cornetka cornetka komentáře u knih

Praha zkouřená - Deník dealera Praha zkouřená - Deník dealera Jindřich Krása

Kniha mi úplně nesedla - asi proto, že mi nepřinesla nic nového a neočekávaného. Že se hlavní postava dostala tam, kam se dostala, se dalo čekat. Ale zase bylo pěkně vidět, jak roste chuť po lehce vydělaných penězích.

13.01.2024 3 z 5

Velké léto Velké léto Ewald Arenz

Další kniha, která pro mě byla pohodová a fain oddechovka - možná to bylo i tím, že je řazena do kategorie pro děti a mládež.

Friedrichovi je teprve 16, takže udělá pár blbostí. Dokáže ale přiznat vinu a nést odpovědnost. Hrozně mě bavil děda, který se zdál jako nerudný stařík, ale přitom to byl velmi chytrý pán, který jednou větou dokázal Friedricha nakopnout a nasměrovat správným směrem. Skvělý byl také sourozenecký vztah mezi Friedrichem a sestrou, ale i přátelství s Johannem.
A moc se mi líbilo, jak všude jezdili na kole.

10.01.2024 5 z 5

Možná už zítra Možná už zítra Šárka Hieková

Pro mě to byl takový průměrný román o holce, která neví, co chce. Asi nejsem správná cílová skupina.

08.01.2024 3 z 5

Černý dort Černý dort Charmaine Wilkerson

Je to hezký příběh o rodinném tajemství, kterého na mě ale bylo místo až dost. Stejně tak několik změn jmen, i když chápu, že si to situace žádala.

03.01.2024 3 z 5

Nikdy se nepřestala usmívat Nikdy se nepřestala usmívat Martin Štefko

Musím říct, že mě kniha mile překvapila. I přes všechny vraždy mě Alexandra bavila. Taky se mi líbilo, že Robert v ní stále viděl člověka a chtěl přijít tomu všemu na kloub. Alexandra vlastně byla nesmírně chytrá. Bavilo mě, jak jednotlivá sezení byla proložena vyprávěním Alexandry - ty se týkaly vražd, takže žádné veselé čtení to fakt nebylo. Celkově je to ale čtivá kniha, kterou můžu doporučit.

31.12.2023 5 z 5

Rapovej deník Lukáše Kouřila Rapovej deník Lukáše Kouřila Lukáš Kouřil

Lukáš už ve 14 letech zorganizoval soutěž Prosaď svůj rap, včetně finále naživo. Ničeho se nebál a organizoval postupně další a další akce. Moc mu neříkala finanční gramotnost, takže jeho akce byly spíš prodělečné, to ho ale neodradilo a jel dál.

Autor bez příkras a na rovinu říká a píše to, co se dělo a jak žil. Je to upřímná autorova zpověď, na nic se nehrál a o to víc mě to bavilo. Pobavilo mě, že vzhledem ke svému stylu života šel na policejní školu.

Vulgarismy se nešetří, ale při čtení to nevadí - naopak to k tomu patří a dělá deník víc autentickým a opravdovějším. Oceňuji Lukášovu upřímnost a obdivuji Lukášův přístup k životu - nic řešil, z ničeho se nestresoval, prostě si užíval života. Je fakt, že s jiným přístupem by to nedával. Jak sám říká - baví ho věci přehlížet než řešit.

Mě osobně tenhle styl hudby moc neříká, ale bavilo mě o tom číst. Lukáš taky používá dost anglických slov pro vyjádření různých emocí, činností a stavů - no musela jsem si na to zvyknout a občas jsem chvíli váhala, jestli správně rozumím významu - ale prostě to k tomu taky patří. Poslední část deníku je věnována cestování - to jsem Lukášovi záviděla.

Když to shrnu - číst tuto knihu byl fain zážitek. Děkuji Lukášovi za zaslání recenzního výtisku.

Pokud si chcete přečíst něco jiného, pusťte se do této knihy - stojí za to.

31.12.2023 5 z 5

Muž, který stál v cestě Muž, který stál v cestě Ivan Fíla

K tomu není co říct - to si musíte přečíst sami.

30.12.2023 5 z 5

Třpytivá hodina Třpytivá hodina Iona Grey

Ze začátku se mi zdál děj takový utáhlý a pomalý. Konec to ale vyvážil - byl sice smutný, ale i krásný. Je to příběh plný emocí, především ten konec, ale také tajemství a zakázané lásky, která nikdy neskončila. Konec není veselý, ale o to silnější zážitek to je.

29.12.2023 4 z 5

Muž, který sází borovici blatku Muž, který sází borovici blatku Aleš Palán

Také v této knize nás autor seznámí se zajímavými lidmi - tentokrát s těmi, kteří rádi malují - někdo tramvaje, někdo vytváří koláže, jiný je ochrnutý, nemůže hýbat prsty a přesto dokáže rameny namalovat obraz. Vždy jsou to lidé, kteří to neměli a nemají v životě jednoduché a kreslení a malování je pro útěk od reality a zábava. Podle mnohých to není žádné umění, ale jim tento názor nevsdi.
Předchozí knihy s rozhovory mě bavili víc, ale i tak stojí tato za přečtení. U některých bych čekala, že bude věnováno více času jejich tvorbě.

Pláňata Pláňata Petra Dvořáková

V nejnovější knize oblíbené české autorky žijeme život jedné rodiny v 80. a 90. letech. Vyprávění se střídá z pohledu věčně nespokojené matky, otce, který si rád přihne a dcery Pavlíny, která se nebojí říct svůj názor. Hádky rodičů jsou na denním pořádku. Bydlí na vesnice, žijí od výplaty k výplatě. Prožijeme s nimi převrat v 89., kdy se všichni těší, jak si polepší. Naše rodina ale brzy zjistí, že pro ne se nezměnilo vůbec nic.
Další autorčina kniha, v které moc smíchu neprožijeme. Jen si připomene realitu všedních dní a podmínky, za kterých se dříve žilo, především na vesnici. I tentokrát se na konci stane překvapivá událost, takový vzdor Pavlíny - víc prozrazovat nebudu. Nebyla to špatná kniha, ale jiné knihy od autorky mě bavily víc.

Jediný okamžik Jediný okamžik Linda Green

Finn je desetiletý chlapec, trochu zvláštní, není oblíbený a ve škole často šikanován. Kaz je téměř šedesátiletá žena, která se stará o něco mladšího bratra trpící schizofrenií. A právě tyto dva rozdílní lidé jsou svědky jedné události, která jim změní život a díky které k sobě najdou cestu. Střídavě se seznamujeme se životem Finna a Kaz, navíc jsou kapitoly rozdělené před a po události. Brzy se dozvíme, že při té události zemře Finnova matka, ale co se stalo, se dozvíme až téměř na konci. Autorka krásně vykreslila povahu obou hlavních postav, takže není pochyb o tom, ze Finn je opravdu zvláštní a ostatní děti ho nechápou. O to víc mě štvalo, jak se k němu ve škole chovali a nikdo to moc nebral na zřetel. Ani jeden to nemají lehké, ale najdou k sobě cestu a vznikne tak pěkné přátelství.
Byla to moc hezká kniha o tom, že přátelství může vzniknout v jakémkoliv věku a o tom, jak důležité je porozumění a také podpora od těch nejbližších.

28.12.2023 5 z 5

Desetkrát a dost Desetkrát a dost Scarlett Wilková

Musím říct, že autorka mě teda dost překvapila tématem a žánrem. Určitě nečekejte nic podobného tomu jako v předchozích dvou knihách. Žádné těžké téma ani žádné historické události. Ze začátku jsem si říkala, že je to krok vedle, ale ve finále jako odreagování to nebylo tak špatně čtení. Je to příklad toho, že žít se dá v každém věku a nikdy není nic ztraceno.
Myslím, že knihu ocení a pochopí spíš starší čtenářky. Zajímavé byly krátké poznatky a úvahy na začátku kapitol, které se týkaly právě vztahu a života starších lidi - některé mě i pobavily.

(Bez)vadní (Bez)vadní Marta Łabęcka

“Pamatuj si, že stesk po něčem, co bylo, je lepší, než lítost kvůli něčemu, co mohlo bejt.

“V životě člověk narazí na místa, v nichž zanechá část své duše, a taky potká lidi, kterým určitou část duše odevzdá.

“Pamatuj, že když nevíš, co říct, vždycky můžeš říct pravdu.

Musím říct, že kniha mě mile překvapila. Děj byl pro mě tak nějak předvídatelný, ale i tak mě příběh bavil a dobře se četl. Josephine i Chasemu byl věnován dostatek prostoru, abych pochopila jejich chování. Bylo hezké sledovat, jak Josephine zjišťuje, že život může být krásný a není jen o učení. A to díky Chasemu.

Je to kniha plná emocí a různých pocitů - hezkých i těch nepříjemných. Oba si nesou nějaké tajemství a zároveň pouze sobě se dokáží otevřít.

Čekala jsem větší happy end, takže už teď se těším na pokračování.

27.12.2023 4 z 5

Vánoční koleda čili Vánoční povídka s duchy Vánoční koleda čili Vánoční povídka s duchy Charles Dickens

Krásný příběh o tom, jak se z nerudného a věcně zamračeného Vidřigroše stane člověk, který si začne vážit života a začne mít radost z maličkostí. Ideální čtení na období Vánoc.

23.12.2023 5 z 5

Sokolník Sokolník Isabella Maldonado

Tak takhle kniha byla skvělá. Vždycky mě moc baví, když vyšetřování “odsejpá. Navíc jako FBI má tým skvělé zařízení a pomůcky, které jim pomůžou při práci. Všichni jsou to chytří lidi, každý se specializuje na něco jiného - IT, psychologický profil apod. A ještě se skvěle se doplňují. Takže děj pak rychle utíká a je samé překvapení. A proto byla pro mě kniha velmi čtivá.
Předchozí díly jsem nečetla, ale určitě si je nenechám ujít.

20.12.2023 5 z 5

Herečka: Múza první republiky Herečka: Múza první republiky Jana Poncarová

Příběh Jarmily a její lásce k divadlu se mi líbil, ale nějaké informace mi chyběli. Naopak Olga mě něčím iritovala a kdyby tam nebyla, nevadilo by mi to.

17.12.2023 3 z 5

Zpověď farářky Zpověď farářky Martina Viktorie Kopecká

“Neustále někomu dokazujeme, že jsme dost dobří, chytří nebo krásní, až zapomeneme, kým jsme a co nás dělá osobností.

“Pohyb nás utváří, pohyb je rámem obrazu našeho těla, pohyb dává okolí najevo, jak moc myslíme vážně to, co říkáme. Pohyb je náš podpis.

“To nejdůležitější v životě má svůj rytmus, tep. Srdce. Dech. Láska, víra i naděje.

“Láska je trochu jako džungle, dá se v ní ztratit, ale taky najít.

“Odpustit druhým je těžké, ale odpustit sám sobě je snad ještě těžší.

Martinu Viktorii Kopeckou nemusím představovat. “Proslavila se už jen tím, že je žena a farářka - pro mnoho lidí dost neobvyklé, až skoro nemožné, spojení.
V této knize de dotkneme Star dance, ale mnohem víc její lidských hodnot a jejího života. Martina je neskutečně chytrá žena, velmi aktivní, s neustále plným diářem. Pro ostatní by se rozkrájela a tak jí mnohdy nezbyde čas pro sebe.

Kniha je rozdělena do několika kapitol. Každá má svou předmluvu od Martiny a pak následuje rozhovor, který vede Tomáš Novotný. Je plná zajímavých myšlenek. Místy Martina zabrousila na můj vkus až moc do náboženství, ale na druhou stranu chápu, že chce veřejnost seznámit s tím, jak to celé funguje. Pro mě byla kniha milým odreagovaním od beletrie. Dávám palec nahoru.

17.12.2023 5 z 5

Srdce z ledu Srdce z ledu Jitka Ludvíková

Na české poměry pěkná detektivka. Vždycky mě baví, když je tým sehraný a mají to správné nadšení pro práci.

15.12.2023 4 z 5

Dýchej za mě Dýchej za mě Eva Kollerová–Střihavková

“Člověk se musí soustředit na to, co má a mít může.

“Někdy je opravdu hodně težké žít jen podle sebe a neohlížet se na ostatní.

V knize se seznamujeme s osudy dvou sester - Augusty a Milady Nekolových - v době první světové války. Augusta se věnuje malování, ale doba jí nepřeje a její díla nejsou oceněna - obzvlášť když je žena. Přesto se nevzdává a umění se věnuje i nadále. Naopak Milada je praktičtější, co se týká života. Také to ale nemá jednoduché - nemůže si vybrat obor studia, který by se ji líbil a tak se stává sekretářkou a později učitelkou.

V knize je krásně ukázáno, jak silné může být sesterské pouto - jakmile má jedna problém, druhá přijede na pomoc. Tu potřebuje více Augusta, která žije takový bohémský život - no zkrátka je to malířka, která nijak neřeší, co bude jíst a kam složí hlavu. Bohužel vážně onemocní a do toho otěhotní.

Z vyprávění na nás dýchá chudoba, smutek, ale také naděje, že válka brzy skončí a bude zase líp. Obě sestry mnohdy bojují o svůj život, ale nevzdávají se.

O Augustě jsem dřív neslyšela, takže o to víc mě potěšilo, když jsem zjistila, že pochází z Jablonné u Neveklova, protože nedaleko odtud pocházím.

Kniha se mi moc líbila. Byl to zase jiný příběh odehrávající se během války a přesto byl velmi zajímavý a silný. Možná to bylo i tím, že se jedná o skutečný příběh, který na mě vždycky působí jinak než ten vymyšlený.

13.12.2023 5 z 5

Náhradník Náhradník Princ Harry (p)

Kniha je to zajímavá a určitě žádnému členovi královské rodiny nezávidím mediální šílenství kolem nich. Působilo to ale na mě spíš jako nekonečné stěžování Harryho, jak to má těžké - možná to chtělo i víc radostnějších okamžiků. Na druhou stranu ale chápu, že raději vystoupili z tohoto kolotoče.

13.12.2023 3 z 5