Muž, který stál v cestě

Strhující román o muži, který se v srpnu 1968 pod hrozbou likvidace vzepřel okupantské moci a jako jediný nepodepsal potupný moskevský dokument. Autor Ivan Fíla rozehrává fascinující drama o hrdinství a zradě odhalující detailní pohled do životů lékaře a politika Františka Kriegla a jeho protivníka, ďáblova advokáta Gustáva Husáka. Jsme svědky zákulisních intrik předcházejících osudné noci z 20. na 21. srpna 1968, pozadí únosu šesti československých stranických a vládních představitelů do Moskvy a postupného lámání charakterů během jednání v Kremlu. Ojedinělá kronika času a osudů o vězních dogmatu a touhách českého a slovenského národa na cestě do pekla. Autor se opírá o nedocenitelné dokumenty z přísně střežených ruských archivů, které nebyly doposud publikovány. Příběh zaujal filmové producenty doma i v zahraničí a plánuje se jeho zfilmování v mezinárodní koprodukci....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/386215/muz-ktery-stal-v-ceste-K15-386215.jpg 4.567
Literatura faktu, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno, Ikar (ČR)

Kniha Muž, který stál v cestě

ondrej.b

Velmi dobrá a skvěle čtivá kniha jako příběh o muži, kterého doslova vymazal komunistický režim z paměti běžných lidí. Moc rád jsem si přečetl tento příběh záživnou formou, kterou nám autor předložil a děkuji za takové zpracování.

matej7838

Přebal sliboval román, uvnitř číhala reportáž. Když šlo o to popsat události, jak šly za sebou, bylo to skvělé. Jeden si konečně o 68. udělá ucelenou představu, dozví se o zákulisí, spojí si různé historky do sebe (Kryl, obrana rozhlasu apod.).
Když ale přišlo na postavy, dostaneme jen kusé dialogy. Co se týče propracované psychologie, kterou by člověk od románu čekal, dostaneme ji pouze u jediné postavy, kterou paradoxně není Kriegel, ale Husák. (Dobře, je tam ještě jedna, Krieglova adoptivní dcera, která ale není pro děj téměř důležitá.) Co se samotného Kriegla, o kterého jde především, týče, dostaváme spíš idol, než člověka. Co dělá je obdivuhodné, ale moc nerozumíme jeho motivacím.
Kdyby na tuto změnu žánru bylo předem upozorněno, možná bych byl naprosto spokojen, protože bych neměl taková očekávání.

rodak

Skvělé, už se konečně filmaři, autoři domluvte, protože z této knihy může vzniknout pozoruhodný film. Příběh je velmi čtivý a napínavý. Děkuji za připomenuti této temné a nelehké doby.

JakubiRa

Velmi pěkně napsaná kniha o okolnostech pražského jara. Pro historika nic nového, spíš by spoustu věcí uváděl na pravou míru, ale vzhledem k tomu, že jde o román, ne o literaturu faktu, hodnotím jako zdařilé.

sioux

Mám z knihy velmi rozporuplné pocity.
Na jednu stranu oceňuji, že jsem se dozvěděl hodně o člověku, o kterém jsem v podstatě nic nevěděl a že mi to hodně přiblížilo dobu kolem roku 1968.
Na druhou stranu mi neseděl styl psaní, je to něco mezi reportáží, literaturou faktu, beletrií, snahou o thriller, nevím, ale bylo to takové divné.
Nevím, na kolik to je pravda a na kolik fikce, ale všichni mě tam hrozně štvali a na jednu stranu by se pana Kriegla dalo obdivovat, že nepodlehl, na druhou stranu nevím, co hrozného by se dělo, kdyby takových bylo více a kolik by to stálo krve. No a ta naivita uvěřit jakékoliv ideologie znovu a znovu, jak se to děje většinou mladé generaci, to je prostě hrůza.
Končím dobrou myšlenkou v knize, že všechna řešení na problémy současnosti lze najít v minulosti, bohužel jsme nepoučitelní.

Daduška

Příběh je napsán velice čtivě, ale na Nobelovu cenu za literaturu to není. Strhující je však hrdina knihy F. Kriegl, za popularizaci jeho osoby náleží autorovi pět hvězdiček. Moje znalosti o tomto muži byly před přečtením této knihy velmi povrchní, teď jsem to tedy napravila a aniž bych se chtěla někoho dotknout, myslím, že by se o tomto člověku mělo více mluvit a vyzdvihovat jeho neuvěřitelnou statečnost.

davidZdz

Poutavě napsané. Ale je to román - fikce, ne literatura faktu. Tak je k tomu třeba přistupovat. Některé postavy jsou přidané, rozhovory často vyfabulované. Některé reálie nesedí, ale to lze odpustit. Horší je, že se těžko udržuje hranice mezi fakty a fabulací. Stejný problém mají třeba televizní České století a Bohéma. U vzdálenější historie to většinou nevadí, tady to už může dráždit. Pro toho, kdo přijme dramatickou licenci, skvělá knížka.

knihovniceVS

Skvělá kniha. Myslím, že by se měla stát povinnou četbou, zejména pro dospělé. Je děsivé vidět dějiny takto zblízka, je ještě mnohem děsivější, že spousta lidí nevidí, co se kolem nich děje dnes.
Kniha si zaslouží plný počet hvězd, ale mám dvě celkem zásadní výhrady. Nekvalitní provedení knihy, rozpadla se po pár výpůjčkách. A za druhé, pro mě zcela nepřijatelná záležitost, tedy v psaném projevu použít výrazy "vypla, chytla", a to ještě opakovaně. Ano, v mluvené řeči to používáme všichni, ale vidět to v knize, to je pro mě zvěrstvo.

Útěk z Osvětimi
V pekle plynových komor

historie 19.-20. století československé dějiny

Ivan Fíla
česká, 1956

Kniha Muž, který stál v cestě je v

Právě čtených3x
dalších seznamech1x