Piknik u cesty zajímavosti

Piknik u cesty
https://www.databazeknih.cz/img/books/99_/9950/bmid_piknik-u-cesty-C6n-9950.PNG 4 1497 1497

Bratři Strugačtí jsou dnes nejvýznamnější zástupci sovětské science fiction, uznávaní a vydávaní v celém světě. Za Piknik u cesty dostali švédskou cenu Julese Verna, za jinou knihu významnou sovětskou cenu Aelita, určenou pro nejlepší vědeckofantastická díla. Mnoho jejich knih vyšlo i česky. Piknik u cesty vychází u nás podruhé (poprvé v roce 1973), aby se s tímto pozoruhodným dílem mohla seznámit i další čtenářská generace. „Stalker" — slídič — Roderick Shoehardt je hlavním hrdinou románu, který se odehrává v blízké budoucnosti v nejmenované zemi Severní Ameriky. Objevy tajemných stop po možné návštěvě z vesmíru vyvolávají horečku téměř zlatokopeckou, když se zjistí, že nalezené předměty mají zázračné vlastnosti, na Zemi nevídané. Skrývá se v nich však i smrtelné nebezpečí nejen pro stalkery, ale i pro jejich potomky. V pestrém ději autoři kombinují sci-fi s prvky westernu, pohádky i detektivky a dosahují tím působivého napětí. Příběh má i varovný podtext — upozorňuje na nedomyšlenou činnost lidí, kteří v honbě za ziskem ignorují důsledky svého konání. Edice: Máj ; Sv. 450 Doslov a pozn. o autorech: Miroslava Genčiová Ilustrace a kresba na obálce : Jiří Jirka... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Mladá fronta , Triton
Originální název:

Пикник на обочине (Piknik na obočině) , 1972


více info...

Zajímavosti (6)

Zmíněný čs. film Návštěva z vesmíru byl podle dostupných informací nenávratně ztracen (zlikvidován, protože se znelíbil představitelům komunistického režimu). (PanPredseda)


Film Stalker včetně českých titulků je ke shlédnutí tady: https://www.youtube.com/watch?v=TGRDYpCmMcM (vitaly0472)


Dva roky před filmem STALKER byl v Československu podle této knihy natočen film - Návštěva z vesmíru (1977) (BarryBlack)


Mosfilm umístil na YouTube je volnou verzi filmu od Tarkovského:

https://www.youtube.com/watch?v=JYEfJhkPK7o
https://www.youtube.com/watch?v=hUHBgqx8YP8&;feature=fvst (Lector)


Kniha byla roku 1978 v rámci John W. Campbell Memorial Award nominována v kategorii Román. (chaera)


Kniha byla předlohou pro úspěšnou PC sérii S.T.A.L.K.E.R. (2007-2009) (Hezzy)