Aliii - Přečtené 566


Myslete na děti!
? - duben 2019
Myslete na děti! 2015, I. McEwan

Moje první kniha od autora, ale rozhodně ne poslední. Ani nevím, jak to popsat, ale autor se mi dostal do hlavy a nechal tam spoustu otázek a námětů k zamyšlení, o smršti emocí nemluvě. Má trochu zvláštní styl psaní, odlišný od knih, které jsem už četla a rozhodně si brzy přečtu něco dalšího.


Zelená míle
? - duben 2019
Zelená míle 2008, S. King

Pro mě naprosto jasná volba knihy do čtenářské výzvy k tématu Kniha, jejíž děj se odehrává ve vězení. Byla jsem trochu napnutá, jestli mě kniha bude bavit, když jsem několikrát viděla film - a bavila mě velice. S.King moc dobře ví, jak čtenáře strhnout a vtáhnout do děje a fakt, že psal knihu na pokračování v časovém presu to vše ještě umocňuje. Klobouk dolů!


Denik Ostravaka 1
? - duben 2019
Denik Ostravaka 1 2005, O. Ostravski

Deník mě úplně nenadchnul. Za sebe musím říct, že ostravština se mi mnohem lépe poslouchá než čte. Párkrát jsem se zasmála, ale nic k popukání to nebylo, i když ve své době to byl asi hit.


Možná že odcházíme
březen - duben 2019
Možná že odcházíme 2004, J. Balabán

Některé povídky mi sedly, jiné vůbec, celkově ale rozhodně zajímavé a barvité čtení.


Tvář bez masky: skutečnost a sen
březen 2019 (09.-27.)
Tvář bez masky: skutečnost a sen 1986, L. Pešek

Jak se píše v závěru knihy, tohle nejsou jen herecké memoáry. Nečekejte nějaké drby a klepy ze života herců tehdejší doby. Pan Pešek píše o svém životě, jehož středobodem bylo divadlo a tvrdá herecká dřina. Kéž by mezi námi bylo víc takových lidí, kteří se snaží proti zlobě a agresi bojovat smíchem.


Konec Věčnosti
březen 2019 (18.-20.)
Konec Věčnosti 1993, I. Asimov

Asimov mě touto knihou nalákal a chci si od něj určitě přečíst nějakou další. Zajímavé myšlenky, otázky nutící k zamyšlení i vnitřní diskuzi, co je vlastně správné a kdo (ne)má právo o té správnosti rozhodovat nejen za sebe, ale za celé lidstvo.


Kafka na pobřeží
únor - březen 2019
Kafka na pobřeží 2006, H. Murakami

Moje první kniha od Murakamiho a bohužel musím konstatovat, že mě úplně nepřesvědčil, abych si přečetla ještě něco dalšího. Ty japonské incestní zvrácenosti prostě nechápu (a ani nechci). Ale abych nebyla jen negativní, "ochutnávka" japonských jídel byla moc příjemná a japonská přísloví a některé myšlenky byly zajímavé.


Slyšte!
únor 2019 (21.-27.)
Slyšte! 2005, E. McBain (pseudonym)

Od Eda McBaina jsem toho moc nepřečetla, ale měla jsem ho zafixovaného jako autora klasických detektivek. Příběh se mi líbil, i když detektivů a dalších postav bylo trochu moc - to je ale spíše moje "chyba", že nemám načtený 87. reír. Co se mi nelíbilo vůbec, bylo množství vulgarismů. Nevím, jestli se autor přizpůsbil době nebo se takhle vyjadřoval vždycky, ale přišlo mi to trochu moc a kazilo to dojem z příběhu. Co naopak oceňuji, jsou přesmyčky, ty mě bavily hodně a překladatel si s nimi musel asi dost vyhrát, aby i v češtině dávaly aspoň trochu smysl.


Kocour Bob
? - únor 2019
Kocour Bob 2013, J. Bowen

Nejsem přímo kočkomil, mám ráda i psy a jiná zvířata, ale tenhle příběh ze života se mi líbil. Vyprávění se sice občas opakovalo a bylo v jednoduchém stylu, ale vyvážil to autorův pozitivní přístup k problémům (svým i ostatních) a jeho krásný vztah s Bobem, se kterým se zachránili navzájem.


Kniha – přítel člověka, člověk – přítel knihy
únor 2019 (17.-21.)
Kniha – přítel člověka, člověk – přítel knihy 1989, M. Ryvola

Moc pěkná kniha se zajímavými informacemi ze světa knih a s úsměvnými zážitky čtenářů i prodejců knih. Poučí, pobaví a pohladí po duši. A také si člověk oddechne, že dnes už není problém sehnat nové knihy (a se všemi stránkami potištěnými textem ;-))


Říjnový seznam
únor 2019 (10.-17.)
Říjnový seznam 2015, J. Deaver

Rozhodně netypický Deaver, který mě zaujal. Psaní od konce k začátku je určitě náročnější pro čtenáře, ale výsledek stál za to.


Tady byla Britt-Marie
únor 2019 (04.-10.)
Tady byla Britt-Marie 2016, F. Backman

Trochu obtížněji jsem se začítala a můj názor na fotbal tomu také moc nepřidal (byť není tak radikální jako u Britt-Marie na začátku knihy). Ale jak už to s postavami F.Backmana bývá, první dojem vystřídá ten druhý, hlubší, a se všemi souvislostmi pak nejde Britt-Marii nefandit. Hodně mě bavily její rozhovory (nebo spíš monology) s krysou a pohárové zápasy se všemi těmi emocemi.


Pátá čtvrtina
leden - únor 2019
Pátá čtvrtina 2004, S. King

Tahle povídková kniha mě zklamala, pár povídek se mi sice líbilo, ale celkový dojem je spíš podprůměrný. Oceňuji skutečnost, že King dokáže psát tolika různými styly, ale většinu povídek si moc dlouho pamatovat nebudu.


Čtvero ročních období v Římě
leden - únor 2019
Čtvero ročních období v Římě 2018, A. Doerr

Řím mám moc ráda a bylo zajímavé ho vidět očima někoho jiného. Navíc mám doma sedmiměsíční miminko, takže jsem si při čtení užila nejen krásně barvité popisy Říma, ale i pokroky Henryho a Owena.


Na podpätkoch
leden 2019 (21.-23.)
Na podpätkoch 2011, D. Dán


Hugo Haas
leden 2019 (16.-21.)
Hugo Haas 1996, V. Sochorovská

Čekala jsem od této knihy víc než jen přehled rolí (divadelních i filmových) a citací spousty kritik. Vůbec mi nesedlo zpracování textu, hlavně používání množného čísla, když autorka je jen jedna. Text navíc obsahoval i chyby (špatné y/i ve shodě podmětu s přísudkem, příjmení s malým písmenem na začátku apod.). Tak skvělý herec, jako byl Hugo Haas, by si zasloužil mnohem víc...


Obrázky z Holandska
leden 2019 (16.-18.)
Obrázky z Holandska 1947, K. Čapek

Čapkovy cestopisy (a nejen je) mám moc ráda, nedívá se totiž jen očima, ale také srdcem a vše popíše tak milým způsobem, že hladí po duši. Do krátké knížečky vměstnal to nejcharakterističtější pro Holandsko a kresby byly příjemným bonusem.


Osm
leden 2019 (11.-16.)
Osm 2017, R. Třeštíková

Od knihy i od tak vychvalované autorky jsem čekala něco jiného - více té detektivky a méně vztahových propletenců. Líbil se mi vlastně až závěr knihy, po probuzení Míši. Styl autorky mi také úplně neseděl a upřímně se mi do žádné její další knížky nechce.


Šelma
leden 2019 (07.-14.)
Šelma 2018, A. Mayne

Ztracené deníky Adriana Molea 1999–2001
leden 2019 (01.-11.)
Ztracené deníky Adriana Molea 1999–2001 2010, S. Townsend

Dospělý Adrian mě nenadchnul tolik jako ten dospívající, ale i tak pořád dělá čest svému jménu, tedy jeho počeštěné variantě: Mole - moula ;-)


Hra o trůny 2
? - prosinec 2018
Hra o trůny 2 2000, G. R. R. Martin


Jepice
prosinec 2018 (01.-30.)
Jepice 2018, J. Hazel


Bude to bolet, doktore?
prosinec 2018 (01.-02.)
Bude to bolet, doktore? 2018, A. Kay

Tohle není jen další kniha poskládaná ze samých zábavných doktorských historek - jsou tu i příběhy, ze kterých mrazí, morální otázky, trochu soukromí samotného autora. Celek pak vytváří směsice tak pestrou, jako je život sám a autora obdivuji za jeho otevřenost (doktor je taky jenom člověk) i snahu aspoň trochu osvětlit nezdravotníkům ten nelehký úkol léčit a pomáhat ostatním, i přes všechny ty nepříznivé okolnosti.


Temná hrozba
? - prosinec 2018
Temná hrozba 2010, J. Butcher


Ví o tobě
? - listopad 2018
Ví o tobě 2017, S. Pinborough

Zpočátku ne příliš zajímavý příběh, který se stal postupně zajímavějším a zajímavějším. Louise mi moc k srdci nepřirostla a na můj vkus autorka příliš opakovala již jednou vyřčené - hodnotila bych 3,5*. Za ten překvapivý konec jsem nakonec přimhouřila oči a půlhvězdičku přidala.


Babička pozdravuje a omlouvá se
říjen - listopad 2018
Babička pozdravuje a omlouvá se 2015, F. Backman

F.Backman mě opět nezklamal - i jeho druhá kniha mě dokázala vtáhnout do příběhu, rozesmát, rozesmutnit, dojmout, poučit, donutit k zamyšlení a čtení si stoprocentně užít. V knížce je plno krásných myšlenek a autora obdivuji i za jeho citlivý vhled do dětstkého světa.


Ďábelské hry
říjen 2018 (14.-28.)
Ďábelské hry 2016, A. Marsons

Ještě lepší příběh než první případ Kim Stone. Tahle série má určitě co nabídnout a chystám se i na další pokračování.


Letní bouřka
říjen 2018 (03.-14.)
Letní bouřka 2009, P. G. Wodehouse

Pěkné letní počtení, pro mě spíš úsměvné než k popukání, přesto jsem si čtení užila.


Klan velkého medvěda 1
září - říjen 2018
Klan velkého medvěda 1 1993, J. M. Auel

Takové oddechové čtení z dob dávno minulých. Oceňuji autorčinu snahu popsat tehdejší život a vztahy v tlupách. Na druhou stranu mi vadilo neustálé opakování a připomínání již zmíněných skutečností a příliš jednoduchý jazyk, jakým je kniha napsána - asi jsem se k ní měla dostat, když jsem byla mladší.


Havran
září 2018 (17.-24.)
Havran 1959, E. A. Poe

Na sviňu svět
září 2018 (17.-18.)
Na sviňu svět 2008, J. Prokeš

Některé povídky se mi líbily, jiné vůbec. Vulgarismů bylo až moc a ilustrace se mi nelíbily ani trochu, ale zajímavá byla provázanost povídek a nenápadné odkazy mezi nimi.


Útes
září 2018 (03.-17.)
Útes 2002, N. Roberts

Knihu jsem přečetla v rámci Čtenářské výzvy a dost mě zklamala. Na základě popisu jsem nečekala, že budu číst červenou knihovnu, což není právě můj šálek kávy. Samotný příběh navíc nebyl tak silný, aby přebil tu romantiku plnou klišé...


Hra o trůny 1
srpen - září 2018
Hra o trůny 1 2000, G. R. R. Martin

Vánoční koleda
? - srpen 2018
Vánoční koleda 2010, C. Dickens

Krásný příběh, krásné ilustrace, jen ta náhlá proměna hlavního hrdiny mi přišla až moc rychlá a idylická.


Bajky Barda Beedleho
? - srpen 2018
Bajky Barda Beedleho 2008, J. K. Rowling

Taková jednohubka ze světa Harryho Pottera. Knížce by prospělo více bajek a méně komentářů - ty mi totiž přišly zajímavé spíš pro dospělé než pro děti.


Jatka č. 5
04. srpen 2018
Jatka č. 5 1997, K. Vonnegut Jr.

Nemůžu říct, že by se mi tahle knížka líbila, ale rozhodně mě zasáhla. Válečné příběhy obvykle nečtu (tady jsem udělala výjimku kvůli čtenářské výzvě) právě proto, že popisují hrůzy války a K.Vonnegut je popisuje opravdu bravurně. Se vším tím chaosem a věcným přístupem mi dokázal dost názorně ukázat, co prožitek války s člověkem může udělat. Myslím, že při větě "Tak to chodí." mě bude ještě dlouho mrazit...


Šest let
červenec - srpen 2018
Šest let 2014, H. Coben


Sněhulák
? - červenec 2018
Sněhulák 2012, J. Nesbø


Žiješ iba dvakrát
červen - červenec 2018
Žiješ iba dvakrát 2011, D. Dán


Postel, hospoda, kostel
? - červen 2018
Postel, hospoda, kostel 2016, Z. Czendlik

Zajímavý pohled na církev, víru i každodenní život očima velmi osobitého kněze. V knize jsem našla spoustu zajímavých myšlenek, postřehů a komentářů, byť jsem se všemi nesouhlasila. Velmi oceňuji otevřenost, přístupnost názorům jiných lidí a ochotu k diskuzi, která dnes bohužel vůbec není samozřejmá.


1 2 3 4 5 6 >