Aleen Aleen komentáře u knih

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Petra Špalková mi moc hezky přečetla tento zajímavý román. Od začátku mě chytil: tři ženy, tři životy, každý jiný. Temná atmosféra a zádumčivost, mě vedly vyprávěním, které bylo zajímavé postupným provázáním příběhů postav a vyprávěním z pohledu každé z nich.
I dlouho po dočtení se mi myšlenky vracely k příběhu, zanechal stopu a to je vždy dobré znamení a jedna hvězdička pro knihu navíc.

16.02.2024 5 z 5

Piknik u cesty Piknik u cesty Arkadij Strugackij

Bratři Strugačtí jsou pro mě sentiment. První sci-fi kniha mého života (před hóóódně lety) byla od nich. Možná i proto jsem velmi nekritická a nadšená čtenářka, nebo prostě uměli napsat skvělý příběh, jak to naznačují i mnohá ocenění, která získali. Ať je to jak chce, tenhle román s velkým přesahem žánru, mně bavil. Zírala jsem nad fantazií, která umožnila vymyslet všechna ta "udělátka" mimozemšťanů a oceňovala jsem etické poselství. Hrdinům člověk naprosto věří jejich myšlenkové pochody, činy a pocity. Takové typicky ruské mi to přišlo.

06.03.2022 4 z 5

Myšlenky za volantem Myšlenky za volantem Marek Eben

Asi nejlepší pro poslech audioknihy je, když ji načte sám autor. Pokud autor, jako v tomto případě, je i zdatný v zacházení s češtinou a její výslovností, je ten zážitek opravdu nezapomenutelný. Vtipná, zajímavá a trefná zamyšlení nad běžnými věcmi, nad kterými kdekdo z nás přemýšlí při cestě do práce, mi tu cestu velmi zpříjemnila. Jen jich bylo málo, takže jsem měla nezvykle rychle odposloucháno. A to bych například příhod s jezevčíky, z velmi osobních důvodů..., ráda poslouchala i vícero. Tahle knížka je čistá a milá jako autor.

12.04.2021 4 z 5

Medvědín Medvědín Fredrik Backman

Budu porovnávat: na rozdíl od předchozích románů, Backman v tomto nezvolil jednu nejvýraznější postavu za hlavní. Na rozdíl od předchozích románů jsem se u tohoto smála mnohem méně. Na rozdíl od předchozích románů mně tento chytil za srdce úplně nejvíc. Pro mně kvalita jeho děl neklesá, je vyrovnaná a protože mění téma, je každá jeho kniha novým zážitkem. Celou dobu jsem trnula, jestli TOHLE může dopadnout dobře... Opět jsem poslouchala načtené (to už je pro mě u Backmmanových knih tradice), tentokrát panem Soukupem a opět super zážitek.

08.05.2018 5 z 5

Mráz Mráz Bernard Minier

Mám těch namrzlých seveřenů plné zuby, tak jsem si vybrala Francouze...a ono se to odehrává v mrazivých Pyrenejích...nejsem blázen? Prosím neodpovídat...Ke knize: poslouchala jsem v autě na CD a musím uznat, že mám poslední dobou velmi šťastnou ruku s výběrem. Všechno bylo tak vyvážené: Jiří Žák a jeho hlas, vyrovnaný vyšetřovatel, prostředí záhadné a hrůzostrašné, zápletka vymakaná, mraky zvratů a v neposlední řadě poměr mezi zločinem a osobní linkou. Jsem naprosto spokojená a další knihy autora rozhodně přijdou časem také na paškál.

26.08.2017 5 z 5

Věděla jsem, že jakmile bude kniha plná názorů na současnou politickou a společenskou situaci, bude mít menší úspěch, než stařík, kterému bylo o rok méně...Mně se líbilo hned několik věcí: Jednak jsem ráda, že ačkoliv se striktně vyhýbám sledování jakýchkoliv zpráv, moje vědomosti stačili na pochopení děje. Pak se mi líbí, že je příběh méně zašmodrchaný. Dál...koule...napsat své názory na plná ústa v dnešní době je opravdu vyžaduje a dát je do knihy, která se bude číst i v době, kdy postavy již nebudou zastávat své úřady, je vééélmi odvážné. A v neposlední řadě to bylo vtipné!

06.04.2019 5 z 5

Smrt je mým řemeslem Smrt je mým řemeslem Robert Merle

Četla jsem již dávno, ani si nepamatuji, jak dávno. Přesto si pamatuji, jak silné bylo, číst o koncentračním táboře z pohledu jeho velitele a jeho rodiny. Tahle kniha dodnes patří mezi mé nejoblíbenější a ráda ji doporučuji.

27.05.2018 5 z 5

Blackout – Zítra bude pozdě Blackout – Zítra bude pozdě Marc Elsberg (p)

Fíha, to bylo NĚCO! Poprvé jsem četla knihu z vydavatelství Omega, která měla naprosto skvělý překlad a navíc je prostě báječná!! Již jsem zakoupila další balení svíček, několik konzerv a dvě bomby do kempingového sporáčku. Mně jen tak něco nezaskočí...až totiž tohle nastane, a nejde o to jestli přijdeme o elektřinu, ale kdy a na jak dlouho, budu připravena. Příběh je veden velmi přehledně, přestože postav je habaděj. Nejvíce si cením poznatků o fungování evropských institucí. Tyto informace jsou podány srozumitelně a je na ně kladen největší význam, přestože tragédie lidí a zvířat také zmiňuje. Myslím, že tuto knihu by si měl přečíst úplně každý!
PS: O necelé tři měsíce později, než jsem napsala tento komentář, jsme "díky" větru, zůstali 75 hodin bez elektřiny. Svíčky byly naprosto super, plynový vařič skvělý, ale nebýt toho, že máme soběstačné topení a pumpu na vodu, bychom neměli teplo a spláchnutý záchod!!!!!!! To jen jako inspirace pro ty, kteří se chtějí na svět bez proudu, připravit!!

14.08.2017 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

WOW! Poslouchala jsem v autě a kolikrát jsem ani nechtěla jít do práce (což asi není až tak úplně neobvyklé), ale co je zajímavější, někdy jsem seděla po návratu domů v garáži a čekala na konec kapitoly - v půl desátý v noci! Tolik k tomu jak moc se mi příběh líbil a jak moc mně vtáhl. Moje oblíbené téma perzekuce černochů v Americe na začátku 20. století, vyprávěné malou holkou, takže obohacené starostmi a radostmi dětství. WOW! a ještě jednou WOW!

12.04.2017 5 z 5

Naprosto souzním s názory a obavami pana Vondrušky! Dlouhá sága, ve které se člověk může občas ztratit v rodinných a přátelských vazbách. To je jediná výtka, kterou mám. Jsem nadšená, že konečně někdo nahlas vykřičel věci, které jsou z pohledu zdravého rozumu, lidské rasy a přirozenosti, naprosto praštěné. Pan Vondruška se snaží připomínat i takové velmi zapomenuté věci, jako je národní hrdost (se kterou máme problém po staletí...) a loajalita. Ano, loajalita k sobě, rodině a národu...Připomíná, jak to ve skutečnosti bylo s naší hadrovou revolucí, jak komicky se v dnešní době upínáme k falešné humanitě a zaděláváme si tím na pozdější velké problémy. Je to zvláštní, ale tento skvělý román mi připomíná postapo od pana Kotlety - pocity, které ve mně vyvolal. Moc doporučuji těm, kterým není jedno, kam se ubírá naše "skvělá" evropská společnost.

04.06.2020 5 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Když si chci užít poctivé detektivkářské řemeslo, sáhnu po Bryndzovi. Není to nijak hlubokomylsné, ale prostě jen napínavá, čtivá a celkem logická detektivka. Myslela jsem jen na to, aby Erika zjistila, kdo mohl provést něco tak odporného malé holčičce, a kdo při zakrývání stop jde přes mrtvoly. Líbilo se mi, že docházelo ke zvratům, že se měnili podezřelí a že jsem byla napnutá až do konce. Čistá práce.

05.04.2018 5 z 5

Rytíři z Vřesova Rytíři z Vřesova František Niedl

Ačkoliv si historické romány příliš často nevybírám k četbě, na tento, i jeho pokračování, jsem měla spadeno již dlouho. Jsem MOC ráda, že jsem se do něj pustila, protože mě naprosto dostal. Nejen jazykem a stylistikou, ale i tématem a citem pro napětí. Rozhodně byla doba, o které děj pojednává, velice těžká a hezky se četlo, že i v takové době byli lidé, kteří dokázali jednat lidsky a nešli jen za svým osobním prospěchem. Rytíři pro mě byli poutaví od začátku do konce a vím, že si časem přečtu všechna pokračování.

19.05.2019 5 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Po dlouhé době čistá detektivka, která splní, co slibuje na plakátech. Chytne, vtáhne, nepustí. Četlo se to samo a nehrálo si to na žádné psychologické dílo. Jedna z prvních věcí pana Bryndzy se velice povedla. Není mnoho autorů, kteří by se takhle profesionálně uvedli na trh. Hlavní postava měla být otravná a také byla. Myslím si, že díky tomu bude schopná vývoje v dalších případech, na které se já osobně velmi těším.

07.02.2017 5 z 5

Kavárna v Kodani Kavárna v Kodani Julie Caplin

Velmi příjemné poslouchání. Milé, jednoduché, hezké. Je to ženský román, který si na nic jiného nehraje. Hlavní hrdinka je trochu tradičně neohrabaná, ale vyloupne se z ní šikovná a mírně sebevědomá žena. Příběh měl všechny atributy, které jsem od tohoto žánru čekala. Velké osvěžení po těch rádobyromanťárnách, které bychom ještě před pár lety nazvaly pornem.

23.02.2023 5 z 5

Faja Faja Petra Stehlíková

Jitka Ježková Ilan sluší, nebo Ilan sluší Jitce Ježkové, nevím. V každém případě skvělý příběh, skvělé a neotřelé nápady povýšené skvělým přednesem zmíněné herečky dělá z této série skvělý zážitek. Jedním slovem strhující. Tím, že jsem poslouchala hned po sobě, smazává se mi hranice mezi Naslouchačem a Fajou, jen si uvědomuji posun hlavní hrdinky. Nadále se bimcá mezi náklonností a nenávistí k lidem z Nížin, hlavně pokud jde o Pětadvacítku. Je to hustě komplikovaný a přitom jasný příběh, chvílemi pro mně přímo uhrančivý. Ale... přiznání: Ilan mně opravdově vytáčí! Na to jak byla vychována, jak se musela neustále bát, je poměrně sebestředná, bez zábran jde jen za svým. Aby zjistila to, co CHCE zjistit, udělá cokoliv a neohlíží se na nikoho. To mně na ní trochu mrzí, ale může to být i tím, že je to vlastně puberťačka... Přesto, nebo proto mně knihy o Naslouchačce neskutečně baví.

06.03.2022 5 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Chtěla jsem vědět, co se skrývá za Asadovou minulostí, ale nečekala jsem to tak masakroidní!!! Carl se nám dost zklidnil, vidím za tím jeho spokojený vztah...a jsem ráda, že ukázal, že dokáže být nejen výborný logik a vyšetřovatel, ale i přítel. Mně kniha dost chytla, opět více než jeden případ naráz a zajímavé propojení. Jako bonus Olsen poukázal na dva ze současných problémů: sklon k zabíjení u velmi mladých lidí a, moje noční můra, přistěhovalci, respektive příliv těžkých zločinců z arabských zemí do Evropy. Velmi zajímavý úhel pohledu. Méně legrace, více tragédií, ale pořád velmi dobrý Adler Olsen.

21.12.2019 5 z 5

Příběh vystavěný na stejných principech jako Stařík, ale to přece nevadí. Nesbo taky píše pořád stejně, Agatha taky a další a další autoři. Proto saháme po stejných autorech, protože nám vyhovuje jejich styl a Jonasson si udržuje kvalitu vyprávění na stejné úrovni. Prostě máte záruku, že se pobavíte. Proto tento autor píše a proto si vybírá takové postavičky, které mají velké předpoklady nás pobavit. Nombeko nevyjímaje. Jestli mohu doporučit, poslechněte si také na CD. Načetl Martin Stránský (hlas doktora House) a sám mi přiznal, že jej to velmi bavilo - očíčka mu přitom fakt zářily.

21.02.2017 4 z 5

Úzkosti a jejich lidé Úzkosti a jejich lidé Fredrik Backman

Posloucháno jako audiokniha, načtená panem Brouskem. Ten si pěkně pohrál s charaktery a jejich hlasy. Jedná se o naprostou backmanovskou klasiku, která si ladně pohrává s mými emocemi. Po tradiční počáteční zmatenosti, přichází postupné rozuzlování všech příběhů. Ty jsou, samozřejmě jako vždy, nenápadně propojené a souvisí spolu nejen osudy, ale hlavně pocity a názory protagonistů. Humor je takový nenápadný, téměř skrytý, ale o to vlídnější. Dostala jsem, co jsem čekala v tradiční kvalitě!

17.10.2020 5 z 5

Dlouhá cesta domů Dlouhá cesta domů Louise Penny

Jedinou nevýhodou detektivek paní Pennyové je, že všechny knihy, které čtu po ní, jsou v nevýhodě. Mně se totiž týden po přečtení vždy stýská po inspektoru Gamache a po Třech borovicích. Když se blížím k posteli a dojde mi, že jsem poslední knihu dočetla a již čtu cokoliv dalšího, skoro se mi sevře srdce...No dobře, trochu přehrávám, ale zase tak daleko od pravdy to není!
V díle nazvaném Dlouhá cesta domů jde, celkem očekávaně, o "výlet" za hranice městečka a zločin, o kterém se ani neví, zda se stal. Také se týká Petera, manžela malířky Clary, který se mi trochu zošklivil v předešlých dílech. Příběh je, jako vždy, sice napínavý, ale takovým zvláštně pohodovým způsobem. Naprostá spokojenost :-)

03.12.2019 5 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

Nedočetla jsem....já jsem nedočetla knihu. Od začátku jsem nevěřila jedinému slovu. Pokud jde o erotickou stránku, tohle jsem ve čtrnácti četla v mámině červené knihovně!!! Probůh takové bláboly se staly na dlouhá léta bestselerem. Na základě zájmu o lidskou psychiku a fungování souvislostí ve společnosti, chápu proč a je mi z toho děsně smutno!

21.02.2017 odpad!