Kosmonaut z Čech

Jakub Procházka jako malý chlapec osiřel a vyrůstal na venkově u prarodičů. Jeho dětské sny o hrdinství se zcela nečekaně naplnily, když byl vyvolen jako muž, který bude tvořit jednočlennou posádku rakety, již vyšle na nebezpečnou misi k Venuši nevelká země uprostřed Evropy. Ale jak se Jakub noří do hlubin neprozkoumaného vesmíru, postupně ztrácí kontakt se svou ženou Lenkou, kterou opustil na Zemi, a až příliš pozdě mu začne docházet, že její lásku obětoval své vlastní ambici. Osamělý v nesmírnosti kosmu pohlíží Jakub na řadu věcí jinak než dřív, až se v raketě jako jeho nepravděpodobný společník objeví (snad jen imaginární) mimozemský pavouk. Zatímco spolu vedou filosofické debaty o povaze lásky, života a smrti, ale také lahodné chuti špeku, vytvoří se mezi nimi silné emocionální pouto. Bude to ale stačit, až se Jakub dostane do střetu s utajenými ruskými rivaly ve vesmírném závodu na cestě k Venuši? Podaří se mu vrátit zpátky na Zem, aby dostal druhou šanci a zkusil si znovu získat Lenčinu lásku? Kosmonaut z Čech je hluboce originální kniha, plná lidské vřelosti a humoru. Čtivý a napínavý příběh skýtá řadu překvapení a zvratů. A kdo se spolu s ním vydá na cestu do hlubin kosmonautovy duše, možná se ani nebude chtít vracet. Jaroslav Kalfař v patnácti letech emigroval do USA, nyní se díky knize, která patří mezi nejočekávanější události letošního roku, do Česka vrací....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/341712/big_kosmounaut-z-cech-d61-341712.jpg 3.4622
Romány, Literatura česká, Sci-fi

Vydáno: , Plus

Spaceman of Bohemia, 2017

Kniha Kosmonaut z Čech

Jirka0604

Audio kniha. Dalším a dalším pokračováním poslechu se mi kniha a příběh líbily víc a víc.

BobbyB

(+ SPOILER) Chybná kategorizace: Ani české, ani scifi...
politika/historie 40%, sociologie 10%, ženský román 10%, filozofie 10%, zcestné plky (vč. masturbace a focení aktů) 25%; scifi 5%...

knihovniceVS

Jsem nadšená. Bála jsem se, že mám v ruce nějakej sci-fi nesmysl, ale byl to úžasnej román. Navíc plný nečekaných zvratů, lhosteno, zda uvěřitelných či ne. Moc mě to bavilo. Je fakt, že si autor tu a tam nelámal hlavu s určitými "provozními" detaily, ale pro mě je výsledek dokonalý.
Jsem příjemně překvapená, že tak krásnou knížku napsal takovej mlaďas :-D

Atrament
06. únoraodpad!

Stejně jako mnozí jiní zde, i já jsem se nechal nachytat na škatulku Sci-fi. Sci-fi část knihy je totiž naprosto podružná a hlavně nudná. Zjevně napsaná někým, kdo sám moc sci-fi nečte.

Místo sci-fi zápletky, která mohla být docela zajímavá, jsem byl nucen dva večery strávit čtením kňourání ublíženého manži, že se s ním nebaví manželka a jeho vzpomínáním jak se seznámili. Panebože :(

Do příběhu je ještě násilně a dost vypočítavě naroubovaná linie z hrdinova dětství z období sametové revoluce. Předpokládám, že zrovna tato linie je ten důvod, proč se kniha stala v Americe 'hitem', je jasné, že tam daná látka může působit svěže a zajímavě.

Kniha prostě mermomocí chce být něčím čím není. Zbytečná a nefungující scifi zápletka prokládaná zbytečnou a nefungující 'cestou do hlubin kosmonautovi duše'. Připočteme otravná národní klišé a máme knihu které nemůžu dát jiné hodnocení než Odpad.

PetraH.

(+ SPOILER) Kosmonaut z Čech mě hodně bavil. Poslouchala jsem audioknihu, začala jsem cestou v autě a pak se musela přemlouvat, abych nejezdila, dokud knížka neskončí. Mou pozornost upoutal zejména střídáním současnosti s retrospektivními pasážemi. Nejslabší částí pro mě byla paradoxně krize, kdy to vypadalo, že Jakub zůstane ve vesmíru. Jen jsem si říkala, že přece nemůže umřít.
Jakub musí do vesmíru pro uvědomění toho, co je na světě vlastně pro něj nejdůležitější, přesto Lenku pochopí. Celá kniha je o hledání, smíření, díky kterému je možný návrat ke kořenům.
Skvělé, neobvyklé, audiopodoba velmi dobrá, jen mi tam k dokonalosti něco scházelo. Kdyby byl Kosmonaut z Čech jídlo, řekla bych, že jen potřeba ho ještě dochutit.

ArkAngel

Myšlenka, že by měla naše republika astronauta se někomu může zdát fantasmagorická, ale teoreticky není nemožná. Kalfař v jejím zpracování krásně pracuje s myšlením našeho národa, které se podstatně liší od toho dobyvatelsko-hrdinského, které mají USA a Rusko. Jakub Procházka není hrdina a navíc jej pronásleduje jeho minulost, jež vlastně ovlivnila i jeho cestu do vesmíru, aniž by o tom věděl. V závěru se to všechno samozřejmě spojí a ukáže nám to navíc, jak obyčejný člověk toužící po klidu vlastně Jakub je. Autor dle mého názoru představil světu jiný typ protagonisty, než na jaký jsou zvyklý a možná i proto je kniha v Americe tolik oceňována. A teď si počkat, jak dopadne její filmová adaptace.

LooneyCZ

Bylo to dobré, ale že bych si z toho sedla na zadek, to zase ne. První část byla výrazně zajímavější, jak dějová linka z vesmíru, tak ta z minulosti. Krátkou vsuvkou to bohužel skončilo a celému vyprávění spadl řetěz. Nejdřív to bylo divné (Rusové), pak zase takové užvaněné (Lenka, Zajíc). Posledních třicet stran už jsem se těšila na konec. Autorovo filozofování tu bylo jaksi navíc a jeho podstata mě bohužel minula, naštěstí samotný závěr byl důstojný.

popelucha

Tohle mě bohužel úplně nebralo.. Slibný začátek, pak už rozvleklé a příliš fantasmagorické.. Ale je to jistě věc vkusu. Věřím, že si tahle kniha nachází a ještě najde svoje čtenáře.