Piknik u cesty

Bratři Strugačtí jsou dnes nejvýznamnější zástupci sovětské science fiction, uznávaní a vydávaní v celém světě. Za Piknik u cesty dostali švédskou cenu Julese Verna, za jinou knihu významnou sovětskou cenu Aelita, určenou pro nejlepší vědeckofantastická díla. Mnoho jejich knih vyšlo i česky. Piknik u cesty vychází u nás podruhé (poprvé v roce 1973), aby se s tímto pozoruhodným dílem mohla seznámit i další čtenářská generace. „Stalker" — slídič — Roderick Shoehardt je hlavním hrdinou románu, který se odehrává v blízké budoucnosti v nejmenované zemi Severní Ameriky. Objevy tajemných stop po možné návštěvě z vesmíru vyvolávají horečku téměř zlatokopeckou, když se zjistí, že nalezené předměty mají zázračné vlastnosti, na Zemi nevídané. Skrývá se v nich však i smrtelné nebezpečí nejen pro stalkery, ale i pro jejich potomky. V pestrém ději autoři kombinují sci-fi s prvky westernu, pohádky i detektivky a dosahují tím působivého napětí. Příběh má i varovný podtext — upozorňuje na nedomyšlenou činnost lidí, kteří v honbě za ziskem ignorují důsledky svého konání. Edice: Máj ; Sv. 450 Doslov a pozn. o autorech: Miroslava Genčiová Ilustrace a kresba na obálce : Jiří Jirka...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/9950/big_piknik-u-cesty-C6n-9950.PNG 4.41268
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Mladá fronta

Пикник на обочине (Piknik na obočině), 1972

Kniha Piknik u cesty

palladium

Pěkné sci-fi, celá kniha mě poutala. Fantastické nápady, i ten pojem piknik u cesty, tak jak je v knize myšlený, je vtipný a zajímavý, k zamyšlení o naší důležitosti. Trochu zklamal poněkud naivní konec.

Panpalapax

Takový starý, poctivý, inteligentní styl psaní. Pěkně popsané postavy i třeba různé artefakty mimozemšťanů. Nedávno jsem četl povídky Kira Bulyčova, a v něčem byl ten způsob psaní podobný. Možná takové to zamýšlení co ten objev/setkání/vynález přinese lidstvu, jaký bude mít dopad?

ijcro

Piknik je už podle jména nadčasové dílko, které dalo světu nový odstín žánru.
Jak prosté... jako když roztočíte globus a párkrát na něj z dálky vystřelíte. A vzniknou zóny!
Autoři dali ve svých náznacích velký prostor čtenářově představivosti, ale je tam cítit ta široká ruská duše i s nějakými temnějšími záblesky sovětského povětří. Bohužel k tomu patří i to částečně sklouznutí k úvahám o životě, bytí a nebytí, štěstí i neštěstí...

Doporučuji :)

(ovšem méně již těm, kteří jsou zvyklí na spektákly hollywoodského střihu s bombastickými happyendy)

DaNDee

K přečtení Stalkera mě inspirovala stejnojmenná skvěle atmosferická postapokalyptická počítačová hra. Právě na základě této knihy byla série S.T.A.L.K.E.R. vymyšlena. Děj knihy je realističtější než jsem čekal, kvůli čemuž jsem si zprvu myslel, že mi to čtení znepříjmení. Nakonec jsem si ale povídku užil i bez toho. Atmosféra přípravy i samotné mise je skvěle ponuře vykreslena, stejně tak jako postavy. Mrzí mě, že kniha není delší! Slušelo by jí alespoň 500 stránek nebo možná spíše pokračování. Člověk jí má rychle přečtenou a přijde mu, jakoby to nebylo stránek ani 50.

slawa.cap

(+ SPOILER) Poslouchal jsem jako audioknihu.
Myslel jsem že kniha je tak z roku 2010 a během příběhu jsem se divil že stalkeři nepoužívají vysílačky, nebo mimo pásmo mobily. Dalo mi to smysl až jsem se podíval kdy kniha vznikla. Zmýlil jsem se o 40 let :)
Kniha nestárne, jak píšu, téměř se nedá odhadnout doba vzniku. Příběh je neuvěřitelně poutavý a, pro mně, bez větších logických chyb. Jediné co se mi nelíbilo byly velké časové skoky v ději.
A závěr, pochopil jsem proč na to Rod kývl, ale nakonec se zachoval jako bezcharakterní zmrd a nakonec si asi nepřál ani to proč tam šel. Navíc Mrchožroutovi způsobil to proč ke kouli vlastně sám šel.

Aleen

Bratři Strugačtí jsou pro mě sentiment. První sci-fi kniha mého života (před hóóódně lety) byla od nich. Možná i proto jsem velmi nekritická a nadšená čtenářka, nebo prostě uměli napsat skvělý příběh, jak to naznačují i mnohá ocenění, která získali. Ať je to jak chce, tenhle román s velkým přesahem žánru, mně bavil. Zírala jsem nad fantazií, která umožnila vymyslet všechna ta "udělátka" mimozemšťanů a oceňovala jsem etické poselství. Hrdinům člověk naprosto věří jejich myšlenkové pochody, činy a pocity. Takové typicky ruské mi to přišlo.

Michal___
19.12.2021

Ťažko uveriť, že toto bolo napísané ešte pred mojím narodením... Útla kniha plná tajomna, šťavnatého jazyka stalkerov, túžby po "skořepinách" a predovšetkým Pásma. Pásma, ktoré sa objavilo na Zemi, má svoje vlastné pravidlá a zákony a neodpúšťa chybný krok. Vystúpi len pár postáv, ich charaktery sú iba načrtnuté, no o to intenzívnejšie sa rieši ich vzťah k tomu záhadnému kúsku zeme. Príbeh je ako skica, ktorú si čitateľ musí domaľovať sám. Nie veľmi sa mi to podarilo, ale celkový dojem - dobrý.
Nenavštevujem často v knižniciach oddelenia sci-fi. Už však viem, že sa tam pomotám častejšie. Po Pikniku pri ceste si snáď vyrazím na Dunu, a potom si s Enderom zahrám jeho hru. Knižničný personál možno spozoruje, že si domov požičiavam knihy iného žánru ako dosiaľ. Ale nech! Vyhovorím sa na Strugackých. Veď koniec-koncov, oni za to môžu...

opic 12
30.11.2021

Už nějakou dobu tu žijeme vedle ní.To tenkrát když to žuchlo z nebe na Zem.Samozřejmě.Na všechno se zvykne.Prostě to tak mušíte brát.
Stalker ten těžký život má.
Tak on ráno vstane.Někdy ty zuby když je čas.Hygiena na to on nikdy moc nebyl.Sem tam někoho potká.Prohodí něco slov.Zmizí v nalejvárně místní knajpě.
Pak si jako odskočí za čáru pro nějaký ty emzácký pohozený krámy.Dá si bacha na močály a ty zrádnější magnetický díry.Vobčas to někdo vodsere to dá rozum.Návrat domů.Hlídka vobcující v dáli.Ono se totiž nic tahat ven nesmí.Samozřejmě se to dělá.Prospěch pro vobě strany.Co se nemá tak se vždycky bude dělat.Ted ještě udávit nasbírané součástky a dostat za to tučnou odměnu plus nějakej bakšiš.
Jak ten se vám někdy zleje.Zpátky do díry.Děvky ty to znaj.Manželka už vyhlíží s válečkem...ne jen vyhlíží.Zatím.Chce mu oznámit tu novinu plus jen tak mezi dveřmi.Máš mě ještě vůbec rád ?
A fůůůůůůůůrt dál.Dokud se něco neposere.A vono ho to tam furt táhne.Nejdřív love a pak věda.Nejlepší místo na Zemi.Zaplivanej bar a fylosofííííííííje u škopku.Jo pod vobraz.Mlha.Zatmění.A co děti ? Mají si kde hrát ?
Čas tu však běží a každému jinak.Mimo oblast i v ní a ten lidskej čas vo tom žádná.
Mimoděk se tu zastavili.Něco z nich vypadlo a ted z toho bude lidstvo těžit.Nojo ale bude to za to stát.Bude to k dobru a nebo si zadělává na problémy ?
A co na to Zona ? Co na to dobří Stalkeři skrývající se v bludištích nástrah ? Co na to srdce ? Vnitřní zony lidských zákoutí a tělesných schránek ve kterých je skrytá duše ? Nojo ale co to vlastně je ??
Každá návštěva uvnitř něco zanechá.Jednoduše skrytě z ní cosi vyzařuje.Jen tam snad můžeme být jaksi svobodní.Plnější vyrovnanější naplnující.Jakási posedlost.Jedinná snad jistota v tomto chaosu kterému jsme nastolili jakýsi řád.On snad někdy byl nějaký potřeba nastolit ?
................
Piknik ve vyleštěné podobě.Strugačtí bez cenzury.
Tohle je z jiného soudku žánru.Jde tu o něco jiného a klasické klišé s E.T. nečekejte.Pozadí a kulisa s přesahem jak to tak bývá u těchto bratrů.
Žádné odpovědi.Jen naznačují.Mezi řádky.Arkadij a Boris o pomíjivých věcech a ještě dál.
Postavy a charaktery sice jen načrtnuté ale o to živější.Nedokonalý pochybující plni vlastních nedokonalých skrytých oblastí bez hranic.Dýcháte chlastáte plkáte přežíváte jako oni.Žít se musí.
Východní dílo nepopiratelných kvalit.
I spisovatel LEM žasnul.Ted mohou i další generace fanoušků.