Lastočka

kniha od:

Lastočka https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479092/bmid_lastocka-taG-479092.png 4.5 66

V roce 1932 se do rodiny českého komunistického funkcionáře Josefa, žijícího v ruském Novosibirsku, narodí malé děvčátko Ludmilka. Její idylické dětství, v přepychu a bezstarostnosti, se ze dne na den přehoupne do temna rudé zlovůle. Krátce poté, co Josef upadne v nemilost bolševických pohlavárů, prchá celá rodina do bezpečí Československa. Ale štěstí není zadarmo a pro každého... Druhá světová válka, nacismus a v neposlední řadě nástup komunismu k moci v roce 1948 opět zatlačí Josefovu rodinu až na samý okraj lidské existence. Josef je obviněn z vlastizrady a odsouzen k mnohaletému žaláři. Mezitím se Ludmila, daleko za branami věznice, snaží postavit na vlastní nohy, najít sebe sama a žít jak nejlépe dovede. Ovšem tlak politických událostí nepřímo ničí vše, co se snaží ze všech sil zachránit. Rodinu, vztahy v zaměstnání, a nakonec i manželství. Ve chvíli největšího osamění se z ničeho nic objeví. Zdánlivě prostý důvod, který ji přinutí změnit strnulý pohled na svět, pohlédnout svému životu do tváře a zamilovat si ho takový, jaký je... Životní příběh, sepsaný na základě skutečných událostí je vyprávěn paní Ludmilou, a najdeme v něm nejen autentické vzpomínky na významné historické milníky naší země, ale i na Rudolfa Slánského, Antonína Zápotockého, a nepřímo i Miladu Horákovou.... celý text

Komentáře (35)

Komentáře 35 Recenze 10

pakoshka
pakoshka
28.11.2023 3 z 5

Lastočku jsem dočetla zhruba před měsícem a půl, nenapsala jsem si k ní komentář a teď koukám jako blázen, co to mám za knihu v kolonce Přečteno... No co budu lhát, vůbec jsem si na ni nemohla vzpomenout, a to je sakra špatně. Přitom námět - životní události paní Ludmily, narozené ve 30. letech minulého století v Rusku, návrat do ČR, válka, komunisti, zrady, život, to celý je děsně zajímavý, ale bohužel nějaká zaživná forma tomu chybí. Za nic na světě nevydoluju z hlavy takovou poslední třetinu knihy.

zoew
zoew
21.11.2023 4 z 5

Vyprávění o velmi těžké době a statečnosti obyčejných lidí. První půlku, možná i 2/3 jsem hltala, zbytek se mi už trošku vlekl, proto strhávám jednu *. Ale i tak doporučuji, určitě stojí za přečtení.


anezur33
anezur33
23.10.2023 5 z 5

Velice dobrá,ale smutná kniha.Přečteno jedním dechem.

LucieT
LucieT
18.08.2023 5 z 5

Zprvu jsem si musela zvykat na styl psaní, ale pak už jsem nemohla knihu odložit a četla, dokud jsem ji nedočetla. Po jejím dočtení jsem pak seděla jako opařená a rekapitulovala si dobu a bolesti, kterými si Ludmila a její rodina musela projít. Obdiv všem lidem, kteří se neshrbili a i přes všechny ty těžkosti si zachovali naději v lepší časy. Autorce děkuji za doporučení, opravdu mě kniha velmi zasáhla a jsem ráda, že mě neminula.

Barča21
Barča21
14.05.2023 5 z 5

Tato knížka mi byla doporučena samotnou autorkou, o které jsem dosud bohužel vůbec nevěděla. Knížka mě opravdu hluboce zasáhla. Už jenom proto, že i moje rodina byla tímto režimem zasažená. Před autorkou se hluboce skláním a děkuju jí za nádherně napsaný, i když smutný příběh. Bylo by jen dobře, kdyby se knížka dostala do širšího čtenářského okruhu a hlavně bych jí doporučila všem, kteří "zapomněli", jak se žilo za komunistů.

Kubikuli
Kubikuli
20.04.2023 5 z 5

Nádherná knížka. Až si zase někdo z mých vrstevníků bude stěžovat, jak v hrozné době žijeme, přesně vím, co mu doporučím si přečíst. Velmi silný příběh, moc pěkně se četl. Už má v knihovně svoje pevné místo.

helenah
helenah
01.04.2023 5 z 5

Další z knih, které mapují minulé století, to Divné století jak zpíval Nohavica. Století plné ideologií, ismů, které přinášely naději...a utrpení a znovu naději...a utrpení....tak moc na jeden život Josefa, jeho milované Růženky, jejich holčiček....od té knížky nešlo se odtrhnout. Je psána tak prostým a čistým jazykem. Krátké odstavce mi vyhovovaly a kniha se krásně četla.
Děkuji za ní. Děkuji i za to, že v knize ožívají vedle hlavních postav i skuteční aktéři doby, v níž Josef a jeho rodina nejvíc trpěli - Zápotocký, Milada Horáková,Rudolf Slánský.... netušila jsem jakou hrůzu se svou ženou prožili dávno před tím, než se stal nepřítelem socialismu.
Není to kniha na čtení před spaním. Zvlášť když je člověk máma, manželka....a taky dcera Černého barona, nespolehlivého reakčního.... co to píšu? jen zbožného kluka který se znelíbil proto, že se začátkem 50. let scházel s pár kamarády a jedním farářem a u stolu se společně modlili. A mařili dozor státu nad církvemi. A bylo třeba je v dolech v Orlové a Ostravě tři a půl roku převychovávat. Díky Bohu i můj táta obstál a převýchova se nezdařila. I můj tatínek se jmenoval Josífek.
Díky za úžasnou knihu paní Jitko.

EvikU.
EvikU.
13.03.2023 5 z 5

Další rodinná sága, příběh odehrávající se ve 20 století. Příběh, který se Vám dostane hluboko do srdce. Při čtení jsem měla husinu. Neprožíváme ani z poloviny to, co prožívali naše babičky. U někoho i prababičky. Jen se oklepali z první světové války, už tu byl začátek komunismu, druhá světová válka a těžkosti s ní spojené. Když skončí po dlouhé době další válka, nastoupí naplno komunisté a lidé snad ani nevědí, co je horší.

Teror jako teror. Spoustu lidí sledují, svobodně nemůžou nic. Kdo se jim politicky znelíbí, zavřou ho klidně na 13 let, ani se nedivím, že už pak někteří lidé neměli naději v lepší zítřky. A přesto všechno byla spousta lidí, kteří se radovali z přítomného okamžiku a snažili se být šťastný v každé době. Někdo jako hlavní hrdinka Ludmila.

A co nedokázali komunisti, to dodělala nemoc rakovina, s kterou si v té době vůbec nevěděli rady. Bezmocnost, smutek, rozervané srdce na mě vykukovalo z knihy téměř z každé kapitoly. Velmi mě kniha zasáhla. Je dobře napsaná, jen moc smutná. Ale i hezké chvilky v knize byly, jen jich s ohledem na dobu bylo opravdu poskrovnu. Knihu moc doporučuji. Hlavně mladým lidem, abychom nezapomínali.

martina4399
martina4399
04.02.2023 5 z 5

Neskutečně silná kniha, od které se nelze odtrhnout. Děkuji za silný zážitek a doporučuji dál...

Ivana11
Ivana11
28.01.2023 4 z 5

Moc pěkné, i když popisuje život v těžké době. Ale vadily mi chyby a hrubky v textu.

lilly1
lilly1
14.01.2023 5 z 5

Kniha,kterou jsem musela číst,číst a neodložit,dokud jsem ji nepřečetla...Dokázala jsem se při čtení pousmát,nevěřícně kroutit hlavou,a i slza ukápla.Co vše se dá během jednoho života zažít,jak dokáže přesvědčení některých jedinců ovlivnit osudy mnohých z nás ( mám na mysli idealismus nacismu a komunismu).Kniha obsahuje autentické vzpomínky paní Ludmily,která se českým rodičům narodila v Novosibirsku.Ludmilčin tatínek Josífek coby "spolehlivý člen Strany" ,do které vstoupil dobrovolně pln očekávání ,byl do Ruska vyslán spolu s manželkou Růženkou a dcerou Jarmilkou,aby se zde naučil budovat "kýžený ráj na zemi"...Jaká je však realita a skutečný život v Sovětském svazu poznávají pozvolna.To už se ale dostávají do hledáčku těch,kteří pro Josífka byli vzorem.Útěk zpět do vlasti se jako jediná možnost se štěstím povede.Narodí se i třetí dcera Květuška.Co všechny v životě čeká dál,co vše musí vytrpět za údajnou vlastizradu- upadnutí v nemilost; nutný,žel nezdařený pokus Jarmily a Ludmily překročit hranice;uvěznění milovaného tatínka ... to vše a mnoho dalšího všechny čeká na základě politického smýšlení těch,co jsou právě u moci.Ludmilčin osud a osud jejich nejbližších je opravdu nevyzpytatelný.Když už se zdá,že by mohlo být všemu zlému konec,objeví se zas něco jiného...Při čtení Lastočky nejenže nahlížíme do života rodiny,která vždy stojí při sobě,ale díky ní jsme svědky politických událostí v naší zemi,které se staly.

Jana283
Jana283
02.01.2023 5 z 5

Laštočka znamená Vlaštovka. Takto něžně nazývá maminka své tři dcerky. Rodina putuje s tatínkem Jozífkem do Ruska, kde se má od soudruhů učit jak budovat komunismus.
Přestože se jim nežije vůbec špatně, patří mezi ty vyvolené, netrvá tak dlouho, aby odhalili pravá krvavou tvář stalinismu. Rodině se podaří vrátit do Čech, ale kdo trochu zná dějiny, tuší, že další osudy nebudou jednoduché. Na této knize jsem velmi oceňovala soudružnost a lásku všech členů rodiny i morální hodnoty, kterými se za všech okolností řídila. To dává velkou naději i pro ty nejtěžší životní chvíle.

myšpa
myšpa
26.11.2022 5 z 5

Nádherná kniha, paní Jitka Závodná prostě umí krásně psát. Už se těším na její další román.

ErikaJ
ErikaJ
14.09.2022 5 z 5

Příběh psaný v krátkých odstavcích, popisující život jedné rodiny, do které zasáhl komunismus a nacismus, politické procesy a bezpráví. Jedna z nejlepších knih, kterou jsem letos přečetla a zároveň jedna z těch mála knih, na které budu ještě dlouho vzpomínat a jejichž děj mi zůstane dlouho v paměti. Takový nápor různorodých emocí jsem při čtení dlouho nepocítila. A což teprve ten konec!! Ten tedy byl!!!

aralka
aralka
27.07.2022 5 z 5

Tato kniha mě hodně oslovila, skvěle vykreslené nadšení z myšlenek komunismu a následné tvrdé vystřízlivění, když dotyčným spadly růžové brýle, a to přímo v Sovětském svazu... pro rodinu hlavního hrdiny, už ale bylo dost pozdě vymanit se z komunistických spárů ... pozadí politických procesů v 50.letech, autentické reálné postavy - Slánský, Horáková, Zápotocký, Gottwald , jejich skutečné povahy a charaktery, intelektuální úroveň, jednání a politické pohnutky v této době, změna chování vůči hlavnímu hrdinovi po vystoupení ze strany, následně těžce poznamenaná budoucnost celé jeho rodiny, to všechno dává knize punc opravdovosti, což je vždy o level výše, než nějaké fantazie... skvělé, ale velmi smutné čtení, věřím tomu, že jde o reálný příběh, tak nějak to bylo z textu cítit...

Kopretina_aku
Kopretina_aku
26.06.2022 4 z 5

Na začátku mi vadilo, jakým způsobem je koncipován text. Na odstavce jsem si musela zvyknout a trochu nechápu, proč tento styl autorka zvolila. Nejsem si jistá, jak moc je kniha autentická, zda skutečně rodina Josefa existovala a na základě výpovědi autorka napsala knihu. Nikde jsem žádné podrobnosti nenašla. Samotný příběh je psaný čtivě, ukazuje dění a život jak v Sovětském svazu, tak za války a v poválečném období a vykresluje propagandy komunismu. Je to velmi zdařilá kniha a 1* navíc autorce za to, že to dotáhla do konce a knihu vydala na své náklady.

Nočnípták
Nočnípták
21.06.2022 4 z 5

Nenápadná kniha, ale tak obsažný děj. Příběh rodiny, která doplatila na víru v komunismus. Moc pěkně a emotivně napsané. Určitě se budu k téhle knize vracet.
Doporučuji.

Lucieoknihach
Lucieoknihach
09.05.2022 4 z 5

Abych byla upřímná, tak historické romány čtu většinou ty z pera zahraničních autorů, protože v českém prostředí tomuto žánru chybí jiskra. Až na výjimky samozřejmě! A právě takovou výjimkou je Jitka Závodná. S autorkou jsem se setkala poprvé díky knize Svět, co byl mým. A byla jsem moc spokojená.

Reálie jsou zachyceny velmi věrohodně, je vidět, že si autorka plno situací nastudovala, aby je mohla použít a to jako milovník historie velmi oceňuji. Navíc dokázala dobové dění demonstrovat přímo na životech protagonistů.

Trochu mi vadilo, že byla kniha rozsekána na malé odstavce a nebyla sjednocena do jednotného textu, který by určitě působil uceleněji. Někdy jsem se ztrácela v čase, jelikož se občas některý z hrdinů zavzpomíná, ale to připisuju částečně své nepozornosti.

V některých situacích bych také uvítala trošku hlubší pohled do myšlenkových pochodů hlavních postav. Protože Ludmila a její rodina byli svědkem mnoha významných milníků naší historie a jistě by bylo zajímavé prožívat je spolu s nimi. Navíc je příběh velice rozsáhlý časově a podrobnosti by ho okořenily. Ale ve výsledku jsem byla moc spokojená, Jitka má velice uhlazený styl a projev, který se snadno čte. Takže určitě doporučuji. Byl to velmi emotivní příběh o lidech se silnou vůlí a chutí žít.

kenedu
kenedu
07.05.2022 5 z 5

Krásně napsaný příběh. Trochu smutný, ale nic to nemění na tom, že kniha byla vyprávěna úžasným způsobem paní Jitky. Kniha by měla být zařazena do povinné četby na školách. Paní autorce za ni velice moc děkuji a přejí jí mnoho dalších podobných a takhle úspěšných knih. Těším se už teď na další knihu. Kdybych mohl, přidám dalších pár hvězdiček.

honeybee
honeybee
17.04.2022 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla a myslím, že by bylo jen dobře, kdyby se dostala do širšího čtenářského okruhu, protože člověku se takto zprostředkovaně dostane větší povědomí o době, kterou nezažil a ze školy ji zná jen jako několik letopočtů a dějinných útržků, ale to, jak tehdejší doba dopadala na „obyčejné“ lidi se ze stránek učebnic nedozvíme.
Je to kniha, nad níž budete přemýšlet, po dočtení ji v sobě zpracovávat a pak ještě dlouho ji budete nosit v mysli a její příběh zasáhne vaše srdce.
Více si můžete přečíst v mé recenzi pod názvem Osudy rodiny na pozadí událostí minulého století zde https://www.databazeknih.cz/recenze/lastocka-479092

Pechule
Pechule
01.04.2022 4 z 5

Kniha si opravdu své vysoké hodnocení zaslouží. Nejdříve jsem si říkala, že do současné doby to asi není nejvhodnější četba, ale jak píše Mirka.cz - i v té největší beznaději je paprsek naděje... kniha v sobě skrývá hodně moudrých myšlenek. A proč hvězda dolů? Bohužel za rušivé překlepy/chyby.

Mirka.cz
Mirka.cz
25.03.2022 5 z 5

Neuveritelny přibeh . Dojem z knihy že i v te největši beznaději je paprsek nadeje. Neuveritelne silný ctenarsky zážitek . Hrozne se mi libila. Je napsana od srdce .dekuji

LéňaM
LéňaM
21.03.2022 5 z 5

Lastočka- úžasný a smutný příběh podle skutečné události.
Krásně napsán příběh z " nedávné " minulosti. Občas mě až mrazilo.
Vše jsem prožívala s postavami a nešlo se odtrhnout.
Na konci knihy mi bylo líto že už ji mám přečtenou.
Na tyto skutečnosti by se nemělo zapomínat.
Kniha Lastočka ve mě dlouho zustane.
Těším se na další knihy této autorky.

Střelka
Střelka
21.01.2022 5 z 5

Do knihy, kterou jsem dostala k vánocům, jsem se okamžitě začetla díky námětu a velice citlivému čtivému stylu, kterým autorka popisuje životní osudy rodiny paní Ludmilky. Od knihy se nemůžete odtrhnout, protože vás vtáhne do děje a chcete vědět, jak bude pokračovat další životní anabáze hlavní hrdinky a jejích blízkých.... Paní autorce děkuji za příjemný i když smutný příběh a ráda si přečtu i její další romány.

Jana77
Jana77
12.01.2022 5 z 5

Výborně napsaný příběh z doby komunismu, příběh rodiny, která slepě uvěřila a krutě za to zaplatila.

Henriette
Henriette
09.01.2022 5 z 5

Výborně vystavěný příběh z doby, o kterou se příliš nezajímám a nejspíš bych ani po takové knize sama nesáhla. Protože ji však napsala právě paní Závodná a já vím, že ona psát opravdu umí, neodolala jsem. Udělala jsem dobře. Tato kniha mě dostala na kolena. Prožívala jsem s hlavními hrdiny všechny komplikace a strasti, které jim přinášel do životů komunistický režim. Často jsem byla vzteky bez sebe a cítila bezmoc, v níž se hrdinové ocitli. Emoce ve mě vřely a občas se dostaly na povrch v nějaké té slze. Málokdy se stane, že příběh takto prožívám. Právě emoce jsou pro mě známkou skvělé knihy! Lastočka splnila má očekávání nadmíru. Navíc vytříbený autorský styl byl opět naprosto skvostný. Těším se, až paní Závodná napíše zase něco nového. Doufám, že brzy.

Renatecka
Renatecka
01.01.2022 4 z 5

Velmi zajímavý skutečný příběh jednoho života napříč podstatnými českými dějinami. Skutečnosti života, tak jak je přinesl, někdy to vážně nebyla "pohádka" :-( Konec mě rozesmutnil a donutil přemýšlet. Jednu hvězdičku bohužel ubírám za některé politické pasáže, které mě nebavilo moc číst. Knihu ale určitě doporučuji.

bookcase
bookcase
27.12.2021 5 z 5

Další poutavý příběh o obyčejných lidech, jejichž osudy byly ovlivněny dějinami naší země.

kvetusa
kvetusa
13.12.2021

Lastočka je krásná kniha, která stojí za přečtení! Byl to zážitek, na který dlouho nezamenu! Paní spisovatele moc děkuji a knihu doporučuji!

evice26
evice26
03.12.2021 5 z 5

Na novinku od paní autorky jsem se velmi těšila, její knihy mám moc ráda. A Lastočka mne nezklamala! Hltala jsem doslova každé slovo, abych se dozvěděla, jak její příběh skončí, ale zároveň mi bylo líto, že knihu brzy dočtu.
Je to smutný příběh o naší minulosti, o odvaze postavit se komunistickému režimu, nechybí v něm napětí, láska, ale i špetka humoru. U bílé barvy na botách v botníku jsem se zasmála, ale zároveň mi dost zatrnulo.
Josefa jsem si zamilovala(z osobních důvodů) pro jeho rovnost a statečnost. Nenechal se zlomit za žádných okolností. Příběh mě zasáhl o to víc, že se část děje odehrávala na Chebsku v místech, která velmi dobře znám. Knihu bych doporučila všem, kteří "zapomněli", jak se žilo před sametovou revolucí.