Aliii Aliii komentáře u knih

Farma zvířat Farma zvířat George Orwell (p)

Jedním slovem NEUVĚŘITELNÉ!
Neuvěřitelné:
- že knihu Orwell napsal ještě v době druhé světové války a dokázal tak skvěle vystihnout totalitní společnost
- že tak přesně věděl, že s přístupem k moci se z obyčejných prasat stávají pořádné svině
- že jsem se s knihou tak dlouho míjela a teď tu po dočtení sedím s otevřenou pusou a těžkým srdcem

16.07.2021 5 z 5

Žítkovské bohyně Žítkovské bohyně Kateřina Tučková

Žítkovské bohyně jsem brala jako román, nikoliv dokument, a to velmi zdařilý. Při čtení je znát, že příprava knihy stála spoustu práce a sbírání informací, které na mě v románu působily uvěřitelně a jsem ráda, že na mě vykoukla z police v knihovně. Sama bych si ji ke čtení asi nevybrala, ale díky čtenářské výzvě jsem se naštěstí nepřipravila o tento mrazivý zážitek, který vyvolává spoustu otázek. Snad se mi podaří alespoň nějaké z nich si zodpovědět.

06.04.2024 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Laskavý humor, nadhled, vtipné komentáře každodenního života a mě velmi blízké názory a postoje kultivovaného Marka Ebena nemohly zklamat. Hledáte-li pohlazení po duši a chcete mít při čtení úsměv na tváři, určitě si povídky přečtěte.

02.02.2022 5 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Hned, jak se ke mě kniha dostala (po rezervaci v knihovně), šly všechny ostatní stranou.
Popisovat děj pár slovy snad ani nejde, ale fakt, že jsem byla ochotná tahat s sebou tuhle bichli, abych mohla čtením vyplnit každou volnou chvilku, mluví za vše :-)

30.04.2023 5 z 5

Výborně sestavené rozhovory s velkou osobností české kriminalistiky. J.Mareš je srdcař a i když s některými jeho názory nesouhlasím, nijak to nezmenšuje můj obdiv k němu a k tomu, co dokázal.
Knihu jsem jen nerada odkládala, což u rozhovorů není příliš obvyklé.
Jen mi moc nesedí ty fotky na obálkach knih z posledních let, kde mají pánové založené ruce - působí to odtažitě, někdy až nadřazeně...

26.03.2023 5 z 5

Jak voní tymián Jak voní tymián Marcel Pagnol

Krásná, poetická kniha, vhodná zejména pro zklidnění po uspěchaném dni. Autor byl nepochybně mistr slova a dokázal i obyčejným věcem a příběhům dodat tu správnou jiskru a čtenáři zprostředkovat krásu přírody, zážitky, i emoce. Bylo to počtení pro všechny smysly a dokázala jsem se přenést do Provence a vidět ji a zažívat tak, jak ji autor zachytil.

28.07.2022 5 z 5

Jsou světla, která nevidíme Jsou světla, která nevidíme Anthony Doerr

Zvláštní, zajímavý a hodně emotivní příběh, vlastně mnoho příběhů. Autor má velmi osobitý styl a kniha je plná myšlenek a otázek k zamyšlení.

24.04.2020 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Před lety v rámci povinné četby mě Malý princ moc nezaujal. Teď, v pokročilé dospělosti, jsem ocenila filozofické myšlenky i možnost vnímat okolní svět opět očima dítěte. Část knížky jsem předčítala i čtyřletému synovi a líbila se i jemu.

13.05.2023 4 z 5

V lese visí anděl V lese visí anděl Samuel Bjørk (p)

Mrazivé a napínavé čtení. Baví mě, když je kniha rozdělená do kapitol a v každé z nich se střídá děj z pohledu jiných osob - zvyšuje to napětí. Nakonec do sebe všechny dílky skládačky zapadnou - a v této knize zapadly velmi zdařile.

25.01.2018 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

Ze začátku jsem si musela trochu zvykat na Eleanořin pohled na svět. Po bližším seznámení už jsem s ní prožívala její pocity a přidávala k nim svou empatii tam, kde si Eleanor žádné city nechtěla dovolit. Vtipné poznámky i kritika dnešní společnosti (popis SpongeBoba bych sama lépe nenapsala :-D) alespoň trochu vyvažovaly dramatickou minulost a drásající přítomnost.

18.08.2022 4 z 5

Anglické listy Anglické listy Karel Čapek

Pro téma čtenářské výzvy Kniha s ilustracemi byl Karel Čapek jasnou volbou. Čtení jeho zážitků ze zahraničí je vždycky pohlazením po duši, seznámení se se zemí i s národem a přesto je z textu vždycky cítit jeho láska k vlastní zemi a původu.
Moc se mi líbí i jeho ilustrace, ve kterých dokáže zachytit všechno podstatné v pár tazích perem. Opět smekám a děkuji za každé písmenko.

30.04.2021 5 z 5

Analfabetka mě (po)bavila a říkám si, jak by se jí asi dařilo u nás v ČR :-D Absurdní humor autora JJ se mi zamlouvá a i když jsem se zrovna neválela smíchy po zemi, při čtení jsem se pořád usmívala a těšila se na další kapitolu.

30.07.2020 5 z 5

Zahradníkův rok Zahradníkův rok Karel Čapek

Říkala jsem si, že tahle kniha bude výzva. Květiny mám sice ráda, ale zahradničení mě vůbec neláká, spíš naopak. Karel Čapek ale nikdy nezklame. Hned úvodní popis boje zahradníka s hadicí mě rozesmál a příjemně naladil na další čtení.

27.03.2020 5 z 5

Čtyři roční doby Čtyři roční doby Stephen King

Ještě že existuje Čtenářská výzva a můžu se v rámci hledání knížek dostat k takovým perlám, jako je tahle. King je skvelý vypravěč a dokáže mě ke čtení připoutat i u příběhů, u kterých bych to vůbec nepředpokládala.
Jeho fantazie je dar i prokletí - přesně tak, jak to popisuje v Těle.

12.03.2023 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

(SPOILER) Čtení této knihy jsem dlouho oddalovala, hlavně kvůli tématu holocaustu. Nechápu a nikdy nepochopím, kde se může v lidech brát tolik zla a nevraživosti. Autorka toto téma zpracovala nesmírně citlivě a několika slovy dokázala (alespoň u mě) vyvolat naprosto živé představy hrůzných osudů lidí za 2. světové války.
Přesto nehodnotím plným počtem hvězdiček, osudy hlavních i vedlejších postav mi přišly až příliš propletené a v případě Hany i neúměrně tragické. Jako by nestačilo, že prožila tolik utrpení v Terezíně a Osvětimi, autorka jí "naložila" ještě víc...

05.06.2021 3 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Jak to ten autor dělá? Jak dokáže, že člověk může s postavami prožívat jejich životy, cítit s nimi bolest, radost, smutek, bláznivé potřeštění, úzkost, hravost, strach a já nevím, co ještě? Backmanovy knihy jsou pro mě něco jako tornádo - po přečtení zůstane máloco na svém místě a v hlavě to šumí jako v úlu. A právě proto je tak výborným autorem a těším se, až si zase přečtu další knihu.

28.09.2020 4 z 5

(SPOILER) Tak to byla výzva s velkým V. Nešlo ani tak o délku knihy (několika set stránkové knihy mě nijak neodrazují), šlo spíš o zpracování a příběh.
Všeuměl a všudybyl Taita toho stíhal a zvládal tolik, že by mu mohl Chuck Norris závidět a ač pouhý otrok, mohl se všude volně pohybovat, zadávat práce řemeslníkům a všechno, ale opravdu všechno osobně kontrolovat.
Vadily mi také zbytečně brutální popisy některých scén - jako by se v nich autor přímo vyžíval.
Škoda, autor nepochybně vyprávět umí a prostředí starého Egypta mám ráda, ale do čtení dalších dílů vůbec nemám chuť.

28.10.2022 2 z 5

Děti nade vše Děti nade vše Delphine de Vigan

Brilantně napsaný román, z kterého mrazí při čtení a bude mrazit ještě dlouho po něm.
Reality show jsem nesledovala a sociální sítě také nevyhledávám, o to víc pro mě byla kniha alarmující a šokující. Proč vlastně mají lidé potřebu sdílet své soukromí a předvádět se "v tom nejlepším světle" s jinými, neznámými lidmi? Proč takové lidi vůbec sledovat, nechat se jimi ovlivňovat a ještě jejich jednání podporovat posíláním srdíček a lajků?! Nechápu. A už vůbec nechápu jednání rodičů, kteří si prostřednictvím svých dětí snaží splnit své sny, vnucují jim svou představu ideálního života a zneužívají jejich bezmeznou důvěru od nejútlejšího věku.
I když to nebylo lehké čtení, nemohla jsem se odtrhnout.

08.10.2022 5 z 5

Poslední aristokratka Poslední aristokratka Evžen Boček

Upřímně jsem podle hodnocení od této knížky očekávala o dost víc. Občas mě vtipy sice pobavily, ale i tak jsem při čtení měla pocit, že se autor dost opakuje a snaží se "nahnat" počet stran. Také mě v knize hodně nebavily ty vysvětlující závorky - takovému typu vtipu se dá zasmát tak 2-3x, pak už je to dost otravné...
Řekla bych, že téma mělo mnohem větší potenciál a je škoda, že ho autor nevyužil. Navíc je mi dost jedno, jak budou osudy postav pokračovat v druhém díle (což se mi nestává moc často). Bohužel po přečtění lituji času věnovanému této knize - je jistě spousta jiných knih, které by mě bavily víc...

15.04.2015 2 z 5

Betonová zahrada Betonová zahrada Ian McEwan

Autor umí velmi úsporně a přitom naprosto živě předložit čtenáři celou škálu emocí, hlavně těch negativních. Celou knížkou mě provázel pocit ponurosti a znechucení a neodbytné úvahy o všech možných pokřivených lidských charakterech.

17.05.2023 4 z 5