Zahradníkův rok

Zahradníkův rok

Knihy Karla Čapka patří bezesporu ke skvostům české klasické literatury. Zahradníkův rok je úsměvná knížka o starostech, trápení, láskách i triumfech zahrádkáře během celého roku. Ke každému měsíci v roce autor připojuje svůj humorný dovětek a nechybí ani půvabné ilustrace Josefa Čapka.

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/159/zahradnikuv-rok-75a-159.jpg 4.4201
Povídky, Literatura česká
Vydáno:, Josef Šimon

MOu598

Četla jsem v srpnu 2013. Podle mých poznámek:
Četla jsem již po několikáté.
Útlé, milé, hezké, čapkovský styl.
Pěkné, super.

IvetB

Okamžitě se mi vybaví můj tatínek, který se věčně rýpe v hlíně, sází, přesazuje, odpleveluje a kropí. :-) Tahle kniha je jako pohlazení.

amaenium

Jelikož jsem se před nedávnem jaksi sázela kytičky, a tak se asi stalo, že mi nějakou záděrou či jak vnikla do těla trocha půdy a způsobila jakousi otravu nebo zánět; zkrátka se ze mě stala zanícená zahradnice, tak jsem po téhle knize musela dříve nebo později sáhnout. Svým milým a velmi čtivým způsobem mi ukázala, co to znamená být pravým zahradníkem a knihu bych každému doporučila přečíst. Ať už se jedná o amatéra zahradníka, experta a nebo právě toho chudáka známého, co musí o zahradu pečovat, když je majitel zahrádky na letním bytě.

Vlasta155

Tuhle knihu mám už roky moc ráda. Čiší z ní klid a mír, vždycky po ní sáhnu, když je mi ouvej.

WeeWar
29.09.2016

Knihu jsem si přečetl, abych v předjaří roku 2016 alespoň trochu vhlédl do zahradnického šílenství mé tchýně (kytky a zelenina a jejich různé kousky jsou prostě všude od sklepa až po půdu, o zahradě nemluvě, to je snad 10 měsíců z roku úplná džungle) a snad i pochopil, proč mám už v únoru vyvézt hlínu, ano Hlínu:) ze skleníku, jet někam traktorem ke koním, naložit plnej valník hnoje, ten překydat do skleníku a zase tam polovinu hlíny před pár (dvěma!) dny vyveženou zase návezt.

Popravdě je kniha precizně po Čapkovsku napsaná, jistý vhled jsem získal, ba dokonce mě přepadlo i chvilkové vzrušení, ale zahradník se ze mě bohužel rozhodně nestal. Jakékoli nadšení vyprchalo právě u toho skleníku a hlavně v dnech následujících.

Ale abych byl spravedlivý, kniha je to opravdu krásná, troufám si říci, že o dost krásnější, než samotný koníček:)

ZuzziŠ
12.04.2016

Na vědomost se dává, že začíst číst Zahradníkův rok je nejlepší na jaře. Radujete se společně s autorem z toho, že všechno pučí, a začnete přemýšlet o půdě...
...a pak, dříve než kalendář, dojdete ke konci roku, kde se ze zahradničení, tak nějak plynule, samozřejmě, samo a nevtíravě, stane hluboké a pravdivé zamyšlení o životě, který je věčný. A to všechno pěkně prosím, při popisu toho zahradničení.
Čapka nelze nemilovat.

Leluse
24.02.2016

Vtipná kniha, která bude blízká každému, kdo pečuje o nějaký kousek přírody a těší se z její krásy. V latinských názvech jsem se orientovala, jelikož jsem studovala zahradnictví. Ovšem čtenářům, kteří si pod názvy nedovedou představit skutečnou rostlinu, budou latinská označení připomínat španělskou vesnici (tedy pokud nejsou dotyční Španělé :) Při čtení mi bylo hezky a svět mi přišel zase o něco pozitivnější. Podle mě musel být Karel Čapek laskavý muž, z jeho slov to vyloženě vyzařuje...

Lady Greystoke
16.02.2016

Obdivuji Čapkův pozorovací talent a jeho geniální styl. Jak se praví v doslovu této knihy - "Jeho čeština tvoří nesporně jeden z vrcholů, kam až se vzepjal a rozvinul umělecký jazyk v tomto století." Amen.

heda 333
11.02.2016

K této knize už bylo snad vše řečeno.

MayB2
18.01.2016

Kdo se dnes snaží napsat něco pěkného o zahradničení a rostlinách, marně se snaží dosáhnout dokonalosti Zahradníkova roku.

ufounek17
16.01.2016

Luxus....moje knížka ze zš...

kiris
05.03.2015

Kdybych ke knize přišla v předškolním věku, věřím, že by se zahradničina stala mým dětským snem :-).

SuperFrankie
20.06.2014

Karel Čapek, kolega zahradník-amatér, dokázal na 152 stránkách mistrně popsat jeden rok ze života nás zahradnických nadšenců od nervózního postávání za oknem se strachem o naši zahrádu v lednu, až po poslední rozkvetlou astru v říjnu. Doporučuju přečíst všem, kterým taktéž učaroval svět zelených rostlinek, sazeniček, nebo kaktusů a teď konec řečí, mám na okně pořád pár sazeniček, které potřebují do půdy!

Dadula118
07.05.2014

pěkné

inikori
17.02.2014

Klasické vtipné Čapkovo dílo. Ovšem kdyby se vymazaly všechny (latinské) názvy rostlin, které mi nic neříkají, byla by knížka tak o třetinu kratší.
Čtenáři, které zahradničení vůbec nezajímá, si mohou jednu hvězdičku ubrat. Zahrádkáři, kteří stejně jako Čapek nepěstují zeleninu, ale ujíždějí si na okrasných květinách si mohou dát plných 5*.

Hrefna
20.01.2014

Po jeho těžkých dílech byla tato kniha balzámem. Má neuvěřitelně jemný a distingovaný humor, dnes už je uměním pobavit lidi bez sprostých slov a laciných narážek a pan Čapek to uměl. Hlína a rýpání v ní mě nikdy moc neoslovovalo, ale teď mám pocit, že jim víc rozumím, že jsme si dokonce v něčem podobní. Asi týden po přečtení knihy jsem si uvědomila, že hledám své domácí květiny na internetu a studuji, co jim nejlépe svědčí, přestěhovávám je blíž k oknu a jiné oddaluji. Takže velké díky za mé květiny, snad se u mne budou mít o trochu lépe :)

Muflonius
10.10.2013

Opět laskavé vyprávění. V zábavné hyperbole čteme o zahradníku fanatiku, jak bojuje proti údělu počasí, s hadici zahradní a láme zahradní nářadí v křížové výpravě za dokonalou zahradou. Ač zasazeno do jednoho roku, je kniha komprimovanou zkušeností mnoha let. Věřím, že každý kdo má zahradu se od srdce zasměje a pozná v oné postavě zahradníka sám sebe.

Locika
29.09.2013

Drobné eseje Karla Čapka, jež jsou plné hravé ironie, metafor, hyperbol, vtipu a svěžesti.
"Hadice má nadto zvláštní zálibu udělat si dírku někde uprostřed, kde se toho nejmíň nadáte; i stojíte pak jako bůh vod uprostřed tryskajících paprsků vody, s dlouhým vodním hadem stočeným u vašich nohou; je to překonávající pohled." :)

lushi
28.07.2013

Zábavná a milá oddechovka. Čapek popisuje péči o květinovou zahrádku, přichází s mnoha postřehy, které ale zaujmou i zelináře a nezahradníky.

Kabátice
12.03.2013

Čapkovi postřehy ze zahradnického světa jsou skvělé! U této knížky jsem se velmi bavila a často přímo plakala smíchy :-)
Líbila se mi i vtipná ilustrace knížky od autorova bratra.

Lilu_
13.01.2013

I když nejsem žádný zahradnický typ, knížka mě moc bavila. Je napsaná zábavně a vtipně.

Renik
25.01.2012

Útlá knížka pro dobrou náladu a přestože jde o starší literaturu Karel Čapek zde pobaví svými humornými povídkami. Potěší i srdce nejednoho milovníka přírodních krás a všechny kdo více vnímá změnu ročních období.

aychend
11.08.2011

Když jsem dostala u maturity otázku Meziválečná literatura, většinu času jsem povídala o téhle knížce a porota si utírala slzy smíchu. :-) Není nad zalévání zahrádky a stříhání anglického trávníku!!!!!!!!

triatlet
27.01.2011

Láskyplné fejetonové rozjímání o věcech obyčejných, zahradnických.

Mel

Tuto knihu nejde popsat jinak, než "pohodovou". Skutečně jsem se u ní pousmála a uklidnila.