Aleen

Přečtené 995Modré z nebe
červen 2021 (26.-27.)
Modré z nebe 2021, Pavel Čech

Snová autobiografie samotného autora? Nejspíš. Kéž bych jednou dokázala svůj život takto krásně odvyprávět! Jedná se o jednoduchý, nepřekombinovaný příběh vystavěný s proslulou Čechovou poetikou. Jako vždy bonus v podobě nádherného designu, a ten nápad s výkrojí! Nádhera.


Bez slitování
červen 2021 (08.-25.)
Bez slitování 2016, Tim Weaver

Chyba! V domnění, že jde o první knihu v řadě jsem se pustila do čtení. Slyšela jsem o Timu Weaverovi chválu a nemohu říci, že by neuměl psát. Nicméně rozjezd byl velmi zdlouhavý a v celé knize mi přišla spousta věcí nelogických. Třeba: jak mohlo hlavního hrdinu napadnout, že si jej někdo najme na hledání svého otce a pak se bude snažit mu v tom všemožně bránit? Celou dobu jsem byla napnutá, co stojí za tolika neštěstími, několika úmrtími a celkem mě to zklamalo. Přijde mi škoda, číst tolik nudných stránek pro napínavý konec. Zlepšily to ty dva nečekané zvraty v závěru, ale ne příliš. Myslím, že budu muset sáhnout po Davidově prvním případu, abych si zlepšila názor na autora a jeho oblíbenou sérii.


Kočka a město
květen - červen 2021
Kočka a město 2021, Nick Bradley

Kniha plná zajímavě propletených, až zašmodrchaných životů a překvapivých spojení. Postavy si ujasňují životní hodnoty, přehodnocují své životy a to na pozadí zvláštní poetiky velkoměsta. Ne vše se podle mě dostatečně propojilo, ale většina příběhů se uzavřela, ať už se kočka snažila pomoci, nebo zabránit vyřešení. Závěr mě trochu dojal a uspokojil mou potřebu nadějných konců.


Sladká pomsta
duben - květen 2021
Sladká pomsta 2020, Jonas Jonasson

Poslouchala jsem namluvené tradičně Martinem Stránským. Moc jsem se bavila. Humoru bylo tolik, jako v prvním Staříkovi. Ačkoliv byl příběh velice zamotaný, autor si s ním hodně pohrál a vše do sebe skvěle zapadalo. Každá postava byla vykreslena tak, že jsem k ní pociťovala přesně ty emoce, které zajistily zábavu po celou dobu poslechu. Jsem opět nadšená jak z exteriérů, tak z nápadu založit si firmu na zajišťování pomsty. Kdo by občas takové služby rád nevyužil?


Prstýnek z kopřivy
11. květen 2021
Prstýnek z kopřivy 2021, Pavel Čech

Enkaustika, jemná kresba a využití nádherných slov k vyjádření citů, to vše činí tuto knížku mimořádnou. Mně osobně zasáhla do hloubky vlastně jen báseň Dům po pradědovi, přesto jsem si užila celou publikaci. Slova, která jsem již dlouho nikde nečetla, nebo použitá "jiným" způsobem: papuče, svatozář, mlžná dálka, moruše, kompas, obzor (mnohokrát), ozvěnou, skrýš, klaní se, pírko, šňůrka, šufle.


Hodná holčička
květen 2021 (08.-10.)
Hodná holčička 2021, Skottie Young

Velmi oceňuji Gerdinu zastlanou snahu být, bulvadrát, Hodná holčička. Zkusit věci dělat jinak, být přátelská, nevitírat, nezabíjet. Chvíli to vypadalo, že se tento přístup i vyplatí a ona neskončí v prkeli, jako vždy. Vsuvka s Láďovým životopisem se kulma povedla! Nechci spojlerovat, ale závěr mě rozsekal na hračky. Asi budu vypadat úchylně, ale nemohla jsem se nesmát na celé kolo.


Krvavá Rose
duben - květen 2021
Krvavá Rose 2020, Nicholas Eames

Jsem opravdu ráda, že jsem se druhé knize Nicholase Eamese nebránila a pustila se do ní, protože mě chytla od samého začátku, od úplně první věty. Přestože se přibližně v první čtvrtině trochu opakuje stejný scénář, kniha je poutavá a vtipná. Takže po mírném rozjezdu - turné po arénách, přišel velmi slušný vrchol - souboj otce se synem v mistrově jeskyni. Děj začne vtahovat více a více, přicházejí časté a nečekané zvraty, abychom se v závěru setkali se Zimní královnou. Souboj se zombíky, ale hlavně s Drakožroutem byl velká třešeň v této hrdinské sáze. Závěr ten mě už jen rozsekal na maličké kousíčky. Mám pro tuto knihu pouze a jen chválu.


Zdravá záda
únor - duben 2021
Zdravá záda 2021, Stephan Geisler

Tuhle knihu by měl mít doma každý! Nejvíce všichni, kteří si stěžují, že je něco bolí... Je v ní soubor jednoduchých a jasných cviků, díky nimž se každý může stále cítit po ortopedické stránce skvěle. Vím, o čem mluvím. Díky úrazu, který jsem před lety prodělala jsem byla nucena cvičit. Již jsem toho zkusila a prostudovala mraky, takže mě i má fyzioterapeutka bere jako odbornici :-) V této knize je vylepšené a zmodernizované cvičení podle Mojžíšové, dle kterého se cvičí i v lázních (vlastní zkušenost). Prostě: kdo chce pro své tělo, které pro nás celý život maká, něco málo udělat, pořídí si tuto knihu, vybere si aktuálně potřebné cviky a dá sám sobě pár minut denně! Má oblíbená hláška: nepiješ, špatně stojíš a neprotahuješ se, tak si neztěžuj! Moje rodina mně pro ni nesnáší, ale já žiji šťastně a bezbolestně i se sešroubovanými a srostlými obratli, takže: Kde je pravda?


Ztracená duše
19. duben 2021
Ztracená duše 2021, Olga Tokarczuk

Joanně Concejové bych dala o jednu či více hvězd více. Za krásný pastelkový příběh. Nechápu, nač vůbec nějaká slova k takovým obrázkům! Nerada bych o knize napsala víc, než nám sama řekla...


Sunstone 3
duben 2021 (14.-19.)
Sunstone 3 2020, Stjepan Šejić

U prvního dílu jsem čekala něco ostrého, asi chilli. Ale dostala jsem skořici... Teď jsem věděla, co mě čeká a tu voňavou lahůdku jsem si užila. Konečně se rozhýbal i děj o maličko víc, mělo to větší spád. Musím všem třem knihám přiznat naprosto skvělou grafickou stránku, do té jsem se zamilovala! Takže slovo závěrem: velmi dobrá, až skvělá série erotické romanťárny, kterou jsem si naprosto báječně užila. Pokud narazím v budoucnu na knížku zážitků dalších členů této nadmíru zajímavé partičky, což nám bylo v závěru přislíbeno, sáhnu po ní moc ráda.


Jediná kniha o jídle, kterou potřebujete
březen - duben 2021
Jediná kniha o jídle, kterou potřebujete 2020, Karolína Fourová

Nejdříve, abych se vyhnula případnému kamenování, chci říci, že jde o můj subjektivní názor. S autorkou jsem v některých kapitolách souhlasila a pokud jsem zjistila, že mi jen potvrzuje mé názory po dlouholetém zkoumání všech možných zdrojů, kapitolku jsem jen zběžně prolétla. Zajímaly mně spíše informace, u kterých si nejsem jistá svým názorem na věc. A u těch jsem buď zůstala na vážkách, či spíše nesouhlasila a paní Fourová mě vlastně v ničem o ničem nepřesvědčila. Na zpracování knihy je znát dvě věci: jednak se jí dostalo maximální péče, je moc pěkná a jednak autorka svým tématem opravdu žije a je pro ni životně důležité své vědomosti podat co nejširšímu okruhu zájemců o ně. Vůbec není špatná, jen do mně se netrefila, nejsem správný cíl...


Nejhorší obavy
duben 2021 (07.-14.)
Nejhorší obavy 2020, Michal Sýkora

Marie Výrová je má oblíbená vyšetřovatelka. V této sérii tří kratších případů, se přemístila s olomoucké kriminálky na vysokou školu, kde přednáší a předává své celoživotní zkušenosti mladé generaci. Díky tomu začala spolupracovat na vyšetřování v prvním případu "Před potopou". Pan Sýkora si mě tu pěkně povodil. Sice jsem odhadla již záhy, kdo za vším stojí, ale celou dobu mě zaváděl různými jinými směry, až mě úplně zmátl. Bylo to velmi uvěřitelné, jakoby podle skutečnosti. V povídce "Životní dílo akademika Plíška" mi zamotal hlavu v záhadě zamčeného pokoje. Vzhledem k osobní angažovanosti Marie Velké sovy, bylo vyšetřování také velmi zajímavé. Poslední případ "Nejhorší obavy" byl nejhorší. Respektive hrozné na něm bylo, že šlo o život dvou dětí. Uff! Nechci nic prozrazovat, takže jen: této vyšetřovatelky je na učení škoda. Ke všemu a ke všem přistupuje velmi profesionálně a empaticky. Užívám si její brilantní mozek a tím pádem i psaní pana Sýkory


Jak Fiškus sázel masovou kuličku
06. duben 2021
Jak Fiškus sázel masovou kuličku 2021, Sven Nordqvist

Každý nový díl je lepší, než ten předešlý. Knížky jsou milé, vtipné a moc pěkné na pohled. Žeru ty maličkosti, které jsou schované v obrázcích. V tomto díle mě úplně rozsekaly korálky na krku jedné z neposlušných slepic, hrabajících se v zahrádce, kterou se Fiškus s Pettsonem snaží zjara obstarat. Kdykoliv zasejí a zasázejí brambory, zeleninu, či masovou kuličku, hned se objeví nějaký škůdce a vše zlikviduje! Nicméně ani kocourek, ani jeho páníček se nevzdávají a vše se v dobré obrátí, jak už to v dětských knížkách bývá. Pro mě opět za jedna, tedy za pět hvězd.


Sunstone 2
březen - duben 2021
Sunstone 2 2019, Stjepan Šejić

Nějak se mi nechce věřit, že tuhle záležitost, tak ženskou, nebo spíše dívčí, napsal muž.... Takové to neustálé řešení, jestli mě miluje, nebo nemiluje, no, asi jde o určitou formu dívčího románu. Ovšem ty oblečky, ty vůbec nejsou jako z dívčího románu! Ty jsou úžasně rajcovní. Jedná se o komiks dost vysoké kvality, jediné, co mi FAKT lezlo na nervy bylo, jakým způsobem se neustále omílá, že nadšenci do BDSM nejsou žádní úchyláci. V jediné knížce to bylo řešeno tolikrát, až jsem získala dojem, že s tím má sám autor maličko problém :-) Jinak ovšem... moc pěkné!


Myšlenky za volantem
březen - duben 2021
Myšlenky za volantem 2020, Marek Eben

Asi nejlepší pro poslech audioknihy je, když ji načte sám autor. Pokud autor, jako v tomto případě, je i zdatný v zacházení s češtinou a její výslovností, je ten zážitek opravdu nezapomenutelný. Vtipná, zajímavá a trefná zamyšlení nad běžnými věcmi, nad kterými kdekdo z nás přemýšlí při cestě do práce, mi tu cestu velmi zpříjemnila. Jen jich bylo málo, takže jsem měla nezvykle rychle odposloucháno. A to bych například příhod s jezevčíky, z velmi osobních důvodů..., ráda poslouchala i vícero. Tahle knížka je čistá a milá jako autor.


Vysoký účet
březen 2021 (16.-31.)
Vysoký účet 2020, Louise Penny

Och jak mi bylo místy smutno. Litovala jsem, že člověk a detektiv takového formátu má být vystaven tak ponižujícímu chování od žáků i učitelů na akademii, kam nastoupil jako ředitel a tak trochu "deratizátor". Pochopila jsem časem, že to vše musel udělat, jak udělal, ale ten smutek trval téměř celou knihu, krom času, který strávil doma se svými blízkými. Tam vědí, co je za formát! Jak to, že si ti zmetci ve škole nevygooglili, co vše udělal Gamache pro Sürete, pro její očištění a znovunastolení řádu a pořádku?!?! Mně to tak čílillo!!! Ale jak opět bravurně vyřešil obě záhady! Bála jsem se o něj i o ostatní hlavně při řešení vraždy a byla celá napjatá, jaké tajemství odhalí zvláštní mapa. Prostě jsem se jako vždy báječně bavila. Nemám žádné výhrady.


Zloděj času
únor - březen 2021
Zloděj času 2002, Terry Pratchett

Co je lepší než Smrť? Smrť a Zuzana... slečna Zuzana! I když jsou Pratchettovy knihy malé (co do rozměrů), jsou hrozně plné písmenek, děje, náboje a chytrých a vtipných myšlenek. Jako tahle - geniálně propletené děje, které se ve druhé půlce začnou spojovat a vyjasňovat. Moje nejoblíbenější momenty: Kafeš Kraloup!, skleněné hodiny, poetická, romantická auditorka Unity (dříve Mirya), čokoláda jako zbraň, metař Lu-Tze. Je to kouzelné čtení.


Než jsme byly tvoje
prosinec 2020 - březen 2021
Než jsme byly tvoje 2018, Lisa Wingate

Ačkoliv jsem doposlouchala již před více než týdnem, stále se k ní v duchu vracím... K Rill a jejím sourozencům, k jejím rodičům, k době, ve které bylo možné beztrestně ukrást sociálně slabším rodičům děti a pak je prodat do bohatých bezdětných rodin. Není to až tak vzdálená doba a obávám se, že něco podobného se děje dodnes. Moc mě bavilo pátrání po minulosti rodiny, která má dlouhodobě velmi významné místo ve společnosti. Vše, co se odehrávalo v současnosti bylo zajímavé, ale nejpoutavější byly části, ve kterých jsme se snažili přežít v sirotčinci a pak hledali možnost útěku zpět k rodičům, až po hořký konec tohoto snažení. Snad neprozradím moc, když přiznám, že konec knihy mi udělal hodně dobře. Oba konce. Velmi emotivní vyprávění.


Sunstone 1
únor 2021 (22.-26.)
Sunstone 1 2019, Stjepan Šejić

Moc jsem si to užila a byly mi rozšířeny obzory... To je nejlepší kombinace: díváte se na něco moc pěkného, je Vám u toho příjemně, čtete příběh, který sice není úplně originální, ale je dobrý a ještě se vzděláváte. Červenou mám nejradši. Ty holky jsou krásný, takovým normálním způsobem, což byl najisto záměr. A ještě je to erotické! Ale protože jsem se do Sunstone pustila díky Harleen, nemohu dát pět hvězd, jak bych to Harleen vykompenzovala?!?


Plant Tribe
únor 2021 (15.-22.)
Plant Tribe 2020, Igor Josifovic

No... nebylo špatné, i když jsem brzy skončila se čtením a již si jen prohlížela. A ke konci mi přišlo, že se i fotografie opakují. Takže jsem to možná se čtyřmi hvězdami přehnala. No nic, nějakou tu inspiraci jsem pobrala a ke knížce se už nevrátím.


Cesty rytířů
únor 2021 (09.-22.)
Cesty rytířů 2020, František Niedl

Bála jsem se klesající kvality s narůstajícím množstvím dílů, ale zbytečně. Pan Niedl odvádí bravurní práci s dobovými reáliemi. Své hrdiny staví velmi často do obtížných situací, inu jako ve středověku. V tomto díle jsem byla mile překvapená množstvím vtipných hlášek. Alespoň v první části knihy. Z našeho pohledu jde o strašnou dobu! Stačí porovnat míru našeho běžného každodenního pohodlí s jejich... A hrozná doba přináší těžké osudy, takže co bych čekala... Šťastný konec!?!?!?


Šikmý kostel 2
leden - únor 2021
Šikmý kostel 2 2021, Karin Lednická

Nechtěla jsem porovnávat s prvním Kostelem, ale asi se tomu nevyhnu. Síla popsaných osudů vůbec neklesá, je pořád stejně poutavá. Kniha je jako život: chvíli mám pocit, že se nic moc neděje, že jen tak plyne a pak se toho děje najednou tolik, že se bojím, aby mi něco neuteklo. Myslím, že stejně jako to bylo v dějinách i v tomto příběhu se nová generace vypořádává se změnami a novými pořádky nějak snadněji a hladčeji, než ta předchozí. Jako by si geneticky předávali schopnost vypořádat se s překážkami. Autorka krásně a nenápadně přizpůsobuje vyprávění jak této změně, tak smýšlení lidí v popisované době. Nevím, jak je to možné, ale vyprávění o pracovním lágru jako bych již někde četla. Také se mi připomněly emoce, které jsem prožívala s Gertou Schnirch při odsunu Němců z Brna. I z něj vzešly zahořklé duše, což je naprosto pochopitelné. O této sérii bych byla schopná si povídat opravdu dlouho... A vůbec nejsem sama, koho upoutala. Jsem mile překvapená, kolik lidí má najednou zájem o tento region, o Těšínsko a okolí. Vychází několik knih, v televizi jsem zahlédla pořady... A mně se stále vybavuje písnička Těšínská od Nohavici :-)


Traktory
19. leden 2021
Traktory 2020, Lucie Hášová Truhelková

Mňam, mňam!!! Sodomkovi obrázky, naprosto přesné a přece pro děti jednoduše pochopitelné, musí nadchnout každou i jen mírně technicky založenou dušičku, každého (nejen) kluka v každém věku. Předmluva jako by přesně vystihovala, co můj syn v dětství prožíval a co teď začíná vnímat i jeho syn. Jsme zemědělská rodina, traktor byl vždy doma a byl to Zetor... Takže tato kniha je přesná trefa. Dokonalé dílko.


Holubí letka má pro strach uděláno
18. leden 2021
Holubí letka má pro strach uděláno 2021, Andrew McDonald

Jednu hvězdičku navíc si ode mně tento díl Holubí letky zasloužil více vtipy, které zasáhly můj smysl pro humor. Já přece vím, že nejsem cílovka.... Ale nemůžu si pomoc a když narazím na zajímavou dětskou knížku, přečtu si ji. Až vnoučata dorostou, budu vědět, co jim doporučit :-)


Holubí letka bojuje se zločinem
17. leden 2021
Holubí letka bojuje se zločinem 2020, Andrew McDonald

Dala bych spíše tři a půl hvězdy, ale takhle... Tři hvězdičky dávám i přesto, že se mi knížka vlastně líbila. Byla vtipná a místy i milá, ale znám spoustu vtipnějších, propracovanějších a lákavějších dětských knih. A fakt, že holubi ujíždějí na drobečcích je už taky trochu profláknutý.


Dvojitý kříž
leden 2021 (04.-16.)
Dvojitý kříž 2013, Chris Carter

Tohle je čistá DETEKTIVKA! Naprosto perfektně řemeslně zvládnutá. Na nic si nehraje, je přímá, jasná. Užila jsem si to jak blázen. Zpětně se mi spojuje s případy slavné americké drsné školy třicátých let dvacátého století. Děj plyne hladce a nechybí překvapivé rozuzlení, ani uvěřitelné a reálné postavy, včetně hlavního klaďase. Toho jsem si moc oblíbila, takže doufám, že ve svém nabitém čtenářském pořádku najdu brzy nějaké volné místečko, abych si přečetla další knihu tohoto autora. PS: Tahle kniha je můj Vánoční zázrak... Již od školy nedostávám knížky, protože je to prý jako nosit dříví do lesa. A našel se někdo, kdo mi knížku dal! Tuhle! Děkuju, Ježíšku!


Jak byl Fiškus malý a ztratil se
04. leden 2021
Jak byl Fiškus malý a ztratil se 2020, Sven Nordqvist

Už ve chvíli, kdy jsem četla anotaci na první knihu o Pettsonovi a jeho mluvícím a velmi vtipném kocourkovi, jsem měla tušení, že se stanou mými oblíbenci. Ano, mám je moc ráda, jsou milí, vlídní, nápadití. Tedy já vím, že autor je, ale když si prohlížím ilustrace plné humorných postaviček a různých detailů a čtu, co Fiškus s Pettsonem prožívají a vyvádějí, mám pocit, že ožívali. Mám tyhle knížky moc ráda. Ačkoliv teď nemám v rodině žádného špunta, se kterým bych se mohla o tuto knížku dělit, dělím se alespoň se svou maminkou a ta je z ní nadšená také. Děti a důchodci....


Pohřběte své mrtvé
prosinec 2020 - leden 2021
Pohřběte své mrtvé 2017, Louise Penny

Citlivé, dojemné a jako vždy, velmi čtivé. To je rychlé shrnutí tohoto netradičního dílu. Inspektor tentokrát napravuje své fyzické i psychické zdraví v Quebec City. Děj se odehrává zčásti v poetickém prostředí knihovny, která je sídlem Historické společnosti a také naprosto nečekaně, i dějištěm vraždy, kterou se Gamache snaží pomoci vyřešit. Díky tomu se dotkne i historických záhad základů Quebecu a aby toho nebylo málo, chce rozlousknout i důvod tragického závěru předchozího případu, kdy málem přišel o život i on sám. Vyrovnává se s výčitkami svědomí, s vědomím, že ne vše, v co věřil, je tak, jak si myslel. Způsob přístupu k životu a empatie, kterou tomuto hrdinovi autorka vtiskla, je nadmíru příjemný a poutavý. Moje srdcovka.


Zahrada plná života
? - prosinec 2020
Zahrada plná života 2020, Ursulla Kopp

Opakuji se: nakladatelství Grada umí připravit nejlepší naučné knihy pro neodborníky. Tato je dalším důkazem. Jednoduchá pojednání o vytváření malých zahradních biotopů, návody na stavbu v současnosti tak populárních hmyzích hotelů, a v neposlední řadě pár rad, jak z obyčejné zahrady udělat místo, přátelské k živočichům. V zadní části najdete Přehled nejdůležitějších pomocníků. Jsou v něm hmyzy, ptáci, ale i obojživelníci.


Moje motýlí zahrada
? - prosinec 2020
Moje motýlí zahrada 2020, Elke Schwarzer

Inspirativní, nádherně zpracovaná kniha. Pro laickou veřejnost jednoduše srozumitelná. Každý si v ní najde, co hledá: potěchu oka, nebo radu, jak pomoci ubývajícím druhům hmyzu, jimiž jsou mimo jiné i motýli. Tuhle knížku žeru a kdyby mě to pak netlačilo, určitě bych s ní i spala :-) Grada prostě umí "udělat" skvělé odborné knihy!


Tvořte s námi celý rok
? - prosinec 2020
Tvořte s námi celý rok 2020, kolektiv autorů

Nádherně zpracovaná kniha nápadů z časopisu Venkov a styl. Je přehledně rozdělaná a vybavená skvělými návody a perfektními fotografiemi. Rozhodně praktické pro maminky malých dětí, učitelky a družinářky, ale i pro všechny, kteří si rádi vlastnoručně krášlí své domovy. Jestli mít jednu knihu na téma ručních prací, pak klidně tuto.


Vyhlídka na věčnost
prosinec 2020 (01.-15.)
Vyhlídka na věčnost 2011, Jiří Kulhánek

Zombíci?!?!?!? Jako fakt?!?!?!? To jsem nevěděla, než jsem začala číst! Já o zombících nečtu! A tohle jsem najednou četla a docela se mi to i líbilo. No dobře, jediný, pro mě, dostupný Kulhánek, tak jsem se na něj vrhla. Nebyl to až tak neskutečný zázrak, jak jsem u Otce naší skvělé brakové literatury, čekala, ale i jsem slyšela, že tahle nepatří k jeho TOP. Nic to nemění na tom, že jsem se báječně pobavila a odreagovala se. Dantovo peklo a upíři se vyvedli, i strýčkové se vyvedli. V téhle knize nechybí téměř nic, co by koho mohlo napadnout a k tomu české reálie... Na 100 % to u mě není, ale pěkných 85 dávám.


Tma
srpen - prosinec 2020
Tma 2016, Bernard Minier

Ačkoliv jsem poslouchala, a to díky přerušování v dojíždění do práce (všichni víme proč...), velice dlouho, měla jsem stále přehled, nezapomněla žádnou z dějových linek a to jen a jen díky umění pana Miniera udržet mou pozornost. Fíha! Fakticky hustý "případ" Martina Servaze. Vždy, když jsem si myslela, že mám jasno a vím, kdo stojí za tím vším hnusem, který se děje, přišel zvrat a já byla zase na začátku. Byla jsem ráda, že nepřišel i Hirtmann, to už by bylo příliš... Po celou dobu jsem byla připoutána napětím a poslech si naplno užívala.


Stříbrná křídla
listopad 2020 (19.-30.)
Stříbrná křídla 2020, Camilla Läckberg

Po poměrně slušném nadšení ze Zlaté klece přišlo rozčarování ze Stříbrných křídel. Řekla bych, že do 3/4 to bylo na tři hvězdy, pak se to trochu zlepšilo, ale teď z mírného odstupu jsem z knihy ještě smutnější, než jsem byla hned po dočtení a zůstávám u tří *. Autorka v předchozí řadě tak pěkně pracovala s charaktery a vztahy mezi postavami! Jako by tento příběh psal někdo jiný, možná mimozemšťan, který právě dorazil. Myslím, že rozpracovala dobré téma zajímavým způsobem, ale jakoby plitce, nedokončeně. Nevím, jak přesně formulovat. Jsem z toho smutná... Promiňte


Liška
listopad 2020 (07.-19.)
Liška 2020, Frederick Forsyth

Ačkoliv jindy mám pro svého oblíbence Forsytha jen superlativy, tentokrát ne... Příběh, nápad, zpracování - to je tradičně perfektní. Ale naprosto mě ve čtení brzdily výčty špionských organizací celého světa. Než jsem přečetla celý název jedné a začala se vracet k příběhu, již zde byla další agentura, kterou bylo třeba nejen zmínit celým názvem, ale ještě vysvětlit, jaké je její poslání a návaznost na světovou politiku! A to samé se týká zbraní: výčty, vysvětlení, zápis jako z wikipedie. Adrian je sice sympaťák, ale v závěru už mi přišel jako Robin Hood globální politiky. Tento román mi, jak musím s velkou lítostí přiznat, nedal, nač jsem se těšila.


Superman: Rudá hvězda
listopad 2020 (05.-07.)
Superman: Rudá hvězda 2012, Mark Millar

Báječný nápad, který je velmi dobře zpracován a z komiksového pohledu i velmi uvěřitelný. Jsem přesvědčená, že "naivka" Superman by i ve skutečnosti naprosto a bezvýhradně věřil jakékoliv ideologii, do které by přistál. Batmana mám ráda a byla bych vděčná za větší prostor pro něj, ale i tak dobrý. Dobrý je přesně ten výraz, který bych použila na celý komiks. Místy dost tmavý a mírně nepřehledný, ale přesto dost dobrý. Jsem ráda, že jsem si jej přečetla, že jsem na něj byla upozorněna. Příjemně nepříjemný zážitek :-)


Kde zpívají raci
říjen - listopad 2020
Kde zpívají raci 2020, Delia Owens

Jenom bych ráda upřesnila počet hvězd - ačkoliv to není vidět, je jich 6! Už když jsem četla anotaci, věděla jsem, že je to jeden z nejlepších literárních počinů tohoto roku. Poetická, citlivá a poutavá kniha, na kterou musíte neustále myslet, i když ji právě nečtete. Moje nadšení ovlivnil asi i překlad. Tolik odborných názvů, popisů přírody, hlavně mokřadů - jako bych se ocitla přímo v chatrči, na moři, v bažinách, v městečku. Naprosto úžasné! Autorka prostě dokonale vykreslila bezútěšnost, opuštěnost, samotu, naději a zoufalství a to vše bez zbytečného patosu, nebo sentimentu. Dokonalý román!!!! Nemám více superlativů, proto končím...


Vraždící automaton
říjen 2020 (27.-29.)
Vraždící automaton 2020, Jose L. Benitez

Ať si každý myslí, co chce... Já si myslím, že grafické zpracování zavání bezchybností a že každý příběh sexy Lady mě pokaždé něčím zaujme. Výjimkou není ani čtvrtá kniha těchto téměř geniálních autorů. Asi mám klapky na očích, ale jedinou slabinou, i pro mě, je stagnace v pátrání po historii Mechaniky. Dokonalý komiks.


Nájezdník z Pustiny
říjen 2020 (10.-28.)
Nájezdník z Pustiny 2020, Tomáš Sekerka

Dlouho... jsem váhala nad tím, co napíšu o knize plné potenciálu, ale naprosto postrádající humanitu - ale jaképak lidství v takovém světě? Nápadů je zde nasekáno hafo (úplně nejvíc mě dostaly čočky do očí, které nositele propojují se systémem - božsky orwellovské), nápady se panu Sekerkovi upřít rozhodně nedají. Upřít se mu ale dá absence humoru. Téměř úplná. Maličko jsem se usmála snad dvakrát. Nejspíš jsem rozmazlená jinými českými autory "postapo"... Naopak jsem se ale poměrně často otřásala hnusem nad některými scénami a čistě subjektivně vnímám, že masakroidního násilí bylo na mně už moc. Vlastně by to mohlo vypadat, že se mi kniha nelíbila, ale tak to není. Byla Dobrá, což je za tři (*). Jednu přidávám za tu naději, že se mi vše propojí a vysvětlí v pokračování. Je to taková hvězda na seker(k)u :-)


Kulma drát
říjen 2020 (16.-18.)
Kulma drát 2020, Skottie Young

Zbožňuju Pohádkov! Zbožňuju zabranou královnu Gertrudu i jejího hmyzího pomocníka Láďu i celou zastlanou říši s jejími kouzelnými postavičkami. Je to kulma nářez! A ty barvičky. Takhle barevný komiks zavání něčím sladkým pro dětičky, ale pravý opak je pravdou. Je to brutus, kulma brutus, zapranej brutus, který se s ničím nedere! Tohle si fakt užívám!


1 ...