Zahradníkův rok

kniha od:

Zahradníkův rok https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/159/bmid_zahradnikuv-rok-ZD3-159.png 4.4 485
Koupit Ekniha zdarma Bazar

Knihy Karla Čapka patří bezesporu ke skvostům české klasické literatury. Zahradníkův rok je úsměvná knížka o starostech, trápení, láskách i triumfech zahrádkáře během celého roku. Ke každému měsíci v roce autor připojuje svůj humorný dovětek a nechybí ani půvabné ilustrace Josefa Čapka.

Komentáře (104)

Komentáře 104 Recenze 3

kallisto
kallisto
24.09.2023 5 z 5

Nejhlubsi na tehle, na prvni (a kazdy dalsi) pohled ciste humoristicke knizce, je presah spodniho proudu samotne uvahy nad "pestovanim zivota". Jak nesmirne humanni, a zivot a cloveka oslavujici, je kazdy odstavec. Zdanlive psani o tvoru, ktery "ponejprv zacina nahore zadkem a posleze se rozsiruje do ctvera koncetin pevne zakotvenych v zahonu", vysila poklonu zivotu samotnemu, lidske existenci vubec. Doporucuji, pokud jste na knizku narazili v ramci povinne cetby, zkusit nahlednout za tu uzasnou (a mozna i zdlouhavou, pokud vam vsechny ty nazvy kyticek nic nerikaji) popisnost zahradnikova pinozeni a cetli i mezi radky. Ta utla knizecka je oslavou zivota samotneho, s nadhledem, humorem a misty i zcela otevrene :) Pokud jste tohle precetli i se vsemi temi vsuvkami az sem, date to! :)

Rawen616
Rawen616
31.07.2023 4 z 5

Vtipně napsaný průběh roku z pohledu vášnivého zahrádkáře. Z knihy se toho o pěstování zase tak moc nedozvíte, ale rozhodně se v tom pozná každý, kdo má zahradu a snaží se aby nějak vypadala. Byť teda typický zahradník jakého popisuje tato kniha je spíše pološíleným fanatikem toužícím zaplnit veškerý volný prostor rostlinami, hnojivem, skalkami atd. :-)


JiříŠkorpík
JiříŠkorpík
08.07.2023 3 z 5

První kniha od Čapka, kterou jsem dočetl, snad to bylo tím jemným humorem. Nicméně ty přívlastky na půl stránky stále považuji za zbytečné a nudné.

Petra-Nela
Petra-Nela
07.07.2023 5 z 5

Nádherná knížka, jsem vystudovaná zahradnice, takže mě ta knížka i pobavila.

radimch
radimch
03.07.2023 4 z 5

Roztomilá knížka, hlavně ze začátku opravdu zábavná.

Kackac77
Kackac77
02.07.2023 5 z 5

Na poličce v knihovně jsem narazila na tuto knížku, a tak jsem si řekla, že si zase po nějaké době přečtu Čapka. Je to hezká knížka. Mně se na něm líbí, jak popisuje, kolik výrazů použije. Tady teda i latinských, jak mluví o různých rostlinkách a květinách. Čapek popisuje zahradníkův rok od ledna do prosince a přitom dokáže i poodhalit lidské povahy a dělat si u toho z lidí legraci. Taky u něho miluje jak umí přirovnávat. Přečtěte si, jak přirovnává rytí zahrady a jídlo. Obdivuji jakým jednoduchým a krásným způsobem to dokáže napsat.

Naďa2411
Naďa2411
03.05.2023 5 z 5

U této aknihy stupnice hvězdiček nestačí, je velmi krátká... Čtení je vhodná pro každého zahradníka, kde nám spisovatel úsměvně podává rady, jak se starat o naše políčka. Díky knize jsem zjistila, že jsem i alpinista - zahradník a sběratel, který pěstuje skalky. Kdo nerozumí, až si přečte tuto báječnou knihu.

VášaKá
VášaKá
19.04.2023 5 z 5

Čapek krásně košatou češtinou podává kompletní návod pro spokojený a naplněný život. Zahradník nezahálí, je třeba řízkovat, mrvit, zalévat, přesazovat, závidět sousedovi, ještě mnohem více zalévat, zlořečit počasí, navštěvovat bratry zahradníky, pomlouvat s nimi košťálníky a pěstitele kaktů... po celý rok má zahradník co dělat, a navrch má na vše odpověď: Copak o to, ale zapršet by mělo.

Po přečtení jsem pevně rozhodnutý začít se spořením na důchod. Ne snad proto, abych si koupil na stará kolena okázalý letní byt, či se jezdil placatit do přeplněných resortů, já budu spořit na zahrádku. Člověk totiž při čtení Zahradníkova roku podlehne pocitu, že krásnější záliby není.

MatBla
MatBla
03.03.2023 5 z 5

Moc pěkné.

Filomena1961
Filomena1961
06.02.2023 5 z 5

Propadla jsem před x lety zahradničení a mám ráda Karla Čapka, takže je pochopitelné, že se opakovaně vracím ke knize Zahradníkův rok. Čapek užívá nádhernou češtinu, má neobyčejné množství synonymních slov, dokáže popsat situace laskavým a vtipným humorem, nadčasová kniha nad kterou se budou usmívat zcela jistě další generace. Knížku doplňují jedinečné ilustrace Josefa Čapka.

Lac
Lac
05.02.2023 5 z 5

Mistr slova, humoru a rozumu si pohrává s tématem nípání do značné hloubky:o)
Útlá knížka, která jistě pobaví.

666Jitka
666Jitka
02.02.2023 4 z 5

Další Čapkova vtipná oddychovka, ve které jako vždy autor zúročí nejenom svou slovní zásobu, ale také svůj smysl pro humor. Ráda jsem si prošla s úsměvem na tváři celým Zahradníkovým rokem. Ilustrace Josefa Čapka dodají knize další šťávu. Karel Čapek patří k mým srdcovkám.

Kabuky
Kabuky
06.01.2023 5 z 5

Nádhera, krásná čeština.

Doubravka1975
Doubravka1975
02.12.2022 5 z 5

Vtipný průvodce celým rokem v zahradě, doplněný jedinečnými ilustracemi. Dokonalá souhra bratrů Čapkových. První kapitoly mě vždy vrátí zpět v čase , když jsme zakládali naši zahradu.
V zahradě si s pokorou uvědomuješ bezmoc člověka: pochopíš, že trpělivost je matka moudrosti - Ostatně se nic jiného dělat nedá

Vidlička
Vidlička
24.08.2022 5 z 5

Jedním slovem DOKONALOST!

Vera Silent
Vera Silent
13.08.2022 4 z 5

Skutečně milé čtení plné krásného jemného humoru. I kdyby vám zahradničení nic neříkalo, tak vás kniha zaručeně pobaví a bude se lehce číst. A to je dost co říct, neboť kniha nemá specifický děj ani hlavního hrdinu - ona skutečně popisuje zahradničení. Jelikož mám také (balkonovou) zahrádku, tak jsem se v mnohém jednání i poznala.

Corso
Corso
26.07.2022 4 z 5

Davno som si chcel tuto knihu precitat. Nie ako zahradkar, to nie som, len ako Čapkov citatel. Su mi cudzie tie cinnosti a javy ktore tu s takou laskou a vtipom glosuje. V podstate opovrhujem krasne strihanym travnickom, skalkami bez kuska buriny, hnusia sa mi zahony mrkvy a hrachu, a vyhybam sa debatam so zahradkarmi, lebo ako podotkol Karel, su to ludia trpiaci, vecne nespokojni s pocasim, s hmyzom, s neurodou, so susedmi :) Ale!!!
Milujem stare opustene zarastene huste zahrady, plne duchov minulych cias. Kde si priroda berie nazad svoj kus priestoru a vy sa tam mozete az stratit. Vabi ma tajomstvo skryte za zanedbanym zivym plotom, polouschnute opustene pokrutene jablone ktore nik neoberie a ony svoju urodu pustia len na zem do buriny, a tam si na nej pochutnavaju len osi, jezko, mozno slimak. Mam rad fantazirovanie nad tym, ako to kedysi bolo, aki ludia do nej chodili, kto bol posledny co sa o tu dzunglu zaujimal. To mam rad a take miesta vyhladavam. Tam sa da snivat. Za mna je ozajstna zahrada kus dzungle, nepristupnej, zo vsetkych stran ukrytej pred zrakmi ludi, s popraskanymi kvetinacmi, ribezlim, malincim hustym a plnym pavukov, zabudnutou hojdackou na ceresni, zhrdzavenymi hrackami a nastrojmi, sudom hnijucej dazdovej vody. Detstvo som stravil v takej poloneudrziavanej zahrade, hrou na vojaka, indiana, skumanim mravenisk. Nafukovacim bazenikom a utekom pred srsnom. Nijake postreky, mozno obcas hnojivo do hriadok, vinic sa tahal po tujach, nik neriesil kam sa az potiahnu jahody, ked sa slivky urodili a boli zdrave, zavaril sa kompot. Ked boli maliny samy cervik, urobil sa sirup :) Zabudnuta nevytiahnuta redkovka palila v ustach ako cert, dolezitejsie ako skalka bolo, kde dat metrovinu dreva na kurenie na zimu a aby sa sliepky nepodhrabavali pod pletivo a nesli do susedov. Divocina uprostred mesta. Ked dnes vidim tie bazeny, altanky, krby, grily, chodnicky z dlazby, krutim hlavou. My sme si ohen robili v takom kruhu kamenov, ako ked si niekde na cundri. Tam sa palilo listie na jesen, tam sme opekali spekaciky ked sme si chceli urobit akoze peknu veceru vonku. Pred vecernickom samozrejme.

Na...a zase to nebolo o knizke :)

Rade
Rade
01.07.2022 5 z 5

Úžasné fejetony. Výborná hravá čeština, vtipné, milé, čapkovsky člověčí. Nadčasové.
A tak trochu i dobrá učebnice přechodníků, dnes je móda je v psaném textu používat, ale ne každý to svede.
Doporučuji číst s přestávkami po jednotlivých kapitolkách večer před spaním. Bude se vám dobře usínat…
*
„S hydrantem a hadicí lze kropit ovšem rychleji a jaksi ve velkém; za poměrně krátkou dobu postříkáme nejen záhony, ale i pažit, svačící rodinu sousedovu, chodce na ulici, vnitřek domu, všechny členy rodiny a nejvíce sebe samy. Takový střik z hydrantu má úžasnou účinnost, skoro jako strojní puška; můžete jím za okamžik vymlet do země jámu, pokosit pereny a servat stromům koruny. Znamenité osvěžení vám poskytne, stříkáte-li z hadice proti větru; to vám je přímo vodoléčba, jak vás to naskrz pokropí. Hadice má nadto zvláštní zálibu udělat si dírku někde uprostřed, kdy se toho nejmíň nadáte; i stojíte pak jako bůh vod uprostřed tryskajících paprsků vody, s dlouhým vodním hadem stočeným u vašich nohou; je to překonávající pohled. Když pak jste mokří až na kůži, prohlásíte uspokojeně, že zahrádka má dost a jdete se usušit. Zatím vaše zahrádka řekla „Uf“, vysrkla vaše vodomety ani nemrkajíc a je zase suchá a žíznivá, jako předtím.“

P.S. Ještě dovětek: Jedinečné ilustrace Josefa Čapka!

bekule
bekule
16.06.2022 5 z 5

Většinu Čapka jsem četla téměř před 40 lety a v průběhu let jsem občas sáhla jen k povídkám z jedné a druhé kapsy .Stejně jako tehdy pradávno mě okouzluje autorův vtip humor a nádherný jazyk, ovšem teprve nyní kdy jsem tak trochu nucena převzít starost o zahradu můžu jen přitakávat jak je to trefné. Potěšily mě i nezaměnitelné obrázky Josefa Čapka - málo kdy narazím v E knihách na ilustraci .

Kajami
Kajami
13.06.2022 3 z 5

Vtipne sepsany rok zahradnika. V mnohych mesicich se poznavam

asakz
asakz
11.06.2022 5 z 5

Pokud jste zanícenými zahrádkáři jako já, nemůže vás tato kniha nenadchnout. Vtipná (tím druhem nadčasového humoru, který ocení stejně váš pubescentní potomek jako vaše babička), neuvěřitelně jazykově bohatá a neustále platná ve svých postřezích, nejen co se zahradničení týče.

Kabuky
Kabuky
11.06.2022 5 z 5

Klasika

stejsdan
stejsdan
27.04.2022 5 z 5

Ke Karlu Čapkovi se vždycky ráda vracím. Fascinuje mě jeho jazyk, vyjadřovací schopnosti, vtip a optimismus, které jeho knížky vyzařují. Tahle není výjimkou. Asi nejvíc mě pobavila kapitola o kaktusářích a o tom, když zahradník odjede na dovolenou:)

A nejkrásnější popis podzimu, jaký jsem kdy četla:
"Říkáme, že jaro je doba rašení, ve skutečnosti dobou rašení je podzim...Je optický klam, že stromy a keře jsou na podzim holé, jsou totiž posety vším, co se na nich zjara vybalí a rozvine...Říkáme, že příroda odpočívá, zatímco se dere kupředu jako divá. Jen zavřela krám a zatáhla žaluzie, ale za nimi se už vybaluje nové zboží a regály se plní, až se prohýbají. Lidi, tohle je to pravé jaro, co není hotovo teď, nebude hotovo ani v dubnu."

"Ze všeho nejlepší je být živým člověkem, totiž člověkem, který roste."

ZaS
ZaS
15.04.2022 4 z 5

Lehká, odpočinková četba na jeden den. Rozhodně doporučuji číst v zimě; četba v jarních měsících neodvratně způsobí návštěvu nejbližšího zahradnictví a v jeho důsledku značnou finanční ztrátu a to i u čtenářů-bezzemků.

Miborrow
Miborrow
30.01.2022 3 z 5

Tak jako člověk má i zahrada své potřeby, kterým je potřeba se řádně věnovat. Jeden den se zalévá a druhý den se pleje. Do toho se vysévá a taktéž reje. Pak se objeví květy s plody a můžeme se radovat. Ovšem bez tvrdé práce a dobře prokypřené půdy bychom takových darů těžko dosáhli... Kniha je čtivá, ovšem pro letité zahrádkáře může být nudným popisem jejich každoroční práce, fejetony by mohli být více zábavné.

majáček
majáček
25.01.2022 5 z 5

Péče a starostlivost o zahradu samotným autorem a psaná s humorem. Dílo okouzlující a laskajici duši.

efka.saf
efka.saf
22.01.2022 5 z 5

Když jsem se pustila do knihy a už na první stránce se zalykala smíchy, uvažovala jsem, jaktože jsem knihu nečetla už mnohem dřív, třeba při mém Čapkovém období na střední, ale teď už vím. Na tohle prostě musíte být zahrádkářem! :-D. I když jsem tím sprostým zelinářem a košťálníkem a zelený pažit u nás prakticky neexistuje, královsky jsem se u knihy bavila! Mnozí autoři by se měli inspirovat u Čapka, jak psát humor, protože tahle kniha je skutečně geniální! A pokud člověk hodnotí Čapka, nelze nezmínit jazyk. Čeština v rukou Karla či Josefa vzkvétá a vyráží se svými křídly k nebesům. Je jako jídlo v rukou michelinského kuchaře. Vzniká něco, co nasytí vaši duši na dlouhou dobu dopředu a na co budete s obdivem vzpomínat u každé jiné knihy, kterou uvařil kuchař z vesnické hospůdky.

simona8022
simona8022
08.01.2022 5 z 5

Geniální, geniální, geniální! Asi jsem zaujatá (stejným koníčkem), ale čtu stále dokola v průběhu celého roku. Stále dokola prskám smíchy, podávám si s autorem imaginárně ruku a říkám mu: taky to tak mám! Jazyk Čapkův je dalším z pohlazení po české duši.

Aati
Aati
08.01.2022 5 z 5

Je krásné se uprostřed zimy rozvzpomínat, jaké slasti a strasti nám přináší vášeň pro zahradničení. Čapek velmi trefně a vtipně vystihuje myšlenky a podivnosti toho, kdo se tomuto krásnému koníčku věnuje. K tomu všemu jsou do zahradnického koncertu zakomponovány okouzlující ilustrace bratra Josefa.

bazyk21
bazyk21
27.11.2021 5 z 5

Poslouchal jsem audioknihu. Nádherná čeština klasikova v podání pana Josefa Somra potěší ducha i nezahradníkovi.

evineckY
evineckY
29.10.2021 5 z 5

Kniha je krásná, vtipná i poučná a filmová kreslená pohádka je nezapomenutelná :-)

hapac
hapac
07.09.2021 5 z 5

Moje srdeční záležitost, knížka s čestným místem v knihovně.

Mánička178
Mánička178
19.07.2021 5 z 5

Miluju Zahradníkův rok! :) Čtení této knihy ve mně vyvolávalo nesmírně libé pocity, doslova jsem se nechala vtáhnout do toho zahradnického plánovacího a realizačního módu, ve kterém se během celého roku přemýšlí, co, kam, kdy a jak :D S Čapkem to šlo opravdu snadno, užívala jsem si nesmírně pestrý jazyk, autorovy široké zahradnické znalosti, humor, ale i vtipné ilustrace. Nebetyčně milá a vtipná knížečka, kterou si určitě brzy přečtu znovu, protože vyvolávala úsměv na rtech.

kure91
kure91
14.06.2021 5 z 5

Kdysi jsem jednu ukázku, snad zahradníkův červen četl v čítance někdy na gymplu. Od té doby uplynulo docela dost času, takže nastala nejlepší chvíle si zase dát nějaké to dohánění restů a přečíst si něco od Karla Čapka, kterého postupně objevuju a jehož dílo mě stále víc a víc začíná bavit. Tady můžeme odlehčenou formou sledovat, jaké radosti a strasti přináší zahrádka a péče o ni, co vše je potřeba udělat a konat, aby všechno vyrostlo jak má, apod. Vzhledem k tomu, jaký osud autorovi život přichystal mě přišla poslední kapitolka taková smutná, i když její vyznění mělo v době vzniku určitě být optimistické.

mirka0586
mirka0586
12.02.2021

Moc krásná a bavil mě humor...

ivetka859
ivetka859
10.01.2021 5 z 5

Knížka hravá, nenapodobitelná, barvitá. Obdivuju Čapkovu slovní zásobu, stejně jako um vystihnout každý měsíc neotřele a zároveň uhodit hřebíček na hlavičku. Líbil se mi přesah od zahradničení k povaze lidské, k životním úskalím i názorům. Nejvíc to bylo vidět v posledních kapitolách.
Ilustrace Josefa Čapka nutí čtenáře k nadhledu.
Takovou knížku nelze přečíst naráz, ale každý fejeton mi zlepšil náladu a vyplatilo se je dávkovat.

Olafa
Olafa
28.12.2020 5 z 5

Balzám na duši :)

"Říkám vám, smrt není; není ani spánek. Rosteme jenom z doby do doby. Musíme mít s životem trpělivost, neboť je věčný."

SuperSojka
SuperSojka
06.12.2020 4 z 5

Na jeden zátah se to nedá úplně číst, člověk by si to zcela nevychutnal. Některé fejetony mi přišly těžkopádnější, některé geniální, většina byla skvělá. Zahrádkáři jistě ocení ještě o něco víc.

Terka_v25
Terka_v25
27.11.2020 5 z 5

Pan Čapek uměl krásně a s jemným vtipem popsat život nadšených zahrádkářů. Má naprostou pravdu, zahrada to je celoroční práce, znovu a znovu. Ale ta radost, když něco hezky roste, kvete či plodí :) Knížka je to útlá, nestárnoucí a s perfektními ilustracemi. Zkrátka se mi líbila.

Marla
Marla
05.11.2020 5 z 5

Geniálně napsané a i dnes aktuální. Zahradničení se změnilo snad jen v tom, že přibyla nějaká mechanizace a možná se pěstují trochu jiné rostliny, patrně i v názvosloví bude rozdíl. Ale práce zůstává stále stejná, i radost z kvetoucí krásy i úžas nad dílem obou Čapků.

Štítky knihy

příroda rostliny, flóra

Autorovy další knížky

Karel Čapek
česká, 1890 - 1938
1948  89%Bílá nemoc
2004  84%R.U.R.
2017  85%Válka s Mloky
2009  90%Dášeňka čili Život štěněte
2004  88%Matka

Kniha Zahradníkův rok je v

Právě čtených10x
Přečtených753x
Čtenářské výzvě160x
Doporučených59x
Knihotéce321x
Chystám se číst104x
Chci si koupit19x
dalších seznamech3x