Kosmonaut z Čech

od:


KoupitKoupit eknihu

Jakub Procházka jako malý chlapec osiřel a vyrůstal na venkově u prarodičů. Jeho dětské sny o hrdinství se zcela nečekaně naplnily, když byl vyvolen jako muž, který bude tvořit jednočlennou posádku rakety, již vyšle na nebezpečnou misi k Venuši nevelká země uprostřed Evropy. Ale jak se Jakub noří do hlubin neprozkoumaného vesmíru, postupně ztrácí kontakt se svou ženou Lenkou, kterou opustil na Zemi, a až příliš pozdě mu začne docházet, že její lásku obětoval své vlastní ambici. Osamělý v nesmírnosti kosmu pohlíží Jakub na řadu věcí jinak než dřív, až se v raketě jako jeho nepravděpodobný společník objeví (snad jen imaginární) mimozemský pavouk. Zatímco spolu vedou filosofické debaty o povaze lásky, života a smrti, ale také lahodné chuti špeku, vytvoří se mezi nimi silné emocionální pouto. Bude to ale stačit, až se Jakub dostane do střetu s utajenými ruskými rivaly ve vesmírném závodu na cestě k Venuši? Podaří se mu vrátit zpátky na Zem, aby dostal druhou šanci a zkusil si znovu získat Lenčinu lásku? Kosmonaut z Čech je hluboce originální kniha, plná lidské vřelosti a humoru. Čtivý a napínavý příběh skýtá řadu překvapení a zvratů. A kdo se spolu s ním vydá na cestu do hlubin kosmonautovy duše, možná se ani nebude chtít vracet. Jaroslav Kalfař v patnácti letech emigroval do USA, nyní se díky knize, která patří mezi nejočekávanější události letošního roku, do Česka vrací....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/341712/kosmounaut-z-cech-d61-341712.jpg 3.5409
Orig. název:

Spaceman of Bohemia (2017)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Plus
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (129)

Přidat komentář
ajikkk
08. října

Hrozně moc jsem se na tuhle knížku těšila. A asi jsem měla jiná očekávání, proto jí dávám, snad ne neprávem, 3*. Věřím, že pro Američany je vyobrazení Prahy po pádu komunismu magické a exotické. I samotný příběh je roztomilý a autorovi se podařilo mě dojmout a cítit smutek společně s kosmonautem. Ale něco mi tak chybělo. Respektive, asi by ani nechybělo, kdyby nebyl srovnáván s největšími českými spisovateli.
V recenzích se mnohokrát objevilo spojení s Hrabalem, Kafkou, ale vůbec nevím proč. To, že oba autory v knížce jen tak pro nic za nic 1-2x zmínil? To je opravdu málo.
Kalfař je bezpochyby velmi inteligentní a nadaný spisovatel a věřím, že napíše ještě několik hezkých knih. Ale prosím, ať se to obejde bez přehnaných chvalozpěvů, které vůbec neodrážejí reálný výsledek.

janyska13
03. října

Boží kniha. Nevím jak to dobře popsat. Prostě jen: vesmír, Hanuš, láska, minulost. A všechno tohle dohromady v Kosmonautovi z Čech. :)

waitwhat
20. září

Četl jsem v anglickém originále, a tak trochu chápu, že pro cizince (kterým je ostatně určena) je v knize jisté kouzlo, nicméně snaha napasovat na děj kýčovité české reálie od zabíjačky až po Karlův most na mě jako na Čecha působila dost křečovitě, zkrátka celou dobu vidíte, co má autor v úmyslu. Navíc se to dějově rozpadá, v tomhle ohledu mi ty pozitivní ohlasy nejdou moc do hlavy.

lilyjane2
19. září

Na to, jaké měla kniha nadšené ohlasy a recenze (a tedy u mě velké očekávání), to bylo překvapivě slabé. Až skoro naivní, dalo by se říci. Napsáno zručně, ale příběh ničím nezaujme a omílá už stokrát čtené (lehce novým pohledem, samozřejmě, ale nic nového nepřináší). Srovnání s Hrabalem či Kafkou, kterých se dopustili někteří recenzenti, naproto nechápu.

kusma
13. září

Kniha je bezesporu čtivě napsaná. Líbila se mi zejména první část a vzpomínky z dětství. Druhá část mě zklamala. Slibný příběh se tak nějak vytratil. Takže mi i začaly vadit určité nesmyslnosti, jak z kosmu tak z pozemských reálií (opravdu pochybuji,že se dá tak lehko dostat do orloje, vůbec mi přišlo,že autor zná Prahu jen jako turista). Vím, že to ma být bráno jako fantazie autora, ale mě to nedalo.
Celkově knihu tedy beru jako průměrné čtení s občas zajímavými postřehy. Možná kdyby to celé bylo jen o Hanušovi a jeho osudu, byl by to větší zážitek.

nvlik
04. září

Velmi zajímavě pojatý příběh, který ovšem není pro každého. Mě osobně se líbí občasná syrovost vyprávění, ale především motiv samotný, který připomíná největší velikány českých dějin. Dějová linka je mimořádně nezvyklá.

Acamar
02. září

Tuto knihu jsem vytáhla z knihovny (naprosto nezáměrně) hned po Faberově Knize zvláštních nových věcí, k níž je, jak jsem zjistila, přirovnávána. Bohužel. Tato okamžitá konfrontace nebyla pro Kosmonauta z Čech příznivá...přestože má kniha pěkné momenty a nápady, dá se najít něco k zapřemýšlení a Jakub z první poloviny knihy (než projde proměnou v akčního filozofa v akutní depresi) je milý sentimentální sympaťák, tak celkově mi kniha přišla povrchní, přehlcená, nekompaktní a nesourodá.

Thomas.on
21. srpna

Očekávání jsem měl veliká dle chvalozpěvů okolo. Bohužel ta kniha je jedno velké zklamání.. Mohlo to být dobré sci-fi, kdyby to skončilo někde v půlce a rozvedlo to téma "pavouka". Takhle je to něco, co se minulo žánrem a smyslem. Alespoň v mých očích..

Bublinka78
28. července

Knihu jsem četla v anglickém originále, takže se mi nečetl tak úplně lehce, ale byla čtivá. Myslím, že autor umí psát a zaujmout. Dvě dějové linie mi nijak zvlášť nevadily, spíš naopak. Jen závěr mi přišel docela dlouhý.

bee88maja
06. července

Od první stránky prostě víte, že držíte v ruce dobrou knihu. Smích, napětí, kafkovský styl, vesmír. A symbolika - vesmírná loď -Jan Hus, ta mne upřímně dostala :).

Gooverka
03. července

První polovina knihy, kdy se seznamujeme s Jakubem, jeho dětstvím a letem do vesmíru mě nesmírně bavila a viděla jsem v ní velký potenciál i díky flashbackům do let minulých a příběhu celé rodiny. V půlce se pro mě ale kniha zlomila, mimozemská linka mě v knize vůbec nebavila a kdyby příběh skončil v polovině, vůbec bych se nezlobila. Některé závěrečné části byly super, ani vyznění mi nevadilo a autor zcela jistě umí dost dobře psát. Škoda, potenciál to mělo opravdu velký a rozhodně autorovu tvorbu nespustím z očí.

luking87
23. června

Příběh poutavý a dobře napsaný. Trošku ale zklamání na to jaký se v médiích dělá humbuk kolem této knihy. Chvílema je opravdu cítit ten Kundera, což je příjemné, ale přesto mi něco na konci knihy chybělo.

kh123
23. června

Moje pocity po přečtení jsou rozpačité. Dějová linka ve vesmíru a minulost hlavního hrdiny k sobě nějak neladí. Není to ani plnokrevná sci-fi, ani román o vyrovnávání se s traumatem z dětství v komunistickém Československu. Také se nemůžu zbavit dojmu, že přestože je příběh plný úvah hlavního hrdiny nad životem jeho i jako takovým, jde tak nějak po povrchu a že už jsem něco podobného někdy a někde četla. Možná by knize prospělo, kdyby nebyla románem, ale kratší novelou.

anavi2009
22. června

Tak nevím.. Ze začátku to byla taková melancholická depkoidní sci-fi.. Pak se do toho vložily vzpomínky na komunismus a to mi přišlo, že to nemá s dějem nic moc společného. Ano, chápu, že pro zahraniční čtenáře to může být atraktivní, ale do sci-fi se mi to moc nehodilo. Budiž. Na konci jsme zjistili, že to mělo svůj důvod. I když i to mi přišlo lehce přitažené za vlasy. Nicméně druhá část mi moc smysl nedávala.. Jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a že nějaký čech dokázal napsat New York Bestseller, ale já už se k ní vracet nebudu.

Kniholom
22. června

Kalfař píše výborně a z první poloviny knihy jsem byl dost nadšený. Připomínalo mi to jednak Vonneguta, jednak cokoli typicky českého – Kunderu, Hrabala, cokoli. To byla ovšem první polovina knihy, kdy kosmonaut letí TAM. Během této první poloviny děje autor přiměřeně využil sci-fi propriety – má kosmonauta v raketě, mimozemšťana a záhadu.

Bohužel ve chvíli, kdy kosmonaut doletí k záhadě, autor selhává. Záhadu nevysvětlí, mimozemšťana ztratí a kosmonauta pošle zpátky domů. Tím přijde o veškerý potenciál, který mu sci-fi žánr dal jakoby navíc, a posílá milou sci-fi rázným kopancem do háje. Hlavním kladem knihy potom zůstane flashbackový příběh hrdinova dětství, což je ostatně (vedle občasných vtipných reflexí české současnosti) nádivka celé knihy. Dalším kladem je pak milostný příběh hlavního hrdiny a vůbec ta část děje, která se odehrává v naší současnosti – možná jsou to nejkrásnější a nejpravdivější pasáže celé knihy vůbec.

Ovšem v okamžiku, kdy se autor rozloučí s mimozemšťanem, který ostatně mluvil čím dál tím víc z cesty, ztrácí román to, čemu se říká plausibility, věrohodnost. Rozpadá se na dva kusy, z nichž ten jeden je zcela v pořádku, a ten druhý, scifistický, najednou nemá smysl.

To, že kosmonaut letí ještě ZPÁTKY, už vlastně nemá co dělat se žánrem sci-fi, i když se to ještě odehrává v raketě. Ostatně hrdina se celkem brzy ocitne na Zemi a pak už se řeší jenom jeho love story, česká minulost i současnost, politika, a kniha končí.

Takže co o tom říct? Je to jako když postavíte barák z dobrých materiálů, ale uděláte v něm konstrukční chybu. Román je jako dům. Tento román je jako kousek literatury celkem hodnotný (to už záleží na vkusu jednoho každého z nás), ale jako kniha, román, zkrátka jako dílo s určitým účelem je pokažený a proto do značné míry bezcenný.

Eduarda
20. června

Super román. Zdejší relativně nízké hodnocení mě celkem překvapuje – jako bychom neuměli číst něco, co není napsané „naplacato“. Ale je fakt, že se vám to asi musí trefit do nálady... Jen konec s Lenkou mi nepřišel uvěřitelný.

dandislav
11. června

první polovina super, druhá mě opravdu nebavila - skvělý nápad, ale myslím, že druhá polovina knihy mohla být zvládnutá lépe. Dočítal jsem to s nechutí a musel se přemáhat.

bosoMT
09. červnaodpad!

nekonecna nuda

whiolet
24. května

Jsem tak nějak na vážkách. Nemám ráda knihy o vesmíru, na druhou stranu hovory s Hanušem mě příjemně překvapily.
Jakubovo dětství (za éry osvobození od komunistického režimu), mi přišlo zajímavé, ale návrat zpět do Čech z vesmíru byl nudný a nezáživný.
Suma sumárum je to průměrná knížka, nic dech beroucího.

Dani25
21. května

Podľa mňa veľmi dobrá kniha, úvahy o tom čo človek naozaj v živote potrebuje. Naväznosti chýb človeka na deti i rodičov. A dozvedela som sa aj nové informácie o dejinách Čiech.

Nokondisi
20. května

Láska k vlasti zabalená v krásném příběhu minulosti a budoucnosti.

Nifredil
14. května

Výborná kniha. Budu jeden z mála lidí, co tady hodnotí jinak, ale ta kniha je výborná. Nedivím se, že je mezinárodním bestsellerem. Ta kniha není zbytečně ukecaná, má jasnou strukturu, ani kousek příběhu tam není zbytečný. Nelibuje si v jazykových kličkách,podstatný je tam příběh, myšlenka, to i putování tam a zpátky, hledání. A je to sci-fi, podobně jako například Vesmírná Odyssea si klade docela závažné otázky. Do Čechů a jejich maloměšťáctví to šije zleva zprava, nicméně laskavě, s láskou. Akceptuje pocity viny rodičů za činy dětí, odpovědnosti dětí za činy rodičů a celkově se vyrovnává s českou povahou a skvěle. A nejen to, taky se vyrovnává s tíží komunismu a taky skvěle. Nečekejte nějaké high-tech popisy, nečekejte brakovou sci-fi, nečekejte emzáky lítající po vesmíru nebo Enderovu hru. Tohle je dobře napsaný román s prvky sci-fi. Je tak dobře napsaný, že o našich dějinách a zemi se něco dozví i lidé, kteří ji/je detailně neznají. A dozví se docela dost i o lidech a dějinných událostech, které jsou ve světovém měřítku tak nějak spíše menší a ne tak výrazné. Když už pro nic jiného, tak za tohle si ta kniha zaslouží plný počet bodů.

michalon
13. květnaodpad!

Velmi zbytečná kniha.

TheLamerek
08. dubna

Chápu, že téma komunismu je kapitola dějin, která se nemá zanedbávat, ale když mi někdo prezentuje knihu jako sci-fi, a dostanu antikomunistickej psychoblábol, tak jsem vážně naštvanej.

V jednu chvíli čtete poměrně čtivý depresivní román s nádechem sci-fi a jako když utne, ocitnete se v minulém století. Říkáte si - zajímavě stylizovaná kompozice? Ne. Tyto historické flashbacky splňují účel, a to retardují děj. Fungovalo by to skvěle, kdyby děj hlavní části nebyl napínavý asi jako dobrodružství Brouka Pytlíka. Musím ovšem vyzdvihnout pěkný popisný styl, za mě asi jediné plus.

Shrnutí - děsně ploché dílo bez duše. Do čtenářské výzvy dobré. Nejsem komunista, kdyby to tak vyznělo. Kdo by sakra pojmenoval raketu "Jan Hus"?

Marekh
16. března

Tuto knihu nemohu ohodnotit jinak než 100 %. Hodnocení v Databázi knih není příliš vysoké, což je pro mě překvapující, když přihlédnu k tomu, že se jedná o debut.

Kniha má 2 části: Stoupání a Pád. Více se mi líbila první část. Líbilo se mi, když se Jakub potkal s mimozemským tvorem, kterého pojmenoval Hanuš (měl 34 očí a měl rád nutelu. :)

Líbily se mi i Jakubovy vzpomínky z dětství, v knize nalezneme i zamyšlení nad komunismem a kapitalismem, nad osobnostmi Jana Husa, Václava Havla, Dr. Edvara Beneše aj. Rovněž se v knize řeší láska mezi Jakubem a Lenkou. Jako drobné mínus bych považoval popis sexuálních scén.

Jaké poučení vyplývá z této knihy? Děti nemohou za činy svých rodičů, ať už se rodiče dopustili jakýchkoliv křivd na jiných lidech. To je velmi důležité si uvědomit.

čuřil
13. března

Ani čihi, ani hota. Sic dávám za 4, přesto jsem tak na půl.
Knížka byla určitě zajímavá a co se týče mě jako fanda vědecko-fantastických románů, určitě příjemně překvapila. Trochu nejasný byl pro mě jeho zjevený, nový kolega spolucestovatel. Druhá část však již z tohoto pohledu záživná nebyla. Ale zase to byla taková sonda do vnitřního boje 1 českého kosmonauta, jeho touha po návratu a boje o svou lásku, a nakonec i spravedlnost.

petrous90
13. března

začátek hodně slibný, ale pak mě kniha přestala bavit a měl jsem problém ji přečíst do konce. Super nápad s kosmonautem, ale asi jsem čekal trošku více. Některé pasáže mi přišly zbytečně zdlouhavé.

LordSnape
12. března

Přes sto komentářů? Jako vážně? Vlastně ani nevím, co jsem od knihy já osobně očekával. Autor bere sci-fi jen jako kulisu, aby mohl vyprávět příběh o komunistické minulosti naší vlasti a stísněné samotě hlavního hrdiny. Rozhodně nemohu říci, že by mě čtení nebavilo, ale něco tomu chybělo. Nejvíce se mi líbily výlety do minulosti, filosofické úvahy a vzpomínání na ženu Lenku. Ten zbytek je už taková lepší vata. Rozhodně neskáču nadšením, ani neházím Kalfařovu prvotinu mezi nezáživné debutanty, ale bohužel postupně vytvořená gradace se na samotném konci změní na jakýsi výkřik do prázdna. Když jsem knihu vracel v knihovně, ptali se mě co na to říkám a já se nezmohl ani na nějaký výstižný popis cože mi to čtení vlastně dalo. Asi nic. Nijak extra nenadchne, ale ani neurazí.

gleti
04. března

Nesmírně zajímavá kniha, i když vzbuzuje rozpačité až smíšené pocity.
Nevím, kdo má větší zásluhu zda Kalfař nebo Volhejnová, ale uchvátil mě jazyk díla. Nenašla jsem větu. která by mě svou malebností nenadchla, ale ...

Na dvě dějové roviny jsem zvyklá, přesto mě autorova česká linka rušila, protože na mě působila, jako by ji psal cizinec (což autor vlastně je), který zná české reálie jen z literatury a doslechu (s oblibou čtu knihy o Čechách a Češích napsané zahraničními autory, takže mohu srovnávat).
Vesmírné dobrodružství s filozofujícím osminohým mimozemšťanem se opravdu povedlo.

Lenka1386
04. března

Na Kosmonauta jsem se těšila, anotace je totiž velice slibná. No ale musím říct, že za mě teda ne. Spoustu humoru jsem teda nenašla ani omylem, je to spíš takové ufňukané sociální drama. Zvrat s Ruskou raketou bych snad i oželela, natahovaný a trochu rozplizlý konec mi taky nesedl. Celkově zklamání.


TIP: Máte rádi Databázi knih? Podpořte ji v Křištálové lupě (Zájmové weby) - hlasujte zde.

Štítky

život ve vesmíru Čechy úvahy a zamyšlení láska smysl života prvotina české sci-fi

Autor knihy

Jaroslav Kalfař

Jaroslav Kalfař
česká, 1988

Podobné knihy

Uživatelé mají knihu

v Právě čtených21x
v Přečtených523x
v Čtenářské výzvě181x
v Doporučených21x
v Knihotéce133x
v Chystám se číst292x
v Chci si koupit62x
v dalších seznamech1x