cornetka cornetka komentáře u knih

“Nenaučíme dítě chovat se lépe tím, že ho donutím cítit se hůř .

“Každé dítě chce, potřebuje a žádá si cítit lásku.

“Děti se nerodí zlé, ale mohou být zle a špatně vychované - a v tom nezáleží na barvě pleti.

Autor nás seznamuje s tím, jak funguje ústavní péče pro děti, jaká je skutečnost, ale také s teoretickými znalostmi a zákony, které se touto záležitostí zabývají. Přečteme si spoustu skutečných příběhů, které jsou plné zloby, zlosti, mnohdy agresivity a slz.

Klobouk dolů, jak autor s dětmi “pracuje, jak se o ně stará a jakou má s nimi trpělivost. Můj obdiv patří autorovi taky za to, že dokáže služebně starší kolegyni upozornit na některé situace, které mohou dětem naopak ublížit - ale proč by se namáhala, když to je v její neprospěch? Bylo dost hrozné číst, že některé tety zakazují dětem chodit v noci má záchod, protože by je to budilo - jako fakt se tohle pořád děje?

Není to knížka pro každého, ale já jsem ráda, že se ke mě dostala. Takových by mělo být napsáno víc, abychom seznámili s realitou. Věřím, že je víc takových lidí jako je Tomáš, kterým záleží víc na dětech než na svém pohodlí.

10.12.2023 5 z 5

Volyňská rapsodie Volyňská rapsodie Anna Strnadová

Téma je to zajímavé. Autorka věrohodně popisuje život volyňských Čechů, kdy zažívali bídu a strach, jestli se dožijí rána. Celkově byli životní podmínky dost hrozné. Během vyprávění jsem se ale často ztrácela v postavách, kdo je kdo a to mi kazilo pěkný dojem z knihy.

08.12.2023 4 z 5

Severka Severka Nina Špitálníková

Tahle kniha je moje první setkání s autorkou a hned říkám super! Životní podmínky v severní Korey jsou tak věrohodně vylíčeny, že není o čem pochybovat. Tamní lidé jiný život neznají, takže jim přijde normální dodržovat daná pravidla. Ale pro mě to bylo něco naprosto nepředstavitelného. Ale ono se to fakt děje - tím hůř se to chápe. Není to lehké čtení, ale je dobře, že takové knihy vznikají a my si je můžeme přečíst.

06.12.2023 5 z 5

Vetřelec Vetřelec Kristýna Trpková

Četla jsem všechny díly, takže Lauru už trochu znám. Vždycky mě bavila její samostatnost a neohroženost, nikdy se ničeho nebála.

Musím říct, že mě bavila až druhá půlka, kdy se začalo něco víc dít. Bylo fain sledovat, jak Laura s Adamem navazují svůj vztah. O to víc mě mrzelo, jak Adam dopadl. A velkým překvapením pro mě byl i konec - jako že fakt to takhle končí? Prozrazovat určitě nic nebudu, jen jsem asi doufala v nějaký hezčí konec této trilogie. Ale díky tomu jen tak nezapadne a budu si ji pamatovat.

03.12.2023 4 z 5

Řezník a střízlík Řezník a střízlík Alaina Urquhart

Námět se mi líbí, ale kdyby měla kniha o 100 stran víc, nezlobila bych se. Na dokreslení některých situací by se hodilo víc informací, někdy to bylo na mě až moc rychlé.

01.12.2023 3 z 5

Kniha, kterou posypal hvězdný prach Kniha, kterou posypal hvězdný prach Nora Eckhardtová

Je to krásný příběh, pro mě takový až pohádkový, čistý, bez nějakého násilí a se zdravou soutěživostí. Zaujala mě práce tiskaře, konkrétně kamenotisk.
Moc mi sedl styl psaní a popis - evokoval ve mě dobu, ve které se příběh odehrává. Skvěle jsou charakterizované postavy - starší, trochu konzervativní Alfred, naopak mladší a dychtivý Jonathan, který se nebojí nějaké té levárny (ale pořád v rámci možností, nic velkého, chce si prostě jen pomoct).
Je to úplně něco jiného, bavily mě autorčiny vsuvky. A taky je moc pěkný obal. Za mě je to tedy zajímavý a povedený počin. O úspěchu knihy mluví taky fakt, že probíhá dotisk a již v těchto najdete knihu na pultech.

29.11.2023 5 z 5

Nultá hodina Nultá hodina Jana Poncarová

Na mě bylo v knize až moc politiky. Na druhou stranu je ale pěkně vykreslená tamější nálada mezi lidmi. A je vidět, že autorka si dala velkou práci s rešerší.

26.11.2023 3 z 5

Gazely Gazely Patrik Hartl

Autor nás v knize seznamuje se třemi kamarádkami, Helenou, Kájou a Šárkou, které si už od školy říkají gazely. Zažíváme s nimi obyčejné životy, běžné životní situace a trápení - s dětmi, s partnery, v práci. Možná nic světoborného, ale mě to moc bavilo. Je to přesně ten autorův styl, na který jsme zvyklí. Zasmějeme se, zanadáváme, možná i slza ukápne. Jsou to ale příběhy, které píše sám život a které zažíváme všichni každý den.

26.11.2023 5 z 5

Ekstase Ekstase Jakub Šponer

Hlavní postavou je mladý muž a Ona, se kterou vede neustálý rozhovor. Je pro něj všechno, miluje ji a přesto ji nemůže mít navždy. A to ho dost trápí. Je na ní závislý udělal by pro ní všechno. Má spoustu myšlenek, které ho tíží, propadá se do depresí. Sám se pohybuje mezi spánkem a bděním a těžko rozeznává, co je sen a co je realita. Každý den je pro něj těžký.

Ve vyprávění je zmínka o rodičích, evidentně vztah s nimi nefunguje. Moc se toho o nich ale nedozvíme.

Je to ponuré a těžké čtení hned od začátku a rozhodně to není čtení pro každého. Určitě to chce po přečtení nějaký čas na vstřebání. A myslím, že při dalším čtení pochopím další souvislosti.

Celkově je to ale svým způsobem zajímavá novela, pro mě něco neobvyklého. Autor detailně popisuje pocity a stavy hlavní postavy.Pokud chcete něco netradičního a neokoukaného, zkuste tuto knihu.

Musím ocenit obálku - ta se mi moc líbí.

22.11.2023 4 z 5

Spisovatel Spisovatel Lucie Salová

Myslím, že na české poměry je to pěkný erotický román. Jen mi přišlo divné, že Hana nebyla nikdy v Praze. A pak ten konec byl na mě trochu hrr a některé situace přitažené za vlasy.

19.11.2023 4 z 5

Molly Molly Agnieszka Lingas-Łoniewska

“Já žiju jen tím, co je dneska. Zítřek ještě není a možná ani nebude.

Molly přišla v dětství o rodiče, její kamarád Robert taky. Potkají se v dětském domově a vytvoří si mezi sebou sourozenecký vztah, který přechází v něco víc. Vyrostou a nakonec spolu i bydlí. Ve 20 letech potká Molly Viktora, kamaráda z dětství - jejich otcové spolu kdysi podnikali - jeden zbohatl a druhý šel za podvod s penězi do vězení. Můžete hádat, který z nich je ten Mollyin. Mezi Viktorem a Molly vzniká silné pouto, které si Molly ze začátku nechce připustit.

Celkově je Molly dost svérázná, drzá, zdá se sebevědomá, ale je to jen jeji póza. Molly dělá bláznivé věci a všemu se směje, než aby přemýšlela nad tím, co je pro ni důležité. Je pro ni těžké někomu důvěřovat. Viktor se ale nechce Molly vzdát.

Naopak Viktor je mladý, krásný, bohatý a sebevědomý mladý muž. Takže přesný opak.

Tato kniha byla pro mě hezká oddechovka. Jen tedy ten konec nabral na obrátkách a jen jsem valila oči, co že se to děje. Líbilo se mi střídání vyprávění z pohledu Molly a Viktora. Pěkně na tom autorka ukázala, jak každý vnímáme danou situaci jinak.

19.11.2023 5 z 5

Moje sestra lže Moje sestra lže Bradeigh Godfrey

Zajímavý příběh, ale nějak mi nesedlo zpracování, nebo spis styl psaní. Konec a rozuzlení byly ale zajímavé.

17.11.2023 3 z 5

Maminčin mazánek Maminčin mazánek Sarah Flint

U postavy hledaného zločince je krásně ukázáno, jak se nám do života promítají a odráží zážitky z dětství (dobré i ty špatné) - právě to byl motiv, proč si vybral vždycky ty samé osoby. Sám se cítil nemilovaný, nebyl maminčin mazánek a tak chtěl, ať trpí i ostatní.

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a musímříct, že hlas Niny Horákové se mi poslouchal moc dobře. Práce s intonací hlasu pro mě dělala příběh zajímavějším a napínavějším než při běžném čtení. Navíc tak byla jasně poznat povaha některých postav, především těch negativních. Vraha jsem neuhodla ani omylem - nějaké tipy jsme měla, ale úplně mimo. Ale jak se říká - pod svícnem je největší tma.

15.11.2023 4 z 5

Jeřabinový dům Jeřabinový dům Marie Hajdová

Mě ten příběh moc nesedl, nebo spíš mi byly nesympatické hlavní postavy, víc Lucka. Obzvlášť u ní bych potřebovala asi více informací, abych ji lépe pochopila.

13.11.2023 3 z 5

Jeho a její Jeho a její Alice Feeney

Námět byl zajímavý, ale na mě tam bylo asi až moc lží a moc komplikovaný děj.

12.11.2023 3 z 5

Božidara Božidara Veronika Hájek Hurdová

Buď pevná navenek. Ale zůstaň jemná v srdci.

“Být dospělý znamená neospravedlňovat se a neomlouvat se za to, že jsme takoví, jací jsme. Nebýt vězni našich životů. Vědět, kdo jsme, a nemít potřebu svůj život před ostatními obhajovat nebo někomu něco dokazovat.

Může se tedy zdát, že je to kniha o ničem - Rosie se nesnese s matkou a tak utíká k babičce, kde hledá klid. Zvyknou si na sebe a stráví spolu celé léto. Rosie přeruší školu a odjíždí s babičkou k moři. Ať jsou doma nebo na cestě, zažijí spoustu hezkých i méně příjemných chvil. Ale dopad knihy byl pro mě mnohem hlubší.

Babička Božidara je obyčejná žena, taková studnice hezkých myšlenek, které jsou ze života a o to víc pravdivé.

Moc se mi líbily kresby se zajímavými myšlenkami, kterých je v knize hned několik.

Božidara byla skvělá postava - plula životem s lehkostí, nic ji nerozhodilo. Žila tady a teď a neřešila, co by se mohlo stát. Ani jedna si s Rosie nebraly servítky a mluvily, jak jim pusa narostla.

Kniha je skvělá, moc se mi líbila. Myslím, že ji pochopí a ocení spíš lidé, kteří mají zajímavé a pozitivní myšlenky. Za mě určitě doporučuji!

12.11.2023 5 z 5

Mezi nimi Mezi nimi Veronika González

Iva, Magda a Kristýna - tři sestry, kolem kterých se točí David a který je vlastně tím hlavním problémem, proč se holky poslední dobou hádají. Všechny jsou kvůli němu nešťastné a trápí se. Je tu ještě jejich matka Milada, která je taky spjata s Davidovou rodinou. A vlastně trpí i sám David.

Autorka nás blíže seznamuje s jednotlivými postavami, s jejich povahou a okamžitými pocity. Jsou tak skvěle charakterizované, že není pochyb o tom, že jsou to tak rozdílné osoby. Zažíváme s nimi hezké chvíle, ale když se potkají, tak i dost vyhrocené situace. Je na každé z nich, jak se zachovají a zda si dokáží některé věci říct a následně odpustit.

Mezi nimi je skvělá kniha! Plná emocí a tak reálných situací! Myslím, že se v příbězích najde nejeden z nás. Nejvíc sympatická mi byla nejmladší Iva - na nic si nehrála, na svůj věk uměla věci nazvat správným jménem a ten její sarkasmus byl skvělý.

Konec není zrovna nejveselejší, ale vlastně díky tomu se všechny zase tak nějak daly dohromady. Kniha mi strašně moc sedla a určitě je doporučuji!

08.11.2023 5 z 5

Beze stopy Beze stopy Eva Brykner

Musím říct, že kniha mě mile překvapila. Je to čtivé, napínavé, skvěle propojené a konec - ten vám rozhodne vyrazí dech! Rozhodně doporučuji!

08.11.2023 5 z 5

Lakomec / Misantrop / Tartuffe Lakomec / Misantrop / Tartuffe Molière (p)

Četla jsem díky tomu, že měla dceru tuto knihu ve školní četbě. A musím říct, že mě bavila. V knize je pěkně ukázáno, co s člověkem můžou udělat peníze.

06.11.2023 5 z 5

Cesta za svobodou: Harry a Meghan a vznik moderní královské rodiny Cesta za svobodou: Harry a Meghan a vznik moderní královské rodiny Omid Scobie

Autoři nás seznamují s Megan a Harrym od prvního okamžiku, kdy se potkali, přes jejich zasnoubení a svatbu až po jejich odchod z Firmy, jak nazývali královskou rodinu. Oba byli často terčem médií, takže chápu, proč udělali tento krok. Harry nikdy neměl rád takový ruch.
Bylo celkem hrozné sledovat, jak se nemohli bránit útoku novinářů, protože všechno se muselo řešit přes královské PR. Moc jsem nechápala jejich “práci, která spočívala v účasti na veřejných akcích a činnost v různých projektech - pro nás je spíš zábava. A vůbec nechápu, z čeho jsou teď živo, když už jim nejde plat z královské pokladny.
Celkově to ale byla kniha zajímavá a jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

05.11.2023 4 z 5