Piknik u cesty

Bratři Strugačtí jsou dnes nejvýznamnější zástupci sovětské science fiction, uznávaní a vydávaní v celém světě. Za Piknik u cesty dostali švédskou cenu Julese Verna, za jinou knihu významnou sovětskou cenu Aelita, určenou pro nejlepší vědeckofantastická díla. Mnoho jejich knih vyšlo i česky. Piknik u cesty vychází u nás podruhé (poprvé v roce 1973), aby se s tímto pozoruhodným dílem mohla seznámit i další čtenářská generace. „Stalker" — slídič — Roderick Shoehardt je hlavním hrdinou románu, který se odehrává v blízké budoucnosti v nejmenované zemi Severní Ameriky. Objevy tajemných stop po možné návštěvě z vesmíru vyvolávají horečku téměř zlatokopeckou, když se zjistí, že nalezené předměty mají zázračné vlastnosti, na Zemi nevídané. Skrývá se v nich však i smrtelné nebezpečí nejen pro stalkery, ale i pro jejich potomky. V pestrém ději autoři kombinují sci-fi s prvky westernu, pohádky i detektivky a dosahují tím působivého napětí. Příběh má i varovný podtext — upozorňuje na nedomyšlenou činnost lidí, kteří v honbě za ziskem ignorují důsledky svého konání. Edice: Máj ; Sv. 450 Doslov a pozn. o autorech: Miroslava Genčiová Ilustrace a kresba na obálce : Jiří Jirka...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/99_/9950/piknik-u-cesty-C6n-9950.PNG 4.4970
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Mladá fronta

Piknik na obočině (1978)

Kniha Piknik u cesty

Vašek63

Piknik, vlastně jen taková jednohubka u cesty a nic víc.

tomas5327

Tento žánr mě prostě baví. Příběh byl zasazen někde nepodstatně, ale já v tom vidím bývalý blok CCCP, trosky ZILů, rozplácnuté MIL Mi-17/24, azbuku a litry vodky. Nápad výborný, ale je to až nevyužité. Tolik prostoru pro dobrodružné výpravy do zóny a pro popis anomálií a artefaktů zůstalo nevyužito. Četlo se mi to dobře a okamžitě bych naskočil na další díl třeba z jiné zóny o jiném stalkerovi. Hvězda dolů za to co napsáno nebylo. Největší bomba knihy je samotná úvaha "pikniku u cesty"!

Parwana

Skvěle napsaná knížka, velmi dobře jsme se bavila. Akorát jsem některé věci asi úplně nepochopila, takže se k ní po nějaké době ráda vrátím ;)

Inozuka

Bez mučení přiznávám, že jsem si koupil hlavně proto, abych pochopil, co že to ta Zóna je, protože z Tarkovského sice pěkně expresivního, ale neskutečně nudného filmu jsem to nějak nepochopil. A dobře jsem udělal. Film i kniha se shodují hustou a tíživou atmosférou neznámého, ale kniha je navíc obohacena i o příběhy vlastních stalkerů, jejich motivací a závislostí na Zóně. K tomu mě hodně bavila Noonanova kapitola s filozofickým přemítáním o podstatě Zóny, z nichž teorie pikniku u cesty je naprosto zdrcující myšlenkou malosti lidské existence.

Jass

Dlouho jsem netušila co napsat. Moje četba byla silně ovlivněná geniálním divadelním zpracováním, které jsem zhlédla a při čtení se mi celé znovu odvíjelo před očima. Imaginace knihy i moje vlastní byla bez šance. Možná proto jsem měla dojem, že mi kniha už nic nového nedala, jako bych se jen vracela k příběhu, který už dávno znám. Přesto ale četby nelituju, knížka se čte docela sama a některé filosofičtější pasáže přece jen v divadle nevyznějí naplno. Celou knihu halí tajemno a to je jedna z věcí, která ji pro mě činí výjimečnou. Autoři nevysvětlují, předkládají vám skutečnost, skutečnost které nikdo nerozumí... a to je dráždivě krásné. Plánuji ještě minimálně jeden návrat, tentokrát ke slovenskému překladu, protože právě slovenštinu (díky slovenským hercům...) mám s tímhle dílem neoddělitelně spjatou...

Marika Vanova

Stalker neboli Piknik u cesty je pro mě snad prvním sci-fi románem, když nepočítám detektivní sérii od J. D. Robb, ale to je úplně jiný kafe.
Cítím z toho zajímavý spisovný a ruský styl, nevím proč, ale úplně vidím tu ruskou mentalitu, i když je to zasazeno do jiného prostředí.

Eicherik

Tohle je můj čtenářský návrat ke knize Piknik u cesty, tentokrát pod názvem Stalker. Tenhle román stojí na geniálním nápadu, kdy Zemi navštíví mimozemšťané a zůstane po nich neobyvatelná zóna plná podivuhodných předmětů a smrtících míst. Do zóny se ilegálně vypravují stalkeři, pro které je pátrání po těchto věcech nebezpečnou profesí. Ale je to opravdu všechno, co tu po této mimozemské návštěvě zůstalo?

smazenaryba

Druhé čítanie.

Druhý krát som čítal Stalkera trocha inak, či lepšie povedané, všímal som si viac iné veci. Viac než sci-fi sa pre mňa kniha stala bojom mladého človeka o nezávislosť, slobodu nepodliehajúcu rutinám, boj proti obmedzujúcemu systému, nech už je jeho ideológia akákoľvek. Rod je rebel, rocková hviezda utápajuca sa v alkohole, vedľajší produkt svojej doby. Svet potrebuje takýchto rebelov. Aj keď by sme nevedeli/nechceli žiť ako oni, sú pre nás inšpiráciou. A ten záver !

Illuminae
Illuminae