Kosmonaut z Čech

Jakub Procházka jako malý chlapec osiřel a vyrůstal na venkově u prarodičů. Jeho dětské sny o hrdinství se zcela nečekaně naplnily, když byl vyvolen jako muž, který bude tvořit jednočlennou posádku rakety, již vyšle na nebezpečnou misi k Venuši nevelká země uprostřed Evropy. Ale jak se Jakub noří do hlubin neprozkoumaného vesmíru, postupně ztrácí kontakt se svou ženou Lenkou, kterou opustil na Zemi, a až příliš pozdě mu začne docházet, že její lásku obětoval své vlastní ambici. Osamělý v nesmírnosti kosmu pohlíží Jakub na řadu věcí jinak než dřív, až se v raketě jako jeho nepravděpodobný společník objeví (snad jen imaginární) mimozemský pavouk. Zatímco spolu vedou filosofické debaty o povaze lásky, života a smrti, ale také lahodné chuti špeku, vytvoří se mezi nimi silné emocionální pouto. Bude to ale stačit, až se Jakub dostane do střetu s utajenými ruskými rivaly ve vesmírném závodu na cestě k Venuši? Podaří se mu vrátit zpátky na Zem, aby dostal druhou šanci a zkusil si znovu získat Lenčinu lásku? Kosmonaut z Čech je hluboce originální kniha, plná lidské vřelosti a humoru. Čtivý a napínavý příběh skýtá řadu překvapení a zvratů. A kdo se spolu s ním vydá na cestu do hlubin kosmonautovy duše, možná se ani nebude chtít vracet. Jaroslav Kalfař v patnácti letech emigroval do USA, nyní se díky knize, která patří mezi nejočekávanější události letošního roku, do Česka vrací....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/341712/kosmounaut-z-cech-d61-341712.jpg 3.4559
Romány, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno, Plus

Spaceman of Bohemia, 2017

Kniha Kosmonaut z Čech

tanuki

Pokud se vydáte na vesmírnou misi a v kosmické lodi je místo jen pro jednoho, tak si můžete být jistí, že během té dlouhé cesty stihnete popřemýšlet nad všemi aspekty svého života. Vezmete to ze všech směrů a ze všech úhlů, které Vás jen napadnou. Vrátíte se do svého zpackaného dětství, které mohlo být vlastně celkem hezké, kdyby se nezačaly lámat řetězy starého režimu. Co pro některé bylo završením cesty ke svobodě, mohlo pro jiné znamenat katastrofu. Ale mladý člověk se dokáže vyrovnat se vším, vzpamatovat se a jít dál. Najít si lásku, užívat si života, věnovat se zajímavé práci.

Daleko od domova však i to hezké začne dostávat nepříjemné trhliny. Gravitace přestává působit nejen na statky hmotné, ale i záležitosti citové, a kde se kdysi nacházely sotva znatelné trhlinky, tam se najednou tvoří krátery a propasti. Půjde přes ně ještě někdy přejít, přeskočit je, postavit most? Jakub by chtěl. Chtěl by strašně moc. A to chtění se pro něj stává jediným smyslem života, posedlostí a svého druhu prokletím - především pro ty, co se mu snaží pomáhat.

Občas fantasmagorické, občas příliš se pitvající ve vlastních pocitech a bolestech, s krátkými výpady do české historie a filosoficky neopodstatněnými vsuvkami, které nejsou natolik originální, aby měly v knize své opodstatnění. Autor vystudoval tvůrčí psaní a jistá akademičnost je tu znát. Ale co jednoho nudí, může druhému přijít zajímavé, záleží na našem vnitřním založení...

annettka1098

Bohužel nedokážu hodnotit na základě audioknihy knihu jako takovou, protože prostě to audio občas hodně odpustí. Když jsou nějaké nudnější popisné pasáže, tak je prostě přečkáte, což u psaného textu bývá obtížnější. Přestože jsem nebyla s některými částmi úplně spokojená, přišly mi uspěchané nebo nedotažené a z konce jsem měla pocit, že autor neví jak to vlastně ukončit, myslím si, že si i tak ráda poslechnu knihu někdy znovu. Jako nástroj k odreagování a pobavení se poslouží skvěle.
Proto kdybyste četli knihu a neseděla vám, tak audioknihu vám mohu rozhodně doporučit!

katallinka

Dala jsem tři hvězdičky, protože se mi moc líbily pasáže z minulosti.
Jinak mi kniha připadala hrozně zvláštní a konec mě vůbec nebavil. Kniha mi bohužel nesedla.

nikollne

Tuto knihu doprovázelo poměrně spoustu emocí. Nejprve mě nadchla - námět, úvod.. Potom jsem se chvíli nudila, ale dala jsem jí šanci a četla dál.. A nelituji toho, jelikož ve finále se mi zaryla pod kůži, bylo v ní spoustu zajímavých myšlenek. Určitě stojí za to, si ji přečíst.

Michal879

Posluchal jsem audioknihu, opravdu se mi líbila. Ale velice mi vadil Petr Jeništa jako interpret.
Nejlepší interpret byl podle mého soudu Vladimír Čech, a z žijících Martin Finger,to samozřejmě neubírá obsahu knihy, nicméně je tu stále to ALE.

Uka
27.12.2020

Ani nevím proč, připomíná mi to český komediální seriál Kosmo. Obě věci, jak tuto knihu, tak seriál České televize mám velice rád.

Yardak
05.12.2020

Román ze života s historicko-filozofujícím nádechem zabalený do kosmického prachu :-). Na prvotinu opravdu dobré. Úspěchu v zámoří tleskám! Jsem zvědav, jak dopadne filmová verze.

czerwa
09.11.2020

První polovina knihy velmi čtivá, zajímavá, fantaskní. Druhá polovina ale zabředla do nudy, rádoby filozofie a zvláštně iritující nepravděpodobnosti. Kdyby to skončilo v kosmu, byla by kniha skvělá.