cornetka Online cornetka komentáře u knih

Na skok do Afriky Na skok do Afriky Zuzana Rabasová

Hezký dobrodružný příběh doplněnými krásnými ilustracemi.

05.03.2024 5 z 5

Živá minulost Živá minulost Veronika Martinková

Ani tento díl nemá chybu. Je opět čtivý a napínavý až do konce.

03.03.2024 5 z 5

Orgány nepatří do nebe: Rozhovory s transplantačním chirurgem Jiřím Froňkem a jeho pacienty Orgány nepatří do nebe: Rozhovory s transplantačním chirurgem Jiřím Froňkem a jeho pacienty Renata Kalenská

Redaktorka Renata Kalenská nám přináší skvělé rozhovory, jejichž hlavním tématem je transplantace a to z několika úhlů pohledu.

Na začátku vypráví svůj příběh, kdy sama podstoupila transplantaci ledviny a slinivky. Je to velmi silné vyprávění, u kterého rozhodně v klidu nebudete. Operace a především první dny po ni byly dost náročné. Sama říká, že tato kniha je obrovskou poklonou všem transplantačním chirurgům a celému transplantačnímu týmu.

Skvělý je rozhovor s transplantačním chirurgem Jiřím Froňkem, kapacitou v této oblasti. Vůbec mi do teď nedocházelo, jak je tato chirurgie úzce spjata s tolika dalšími odbornostmi. V rozhovoru se seznamujeme s jeho cestou transplantační chirurgií a s tím jak to celé funguje. Je to velice přesná práce, ve které jde o milimetry, ale také o minuty nebo vteřiny.

Velmi zajímavé byly rozhovory s příjemci, ale i dárci. A nejvíc emotivní byl rozhovor s maminkou, které zemřela malá dcera a musela se rozhodnout, zda dá svolení k darování orgánů.

Měli bychom si uvědomit, že transplantace je pro příjemcem vlastně jediná možnost, jak zachránit jeho život.

Tato kniha nám otevírá oči a podává obraz o tomto tématu. Rozhodně ji doporučuji a jsem ráda, že se ke mě dostala.

28.02.2024 5 z 5

Čokoládová krev Čokoládová krev Radka Denemarková

Je to zvláštní kniha, která určitě není pro každého. I tak mě ale nutila číst až do konce.

26.02.2024 3 z 5

Život s diagnózou Život s diagnózou Jana Ryšánková

“Na každou slzu je tady totiž dvakrát tolik smíchu.

“Mám za to, že i člověk se špatnou diagnózou se může prostě usmívat.

Janu Ryšánkovou Faltynkovou můžete znát díky jejímu blogu Kdo bojuje - vyhrává, ke kterému u vydala i knihu.

Ke mě se ale teď dostala její druhá kniha Život s diagnózou.

Podle názvu knihy si dokážeme představit, co nás čeká. Skutečnost je ale mnohem horší, nebo aspoň pro mě byla. Jana bez příkras popisuje, jak se jí opět zmocnila nemoc (a né jednou), jak trpěla při léčbě a to nejen fyzicky, ale i psychicky. Naštěstí má skvělou rodinu a skvělé kamarádky, kteří ji vždy podporovali a podrželi.

Pro mě to bylo dost náročné čtení, při kterém mi běhal mráz po zádech. Jana dokázala tak skvěle popsat svoji pocity a stavy, že mi bylo dost často těžko. Knihu jsem si musela dávkovat postupně podle toho, jak jsem její obsah vstřebávala. Ale rozhodně stojí za přečtení.

Obdivuji Janu za její vesměs pozitivní přístup a za to, jak to všechno zvládala. Přeji jí, ať se jí daří tak, jak si přeje a ať má pořád úsměv na tváři.

25.02.2024 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Ač má kniha víc jak 500 stránek, četla se hrozně rychle. Bylo pěkné sledovat vzájemnou spolupráci Ani a Thomase,, jejich vznikající vztah, ale i jejich hádky a nedorozumění. Je to kniha plná emocí, ale i vtipných a úsměvných scének mezi těmi dvěmi. A moc fain bylo prostředí knihovny. Čtení jsem si moc užila.

21.02.2024 5 z 5

Měla umřít Měla umřít Ewa Przydryga

Je to zajímavá kniha. Bylo zajímavé sledovat život Ady, která chránila svou sestru a také dospěle Nely, která se snažila zjistit, co se opravdu stalo. Obě to měli těžké a obě se snažily. Ale stejně mi tam chybělo takové to wau.

18.02.2024 3 z 5

Když se nikdo nedívá Když se nikdo nedívá Jennifer Hillier

V první půlce knihy jsem se nemohla nějak začíst, ale nevzdala jsem to. A udělala jsem dobře. Děj pak začal do sebe víc zapadat a začala jsem víc chápat spojitosti. Příběh začal byt víc akčnější a čtivý. A rozhodně to nebylo místy snadné čtení.

Jedná se o thriller, který stojí za přečtení. Čekejte několik zápletek, které se postupně odkrývají, stejně tak i chování Paris bude víc odůvodněné a pochopitelné.

18.02.2024 4 z 5

Kudlanka Kudlanka Markéta Harasimová

Je to zajímavá kniha, ve které je na mě až moc vražd za sebou. Nicméně zpracování se mi líbilo, ale skoro všichni mi byli nesympatičtí - nějak mi vadilo jejich chování. Kniha je ale čtivá a rychle se čte.

12.02.2024 4 z 5

Balada pro Emily Balada pro Emily Jarmila Stráníková

Tahle kniha mi neskutečně sedla. Styl psaní, postavy, děj, prostředí, propojení časových linek - prostě všechno. Jen tedy nevím, zda bych ji nazvala jako psychologicky thriller - spíš takový hororový. Každopádně je hodně čtivá, děj rychle utíká a úplně mě vytáhla do děje.

Autorce se výborně podařilo navodit děsivou atmosféru, která působila tak věrohodně. Celé to ještě povýšila skvělými obrázky, které vás v klidu nenechají. Často zažijeme situace, po kterých bych okamžitě prchala z domu a nikdy se tam nevracela. Je to skvělá kniha, která je inspirovaná skutečnými událostmi - doporučuji přečíst i doslov, ve kterém se o tom dozvíte víc. Pokud se chcete bát ještě víc, čtěte knihu večer nebo v noci.

11.02.2024 5 z 5

Krutý měsíc Krutý měsíc Jana Jašová

Musím říct, že i tahle autorčina kniha mě bavila stejně jako Znič to jméno. Je psaná hovorovou češtinu, což pro mě bylo víc opravdovější a moc dobře se mi kniha četla. Postavy jsou skvěle vykresleny, včetně rodinný vztahů a jsou tak opravdu reálné. Postupně odhalujeme dávná tajemství a dovídáme se další spojitosti. Zkrátka je to kniha, kterou si určitě musíte přečíst.

07.02.2024 5 z 5

Vina a trest Vina a trest Veronika Martinková

Pro mě to bylo první setkání s touto dvojicí a určitě ne poslední. David je dost svérázný, neuznává moc autority, ale na druhou stranu je úspěšný vyšetřovatel a tak je jeho chování tak nějak tolerováno. Svým chováním mě chvílemi dost iritoval, ale jinak jsem mu fandila - i když jsem občas byla na vážkách, jak to teda je a co vlastně chce. Často byl sobecký a bezohledný a neřešil, že má o něj někdo strach. Ale zase díky vyvolaným pocitům můžu říct, že autorka skvěle charakterizovala hlavní postavy a nejen ty. I Hana byla fain, ale David ji spíš trochu zastínil. Jen mě mrzelo, že vztah s Davidem se zdál na úpadku a byla jsem zvědavá, jestli to celé ustojí.

Celkově je kniha hodně čtivá a na české poměry parádní. Děj je propracovaný a pěkně do sebe postupně zapadá. Vyprávění se střídá z pohledu Davida a Hany a tak sledujeme, jak spolu ne/komunikují a jaký vliv to má na jejich vztah. Bavilo mě, že jsme nahlédli i do jejich osobního života.

Chválím i obálku knihy, která se mi moc líbí a která částečně přesahuje do začátku každé kapitoly.

Za zmínku stojí, že tento díl si autorka vydala sama oproti předchozím, které vyšly v zelené edici detektivek a u kterých mám jakýsi předsudek, že nejsou nic moc - takže beru zpět a určitě se na ně podívám.

04.02.2024 5 z 5

Cesta za štěstím vedla peklem Cesta za štěstím vedla peklem Michal Svatopluk

Tohle je velmi zajímavá podívaná na život člověka, který projde závislostí na alkoholu, lécích i drogách. Má ale štěstí a tak se z toho dostane. Jen škoda, ze v knize není víc o tom, jak to funguje v léčebnách.

03.02.2024 4 z 5

Rudá galerie Rudá galerie Tiffany Reisz

Po delší době jsem četla erotický román a musím říct, že chvílemi jsem valila oči, co že se to děje. Místy to na mě bylo až perverzní a zvrácený, ale proti gustu žádný dišputát. Žádnou hlubokou myšlenku v knize nečekejte, jde opravdu jen o chtíč a touhu, které spisovatelka popisovala dost věrohodně. Na druhou stranu se ale kniha četla sama.

31.01.2024 4 z 5

Dívka v mlze Dívka v mlze Barbora Bernátová

Líbil se mi námět a vše kolem vraždy. Ale vyšetřovatel David mi nějak vadil svým chováním - možná je to tím, že autorka je žena a vypravěč muž. A taky jsem nerozuměla jeho chování - miluje Emu, ale rozdá si to s několika dalšími ženami. Dějová linka týkající se Davida a Emy (myšleno jejich vztah v soukromí) mi celý dojem z knihy spíš kazila.

27.01.2024 3 z 5

Blackout Blackout Marc Elsberg (p)

Pěkná ukázka toho, jak jsme závislí na elektřině. Nicméně zpracování mě tolik nenadchlo a místy jsem se ztrácela ve jménech a místech.

26.01.2024 3 z 5

Lastočka Lastočka Jitka Závodná

“Jak bláhová a naivní lidská mysl dokáže být. Uvěří svým přáním, vznešený touhám a nakonec i všem prázdným slibům

Je to kniha plná emocí a dost často těch špatných životních zkušeností a životních podmínek. Přesto jako rodina dokázali stát při sobě a to díky poutu, které je spojovalo. Je to skvělá kniha, která popisuje život obyčejných lidi takový, jaký byl. Ať chtěli nebo nechtěli, museli se všichni podvolit danému systému.

Byl to pro mě silný čtenářský zážitek - o to víc, že příběh byl sepsán na základě skutečných událostí. Autorka zvolila krátké odstavce a celkově je děj spíše popisný, moc přímé řeči v něm nenajdeme. Celkově ale působí kniha moc dobře a čtivě. Je fain seznámit se s historií a především skutečností tímto způsobem. A oceňuji, že si autorka vydala knihu sama. Jen je škoda, že se o knize nemluví a není víc vidět.

24.01.2024 5 z 5

Přístav Přístav Magdaléna Rejžková

Je to taková zvláštní kniha, ve které se seznamujeme s životem v Přístavu a taky s Klárou, která se tak nějak plácá v životě. Kromě Kláry moc lidí nemá konkrétní jméno, ale jen takové neutrální (Pan, Spolubydlící, Ledničkář). Mě postava Kláry moc nesedla a celkově mě příliš kniha neoslovila. Možná jen ale nedokážu pochopit život v Přístavu.

23.01.2024 3 z 5

Pokojně Pokojně Hana Ditrichová

Hned na začátku musím říct, že se jedná o velmi originální kousek. Vypravěčem je totiž pokoj. Poznáváme nejen jeho obyvatele, ale také ty z ostatních bytů. Správně bych ale měla říct, že jde především o zvuky, které do pokoje doléhají třeba i oknem z venku. V našem pokoji bydlí nejdřív Eliška Liška, za kterou chodí její milenec. Pak byt bohužel vyhoří a po jeho opravě v něm bydlí staří lidé, se kterými prožíváme jednu smutnou událost.

Moc se líbilo grafické zpracování některých krátkých textů, např. prach klouzal ve spirále - text je do spirály, část o zrcadlu je psaná zrcadlově. Tím je kniha velmi originální. A velmi sympatický je malý formát.

Určitě nečekejte klasickou beletrii, ale něco nového a neokoukaného. Mě se kniha moc líbila, obzvlášť když si uvědomím, jaké všechny zvuky do jednoho obyčejného pokoje pronikají a které vlastně ani nevnímáme. Určitě tedy doporučuji!

17.01.2024 5 z 5

Čtyři ženy a jeden pohřeb Čtyři ženy a jeden pohřeb Narine Abgarian (p)

Kniha se četla celkem dobře, ale dokázala bych si představit, že by každý příběh vydal na jednu knihu. Simon mi v jednotlivých příbězích spíš zanikal, než aby byl spojkou.

16.01.2024 3 z 5