Kosmonaut z Čech

Jakub Procházka jako malý chlapec osiřel a vyrůstal na venkově u prarodičů. Jeho dětské sny o hrdinství se zcela nečekaně naplnily, když byl vyvolen jako muž, který bude tvořit jednočlennou posádku rakety, již vyšle na nebezpečnou misi k Venuši nevelká země uprostřed Evropy. Ale jak se Jakub noří do hlubin neprozkoumaného vesmíru, postupně ztrácí kontakt se svou ženou Lenkou, kterou opustil na Zemi, a až příliš pozdě mu začne docházet, že její lásku obětoval své vlastní ambici. Osamělý v nesmírnosti kosmu pohlíží Jakub na řadu věcí jinak než dřív, až se v raketě jako jeho nepravděpodobný společník objeví (snad jen imaginární) mimozemský pavouk. Zatímco spolu vedou filosofické debaty o povaze lásky, života a smrti, ale také lahodné chuti špeku, vytvoří se mezi nimi silné emocionální pouto. Bude to ale stačit, až se Jakub dostane do střetu s utajenými ruskými rivaly ve vesmírném závodu na cestě k Venuši? Podaří se mu vrátit zpátky na Zem, aby dostal druhou šanci a zkusil si znovu získat Lenčinu lásku? Kosmonaut z Čech je hluboce originální kniha, plná lidské vřelosti a humoru. Čtivý a napínavý příběh skýtá řadu překvapení a zvratů. A kdo se spolu s ním vydá na cestu do hlubin kosmonautovy duše, možná se ani nebude chtít vracet. Jaroslav Kalfař v patnácti letech emigroval do USA, nyní se díky knize, která patří mezi nejočekávanější události letošního roku, do Česka vrací....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/341712/kosmounaut-z-cech-d61-341712.jpg 3.6184
Originální název:

Spaceman of Bohemia (2017)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Plus
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (66)

Přidat komentář
milena8281
10. října

Mně se kniha líbila. Četla se velmi pěkně, je to takový mix stylů
Možná tu cítím i trochu toho pověstného českého švejkovství? Za odpad bych ji neoznačila, sci-fi asi taky nee.

galadrielin
09. října

Teď mě mrzí, že nemůžu udělit půlhvězdičky. 3 jsou málo, plné 4 se mi zase moc dávat nechtějí. Zajímavé čtení, a souhlasím, že srovnání s Marťanem Kosmonautovi dobrou službu nedělá, stejně jako označení "humorné sci-fi". Humor se zde sice sem tam vyskytuje, ale není pilířem. Což ovšem knize nijak neubližuje, úplně stačí historický exkurz do dob ne tak dávných. Mohl Jakub jednat jinak? Může chování otce tak zásadně ovlivnit celý budoucí život syna? Otázky, samé otázky.

Určitě nejsem jediná, které k srdci nejvíce přirostl Hanuš. Jakub i Lenka jsou tak nějak nevyzrálí, ale i díky tomu působí reálně.

Kosmonaut stojí za pozornost, byť je na něm znát, že jeho autor v České republice už delší dobu nežije.

petrarka72
05. října

Podoba s Knihou zvláštních nových věcí evidentní, motiv letu do vesmíru, lásky narážející na limity ženského a mužského vnímání, srovnávání se s minulostí svou i svého národa, odcizení, smutku a samoty jsou podobné, ale zde zpracovány mělčeji. Na druhé straně vím, že ke knize se k jako jedné z mála určitě vrátím - upokojila jsem svoji zvědavost, kam to všechno povede (na začátek, kam jinam...) a teď si ještě občerstvit a podumat, jak je to s Hanušem (zítra má svátek... je to znamení???), co s vinou otců, která padá na hlavu synů, a nakolik žádoucí je život po životě Jana Husa i Jakuba Procházky.

soukupka
05. října

Dost dobrá knížka, docela se těším, až Kalfař napíše něco dalšího.

smolicole
30. září

Čtivá kniha, která potěší každého, kdo své myšlenky rád nenechává na uzdě a přemítá o různých jevech. Autor v knize propojuje minulost s přítomností a budoucností. Pro mě velmi zajímavý motiv a spoustu myšlenek k dalšímu zamyšlení. V první polovině se mi kniha líbila více, nebojím se říct, že velmi, druhá polovina už byla slabší, tak nějak "překombinovaná". Líbilo se mi, jak autor do příběhu přidal kousek naší historie. Za mě hezké.

Murysek
28. září

Pořídil jsem si audioknihu za korunku z akce na Audiolibrix. Byl to moc pěkný příběh, dobře se to poslouchalo, měl jsem zrovna pochroumanou nohu, tak jsem to zvládl v podstatě v kuse. Je to Sci-Fi, ale velmi lehké a naprosto bez jakékoliv promyšlenosti co se týká technické stránky věci, ale mimozemšťan Hanuš, prach i Gorompedi byli zajímaví. Zajímavé jsou i vzpomínky na minulost, kdy měl po revoluci se svými prarodiči problémy po smrti otce, který za minulého režimu vyslíchal a mučil lidi, jako člen StB.

azertaaz
26. září

První polovina byla skvělá, u té druhé už asi autor nevěděl, jak zakončit, protože mi vše přišlo až moc přitažené za vlasy. Ale jinak super kniha, dobře se četla a propojení se vzpomínkami na minulost bylo taky moc dobré.

genie
24. září

Nejdřív jsem myslela, že se pouštím do něčeho jako "Kosmo" (jak už napsal někdo přede mnou), ale to byla mýlka ... V knize jsem našla jen velmi málo humorných či ironických chvil, spíš jsem nacházela dialogy a filozofická zamyšlení nad smyslem života. Asi nejvíc na mě zapůsobily vzpomínky na Jakubovo dětství či dospívání, setkání s Lenkou či dialogy s Hanušem. Téma pomsty Muže s botou taky nebylo k zahození ... Kromě toho, že vlastně nevím, do jakého žánru kniha skutečně patří, bych vytkla jen to, že autor dost tlačil na pilu s těmi hrdiny českých dějin ...

yellowbanna
23. září

Proměnlivé pocity. Nemohla jsem se do knihy začíst, zezačátku mě hlavně vesmírné pasáže i docela nudily. Lepší jsou exkurze do minulosti, vzpomínky na dědu a babičku. V druhé polovině se to o něco zlepšilo, Jakuba jakožto hrdinu jsem přijala za svého, ale úplně jsem se do příběhu stejně položit nedokázala. Hvezdy jsou za originální propojení témat a za patriotismus :-)

lyriq
19. září

Paráda. Srovnání s Marťanem knize zbytečně ubližuje, tohle je něco úplně jiného. Je to komornější, zachytil jsem méně humoru, ale mnohem více vlastenectví (kdo by to řekl, že?). Kniha má super námět, půvabné vyprávění a sympatického protagonistu. Není problém se s ním zžít. Párkrát jsem se přístihl, že když se mu intelektuálně vířily myšlenky, ty mé tak trochu utíkaly jinam, ale to je jev, který bych mohl zpočítat na prstech jedné ruky. Více mě rozčarovaly otázky, které mi zůstaly v hlavě po dočtení poslední stránky, ale možná to byl záměr a autor chtěl dopřát Jakubovi vytoužený klid. Zdejší silně kritické komentáře ale upřímně nechápu, Kosmonaut z Čech přináší trochu scifi, krapet nadsázky, příjemný pohled na českou historii a slušnou porci filozofie. Rozhodně stojí za přečtení.

Hubertus
16. září

Kdo čeká sci - fi určitě bude právem zklamaný. Kniha totiž sice sci-fi prvky obsahuje, ale jinak je o úplně jiných tématech. To ovšem neznamená, že to není dobrá kniha a některým komentářům zde úplně nerozumím. Dle mého názoru popisuje s nadhledem a vtipem události v Česku po sametové revoluci zase z trochu jiného úhlu (syna bývalého STBáka) a obvzlášť v první polovině jsem se od ní nemohl odtrhnout. Druhá půlka, kde se autor věnuje hlavně mezilidských vztahů už mě bavila méně, nicméně mi i konec přišel neskutečně čtivý. Celkově na mě kniha působí jako směsice několika zdánlivě nesourodých témat a žánrů, které se ale Kalfařovi podařilo dát dohromady způsobem, který mě opravdu bavil.

martin6849
15. září

Já zdaleka nebudu ke Kosmonautovi z Čech tak kritický, jako někteří jiní zde.
Když jsem se do knihy pustil, velmi mi to připomnělo Kosmo (kdo neviděl, prohloupil :-)). Polak w niebezpieczeństwie sice nebyl, ale i tak mi to hodně věcí připomínalo (sponzoři mise a jejich reklamy, patetické a vlastenecké řeči, atd.).
První polovina knihy se mi líbila hodně, i přes faktické chyby. Vzdálenost Země - Venuše je (když se zadaří) cca. 3 světelné minuty, takže by komunikace asi neprobíhala tak rychle a těžko by z řídícího střediska na Zemi prováděli manévry s lodí v reálném čase. Ale budiž, jsem ochotný to autorovi odpustit, protože linka s Hanušem a flashbacky do minulosti byli super.
Od poloviny se to láme. Krátká vsuvka byla úplně zbytečným WTF momentem a druhá část knihy je o dost slabší a závěr mě už moc číst nebavilo, posledních pár stran jsem se těšil, až bude konec.
Hodně lidí taky píše, že Jakub a Lenka jsou povrchní lidé a řeší problémy povrchním způsobem. Možná je to tak, ale no a co? Spousta lidí je takových a já sám nevím, nakolik jsem, nebo nejsem jiný. U spousty párů je komunikace a její nedostatek důvodem k rozporům a rozchodům. Vždyť více, než polovina manželství se rozvádí, takže to tak asi bude. Takže tohle bych autorovi nezazlíval.
Nebyla to nejlepší kniha, kterou jsem letos četl, to ani zdaleka ne, ale bavilo mě to. A proto je i mé hodnocení takové, jaké je.

Limonadovyjoe
03. září

Na knížku jsem se moc těšila, bohužel mě zklamala a hodně jsem se přemlouvala abych ji vůbec dočetla. Nejvíce unavující pro mě byly pasáže plné filozofických otázek a taky části s Hanušem. Naopak to trochu zachraňovali části z dětství kosmonauta a pohled přítelkyně na cestu do vesmíru. Přitom to začalo tak dobře.. kosmická loď Jan Hus

BáraLind.
30. srpna

Přišlo mi od hlavního hrdiny trochu sobecké (byť v knížce je to vysvětlováno spíše jako nesobecké jednání) to, že už pak nekontaktoval svou manželku a nedal jí možnost se rozhodnout jestli s ním chce nebo nechce být.
Ale jinak knížka byla čtivá, s mnoha podněty k zamyšlení, a přestože byla mírně scifi a odehrávala se v budoucnosti (hodí se do čtenářské výzvy), tak byla dost reálná i pro současného čtenáře.

Krysap
21. srpna

Kdyby polovinu knížky nezabírala nudná červená knihovna o Lence, byla by to pro mě osobně pecka. Hodně mě bavil samotný let, Hanuš. Ještě víc vzpomínky na dětství.. ale ta Lenka, to byla teda těžká nuda.. Škoda.

martin9134
20. srpna

Krásná knížka o kosmonautovi z Čech. Propojení české historie, současnosti i budoucnosti. Zároveň je kniha o lidských vztazích a pocitech. Velmi čtivý styl psaní. Na knížce je zajímavá, že je přeložená z angličtiny. Bohužel jsem se to dozvěděl až později, ostatním bych ale doporučil, aby si ji přečetli v angličtině. Celkový dojem z příběhu mi trošku zkazil konec, který mi nepřišel úplně dokončený, ale byl zajímavý. EDIT: Co si to tady čtu, možná tomu dávám tolik hvězdiček proto, že jsem na knížku předtím neslyšel ohlasy, tímpádem jsem neměl očekávání.

FofrNožka
18. srpna

Rychle přečíst v rámci výzvy, neb příští rok už to nebude kniha z budoucnosti :-) Námět zajímavý. Bylo vidět na knize, že autor již nějakou dobu nežije v České Republice, minulost popsal barvitě a zajímavě, ale současnost mi přišla "odtažitá od reality". Hanuš byl fajn, škoda ho. Celkový dojem z knihy zatím rozpačitý, asi jsem očekávala více.

Walsroy
16. srpna

No ,ono totiž setkání s průměrným Američanem z nějaké odlehlejší části USA je už samo o sobě dost frustrující.Většinou se setkáte s nevzdělaností,temnotou a do toho ty prskající positiva,že my jsme nejlepší a super.Vesměs si s těmi lidmi není o čem povídat,jenom takovéto bleble o nicotě ,jako někde na návštěvě u cizejch.. To jsou čtenáři,kteří 99% knih odloží ,protože v nich není action action..Takže se nedivím,že tohle v USA frčí. Ale pokud to pomůže zvýšit zájem o naší zemičku,nic proti tomu.Kniha milá ale trochu přemarketingovaná

veru_nedvedova
15. srpna

Skvělá kniha! Člověk má zase o čem přemýšlet. Trochu mi to připomíná Proměnu od Kafky. Fakt pecka!

Mahuleno
14. srpna

"....příběh je hluboký, po přečtení jsem se nad knížkou pozastavila a zamyslela se ..." čtu v jednom komentáři... No, hluboký příběh - mně se docela líbily kapitoly s kosmonautova dětství - život s prarodiči, vzpomínky na dědečka.
Naproti tomu, Hanuš mi připadal příliš pohádkový, stejně jako přistání s ruskou lodí - to už spíše naivní. Sci-fi to ale určitě je :-) už tím, odkud je kosmonaut vyslán, na téměř "z druhé ruky" koupené lodi atd. To samozřejmě říkám s úsměvem, možná trochu ovlivněným i tím, že jsem nedávno četl "Příběhy pilota Pirxe". Proto ani neřeším technické parametry pravé sci-fi: obsazení rakety jediným kosmonautem , jeho specializaci atd. Myslím, že autor se daleko více soustředil na kosmonautovu psychiku a pocit odcizení, samoty, což mu právě umožnila skutečnost, že na misi poslal jediného člověka.
Je třeba si také uvědomit, že autor emigroval v 15 letech, tedy v roce 2002 (kolik toho asi absorbovala jeho paměť?), a pod tímto úhlem posuzovat vazby jednotlivých postav z hlediska souvislostí s rokem 1989 a následujících. I když, mezi námi, obdoba Muže s botou by se v reálu určitě našla.
Naopak podle mne jsou docela trefné některé "pražské" postřehy - například: " ...nám domorodcům stačí pro ten vjem jedno slovo - Václavák. Uvědomím si, že už je to skoro rok, co jsem tu byl naposledy. Můj čich bojuje s invazí smogu. Zatajím dech. Všechno kolem je jeden velký důkaz našeho sprintu ke kapitalismu. Z dob komunismu toho zbylo málo - jediné, co se nemění je socha svatého Václava, zelený pohlednicový hrdina s vážným výrazem shlíží na davy z hřbetu svého věrného koně už od počátku dvacátého století, mohutná stehna a zadek pokrývá důkladná vrstva holubího trusu."
Závěrečné rozhodnutí kosmonauta Jakuba ovšem pokládám za výsledek velmi racionální a velmi zodpovědné úvahy (jednoduchý člověk, jak zaznělo v jednom komentáři by to asi nedokázal). Obávám se ovšem, že rozhodnutí trochu románové...
Zamýšlel jsem se nad úspěchem knihy v Americe - možná je to dáno i tím, že i tam znají naši nedávnou historii, tak říkajíc "z druhé ruky" a souhlasím s názorem, že primárně nejspíš kniha není určena českému čtenáři. Není to žádná bomba, ale jako prvotina podle mne prozrazuje, že autor není zcela bez talentu. Přes některé výhrady jsem s přečtením knihy neměl problém a chvílemi jsem se i docela bavil.

ThePeace135
11. srpnaodpad!

To jako vážně? Pravda je, že jsem nečekala nic a nic jsem taky nedostala... Zvědavost mě donutila sáhnout po knize, ze které je v Americe tak obrovský boom... no sice nechápu proč, ale už alespoň chápu proč se občas při vyslovení "Czech Republic" někteří cizinci popadají smíchy za břicho... no to jsme se zase jednou předvedli... Kalfař si zmizel do Ameriky, s touhle nádherou se tam proslavil a teď to s velkou pompou přiváží sem k nám. Snad si to tam mohl i nechat... Jediné co mě na knize bavilo, byly vzpomínkové pasáže o Jakubově vyrůstání na venkově s prarodiči, ale celá ta pohádka o tom, jak Kubíček Procházků, který byl celý život šikanovaný a nesl důsledky konání svého otce, zarputilého komunisty, byl nakonec vybrán do vesmírného programu a na palubě Jana Huse 1 se vydal vstříc tajuplnému oblaku Chopra, mě prostě nenadchla, nebavila, prostě nic. Nevím proč mám pocit, že kdyby to napsal kdokoliv odjinud, možná by to za něco stálo. Jakubovi seance s "pavoukem" Hanušem, neustálé rádoby hluboké myšlenky, to asi prostě není nic pro mě. A ty pasáže o porouchání lodi, volném plutí ve vesmíru a záchraně ruskou lodí, včetně "přistání" mi až nápadně připomínali film "Gravitace". No což, alespoň jsem si místo blíže nespecifikovaného Jakuba mohla chvíli představovat obličej Sandry Bullock :). Sečteno podtrženo, kniha potěší toho, kdo rád filozofuje, čte knížky s hlubokými dojmy a pojmy, ale já si už od strany 6 přála, aby byl konec... Budiž mi to trestem za to, že jsem zase musela sáhnout po knize ovlivněna obrovskou mediální masáží!

silvara
10. srpna

Tak já nevím. První třetina byla dobrá, rozjíždělo se to perfektně (retrospektivní pohledy, setkání s Hanušem) a pak vyrazil autor na psychedelický trip a zapomněl čtenáře na ten trip pozvat. A pak ten závěr! Úplný konec bych ještě pochopila, ale začátek poslední části? Nope! Až příliš "filozofování" na můj vkus. Na druhou stranu má knížka hezkou obálku :D
Shrnuto a podtrženo: Velký mediální boom, který mi zklamal. Ale světlé momenty tu byly....třebas Nutella a obálka knížky :) :) jinak nic. Rozepisovat se tu nad "českými reáliemi", které autor slyšel z doslechu, nemá cenu.

Dolik13
09. srpna

Takhle rozporuplné pocity jsem z knihy snad ještě neměl. Ta kniha má něco do sebe, je svým způsobem kouzelná, krásná, nicméně má to jedno velké ALE. Nedokážu to vysvětlit, ale čekal jsem prostě něco jiného. Musel jsem se občas nutit ke čtení, zvlášť v kapitolách s Hanušem, což mě vůbec nebavilo. Nicméně hlavní postava je zde popsána velmi dobře, líbili se mi vzpomínky z minulosti. Na nervy mi lezlo časté filozofování, občas zvláštní pasáže, které děj nikam neposouvaly. Nevím, co si o této knížce myslet. Dám jí ještě někdy šanci? Nedokážu říct.

Miricius
06. srpna

Márne som hľadal prvky sci-fi - pravdepodobne to bude kozmodrom na Petříne. Pretože hovoriaceho pavúka som zažil už vo Včielke Maje (Tekla). Takže zaradenie medzi sci-fi literatúru nepokladám za správny krok. Ale už podľa popisu je jasné, že o tom táto kniha nie je. Je to skôr cesta do hlubin astronautovy duše. Nie som žiadny filozof, ale myslím, že z filozofického a psychologického hľadiska je táto kniha len mierne okorenená. Napriek tomu je kniha celkom čtivá a ako pohodové čítanie do upršaného dňa sa dá doporučiť. No a nezáživný koniec už nejako pretrpíte, keďže vám už do konca knihy moc stránok chýbať nebude :)

Belatris
03. srpna

V řadě čtenářských komentářů byla zmíněna žánrová frustrace. „Čekal jsem sci-fi, místo toho jsem dostal úvahy a výklad z historie.“ Právě tyto zmínky mě přesvědčily o tom, že Kosmonaut z Čech by mohl být pro mě to pravé - právě úvahový styl si užívám. Postava astronauta je přece výtečná šance filozofovat a pohrát si s psychologií! Křehký člověk závislý na kyslíku a gravitaci vykořeněný a vyslaný do smrtícího prostředí daleko od domova a veškeré pomoci. Jak tato existenciální situace ovlivní jeho myšlení, vnímání dosavadního života, všech vítězství a proher? Tato témata se v románu objevují, ale méně, než by se mi líbilo. Mix několika žánrů mi mnohdy nevadí, ale v tomto případě mi celek "nechutnal". Příliš povrchní klouzání po žánrech i tématech, sem ta vložená hluboká myšlenka, aby bylo co citovat. Tak trochu mi to připomíná "pozlátkovou knihu", tedy titul, který se snaží vzbudit dojem, že je mnohem lepší, než jak je tomu doopravdy.
Pochválit ale musím pasáže s prarodiči, které se odehrávají na venkově. Ty působí opravdově a nestrojeně, vzbuzovaly emoce, což se o zbytku knihy (včetně samotného dospělého hlavního hrdiny) říci nedá.
Výsledný dojem je tedy zklamání, což ale neznamená, že kniha nemá své klady a není čtivá. Ovšem srovnání s Hrabalem (která se někde objevilo) mi přijde velmi scestné. Pochválit si ale zaslouží podoba českého vydání - kniha je krásná na pohled i na dotek. Hodnocení: 50%

Marčullkas
02. srpna

Kniha se mi líbila příběh je hluboký, po přečtení jsem se nad knížkou pozastavila a zamyslela se ...

EL.ZA
31. července

Knížka se mi líbí. Čtivé, vtipné, zajímavé, někdy hluboké... Zvláště jsem netrpělivě čekala, kdy se zase objeví Hanuš. Oddychovka, s místy k přemýšlení, pobavení i dojetí. Určitě se k ní ještě vrátím. A hlavně ze srdce přeji krajanům úspěch!!!

Odehnalka
31. července

Dlouho jsem váhala, zda dát dvě, nebo tři hvězdičky. Nakonec dávám tři a vlastně ani nevím proč, protože z knihy moc nadšená nejsem.
Prvně nechápu označení sci-fi. Mělo to k tomu daleko. A když tu vidím v podobných knihách Marťana, tak se musím smát. Pro mě Kosmonaut sci-fi vážně není.
Dějově to možná začalo napínavě, ale asi tak v polovině se to zadrhlo a poslední stránky mi daly zabrat.
Trochu se mi zdá, že je mnoho povyku pro obyčejnou knihu. Chápu, že v USA kniha zaujala... a když to zaujalo tam, tak se to přeci musí líbit i v ČR... Z knihy mám pocit, že to primárně není určená kniha pro českého čtenáře.
Hvězdy dávám za čtivost, která se upřít nedá, polovina knihy se četla dobře, za obálku a za pár zajímavých úvah. A za dobře provedený marketing v českém prostředí.

Drowned
30. července

O knize jsem četl pár článků včetně rozhovoru s autorem. Kniha mě bavila od začátku do konce. Proti cestě do vesmíru k růžové hmotě střídané s vyprávěním Jakubova dětství, které protrpěl díky svému zemřelému otci, neříkám ani ň. Myslím si, že na debut to je skvělá kniha a těším se co ještě jiného si od autora přečtu.

ladyfromskye
30. července

Pro Američany je Kosmonaut z Čech skutečnou lahůdkou, ale pro Čecha už tolik ne. A, promiňte mi to, ale je to pravda, v nezanedbatelném množství je knížka "paskvil" právě proto, že nějaký Čech to v zahraničí dotáhl tak daleko. Česká závist je totiž pojem...
Mně osobně se knížka celkem líbila, snadno jsem si v ní našla "to své". Zejména rozhovory Jakuba Procházky, hlavního hrdiny, s Hanušem, pavoukovi podobném mimozemšťanovi/výmyslu hlavního hrdiny, mě neskutečně bavily a moc mě mrzelo, když tahle linie příběhu skončila. A to jsem, prosím, arachnafobik! Ocenila jsem však i citlivé spojení příběhů z české historie (i té mytologické) s (ne)obyčejným životem Jakuba Procházky nebo některé zajímavé filosofické úvahy, které Jaroslav Kalfař do textu ve vhodných chvílích umístil.
Celkově na mě působila knížka, možná překvapivě, jako taková magická pohádka pro dospělé. Zajímavá a neobyčejná a také v lecčems poučná, ale nikoliv pro opakované čtení. Bohužel.