Ptáci v trní

Australská prozaička Colleen McCullough, volně inspirovaná osudy vlastní rodiny, v něm líčí více než půl století v životě farmářského rodu Clearyů, jehož členové přicházejí počátkem dvacátých let devatenáctého století z chudých poměrů na Novém Zélandu na bohatou usedlost v australském vnitrozemí, aby v nadcházejících letech vedli nepřetržitý zápas s drsnou přírodou i následky dramatických zvratů ve vlastním životě. Ze širokého okruhu hrdinů a dějových linií, které zavádějí čtenáře do australské buše, na bojiště druhé světové války i do vatikánských církevních kruhů, vystupují do popředí především nezapomenutelné postavy farmářské dcery Meggie a mladého kněze Ralpha de Bricassarta. ...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/30_/30540/ptaci-v-trni-30540.jpg 4.5677

The Thorn Birds (1977)

Vydáno:, Knižní klub

marge74
16. listopadu

Bezesporu knížka patří k Světové literatuře. Neuvěřitelně emocionální román o všech druzích lásky a nečekané dramatické zvraty v osudech celého rodu Clearyů. Určitě se ještě ke knížce vrátím.

Siiisiii
09. listopadu

Kniha se čte dobře. Oceňuji pěkný popis přírody a života v Austrálii na pozadí milostného příběhu v první polovině 20 století.

marhoul

Romantický příběh, který se velmi dobře četl. Ve své době byla pro holky povinnost tuto knížku přečíst a vůbec toho nelituji. Pěkná kniha.

agatha2

Krásný čtenářský zážitek, čteno poprvé kdysi dávno na střední, nyní po letech jsem si dala opáčko a opět jsem byla velmi spokojená. Myslím si, že netřeba více dodávati, všichni víme.

Jane007

Neuvěřitelně silný a krásný čtenářský zážitek. Troufám si napsat, že je to i jedna z nejlepších knih, co jsem kdy četla a konec mě vzal za srdce. Doporučuji.

Barbora H

… *************…*************…
nemám slov, možná zase někdy přečtu. Ani nevím, zda mě citově rozerval více děj v knize či ve filmu...

ivzu77

Díky ČV 2018 jsem jako poslední hledala knihu z roku mého narození. Měla jsem několik typů, ale stále jsem nebyla spokojená. A najednou jsem objevila titul Ptáci v trní a hned se mi vybavil seriál s TÍM knězem. .... tak jsem mela jasno a jsem ráda. Kniha je literární poklad .... hned si asi zase pustím televizní zpracování,aby se mi to ucelilo.

jana1976

Vzpomínám si na krásný seriál z mého mládí....Když se tak ohlížím, tak mi připadá, že je jen holým výtahem z knihy. Opravdu stojí za to si tuto knihu přečíst!!!!

helenkan

To jsem si pěkně pobrečela. Krásné.

morava

Knihu jsem si koupila pred rokem a celou dobu jsem se tesila, az se k ni dostanu. A bylo na co se tesit. Australska priroda, rodinne vztahy, romantika, drama, to vse autorka popisovala tak, ze se mi nechtelo knihu odkladat, ale zaroven jsem ji nechtela zhltnout najednou.Rozhodne to bylo krasne cteni a je docela mozne, ze se ke knize za par let vratim znovu.

Kofola13

Knihu jsem četla, protože ji zbožňovali moji praprarodiče. A jsem moc ráda, že jsem ji přečetla. Nebaví mě romány ani rodinné ságy, ale Ptáci v trní jsou naprosto strhující dílo. Miluji popisy přírody a zajímavý děj. To vše tato kniha obsahuje. A nejen to... Určitě se k ní vrátím.

viviann

Samozřejmě se tahle kniha přidala k mojí Top 10, úžasně napsaná živá kniha. Začátek mě absolutně pohltil a už nepustil. Tvrdý život měli v té Austrálii.

nikolet

Krásná kniha, která se četla jedním dechem.

zoew

Krásně napsaná rodinná sága. Jenom otec Ralf mě někdy pěkně štval.

Mirka2778

Tohle jsem poprvé četla v patnácti, brzy po tom, co běžel v TV seriál. A ve třídě jsme všechny milovaly Ralpha.
Je to červená knihovna, ale především rodinná sága rodiny Clearyových. Sledujeme je od jejich života na Novém Zélandě, přes stěhování a usidlování v Austrálii. A pak i boj se suchem, s ohněm, i válku. A samozřejmě velká láska. Ke knížce se často vracím. Některé stránky jsou zkrabacené, protože si nad nimi pravidelně pobrečím.

montaana219

Knížka se četla dobře, popisné části mi nevadily, ale na můj vkus byla příliš romantická. Především tedy část Meggie a Raplha. Také se mi dlouho nestalo, aby mě nějaká postava v knize tolik rozčilovala jako právě Meggie. Veškeré její myšlenkové pochody mi byly absolutně cizí a její chování mi připadalo mírně řečeno hloupé. Také Ralph na mě zapůsobil spíše negativně a nesympaticky. Naopak část s Danem a Justinou mi připadala záživnější a opravdovější. Takže knihu v mých očích zachránili právě tihle dva a taky pracovitá a moudrá Fee. 3* :-)

ikorka

Je to už dlouho, co jsem knihu četla, ale pamatuju si jak jsem utíkala domů, abych se mohla zase ponořit do příběhu. Díky tomu, že jsem film nikdy neviděla, mohla jsem si knihu užít plnými doušky. Dávám plný počet bodů, dobrý pocit z knihy ve mě zůstal tak si to určitě zaslouží.

ajla5

Kniha, která vypráví o tom, že spolu lidé mají mluvit a mají být upřímní. Jinak zničí svoje životy i těch, které milují.

ddkk

Ach, moje nešťastná Meggi! Jak mi jí bylo líto, když jsem knihu před mnoha lety četla ještě v původní verzi! Stejné pocity jsem měla i při sledování seriálu. Milovala jsem Ralpha v podání interesantního Richarda Chamberlaina a pak byla zklamaná, když jsem zjistila, že mu ženy vlastně nic neříkají....A teď mne ten krásný a smutný příběh dostal znovu...nu, za mne plný počet :-)

sgjoli

Ptáci v trní jsou skvělým románem o lásce, a to nejen lásce mezi mužem a ženou, ačkoliv vztah Ralpha a Maggie je tím ústředním motivem celé knihy. Autorka velmi citlivě a střízlivě představila celou paletu odstínů tohoto citu – lásku mateřskou či sourozeneckou, lásku naplněnou i nenaplněnou, dále nemožnost se zamilovat, strach z lásky a vázání se na jiné. Nemine vás ani láska z vypočítavosti a láska k majetku, ale zároveň i její opak – láska k duchovnu, láska k Bohu. Čekají vás různé podoby lásky, které však nejsou podány plytce, kýčovitě nebo přeslazeně.
Je to úžasně napsané drama o lidech, které potkaly různé životní překážky, jež museli překonávat. Je to příběh o lidech, které na konci knihy opouštíme úplně jiné, než jsme je poznali na začátku. Knihu jsem si užila a doporučuji ji.

amelie.m

Zamilovala jsem se hned na první stránce. Je v ní všechno. Kdyby měla tisíce stran, četla bych dál a dál..

MíšaS.

Příběh se mi líbil, četl se hezky, ale nemohu říct, že by mi nějak přirostl k srdci, nebo že bych si postavy Meggie a Ralpha zamilovala. Bylo to hezké odpočinkové čtení. Klasická červená knihovna.

Petrasuvicka

Vždycky mě od knihy odrazovala dramatická replika s patřičným afektem vystřižená do ukázek v televizi: "ALE BOHA MILUJE VÍC!!" Pak jsem jedny Vánoce běhala po knihkupectví s chutí si koupit knížku. Nevím proč, ale sáhla jsem po Ptácích. Trvalo mi další dva roky, než jsem ji otevřela a upřímně, kdo se při tom do otce Ralpha nezamiloval? :)

pedroK

Krásný příběh, drsná a krásná australská krajina. Čtivě napsáno. Lepší než seriál. Příběh vám zůstane v srdci. Moc ráda vzpomínám a sáhnu jistě po knize znovu.

Katka2382

Tak tohle je další moje sdrcovka.Kdysi dávno jsem viděla minisérii a ještě k tomu ve slovenštině to mě naprosto dostalo.Četla jsem ji už mnohokrát a vždy pohladí po duši.

katst

Knihu jsem četla již před lety a byla jsem jí uchvácená. Byla nádherná.
Filmové zpracování jí nesahá ani po paty...

Ráčkajda

Kdysi dávno v pubertě jsem viděla film, který jsem samozřejmě milovala. Knížku jsem přečetla až teď a byla to prostě nádhera, která si zaslouží plný počet.

MichelleS
21.12.2017

Knihu mám doma už strašně dlouho a odkládala jsem ji, jako takovou tu spolehlivou jistotu dobrého čtení. Teď se mi hodila do čtenářské výzvy, bodu oblíbená kniha rodičů, prarodičů. Jen nadšení se nějak nedostavilo. Nádherné byly pasáže o australské přírodě nebo dramatické scény požáru. Milostná linka mezi Ralphem a Meggie mi přišla křečovitá, samotná myšlenka zakázané lásky katolického duchovního je výborná, ale tak, jak ji autorka pojala, s těmi krásnými postavami a vznešenými proslovy a gesty, to byla příliš červená knihovna. Nezaujalo mne ani zpracování postav, pokud tedy nějaké bylo, řada lidí vnáší do příběhu jen své jméno a vztah k Meggie nebo Ralphovi. A to ten začátek na Novém Zélandu vypadal tak slibně.

Sídlištník
02.12.2017

Ač to bylo tohle dílo původně stvořeno pro ženy, mě to dostalo. Romantika, drama, emoce, prostě mě to dostalo, i když jsem chlap. A nestydím se za to.

ivakola
27.11.2017

Já po ní sáhla díky čtenářské výzvě. Tak nějak se mi nechce sahat po knížce když jsem před ní viděla film, v tomto případě seriál. Nebylo to špatné, ale nějak se mi špatně četla, postavy mě spíše štvaly, no prostě zdlouhavé.