Žena průkopníka: Příběh lobotomie

Žena průkopníka: Příběh lobotomie https://www.databazeknih.cz/img/books/51_/518817/bmid_zena-prukopnika-pribeh-lobotomie-3PH-518817.jpg 4 93 32

Od chvíle, kdy její bratr po první světové válce dobrovolně opustil tento svět, má život Ruth Emeraldinové jediný smysl a cíl: pomáhat lidem, kteří trpí duševním onemocněním. Osud jí přivede do cesty charismatického Roberta Aptera, vynikajícího lékaře, který v Americe prosazuje novou, radikální léčebnou metodu: lobotomii. Ruth se zamiluje, provdá se a odhodlaně stojí při manželovi, v němž vidí génia, který vymyslel zázračný lék. Ze sebevědomého lékaře se ovšem postupem času stává pomýlený megaloman a Ruth už nemůže zavírat oči před děsivou skutečností. Robert operuje jako na běžícím pásu a jeho zákroky mívají často hrozivé následky. Další obětí jeho ambicí se má stát křehká a citlivá matka tří dětí, Margaret Baxterová. Margaret ani nedokáže vstát z postele, natožpak postarat se o právě narozeného chlapečka. Když jí doktor Apter diagnostikuje poporodní depresi a jako řešení navrhne lobotomii, mladá žena uvěří, že je to její jediná naděje. Před krutým údělem ji může zachránit jedině Ruth.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Historické romány

Vydáno: , Kontrast
Originální název:

The Lobotomist's Wife , 2022


více info...

Přidat komentář

micha-ella
18.04.2024 4 z 5

Spíš jen tři a půl hvězdičky, nad hodnocením jsem velmi váhala. Jde totiž o výborný námět, historie medicíny je opravdu zajímavá. Autorka si do tématu vymyslela neexistující manželství, mně šla ta romantika hodně na nervy, stála jsem totiž o příběhy pacientů. Postava Ruth je tak dobrotivá, až je prostě viditelně neskutečná, jen románově papírová. Vzpomněla jsem na ní dneska v trolejbusu, který jezdí ke zdravotní škole, seděla v něm většina budoucích sestřiček, každá v ruce mobil, a nad nimi se kymáceli stojící důchodci. Jak asi tyhle slečny budou pomáhat nemocným lidem? Kde je nějaká Ruth?

Airelle
10.04.2024 5 z 5

(SPOILER) Mám moc ráda historické romány a tenhle mě překvapil svojí autenticitou, i když je celý příběh hlavní postavy smyšlený. Lobotomie jako zázrak v léčení psychických nemocí mi vždy přišla scestná, ale hodnotit jí v rámci historie mi nepřísluší. Koneckonců ve vědě nikdy nesmí zvítězit ego nad prokazatelnými výsledky, což se tady stalo a z popisu mi lobotomie přišla jako šílená řezničina.

Hlavní postavou je tu Ruth Emeraldinová, která pracuje v nemocnici, která se věnuje především psychiatrickým pacientům, v momenté, kdy se seznámí s novým doktorem, charismatickým Robertem Apterem, je její srdce ztracené. Záhy se za doktora provdá a podporovat ho v jeho kariéře. Robert vidí v lobotomii zázračný lék, a tak záhy začne pacienty operovat. Postupem času přestane Ruth zavírat oči nad následky lobotomie u svých pacientů, a začne pátrat po dalších pacientech.

Další zajímavou postavou je Margaret, která trpí poporodní depresí, i jí doktor Apter navrhne jako jedinou léčbu právě lobotomii. Je jen na Ruth, aby jí zachránila.

Ruth se mi jako postava líbila, protože nebyla černobílá. Slepě důvěřovala svému muži, což dělá spousta žen, ale zároveň byla cílevědomá i ve své práci a svojí pilností se dokázala dostat až na ředitelské místo. Ač nemá lékařské vzdělání, tak blaho pacientů je pro ni na prvním místě.

Apter je proti tomu takový doktor řezník, nemá chirurgické vzdělání, ale neváhá operovat mozek. Nebyl mi sympatický ani na chvíli, manipulátor s egem velkým jako Amerika, bohužel mu nešlo o pacienty, ale jen o slávu a vybral si k tomu tu nejhorší možnou cestu.

Autorka knihu napsala velmi čtivě, a když jí dáte šanci a překonáte prvních pár stran úvodu, tak dostanete velmi ucelený příběh s detailními popisy operačních výkonů. Kniha pro mě byla velkým překvapením a jsem ráda, že jsem si jí mohla díky #zavislackespolecnecteni přečíst.

IG: vfreya_zlaskykpribehum


ka.dudk
08.04.2024 4 z 5

Čtivě napsaná kniha, četla se dobře a rychle.
Hodně zajímavé téma a je k neuvěření, že prošlo tolik případů touhle léčebnou metodou... Je to děsivé...

cornetka
28.03.2024 4 z 5

Je to zajímavá kniha s velmi zajímavým tématem, ve které jsou některé části inspirované skutečnými lidmi a událostmi. Časem Ruth prozřela a přesvědčila se, že tato metoda už není tak skvělá, jak to vypadalo. Ale nebylo to pro ni jednoduché. Některé části knihy byly na mě moc zrychlené a myslím, že by zasloužili víc prostoru a větší propracovanost. Ale i tak stojí kniha za přečtení.

Runinka
25.03.2024 4 z 5

Příběh zpočátku plný naděje a později s tragickým rozuzlením. Četlo se dobře, děj svižně plynul.

jitka9251
15.03.2024

Zase jsem se nechala zlákat skvělým hodnocením, jsem nepoučitelná A taky námět mě zaujal. Takže jsem poněkud zklamaná, že se mi dostalo víceméně červené knihovny se zpestřením v podobě informací o nechvalně známé léčebné metodě. Čekala jsem něco jiného...dobře mi tak Ale přece jen se člověk o lobotomii z knihy něco dozví a ponouklo mě to vyhledat si další informace, takže úplně ztracený čas to nebyl. Konec knihy nebyl špatný, jen trochu rychlý a sluncem zalitý epilog mi to zase poněkud zkazil. Líbila se mi dějová linka Margareth, bohužel nebyla moc obsáhlá, ale tady se aspoň autorka pustila trochu víc do hloubky. Taky by bylo fajn věnovat se pohledu Roberta, takto to bylo dost jednostranné. Dočetla jsem, ale ve dvou třetinách knihy jsem uvažovala o odložení.

kasavubu
04.03.2024 4 z 5

Kniha se četla skvěle. O lobotomii jsem věděla díky filmu Přelet nad kukaččím hnízdem, takže jsem věděla o čem přibližně kniha bude a že nepůjde o nic dobrého. Je smutné, jak se původní dobře míněná snaha může zvrtnout v úplnou mánii. Docela jsem v samotném závěru knihy přála samotnému Robertovi, aby mu udělali lobotomii. Myslím, že by na ni byl perfektní kandidát.

Nekonečná
03.03.2024 3 z 5

Popravdě nic moc, takový průměr. Dočetla jsem, ale příběh mě nenadchnul. Dozvěděla jsem se něco o historii lobotomie, za to jsem ráda, ale hlavní hrdinové románu, příběh, rozuzlení, to mě vůbec nezaujalo, asi jsem čekala něco jiného, za mne zklamání.

Lady.Marmalade
02.03.2024 2 z 5

Čtena ve čtenářské výzvě. Moc mi toto dilo nenadchlo, do čtení jsem se musela nutit a bez velkým zvratů, děj jen tak plinelibila se mi linka d Ruth.

Jidu
24.02.2024 5 z 5

Prvních padesát stran je dost o vztazích Ruth. Jak s rodiči, s bratrem, tak i s Robertem, budoucím manželem. Věřím, že to někoho vystrašilo, že to vypadalo jako podivná romantika a lékařství nikde, ale název mluví jasně - žena průkopníka. Nějaká ta romantická a seznamovací linka je tedy očekávatelná.

Ovšem po této části začíná smršť. Geniální nápad, který by dokázal opravdu pomoc těžce nemocným, se stává postupně prokletím. Nádherná ukázka toho, co se stane, když má jeden člověk velkou moc a stoupne mu to do hlavy. A taky toho, jak dlouho trvá, než se na to přijde.

Robertovo bláznění bylo opravdu extrémní. Pomalu jsem si říkala, že on dělá lobotomii kvůli všemu (třeba poporodní deprese) a sám by ji očividně taky potřeboval. Z nadějného a úspěšného lékaře se stal zkrátka magor pachtící po uznání a zejména slávě.

Malinká výtka - chyběl mi úhel pohledu Roberta. Kdyby to tam bylo, tak je to jasných 100%. Chtěla bych mu vidět do hlavy, proč to dělal, kdy nastal ten zlom apod. Ruth nám to sice vypráví bravurně, ale zkrátka jen z jejího pohledu.

pola
20.02.2024 5 z 5

Krásná kniha! Čtivá, úžasný příběh, napůl smyšlený a napůl pravdivý na základě historických záznamů. Postava Ruth,manželky lékaře byla smyšlená, sympatická žena a poutavě převyprávěný příběh. Postava doktora Roberta Aptera byla celá postavena na reálné postavě doktora Freemana a většina toho bylo napsáno na reáliích. Víc prozrazovat nebudu...od půlky jsem se od toho neodtrhla. Do půlky lehce romantický příběh,od půlky drama...

jirina3500
19.02.2024 5 z 5

Dost hrozná představa,že byla za objev lobotomie udělena dokonce i Nobelova cena.Je sice zařazena mezi 4 neprávem udělené,ale kolika tisícům lidí změnila,ba dokonce zničila život.Pro ego hlavního hrdiny této knihy,velmi ctižádostivého lékaře,který přestal dbát na lékařskou etiku se začaly dít neskutečné věci.Jeho milující manželka,která jej tolik obdivovala a natolik mu věřila,že pro ni bylo šokující odhalení skutečného dění v oblasti lobotomie.Obdivuhodné hrdinství,odvaha se kterou pro záchranu pacientů,se dokázala nakonec proti milovanému manželovi postavit.Velmi čtivá,poučná kniha,stavěná na reálném podkladě, se smyšleným příběhem.

SilviiM
18.02.2024 4 z 5

Kniha o lobotomii, oddané lásce a jedné silné ženě. Nevím, jestli se mi nejvíce líbila dějová linka o nadějném lékaři, který však dal přednost vlastnímu egu před zdravím pacientů. Nebo linka o Ruth, která svůj vlastní život zasvětila pomoci ostatním lidem. Nebo snad linka o Margaret, která uvěřila megalomanskému doktorovi. Všechno to nějak do sebe zapadlo a je z toho velmi dobrá kniha.

shenandoah
18.02.2024 4 z 5

Pro mne velmi zajímavá kniha. Něco jsem o lobotomii už věděla, třebaže jsem si představovala víc jako trepanaci lebky prováděná ve starověkém Egyptě (mimochodem sloužící k vyhnání démonů z hlavy), znala jsem i případ Rose Kennedyové a zajímalo mě, zda se tam objeví (ano, je tam zapracován). Nicméně kniha je psána, a upozorňuje na to i samotný název, čistě z pohledu Ruth. Její život výrazně ovlivnila ztráta bratra kvůli psychickým potížím a motivuje ji v osobním a hlavně profesionálním životě. Možná proto i tak snadno podlehne charismatickému doktoru Apterovi (na mne působil už od začátku jako ukázkový manipulátor, ale já neměla stejnou zkušenost jako Ruth), který přichází s revoluční metodou, která by měla být univerzální na všechny psychické potíže. Především zájem o pacienty jí pomůže nakonec prohlédnout. Její obrat byl okamžitý, morálně silný a projevil se i v konání. Tady je podle mne určitý nedostatek knihy, je morálně ukázkový, ale myslím, že ve skutečnosti to bývá psychologicky náročnější poprat se životním neúspěchem. Více myšlenkového boje bych uvítala. A zároveň si kladu otázku, proč měla autorka potřebu napravovat historii, když jinak se docela držela skutečných reálií. Možná za tím byla touha po dobru vítězícím nad zlem, možná jen chtěla šťastný konec aspoň v knize nebo inspirovat čtenáře, aby svůj boj se zlem nevzdávali.

Janpa
17.02.2024 5 z 5

Poté, co jsem si přečetla jednu ne úplně pozitivní reakci, jsem se bála do knihy pustit, nevěděla jsem co od ní očekávat, ale ukázalo se, že jsem se bála zcela zbytečně.
Kniha mě hned od začátku vtáhla do děje a nepustila až do konce. Autorka umí vyprávět způsobem, že se člověk přenese do knihy a má pocit, že se příběh odehrává právě v tu chvíli a ztrácí pojem o čase. Nebo aspoň já to tak měla. Také téma bylo pro mě nové a o to víc to bylo vzrušující čtení.
Postava Ruth mi byla velmi sympatická, oblíbila jsem si jí a fandila jí. Naproti tomu její rodiče mi byli krajně nesympatičtí a u scén s nimi jsem se skoro pořád rozčilovala. To samé manžel Ruth, nechápala jsem, jak se mohla do někoho takového zamilovat, neboť já už od začátku k němu měla jistou averzi.
Celkově tedy knihu hodnotím velmi kladně a určitě doporučuji k přečtení. Jsem ráda, že ji mám doma, poněvadž myslím, že jsem ji určitě nečetla naposledy.

Andynka
15.02.2024 4 z 5

Byla jsem moc nadšená na příběh, kde se řeší lobotomie.
A bylo to skvělé! O to víc, když jsem se na konci dozvěděla, že autorka se inspirovala skutečnou událostí.
Bylo to opravdu zajímavé čtení, šílené a mě už ke konci běhal mráz na zádech, kam až to celé došlo.
A musím říct , že mi zde nevadila ani ta "romantická " linka... spíš si myslím, že celý to drama podtrhla.
Napsala bych k tomu víc, protože o té knize se dá dlouho povídat. Ale vyzradila bych vám děj. A to nechci, ten si musí každý užít sám.

Dela90
14.02.2024 4 z 5

Poslední dobou historickým románům docela přicházím na chuť. A tahle kniha je jednou z nich. Dostala jsem se k ní v rámci #zavislackespolecnecteni a jsem moc ráda, že jsem s ji přečetla. Někdy je dobré obměnit svůj obvyklý žánr.

Knížka je vyprávěna z pohledu dvou žen napříč desetiletími. Taktéž je rozdělena na 4 části.

Lobotomie - neboli operativní neurochirurgický zákrok, který přeruší určitá nervová vlákna spojující mozkový lalok s ostatními částmi mozku. Jako brr, tohle fakt není pro slabé povahy.

Hlavní postavou je Ruth, která pracuje na Emeraldinově nemocnici pro duševně choré. Povídá si s pacienty a stará se o ně. Když přijme do nemocnice doktor Apter. Vše se najednou přetočí o 180 stupňů. Zamiluje se a vypadá to, že bude moci pomoci i doposud beznadějným případům. Protože doktor Apter provede s pomocí chirurga první lobotomii vůbec.

Musím říct, že bylo zajímavé sledovat, jak život Ruth postupně plynul. A ačkoliv to byla jen žena průkopníka, byla to úžasně silná a bojovná žena. To co ke konci dokázala, čeho se vzdala, klobouk dolů.

Robert Apter byl ze začátku normální chlap a doktor, jenže bohužel sláva a uznání se na něm dosti podepsaly. Ke konci už z něho šel docela strach. Přišel mi, jak maniak, jen si prostě říznout, aby byl v klidu. A na nikoho ani na svou ženu nebral ohledy. A upřímně, jak je možné, že muž, který v té době neměl neurochirurgické vzdělání, mohl něco takového vůbec provádět?

Pak tu máme Margaret, jejíž příběh je vyprávěn v pozadí, a ke konci knihy se spojí její osud a Ruth. Té mi bylo hrozně moc líto, ale měla milujícího manžela a já pořád tajně doufala, že se rozhodne správně.

Někde v druhé třetině se příběh krásně rozvinul a už to nebyla jen taková ta omáčka okolo. Mělo to hlavu a patu. Jako plusové body beru krátké kapitoly.

Přijde mi úplně šílené, že se taková metoda mohla opravdu kdysi používat. Nicméně knihu jako takovou Vám určitě doporučím, stojí za to si ji přečíst. Je to opravdu silný román.

Knižní střípky
09.02.2024 4 z 5

Není to poprvé, co jsem se s touto zrůdnou léčebnou metodou setkala, a pokaždé jsem byla zděšena. Kromě toho trochu kostrbatějšího začátku, jsem spokojena.

Celá recenze v záložkách recenzí od Knižních střípků.

Boruvka22
07.02.2024 5 z 5

Kniha byla prostě skvělá, hlavní postava mi byla velmi sympatická a to od začátku do konce jsem ji fandila. Samotný příběh lobotomie byl děsivý a mě rozšířil znalosti o této proceduře. Rozhodně stojí za přečtení.

iveta3689
01.02.2024 4 z 5

Kniha, která dost překvapí. Ze začátku mi to připadalo skoro jako červená knihovna, měla jsem chuť ji odložit. Jsem ráda, že jsem vydržela. Děj se rozběhne zajímavým směrem. Říkala jsem si, proč je to o ženě někoho, kdo ten objev udělal. Že by to přeci mělo být přímo o lékaři, o tvůrci. Omyl, tento příběh je stokrát zajímavější, než jsem předpokládala. Zvlášť od poslední třetiny se nedalo odtrhnout.

Štítky knihy

psychiatrické léčebny romantika meziválečné období historické romány lobotomie

Autorovy knížky

2023  85%Žena průkopníka: Příběh lobotomie

Kniha Žena průkopníka: Příběh lobotomie je v

Právě čtených6x
Přečtených106x
Čtenářské výzvě37x
Doporučených3x
Knihotéce88x
Chystám se číst135x
Chci si koupit26x
dalších seznamech3x