobností doby nedávno minulé. Bez příkras a nějakých osobních obdivů. Konec knihy blížící se k převratu v roce 1989 je přímo strhující jako dějiny té doby. Kniha prostě splnila to co jsem od ní očekával.

KejmlP
07.04.2017

Musím říct, že ač jsem s Václavem Havlem spíše nesouhlasil než souhlasil, knihu jsme přečetl s chutí, a našel v ní spoustu zajímavých informací, které mi umožnily s Havlem sice dále nesouhlasit, ale mnohem více ho chápat a respektovat. Kniha umí být i kritická, byť si myslím, že až pomine pár let a bude možné mít nadhled, bude kritiky pravděpodobně ještě více (tedy hlavně v druhém díle). To ale nic nemění na tom, že kniha je psaná poměrně objektivně, zachycuje řadu zajímavých faktů a momentů, a život elitního disidenta postihuje celkem věrně, i včetně souvisejících kontroverzí.

genie
24.12.2016

Nikdy jsem nebyla stoprocentním příznivcem exprezidenta Havla, asi ani nebudu, přesto musím knihu vyzdvihnout a autorovu práci s daty a událostmi (nejen) kolem V. Havla ocenit. Autor popisuje události celkem věcně, cituje z mnoha zdrojů, čímž čtení oživuje. Nesnaží se čtenáře "ohnout" na tu či onu stranu. Občas jsem se i pousmála ...

Dvoja
23.07.2015

Knihu doporučuji všem, kdo hledají kvalitní biografii, informace o dějinách a vnitřních náladách naší země a zejména těm, jež si chtějí udělat objektivní obrázek o bývalém prezidentovi (jak jinak). Sama jsem po této knize sáhla ze všech třech výše uvedených důvodů a rozhodně jsem nebyla zklamaná. Není lehké najít o podobných osobnostech nestranné informace a tím podporuji zmínky, jež díky jim je právě tato kniha oceňována. Smekám před Danielem Kaiserem - prokousat se tolika zdroji muselo stát mnoho úsilí.

dalimoni
22.06.2015

Další z knih o Václavu Havlovi. Tentokrát je podrobněji probírán jeho život před prezidentským obdobím. Tato část života není tolik známá (aspoň pro mě), jako jeho veřejné působení v roli prezidenta po roce 1989. Autor se snažil nahlížet na osobu Václava Havla objektivně, jako na člověka, který je obyčejným smrtelníkem, člověka, který má i chyby, jako každý z nás.
Právě tím neosobním reálným pohledem, který se nebojí kritiky, hodnotím tuto knihu velmi pozitivně.

JanaLanova
21.04.2015

Výborná kniha. Autor si dal velkou práci s rešeršemi a rozhovory s "pamětníky". Nebojí se na Havla dívat kriticky.