dadako dadako komentáře u knih

Kytice Kytice Karel Jaromír Erben

Tak to jsem vážně nečekal. Při povinné četbě se mi sbírka vyhnula, ale nakonec jsem se k ní dostal díky výzvě. Básně nemusím, ale Kytice byla úžasná.

16.07.2020 5 z 5

Vyhnání Gerty Schnirch Vyhnání Gerty Schnirch Kateřina Tučková

Kniho o dlouho zamlčované části poválečné historie a vině, která často bývá (bohužel) uvalována kolektivně. Na jednu stranu poválečné chování Čechů chápu, ale na druhou stranu, v čem pak byli lepší? Na to je těžko odpovědět. Ani jedno (protektorát ani poválečná léta) jsem si neprožil a jak tedy mohu lidi tehdy žijící soudit? Na obou stranách byli svině a oběti...

13.03.2018 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Je jedno jestli je to Hana, Hotýlek nebo "jen" rodinné drama Tiché roky. Paní Mornštajnová prostě umí vyprávět a její knihy se čtou náramně čtivé a baví. Myslím že k jejím knihám se velmi rychle vrátím. Už dlouho se mi nečetlo nic tak příjemně jako její knihy. Chvíli mě bavila více linie Svatopluka a chvíli ta Bohdančina, ale ve finále je to celá kniha, která zaujme a chci číst dál, ale bohužel už není co...

07.08.2019 5 z 5

To To Stephen King

Tak To mám za sebou. Horory jsem neměl nikdy rád a tak jsem je ani nečetl. Po tom co jsem četl Zelenou míli a Čtvero ročních období, mi bylo jasné, že dříve nebo později si nějaký horor od Kinga přečtu. Jelikož se chystám na jinou jeho knihu a bylo mi doporučeno nejprve přečíst To, jelikož zde vystupují některé stejné postavy, rozhodl jsem se do Toho pustit. Kniha je to fantastická. Čtení i přes její tloušťku odsýpá Hlavně začátek a konec. Uprostřed byla jedna trochu pomalejší pasáž, ale nic co by mně zastavilo.
Touto knihou jsem si jen potvrdil to co vím už 15 možná 20 let. Je věčná škoda specializovat se na nějaký konkrétní žánr a jinému se vyhýbat, jen proto že "... mně nebaví". Nezáleží na žánru, ale na tom kdo a jak knihu napíše. Proč se připravit o spoustu krásných příběhů, jen proto že čtu jen detektivky/fantasy/válečné nebo proto že kniha je moc tlustá...

27.06.2014 5 z 5

Babička Babička Božena Němcová

Nikdy se mi do Babičky nechtělo, ale stále jsem si říkal, že bych si ji přečíst měl. Na konec na základě výzvy jsem se do ní dal, ale jsem překvapenej jak krásná knížka to je. Jen to chtělo se prokousat starou češtinou.

08.02.2021 4 z 5

Hora mezi námi Hora mezi námi Charles Martin

Vybrán jen kvůli výzvě, ale byl jsem velmi příjemně překvapen. Výborně se četlo. Těžko uvěřitelné, ale je otázka jestli to tak autor vůbec zamýšlel. Na druhou stranu, kolikrát se staly i méně uvěřitelné věci.

27.06.2022 5 z 5

Jméno růže Jméno růže Umberto Eco

Můj první Umberto Eco. Kniha má sice rozvleklé pasáže plné filosofických a křesťanských úvah, ale nějak si bez nich Jméno růže nedokážu představit. Díky nim se čtenář lépe přenese a vžije do doby ve které se příběh odehrává.
K dlouhým naučným pasážím sám autor napsal:
"...chce-li někdo vstoupit do opatství a týden tam žít, musí přijmout tamní rytmus. Když to nedokáže, pak taky nedokáže přečíst moji knihu."

19.04.2016 5 z 5

Ten, kdo stojí v koutě Ten, kdo stojí v koutě Stephen Chbosky

Ke knize jsem se dostal díky filmu, který jsem si jednou náhodou pustil, protože jsem neměl na co jiného koukat a který mě naprosto dostal.
Když jsem zjistil, že režisér a scénárista je zároveň autorem předlohy, rozhodl jsem se knihu sehnat. Trvalo pár měsíců než se mi dostala do ruky, ale čekání na ni stálo za to. Je vtipná, smutná, dojemná... Čte se úplně sama a dostala mě stejně jako film. Nejprve mě překvapila forma jakou je kniha napsaná, ale rychle jsem si na ni zvykl.
Řadím tuto knihu mezi dvě nejlepší jaké jsem dosud četl a není to proto, že jsem jí četl jako posledí... :-)
Děkuji Billovi za inspiraci a myslím, že se na knihy, které Charliemu dával podívám.

Už když jsem film dokoukal, věděl jsem, že se na něj rád kouknu znovu. Teď vím, že to bude opravdu hodně brzy.

24.03.2014 5 z 5

Páni, tak to jsem nečekal. Už léta jsem nečetl takto napsanou knihu. Od začátku mě chytla a nepustila do posledního řádku. Vlastně až za poslední řádek, jelikož jsem okamžitě po dočtení koupil Zaslíbenou zemi a pokračuji ve čtení dál.

13.10.2022 5 z 5

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Tuhle sérii miluju. Tak parádní odreagování jsem u jiných knih nezažil. Postupné podávání malých dávek je jen ku prospěchu. Než se stihne styl psaní a humor omrzet, je konec dílu, a na další se tak těším.

01.11.2020 5 z 5

Dva proti Říši Dva proti Říši Jiří Šulc

O druhé světové válce čtu rád a hodně. I když jsem se nejprve bál, že je psána jako román, nakonec snad i díky tomu byla kniha napínavá a čtivá. Kolem místa, kde byl atentát spáchán, jsem mnoho let denně jezdil. I když za něj nakonec bylo nutné zaplatit velmi vysokou cenu, nemělo by se na takové události nikdy zapomínat.

05.06.2018 5 z 5

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Výborná kniha. Konečně jsem měl možnost nahlédnout za pozadí inkvizičních procesů a pochopil jsem jak jsem se v mnoha věcech mýlil. Nejvíce asi v tom, že se nejednalo ani tak o pochybení církve jako spíše jednotlivců. U některých pro hrabivost a pomstychtivost, pro hloupost u jiných. Na čarodějnice již asi nikdo dospělý nevěří, ale s těmito lidskými vlastnostmi se potýkáme stále a jen tak asi nepřestaneme.

05.01.2016 5 z 5

Norské dřevo Norské dřevo Haruki Murakami

Můj druhý Murakami a líbí se mi čím dál víc. Normálně by mi takové téma přišlo strašně smutné a depresivní, ale v jeho podání to je neuvěřitelně čtivé a deprese se nekoná.

04.09.2020 5 z 5

Aristokratku mám rád. U ní si vždy odpočinu, odreaguju se a příjdu na jiné myšlenky. Několikrát jsem se neubránil smíchu ani ve veřejné dopravě.

27.08.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Styl vyprávění je takový neakční a nezaujatý, ale je přes to je poutavý a kniha se čte jením dechem. Obával jsem se, že po Haně mě jiné knihy od této autorky tolik nezaujmou, ale zase jsem se mýlil...

29.05.2019 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Původně jsem si chtěl Hanu přečíst až po splnění výzvy. Nějak jsem nenašel téma do kterého bych jí zařadil. Když jsem zjistil, že se dá zařadit do válečné a viděl její vzestup v žebříčku, řekl jsem si, že plány je třeba změnit. Ač jsem čekal všechno možné, od české autorky jsem něco podobného opravdu nečekal.

28.02.2018 5 z 5

Den Trifidů Den Trifidů John Wyndham (p)

Páni tak tohle byla jízda... Knížku jsem se chystal přečíst dlouho když je v žebříčku tak vysoko. Pak mi jí doporučil i kamarád, který ji kdysi četl a moc se mu líbila. Tak jsem se na ní vrhl i já. Okamžitě jsem se do knížky začetl a nedokázal jsem přestat. Jako protiválečný román bude stále aktuální i po více než šedesáti letech od jeho vydání. Velmi uvěřitelný je popis postapokaliptického světa a vývoj v myšlení a morálce lidí. Knížku rozhodně všem doporučuji.
Teď zkusím i Noc Trifidů i když od ní raději moc nečekám.

14.08.2014 5 z 5

Ze života knihomolky Ze života knihomolky Debbie Tung (p)

Super. Spousta situací mi přišla až nebezpečně povědomá...

16.07.2020 5 z 5

Mistr a Markétka Mistr a Markétka Michail Bulgakov

Dlouho jsem se na tuto knihu připravoval (ležela mi v knihovně) a nějak se k ní ne a ne dostat. Nakonec mi k jejímu přečtení pomohla Výzva. Kniha je prostě super. Úplně mě dostala.

04.09.2018 5 z 5

Vánoční koleda Vánoční koleda Charles Dickens

Nádherná kniha. Až když jsem jí teď přečetl jsem si uvědomil kolik jiných příběhů, knih a filmů se jí inspirovalo.

23.02.2018 5 z 5