Piknik u cesty

Bratři Strugačtí jsou dnes nejvýznamnější zástupci sovětské science fiction, uznávaní a vydávaní v celém světě. Za Piknik u cesty dostali švédskou cenu Julese Verna, za jinou knihu významnou sovětskou cenu Aelita, určenou pro nejlepší vědeckofantastická díla. Mnoho jejich knih vyšlo i česky. Piknik u cesty vychází u nás podruhé (poprvé v roce 1973), aby se s tímto pozoruhodným dílem mohla seznámit i další čtenářská generace. „Stalker" — slídič — Roderick Shoehardt je hlavním hrdinou románu, který se odehrává v blízké budoucnosti v nejmenované zemi Severní Ameriky. Objevy tajemných stop po možné návštěvě z vesmíru vyvolávají horečku téměř zlatokopeckou, když se zjistí, že nalezené předměty mají zázračné vlastnosti, na Zemi nevídané. Skrývá se v nich však i smrtelné nebezpečí nejen pro stalkery, ale i pro jejich potomky. V pestrém ději autoři kombinují sci-fi s prvky westernu, pohádky i detektivky a dosahují tím působivého napětí. Příběh má i varovný podtext — upozorňuje na nedomyšlenou činnost lidí, kteří v honbě za ziskem ignorují důsledky svého konání. Edice: Máj ; Sv. 450 Doslov a pozn. o autorech: Miroslava Genčiová Ilustrace a kresba na obálce : Jiří Jirka...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/9950/piknik-u-cesty-C6n-9950.PNG 4.41145
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Mladá fronta

Пикник на обочине (Piknik na obočině), 1972

Kniha Piknik u cesty

Archie

Teprve po docteni mi postupne dochazelo, o jak genialni dilo se jedna. Pointa samotne Navstevy, pritomnost Pásma a zvlastnich ukazu popsanych "stalkerskou" hantyrkou. Neustala pudova neprijemnost v kontrastu cloveka s necim CIZIM. Silny, metaforicky, otevreny zaver. Bez zbytecneho dovysvetlovani, na 140 stranach, s ježibabím rosolem.

Corso

Zhltol som to za dva dni, co je na mna rapid speed. Putavy styl. Modlim sa aby teraz Triton zazil rozum a vydal neupravene originaly aj ostatnych diel. Vsetcia sme doma mali niektore z predoslych vydani, nie zeby boli zle, alebo boli az tak rozdielne od tohto. Ale ked viete ze je to cenzurovane, vzdy mate na pamati ze je to len taky odraz v zrkadle, navyse s nechcenym makeupom.
Samotna kniha je kult. Strugacki boli to najlepsie co fantastika sovietskeho zvazu ponukala, a Piknik je to najlepsie od nich. Opisy ciest tajomnou zonou si navzdy zapamatate. A pritom sa to cele nehra na velku literaturu. Hoci zona mala lezat niekde v zapadnom svete, stale to velmi pripomina vychod. Nejake indicie tam su, (stvorcove kralovske bankovky so slecnou s vencom :) A paci sa mi ze ako by sa ponukalo, nejdeme za objavmi a vysvetleniami. Zona je stale divna, smrt ciha meter od vas a neviete to. Artefakty su zahadne. Chcelo to pokracovania.
PS: Mimochodom Strugackym sa podarilo vystruhat asi najzvlastnejsich zombikov vsetkych cias! Vtedy sa ale este nevolali zombie.
PS2: Redrickova dcera je familiarne volana Opicka, co ma privadza k myslienke, ci to nie je vlastne Fantozzi.

MarqueeMoon

(+ SPOILER) Oceňujem hlavne nápad a atmosféru Stalkera (hlavne spočiatku), všetko v náznakoch, človek stále čaká, čo odkryjú ďalšie stránky, až sa dostávame k bodu, kde profesor Pillman diskutuje v krčme s Noonanom - toto je pre mňa vrchol knihy a tu mi hlava aj predstavivosť najviac pracovala. Potom to už začalo byť o tom istom a s knihou to u mňa šlo z kopca, jednak dejovo to bolo jalové (nechcelo sa mi už čítať o lysinách, huspeninách a o tom ako sa hrdina za asi 8 rokov nikam nepohol, iba šiel zrazu do pásma pre zlatú guľu) a nič prevratné/zaujímavé čo do mozaiky hlavnej aj vedľajších postáv nepribudlo. Záver slabý, všetko to hneď vyšumelo keďže dobrá myšlienka nebola lepšie podporená príbehom od približne polovice knihy.

Leona333

Kniha vybraná díky doporučení. A musím zkonstatovat, že přečtená na jeden zátah. Toto dřívější, sovětské dílo od sourozenců Strugackijů, je velice čtivé a napínavé... Rozhodně dle mého, hrdě obstálo i v dnešní době moderní sci-fi, či fantasy literatury.

tom2843

Skvělá a přitom kratičká kniha plná hlubokých myšlenek, dobrodružství, napětí. Po dočtení čtvrté kapitoly jsem hledal ještě pátou, než mi došlo, že jí není potřeba. Místo doslovných popisů je mnoho situací jen načrtnuto, což mě občas docela mátlo, ale zároveň to dalo obrovský prostor mé představivosti. PS: Kniha mě fascinovala od dětství, ale film od Tarkovského mně nudil.

Scathia

Kniha má zajímavý potenciál, ale zasloužila by si tak o 100 stran navíc, aby prostředí a děj více rozkreslila. Jinak velmi povedené dílo.

nai.ivka

Jenom mi trošku chyběl popis Agnes, asi jsem hloupá, ale dost dlouho jsem měla dojem, že je tam kočka a děvčátko stejného jména. Škoda, že to nebylo delší.

Thengel

Jedna z nejzajímavějších knih, jakou jsem kdy četl! Nejen myšlenkami, které se tam objevují (probírá se tam opravdu kde co, od různých morálních otázek, až po smysl života) nebo rychlým spádem děje (možná napomáhá, že je kniha celkem krátká), ale hlavně - naprostý nedostatek popisů a vysvětlování rozproudí naplno čtenářovu fantazii. Vše je zde jen zhruba načrtnuto, plné tajemna. Někomu takový styl psaní nesedne, ale mě se to strašně líbilo. Každý si díky tomu Zónu, artefakty, Agnes a vše ostatní představí jinak.

P.S: Pokud jste dříve viděli film a nelíbil se vám, nenechte se odradit od přečtení knihy! Naopak! Knihu miluji, film mne úplně minul. Řekl bych, že kromě lehké inspirace s knihou nemá vůbec nic společného.