Aleen Aleen komentáře u knih

Skleněné domy Skleněné domy Louise Penny

Po zkušenostech z předchozích knih jsem ani na vteřinku nezapochybovala, že Armand si se vším poradí. Bála jsem se o všechny oblíbené postavy, jako vždy, ale věřila. A jako vždy jsem si Three Pines užila a jsem za něj autorce velmi vděčná. Bylo to temné a místy smutné vyprávění. Pěkné! Opět nové informace, nový námět a prolínání řešení případu s tajemnou postavou s problémy uvnitř Sureté a navíc ty drogy... Pěkně si s tím poradili! Moc pěkné! Nádherný a za srdce beroucí je doslov. Ten mně maličko rozsekal...

05.03.2022 5 z 5

Čtvrtý králův pes Čtvrtý králův pes František Niedl

Hlavní postavy Niedlových knih jsou prostě sympaťáci, které si člověk musí zamilovat. Stejně jako Hynek...i když má své nedostatky, je prostě klaďas....Moc se mi styl psaní líbí, je poutavý a přitom poučný takovým tím nevtíravým způsobem.

28.10.2019 5 z 5

Eleanor se má vážně skvěle Eleanor se má vážně skvěle Gail Honeyman

CD, které jsem poslouchala, načetla, opět bravurně, Petra Špalková. Musím přiznat, že anotace ke knize je pro mě mírně zavádějící. Příběh mě místy opravdu šokoval, i když po těch pár zkušenostech s literaturou, které mám, ne úplně překvapil :-) Kdo by totiž nečekal od takové prazvláštní, uzavřené a podivínské osoby, velmi zajímavý, nebo spíše hrozivý příběh, pokud možno z dětství? Málo jsem čekala, spíše inťoušské plky, hodně jsem dostala: poutavý příběh o tom, že se úplně každý může kdykoliv rozhodnout, jaký bude, jak se bude chovat a jaký chce život. Držela jsem té podivínce palce a asi to pomohlo.

16.10.2019 4 z 5

Nestydaté neviňátko Nestydaté neviňátko Dominik Dán

Nekriticky musím přiznat, že kriminálky pana Dána se mi vždycky líbí a jsou pro mě osvěžením. Sice jsem v určitých fázích byla oproti vyšetřovatelům mírně napřed, ale to je nejspíš způsobeno jak dobou, ve které se tento případ stal a vyšetřoval, tak i množstvím detektivek, které jsem přečetla a viděla. Vyhovuje mi způsob, jakým autor píše. Vyhovuje mi na něm úplně všechno :-)

17.06.2018 5 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

(Nevím, jestli náhodou jedna věta není spoiler...)
Vždy je mi velmi líto autora, který vydá první knihu, je z ní hit, všem se líbí styl, kterým je příběh psán a pak se odváží vydat další knihu, která je psaná stejným stylem...A najednou je problém právě z toho, že se drží té samé osnovy a používá stejný způsob psaní. Propána, vždyť se nám to minule TAK líbilo! Tak proč to napodruhé, nedejbože napotřetí, napočtvrté, strháváme? To já jsem byla spokojená. Druhá Bryndzova kniha, která u nás vyšla, uspokojila mou touhu po detektivce, byla zčásti psaná z pohledu pachatele a Erika zase dělala ty své kraviny a k výkonu ji opět postrčila až suspendace! A taky doufám, že ve své třetí knize, která si již stoupla do mé řady knih "chci si přečíst", použil stejnou formu!

08.01.2018 5 z 5

Selfies Selfies Jussi Adler-Olsen

Už jsem si zvykla...na to že úroveň detektivek Adler - Olsena je vysoká. V tomto žánru je poměrně vyjímkou, aby každá kniha měla jiný spád, jiné vedlejší zaměření na postavy a také vtipnost hlášek, u nichž neupadá svěžest (Asadovy velbloudi :-)). Selfies mělo tolik linií, že nedalo odpočinku hlavě. Chtělo mou stálou pozornost a odměnilo se mi několika vyřešenými záležitostmi, včetně případů. Pochutnala jsem si a: Jussi, prosím, pohni s další knihou!!!

16.12.2017 5 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Měla jsem čtení téhle knížky mezi plánovanými počiny a jsem ráda, že mně čtenářská výzva donutila ji přečíst. Téměř od začátku se nabízí vývoj příběhu a vše se postupně potvrzuje, ale číst si v deníku Charlieho Gordona je jako číst v jeho duši, takže vlastně vše je, jak vypadá na začátku, ale nic tak vlastně není :-). Jednoho to nutí přemýšlet nad souvislostmi mezi inteligencí, empatií, prožíváním různých emocí a ještě spoustou dalších věcí. Nevím proč, ale přes pár slziček, které jsem uronila, no jasně, to se dalo čekat, jsem známá fňukna, mně román naplnil klidem. Nevím, kde se to vzalo, ale je to tak.

10.08.2017 5 z 5

Cigaretka na dva tahy Cigaretka na dva tahy Dominik Dán

Poslední dobou mám štěstí na knihy, které mi sednou - připadám si nekritická, samý plný počet *****. Ale propána, vždyť je to Dominik Dán! Tak proč se divím?
Tentokrát mně chytil ještě nějak víc. Případy, které se opět hezky proplétaly a pospojovávaly byly jaksi více kompaktní, i to vyšetřování se pěkně vyvíjelo. Já prostě obdivuji jeho profesionalitu. Jak vytříbenost jazyka (vždyť si uvědomuji, že musel za život napsat haldy hlášení z vyšetřování...), tak znalost fungování justičního systému i lidské psychiky, kterou má dobře nastudovanou, ale z terénu! Všechny tyto faktory způsobují, že se jedná o skutečně dobře napsané knihy.

21.11.2018 5 z 5

Žízeň Žízeň Jo Nesbø

Tak jóóó....!!! Bylo to skvělý. Harry dokázal přestat chlastat a záleží mu na lidech kolem a ne jen na tom, kdy a kde si zlije kebuli! Fakt skvělý! Teprve nyní vynikla jeho schopnost geniálně řešit zapeklité složitosti. Případ, u kterého je hlavní vyšetřovatelkou Katrine, mimochodem skvělá baba, je hodně drsný a samozřejmě, nebezpečí číhá i kolem lidí blízkých hlavním postavám. Za mně si detektivka zaslouží plný počet hvězdiček a doporučuji všem Nesbomilům i odpůrcům severské krimi - u mně se svým jedenáctým dílem řada HH rehabilitovala.

05.05.2017 5 z 5

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Vzhledem k tomu, že hodnotím až po odposlouchání všech tří doposud vydaných knih, mám trochu problém oddělit od sebe jednotlivé díly. Nicméně pocity po každé z nich byly velmi podobné. To, co jsem cítila k Ilan (i Ilanovi) se neměnilo. Hrozně moc jsem jí držela palce, aby nikdo neodhalil její tajemství, identitu, ani schopnosti, žrala jsem, jak skvělý je to vypravěč. Prostředí, které autorka vytvořila je boží. Je to středověk šmrncnutý sci-fi budoucností. Nejdříve bylo pro mně trochu špatně uchopitelné, ale když jsem byla na konci knihy, zjistila jsem, že mi velice schází. Je neskutečné, co vše dokázala Petra Stehlíková vymyslet, ty nápady! Této knize nechybí nic: uvěřitelní hrdinové, které musíte mít rádi, nebo je nesnášet, jak jsem již psala, mimořádné prostředí a příběh, který se zamotává, jako blázen a pak zase rozmotává, aby se během pár stránek opět pořádně zašmodrchal. Myslím, že se jedná o mimořádný počin v tomto žánru.

05.03.2022 5 z 5

Krásné tajemství Krásné tajemství Louise Penny

Má oblíbená autorka se tentokrát nevydala do městečka U tří borovic, ale do kláštera. Hluboce na mně zapůsobila jak atmosféra místa, tak i příběh chorálů, kolem kterých se celé vyšetřování točilo. Páni! Ta Pennyová ale umí popisovat a vyprávět!! Inspektoru Gamachovi ani nemusím držet palce, aby se mu dařilo, na to je talent od přírody, tentokrát je třeba držet je spíše jeho mladému kolegovi...

21.11.2018 5 z 5

Kosmonaut z Čech Kosmonaut z Čech Jaroslav Kalfař

Když Vám někdo řekne, že je to sci-fi, moc mu nevěřte. Jediné skutečné sci-fi je představa, že Češi seženou peníze na let do vesmíru. Pokud Vám někdo bude říkat, že je to humoristický román, nevěřte mu vůbec! To jediné vtipné je, že vystřelená raketa se jmenuje Jan Hus I! Pro mě jde o výpověď normálního chlapa o dětství, které nebylo jednoduché i o vztahu s životní láskou. Vypráví o balvanech, které si neseme životem všichni a které nám, ač třeba nechtěně, často naloží naši nejbližší. Ty nám někdy znesnadní všechny vztahy v životě. Jeden z mých nejlepších letošních přečtených románů.

09.11.2017 5 z 5

Dívka ve vlaku Dívka ve vlaku Paula Hawkins

Pokud bych neposlouchala načtené na CD, asi bych nedočetla. Naprosto nechápu, proč se jí prodalo takové množství. Snad jen proto, že tolik lidí má v současnosti problém s nějakou závislostí...to jak Rachel neustále řeší, kdy a jak moc byla nalitá...to že polovinu knihy neví, co se stalo a co byly halušky...no, dost mně to otravovalo. Původní záměr napsat detektivku se v tom úplně ztrácel. Když jsem se ohlédla a vymazala to alkoholové okecávání, zjistila jsem, že taková zápletka je ve velkém množství knih a detektivkových nekonečných seriálů. Od BESTSELERU bych čekala víc.

11.02.2017 1 z 5

Žena v kleci Žena v kleci Jussi Adler-Olsen

Oddělení Q mám moc ráda. Hned od tohoto případu si mně ochočili a já jim zůstanu věrná. V žánru jde o takovou čistou linii, která nemá ambice se stát nějakou filozofickou sondou. Je to prostě čistá kriminálka, která popadne, nutí číst do noci, jak už napsali jiní přede mnou, a pak i trochu vzpomínat a litovat, že už to zkončilo.

10.02.2017 5 z 5

Ptáci v trní Ptáci v trní Colleen McCullough

Naprosto neskutečně rozsáhlá sága, zahrnující životy, pocity a okolnosti života několika generací , které byly spojeny s usedlostí uprostřed Austrálie. Navléká jejich osudy jako korálky na nitku, která všechny nakonec stejně přivede zpět na Drogidu a všichni to tak chtějí. Přestože místy skáče děj o mnoho let, je vždy vše doplněno popisem změn, které proběhly a měly dopad na vývoj postav. Naprosto strhující je v knize všechno: popisy přírody, nahlédnutí do myslí jednotlivých protagonistů, atmosféra místa i děje... úplně celé vyprávění - zcela chápu nadšení předchozí generace z tohoto literárního skvostu, i z filmového zpracování (seriál), v čemž, samozřejmě, hrálo roli i obsazení. Trochu si jej, stejně jako jiní čtenáři, z dětství pamatuji, ale rozhodně mi neutkvělo, jak těžký život většina postav měla, co vše museli překovat a jak trpělivě vše snášeli. Jsem unesena, stržena od úplného začátku! A nechápu, jak jsem mohla tak dlouho odkládat setkání s tímto nádherným dílem, plným pochopení pro lidské duše, jejich slabostí i sílu.
Posloucháno jako velmi zajímavě zpracované CD, kdy se pěkně střídají interpreti pro mužské a ženské aktéry.

01.07.2023 5 z 5

Chladný den pro vraždu Chladný den pro vraždu Dana Stabenow

Chytla mě od první stránky, ani úplně přesně nevím, proč. Snad to bylo exotickým prostředím Aljašky, snad zapojením domorodců do případu, což sice bylo pro děj důležité, ale nestrhávalo na sebe veškerou pozornost. Možná to bylo tím, že, mimo vyšetřování, za pomoci rozhovorů se zajímavými osobnostmi, dedukce, znalosti lidí a míst, jsem si oblíbila jak Kate, tak její chytrou a vtipnou Obludu.

03.03.2023 5 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Omlouvám se, ale opět se budu opakovat: autor velice dobře zvládá své řemeslo - psát detektivky. Moc se mi líbilo vše. Hlavní postava mi přijde o dost vyrovnanější, než Kate, která okupovala všechny problematické okamžiky předchozí série. Přišlo mi, že do sebe záležitosti v příběhu pěkně zapadají. Nápad na zápletku je neokoukaný a postavy byly uvěřitelné. Žádné wow, ale pěkné počtení.

22.02.2020 5 z 5

Krev elfů Krev elfů Andrzej Sapkowski

Tenhle svět je mi blízký, cítím reálie Evropy. To je občerstvující. Příběh napínavý, zauzlený a překvapivě místy i vtipný. Líbila se mi výuka princezny mezi zaklínači a příchod čarodějky. Opravdu jsem se bavila. Putování je vždy úspěšná součást fantasy příběhů a tady také funguje. Výborně jsem se pobavila.

28.10.2019 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Moje psycholožka mi říkala: Poslouchejte své tělo, přesně Vám řekne, jak Vám je. Když jsem četla Ducha, přistihla jsem se, že celá v křeči přitahuji ramena k uším a zuby zatínám, až mám křeč i v sanici... Moje tělo nelže - bála jsem se! Líbilo se mi nadšení hlavní hrdinky ze získání domu, ze zjištění, že měla tetu, která jí ho odkázala, i rozhodnutí nevzdat boj o něj. Líbilo se mi vlastně vše a celý příběh jsem si fakt užila.

14.04.2019 5 z 5

Stříbrná zátoka Stříbrná zátoka Jojo Moyes

Věděla jsem, že jdu číst ženský román, takže jsem nebyla dvakrát překvapená, že je to ženský román. Žádné hlubokomyslné filozofické rozjímání, ale pěkný příběh o lásce, respektive láskách. Ráda doporučuji, protože Jojo prostě umí napsat knihu, která se, jak se zde rádo píše, dobře čte (ČTE SE SMA :-))))) - kdyby se četla sama, nemuseli bychom ji číst my....). Na tomto příběhu mi nic nepřekáželo, nic nechybělo a jen jsem si ho užívala a věřila, že dopadne tak, jak chci!!! A ono ano. Super kniha od velmi dobré spisovatelky.

16.02.2019 4 z 5