cornetka cornetka komentáře u knih

Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Smažená zelená rajčata ve Whistle Stop Cafe Fannie Flagg (p)

Obvykle mi nevadí prolínání více časových období, ale tentokrát mi to nějak nesedlo.

11.04.2024 3 z 5

Rozložíš paměť Rozložíš paměť Marek Torčík

“Ale však ono je lepší, když si v hlavě necháš jen hezké dny. A ten zbytek? Na ten stejně jednou zapomeneš.

Marek je nepochopený, žije v chudých poměrech. Od mala je jiný, děti ho ve škole šikanují. Je gay a tím je to pro něj horší. V knize opravdu rozkládá paměť a svoje vzpomínky na malé kousky a do detailů. Prolínají se vzpomínky z dětství se současností.

Taky je to dost o vzpomínkách matky, o jejím smutném životě a jejím trápení. Musí se ohánět, aby všechno finančně utáhla.

Je to těžké, ponuré až depresivní čtení a určitě je potřeba mít na něj tu správnou náladu. Rozhodně to není kniha pro každého. Nemohla jsem si zvyknout na styl psaní, je velmi osobitý, ale pak to šlo samo.

Pokud chcete nějakou změnu, sáhněte po této knize. Myslím, že na české poměry je to něco neobvyklého, co si zaslouží pozornost.

10.04.2024 5 z 5

Čtvrtá úroveň Čtvrtá úroveň Jitka Prokšová

Za mě skvělý příběh, který je napínavý a zajímavě propletený od začátku do konce.

07.04.2024 5 z 5

Pád do tmy Pád do tmy Wendy Dranfield

První případ Madison a Natea mě bavil od začátku do konce. I když jsou rozdílní a občas to drhne, dokáží spolupracovat. Těším se na další díl.

03.04.2024 5 z 5

Až na ten konec dobrý Až na ten konec dobrý Pavel Tomeš

Čtivá kniha, plná vtipných situací. Jen ten konec byl na mě uspěchaný. Ale určitě stojí za přečtení.

01.04.2024 4 z 5

Ester Ester Markéta Prášková

Velmi čtivý příběh o odvaze a odhodlání, který věrohodně popisuje život lidí na venkově a vztahy mezi nimi během války.

31.03.2024 5 z 5

Žena průkopníka: Příběh lobotomie Žena průkopníka: Příběh lobotomie Samantha Greene Woodruff

Je to zajímavá kniha s velmi zajímavým tématem, ve které jsou některé části inspirované skutečnými lidmi a událostmi. Časem Ruth prozřela a přesvědčila se, že tato metoda už není tak skvělá, jak to vypadalo. Ale nebylo to pro ni jednoduché. Některé části knihy byly na mě moc zrychlené a myslím, že by zasloužili víc prostoru a větší propracovanost. Ale i tak stojí kniha za přečtení.

28.03.2024 4 z 5

Život nečeká Život nečeká Marco Balzano

Život nečeká je hezký příběh. Na jedné straně sledujeme život malých uprchlíků a všechno, co museli vydržet, aby přežili. Na druhou stranu pak uvědomění si, že život tak jako tak plyne dál a žeje důležité si najít nějaký bod, který se stane naší nadějí a který nás posouvá dal.

28.03.2024 4 z 5

Jednou se mi splní sen - Trochu deník, trochu cestopis: Nepál a Indie Jednou se mi splní sen - Trochu deník, trochu cestopis: Nepál a Indie Tereza Košnařová

Za mě super kniha, ve které se seznámíme s kulturou a obyčejným životem v Nepálu a Indii.

27.03.2024 5 z 5

Letní sestry Letní sestry Monika Peetz

Mě to zpracování příliš neoslovilo. Čekala jsem pohled na věc od všech sester. Ale na druhou stranu najdeme v knize několik zajímavých myšlenek.

24.03.2024 3 z 5

Reg Dolls: Dejchej nebo se udus Reg Dolls: Dejchej nebo se udus Lenka Limberk

Skvělá čtivá kniha o třech rozdílných lidech, mezi kterými přeci jen existuje pojítko.

24.03.2024 5 z 5

Neodpovídej Neodpovídej Lucie Bechynková

Musím říct, že z knihy jsem taková rozčarovaná. Obě dějové linky byly zajímavé, ale na mě nepropracované. Chybělo mi v nich dost informací. Byla jsem zvědavá na propojení příběhu, ale nedočkala jsem se nebo jsem to nepochopila.

Taky škoda těch chyb, překlepů a ke konci i popletených jmen.

Na druhou stranu je to ale taková knižní jednohubka, která se rychle čte. Nenáročného čtenáře by asi mohla uspokojit.

20.03.2024 3 z 5

Čtenářský kroužek na konci světa Čtenářský kroužek na konci světa Frida Skybäck

Je to takové nenáročné čtení. Pro mě bylo nejzajímavějších až posledních pár stran, kdy se začalo dít něco víc a děj byl celkem napínavý.

20.03.2024 4 z 5

Děti na zabití Děti na zabití Milada Golobová

“Člověk raději zapomíná na to zlé, co prožil, jenže odepsat se to nedá, jde to s námi i nadále

Při čtení s vámi budou cloumat různé emoce, tedy spíš ty nepříjemné jako je bezmoc, soucit, nenávist, zloba, lítost, nepochopení, co se vlastně děje. Čtení bylo o to horší, že hned na začátku si přečtěte, že se jedná opravdu o skutečný příběh. Kniha rozhodně není pro každého a ke čtení to chce pořádnou dávku odvahy a odhodlání.

Autorce patří obdiv, že se při psaní byla ochotna vrátit do dětství a prožít ty hrůzy znovu. Bylo mi špatně jen při čtení, natož to prožít a psát o tom.

Kniha byla vydána před více než 20 lety, ale to ji na čtivosti neubírá. Na konci knihy je několik dalších skutečných příběhů týrání děti, ze kterých mi šel mráz po zádech a které se zrovna tak četli těžce a s nepochopením, čeho jsou rodiče schopni.

17.03.2024 5 z 5

Žiju bez dětí Žiju bez dětí Martina Hynková Vrbová

Autorka v osmi rozhovorech vyzpovídá devět žen. Každá je úplně jiná a život jim přinesl rozdílné osudy. Jsou různého věku, zájmů i povolání. Jedno mají ale společné - jsou bezdětné.

Podtitul knihy je Příběhy žen, které se nestaly matkami. Představovala jsem si tedy, že hlavním tématem rozhovorů bude, zda bylo jejich rozhodnutí nemít dítě, zda za ně rozhodl osud nebo někdo jiný. Při čtení jsem tedy byla trochu rozčarovaná, protože téma “děti nebylo probíráno tak, jak jsem očekávala, spíš jen tak okrajově. Jednalo se tedy víceméně o jejich životní osudy, které byly i tak zajímavé. Každá ze zpovídaných žen to měla v životě těžké, ale dokázaly se s danou situací poprat - co jiného jim také zbývalo.

Nejvíc mě bavil rozhovor s devadesátipětiletou Marií, která opravdu neměla lehký život. Přesto se dokázala se vším vyrovnávat a smířit a i v tomto úctyhodném věku dokázala být nad věcí.

Za zmínku stojí také krásné ilustrace, které nevznikly jen tak. Ilustrátorka se účastnila jednoho setkání s každou respondentkou. Tím je trochu víc poznala a dokázala tak vytvořit ilustraci odrážející a charakterizující danou ženu.

Kniha mi sice přinesla trochu něco jiného, než jsem čekala, ale i tak jsem ráda, že jsem si ji přečetla.

14.03.2024 4 z 5

Sukničkářky Sukničkářky Lucie Šilhová

Podle anotace jsem čekala nějaké zákulisní drby z módního salonu, ale dostala jsem něco jiného - šest různých životních příběhů, které spolu nijak nesouvisely nebo jsem to možná nepochopila. Některé nebyly špatné a možná by vydaly každý zvlášť na samostatnou knihu.

13.03.2024 3 z 5

Princ z Lumbini Princ z Lumbini Zuzana Rabasová

Myslím, že tento příběh není jen pro děti, ale i pro dospělé. Téma je pěkně zpracované a doplněné o krásné ilustrace.

12.03.2024 5 z 5

Feťáci Feťáci Eva Dolejšová

Mě osobně se kniha moc líbila. Je ukázkou toho, co s lidmi můžou drogy udělat a kam až je dostanou. Je to věrný obraz toho, jak je těžké si závislost přiznat. Kniha je neskutečně čtivá a jsem moc ráda, že se ke mě dostala. Nejvíc jsem fandila Filipovi a jeho Emičce.

Takové knihy by měli číst děti i rodiče, aby si aspoň trochu uvědomili, kam je závislost může dostat, že se to fakt děje a hlavně že do toho může spadnout kdokoliv z nás.

10.03.2024 5 z 5

Paví hody Paví hody Jan Štifter

Moc mi nesedl styl psaní, ale kniha je to zajímavá. Určitě to chce mít na čtení dost času a nepospíchat.

07.03.2024 3 z 5

Šílená babička Šílená babička Martina Boučková

Musím říct, že mě kniha mile překvapila. Je to taková knižní jednohubka, která mě bavila a pobavila. A to od začátku do konce. Moc dobře se mi kniha četla a mnohdy jsem Vojtovi a Janě záviděla. A chápala jsem i Lucku a její názor výchovu, který byl rozhodně jiný než babičky.

Šílená babička si vás získá hned od první stránky. Je nabitá spoustu zábavných historek, ale i zajímavých myšlenek šílené babičky - třeba že je potřeba žít přítomností - s tím rozhodně souhlasím. Chcete-li si tedy přečíst něco vtipného a nenáročného, sáhněte po této knize. A určitě si budete myslet stejně jako já, že takovou babičku taky chcete!

07.03.2024 5 z 5