Lastočka

V roce 1932 se do rodiny českého komunistického funkcionáře Josefa, žijícího v ruském Novosibirsku, narodí malé děvčátko Ludmilka. Její idylické dětství, v přepychu a bezstarostnosti, se ze dne na den přehoupne do temna rudé zlovůle. Krátce poté, co Josef upadne v nemilost bolševických pohlavárů, prchá celá rodina do bezpečí Československa. Ale štěstí není zadarmo a pro každého... Druhá světová válka, nacismus a v neposlední řadě nástup komunismu k moci v roce 1948 opět zatlačí Josefovu rodinu až na samý okraj lidské existence. Josef je obviněn z vlastizrady a odsouzen k mnohaletému žaláři. Mezitím se Ludmila, daleko za branami věznice, snaží postavit na vlastní nohy, najít sebe sama a žít jak nejlépe dovede. Ovšem tlak politických událostí nepřímo ničí vše, co se snaží ze všech sil zachránit. Rodinu, vztahy v zaměstnání, a nakonec i manželství. Ve chvíli největšího osamění se z ničeho nic objeví. Zdánlivě prostý důvod, který ji přinutí změnit strnulý pohled na svět, pohlédnout svému životu do tváře a zamilovat si ho takový, jaký je... Životní příběh, sepsaný na základě skutečných událostí je vyprávěn paní Ludmilou, a najdeme v něm nejen autentické vzpomínky na významné historické milníky naší země, ale i na Rudolfa Slánského, Antonína Zápotockého, a nepřímo i Miladu Horákovou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/479092/big_lastocka-taG-479092.png 4.640

Kniha Lastočka

aralka

Tato kniha mě hodně oslovila, skvěle vykreslené nadšení z myšlenek komunismu a následné tvrdé vystřízlivění, když dotyčným spadly růžové brýle, a to přímo v Sovětském svazu... pro rodinu hlavního hrdiny, už ale bylo dost pozdě vymanit se z komunistických spárů ... pozadí politických procesů v 50.letech, autentické reálné postavy - Slánský, Horáková, Zápotocký, Gottwald , jejich skutečné povahy a charaktery, intelektuální úroveň, jednání a politické pohnutky v této době, změna chování vůči hlavnímu hrdinovi po vystoupení ze strany, následně těžce poznamenaná budoucnost celé jeho rodiny, to všechno dává knize punc opravdovosti, což je vždy o level výše, než nějaké fantazie... skvělé, ale velmi smutné čtení, věřím tomu, že jde o reálný příběh, tak nějak to bylo z textu cítit...

Kopretina_aku

Na začátku mi vadilo, jakým způsobem je koncipován text. Na odstavce jsem si musela zvyknout a trochu nechápu, proč tento styl autorka zvolila. Nejsem si jistá, jak moc je kniha autentická, zda skutečně rodina Josefa existovala a na základě výpovědi autorka napsala knihu. Nikde jsem žádné podrobnosti nenašla. Samotný příběh je psaný čtivě, ukazuje dění a život jak v Sovětském svazu, tak za války a v poválečném období a vykresluje propagandy komunismu. Je to velmi zdařilá kniha a 1* navíc autorce za to, že to dotáhla do konce a knihu vydala na své náklady.

Nočnípták

Nenápadná kniha, ale tak obsažný děj. Příběh rodiny, která doplatila na víru v komunismus. Moc pěkně a emotivně napsané. Určitě se budu k téhle knize vracet.
Doporučuji.

Lucieoknihach

Abych byla upřímná, tak historické romány čtu většinou ty z pera zahraničních autorů, protože v českém prostředí tomuto žánru chybí jiskra. Až na výjimky samozřejmě! A právě takovou výjimkou je Jitka Závodná. S autorkou jsem se setkala poprvé díky knize Svět, co byl mým. A byla jsem moc spokojená.

Reálie jsou zachyceny velmi věrohodně, je vidět, že si autorka plno situací nastudovala, aby je mohla použít a to jako milovník historie velmi oceňuji. Navíc dokázala dobové dění demonstrovat přímo na životech protagonistů.

Trochu mi vadilo, že byla kniha rozsekána na malé odstavce a nebyla sjednocena do jednotného textu, který by určitě působil uceleněji. Někdy jsem se ztrácela v čase, jelikož se občas některý z hrdinů zavzpomíná, ale to připisuju částečně své nepozornosti.

V některých situacích bych také uvítala trošku hlubší pohled do myšlenkových pochodů hlavních postav. Protože Ludmila a její rodina byli svědkem mnoha významných milníků naší historie a jistě by bylo zajímavé prožívat je spolu s nimi. Navíc je příběh velice rozsáhlý časově a podrobnosti by ho okořenily. Ale ve výsledku jsem byla moc spokojená, Jitka má velice uhlazený styl a projev, který se snadno čte. Takže určitě doporučuji. Byl to velmi emotivní příběh o lidech se silnou vůlí a chutí žít.

kenedu

Krásně napsaný příběh. Trochu smutný, ale nic to nemění na tom, že kniha byla vyprávěna úžasným způsobem paní Jitky. Kniha by měla být zařazena do povinné četby na školách. Paní autorce za ni velice moc děkuji a přejí jí mnoho dalších podobných a takhle úspěšných knih. Těším se už teď na další knihu. Kdybych mohl, přidám dalších pár hvězdiček.

honeybee

Jsem moc ráda, že jsem si knihu přečetla a myslím, že by bylo jen dobře, kdyby se dostala do širšího čtenářského okruhu, protože člověku se takto zprostředkovaně dostane větší povědomí o době, kterou nezažil a ze školy ji zná jen jako několik letopočtů a dějinných útržků, ale to, jak tehdejší doba dopadala na „obyčejné“ lidi se ze stránek učebnic nedozvíme.
Je to kniha, nad níž budete přemýšlet, po dočtení ji v sobě zpracovávat a pak ještě dlouho ji budete nosit v mysli a její příběh zasáhne vaše srdce.
Více si můžete přečíst v mé recenzi pod názvem Osudy rodiny na pozadí událostí minulého století zde https://www.databazeknih.cz/recenze/lastocka-479092

Pechule

Kniha si opravdu své vysoké hodnocení zaslouží. Nejdříve jsem si říkala, že do současné doby to asi není nejvhodnější četba, ale jak píše Mirka.cz - i v té největší beznaději je paprsek naděje... kniha v sobě skrývá hodně moudrých myšlenek. A proč hvězda dolů? Bohužel za rušivé překlepy/chyby.

Mirka.cz

Neuveritelny přibeh . Dojem z knihy že i v te největši beznaději je paprsek nadeje. Neuveritelne silný ctenarsky zážitek . Hrozne se mi libila. Je napsana od srdce .dekuji