zdenek118 zdenek118 komentáře u knih

Prokletý kraj Prokletý kraj Michaela Klevisová

Již několikátá kniha od mé oblíbené spisovatelky, tentokráte situovaná do malé šumavské pohraniční vesničky. Příběh vypráví mladá Linda, která pátrá po osudech své rodiny, která v minulosti v této vesničce žila a následně se z ní odstěhovala. V knize se autorce velmi dobře povedlo vylíčit složité vztahy místních obyvatel, kteří do tohoto chudého šumavského pohraničí přišli po druhé světové válce ať už to byli Češi, Němci nebo Slovenští Rumuni. Musím přiznat, že jsem o poválečném osídlování šumavského pohraničí moc nevěděl a proto jsem získal nové zajímavé informace. Dále bych vyzvedl autorčino umění při líčení krásy a nostalgie šumavské přírody, zvířeny a mnohdy svérázných místních obyvatel. Moc hezky napsaný příběh tentokráte spíše román než detektivní příběh. Rád si přečtu i další díla od této naší spisovatelky.

03.08.2022 5 z 5

Slavík Slavík Kristin Hannah

Velmi emotivní a napínavý příběh zachycující těžký život řadových občanů v okupované Francii za II. světové války na osudech rodiny Rossignových, dvou sester starší Vianne a mladší impulsivní Isabelle. Zatímco starší Vianne žije poklidným rodinným životem až do doby, kdy je povolán její manžel do války, mladší dospívající sestra Isabelle se rozhodne opustit rodinu a zapojuje se postupně do aktivního odboje proti německým okupantům a nasazuje tak až svůj život. V knize je barvitě vykresleno strádání prostých Francouzů za války a to nejen žen, na kterých leželo hlavní břímě při obtížném obstarávání obživy pro své rodiny za neustálého nebezpečí zatčení a deportace do koncentračních táborů.
Kniha Slavík mě velmi zaujala a osvětlila mě i další méně známá fakta o životě v okupované Francii za kolaboranské vlády Petaina a následně za období prozatímní exilové vlády generála Charlese de Gaulla.
Skvělá knížka a určitě si přečtu další díla od této spisovatelky. Vřele doporučuji dalším čtenářům. Hodnotím 5*

20.02.2023 5 z 5

Tři kamarádi Tři kamarádi Erich Maria Remarque (p)

Po mnoha letech jsem znovu vytáhl tento román z naší knihovny a opět si oživil velice poutavý děj, tentokráte si pozorněji pročetl osudy třech kamarádů, odehrávající se v prostředí meziválečného Německa v době celosvětové krize. Ta spolu nesla velkou bídu prostých lidí, vysokou nezaměstnanot, lidskou beznaděj, alkohol, prostituci a sebevraždy. O to poutavější je přátelství třech kamarádů z války, kteří společně provozují malou autodílnu a tak se pokouší protloukat touto těžkou dobou. Jednoho dne navštíví jejich dílnu hezká Pat a okamžitě získá sympatie všech a především jednoho z nich Robbiho. Oba, i když pocházejí z rozdílného prostředí, se do sebe zamilují a prožívají spolu krásné chvíle i společně s Robbiho kamarády Ottou a Gottfriedem.
Musím ocenit, jak se autorovi knihy velice poutavě podařilo ukázat, že i v tomto těžkém období, které prožívaly postavy tohoto románu, může existovat i velké přátelství a láska. Smutný konec příběhu nic nezměnil na tom, že Tři kamárádi zůstávají jednou z mých nejoblíbenějších knih a doporučuji ji i dalším čtenářům k přečtení.

25.12.2018 5 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

První kniha od této autorky, zachycující osudy utečenců ze severní části Evropy z konce 2. světové války. Musím říci, že tato část válečné historie mi doposud nebyla známa, i když jsem o 2. světové válce přečetl již několik knih. Volba hlavních postav příběhu se autorce velmi povedla ať už pocházeli z Litvy, Polska, Pruska nebo Německa. Napínavý děj členěný do krátkých kapitol mi vyhovoval ať byl vyprávěn střídavě jednotlivými hlavními postavami, utíkajícími před hrůzami války. Smutný a pravdivý příběh končí tragickým osudem velké německé lodi, evakující běžence po Baltském moři, při kterém většina pasažérů našla na moři smrt, mě velmi zaujal a dlouho mě udržoval v napětí. Vřele doporučuji knihu dalším čtenářům. Dávám 5*

02.05.2021 5 z 5

Zahrada Zahrada Petra Dvořáková

První knížka od této naší spisovatelky, ke které jsem se dostal náhodou a nelituji toho. Životní příběh faráře Jaroslava mě velmi zaujal ikdyž nejsem nábožensky smýšlející člověk. V jeho pohnutém dětství bez matky s věčně podnapilým tátou se jeho výchovy ujali děda a babička. I tyto negativní zážitky ho vedly k tomu, že se obrátil k víře v Boha. Po čase však rezignuje na pohodlný život na faře a vrací se do zpustlého domku svých prarodičů, kde prožil své dětství. Opuštěn jeho věřícími, obtížně navazuje vztahy se sousedy, protože jeho okolí v něm vidí nenormálního člověka, který zklamal a dobrovolně opustil církevní prostředí. Popsaný příběh mě jako mnoho dalších čtenářů vedl k zamyšlení, jak zhodnotit tento složitý život hlavního hrdiny a nedobral jsem se k jednoznačnému postoji. Autorku románu chválím za to, jaké zvláštní téma si zvolila v této knize. Určitě si přečtu i další její příběhy. Dávám 5*

21.12.2022 5 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Druhá moje přečtená kniha od této autorky, která mě velmi svým dějem a hlavně silným námětem zaujala. O holokaustu jsem hodně slyšel od svých rodičů a dozvěděl se během svého života. Ale teprve tato kniha mě dokreslila, co to holokaust fakticky znamenal. Na historii jedné moravské židovské rodiny autorka poutavě vypráví, jaké postavení a život takové rodiny v prostředí maloměsta jak se vyvíjely sousedské vztahy s ostatními obyvateli v časech hrozící II. světové války. Ty se vyhrotily vlastní okupací a odsunem většiny židovských obyvatel do koncentračních táborů. Kdo se v nich dočkal konce války, byl nadosmrti psychicky i zdravotně poznamenaný. Taková je i hlavní postava Hana, teta hlavní vypravěčky celého příběhu Míry, které jediné přežily z celé rodiny válku. Obě postavy, i když s úplně odlišnými vlastnostmi, ve mně vyvolaly sympatie a soucítění s jejich osudem.
Úžasná, pěkná a čtivá kniha a rád si od paní Aleny přečtu další, které snad napíše.

27.11.2017 5 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

Třetí kniha od této autorky. Po přečtení předchozího příběhu "Než jsem tě poznala" jsem byl zvědavý, jakým směrem se bude ubírat život sympatické Lousy. Musím však podotknout, že jsem očekával více. Lousa se v tomto díle nemůže vyrovnat se ztrátou své velké lásky Williho až se za jedné dramatické situace, kdy sama přijde k těžkému úrazu, setká se záchranářem Samem, který se ji postupně snaží vrátit do normálního způsobu života. Trochu mě vadilo, jak Lousa se ochotně ujala opatrovnictví nad nezkrotnou Lily, dcerou Willa z jeho studentského mládí ikdyž ji to dělalo velké problémy v jejím soukromém životě. Kniha je jinak čtivá, způsob autorčina psaní mě velmi vyhovuje. Rád si určitě přečtu i další pokračování příběhu. Hodnotím 4*

19.04.2021 4 z 5

Levandulová zahrada Levandulová zahrada Lucinda Riley

První knížka od této autorky, kterou jsem přečetl s určitě zajímavým příběhem, odehrávajícím se ve dvou časových rovinách a sice v současnosti a za druhé světové války ve francouzské Provance a částečně ve válečné Anglii. Obě části příběhu se autorce v knize podařilo velmi dobře propojit. Mě osobně více zaujala ta válečná, zachycující napínavé okamžiky v okupované Francii včetně hrdinného odboje francouzských lidí, včetně sympatické anglické agentky Connye, která tuto část i vypráví. V druhé části je hlavní postavou Emília, která se po smrti své matky stává jedinou a poslední dědičkou bohatého šlechtického rodu de la Martinieˇres. S dědictvím si však sama nedovede poradit a proto se rozhodne využít pomoci od agenta pro oceňování uměleckých obrazů Sebastiana Curuthera. Toto její neuvážené rozhodnutí včetně unáhleného sňatku s ním se ukáže v budoucnosti pro ní jako nepříliš šťastné. V závěru knihy se Emilia dozvídá celou pravdu o životě jejich předků a to z vyprávění posledního žijícího pamětníka válečné doby Jacquese - správce jejich vinic v Provance. Poslední kapitoly knihy mi přišly až příliš romantické se šťastným očekávaným koncem. Jako celek však hodnotím knihu velmi dobře i s přihlédnutím k tomu, co jsem uvedl výše. Dávám 5*

16.10.2020 5 z 5

Než jsem tě poznala Než jsem tě poznala Jojo Moyes

Po přečtení cca první třetiny knihy jsem si uvědomil, že jsem kdysi v minulosti viděl filmové zpracování tohoto příběhu, ale na podrobnosti děje jsem si už nevzpomínal. Knižní zpracování od mojí oblíbené spisovatelky Jojo mě okamžitě vtáhlo do příběhu postiženého Willa, upoutaného po úraze při autonehodě na invalidní vozík, a jeho ošetřovatelky Louisy. Bylo velmi poutavé, jak se Louisa pokoušela během krátké doby, kdy se o Willa starala, nacházet cestičky k jeho duši tak, aby mu alespoň trochu zpříjemnila jeho každodenní monotónní život. Velmi se mi líbilo, jak se Will zachoval k Louise v tom, že ji dával najevo, že jejich vznikající romantický vztah nemá budoucnost a že je třeba, aby si ona žila svůj život.
Ještě bych vyzdvihl to, jak jednotlivé zápletky děje byly od autorky zajímavým způsobem doplněny názory a postoji dalších postav knihy jako např. od rodičů Williho, ošetřovatele Nathana a nebo mladší sestry Louisy Katriny.
Popisovaný příběh je velmi lidský a spolu s knihou této autorky Dívka, již jsi tu zanechal, hodnotím jako velmi povedený a doporučuji ji dalším čtenářům k přečtení.

06.09.2020 5 z 5

Nejsem mrtvá Nejsem mrtvá Anne Frasier (p)

Poutavý triller od samého začátku. Kniha se mi dobře četla a udržela mě v napětí až do samotného závěru. Trochu smutné rozuzlení příběhu ukazuje, k jakým nechutnostem může docházet i v rámci jedné rodiny, v tomto případě v rodině unesené a týrané policejní vyšetřovatelky Jude.
Dle mého názoru povedená kniha, čtivá i s přihlédnutím k poměrně krátkým kapitolám na sebe plynule navazujícím. Doporučuji ji k přečtení dalším čtenářům detektivních příběhů. Hodnotím 5*

29.09.2020 5 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Celkem čtvrtá kniha od této pro mě oblíbené české spisovatelky, kterou jsem přečetl. Musím však konstatovat, že ze všech jejich knížek mě tato zaujala asi nejméně. Snad proto, že je psaná povídkovým způsobem, v kterém jednotlivé úseky vyprávějí různí příslušníci několika generací rozvětvené rodiny Žákových, tedy trochu jiným způsobem než zbývající její romany. Chtěl bych však ocenit, že se autorce velmi dobře povedlo vykreslit jednotlivé postavy, jejich charaktery, jejich uvažování a chování a to v různých časových rovinách naší historie a především během složitého období bývalého komunistického režimu. I proto, že jsem příslušníkem starší generace a tuto dobu jsem prožil a mohu posoudit, že spisovatelka toto období velmi dobře a pravdivě vylíčila. Rád si přečtu i další její příběhy.

03.11.2019 4 z 5

Dívka, již jsi tu zanechal Dívka, již jsi tu zanechal Jojo Moyes

Ač většinou nečtu knihy, které mají podle svého názvu nádech červené knihovny, na doporučení své ženy jsem si ji přece jen přečetl. A byl jsem velice příjemně překvapen a vtažen okamžitě do děje. V knize se prolínají dvě časové roviny a sice období první světové války, kde se děj odehrává v okupované Francii, a období na začátku 21. století v Londýně. Především mě velmi zaujal příběh hlavní hrdinky první části knihy mladé ženy Sophie a její strasti plný život v okupovaném malém městečku během 1. světové války. Autorce příběhu se velmi dobře povedlo popsat poměry a rozdílné chování jednotlivých obyvatel městečka mezi sebou v této složité válečné době. Pojítkem obou částí knihy je portrét mladé ženy nazvaný shodně jako celý román.
Dlužno dodat, že druhá část knihy, odehrávající se po mnoha letech v Londýně a zvláštní vzájemný vztah Liv a Paula mě již tolik neoslovila tak jako příběh mladé Francouzsky Sophie.
Přesto se mi kniha celkově velmi líbila a doporučuji ji dalším čtenářům k přečtení.
Hodnotím 5*

19.12.2017 5 z 5

Velká samota Velká samota Kristin Hannah

Aljaška mě vždy přitahovala svým drsným podnebím a těžkým životem lidí, kteří se rozhodli zde žít. I proto jsem přistoupil k přečtení této knihy s velmi poutavým někdy až dramatickým dějem, v kterém autorka líčí osudy rodiny Allbrightových po jejich přestěhování do odlehlých končin nehostinné severní Aljašky. Rodina byla absolutně nepřipravená k životu v takovéto drsné ale i na druhou stranu krásné přírodě. V počátku jim velmi ochotně pomohla komunita místních obyvatel tak, aby mohli alespoň přežít dlouhou a drsnou zimu. Život jejich rodiny i zde komlikovaly přetrvávající časté měnící se psychické nálady otce Ernsta, účastníka války ve Vietnamu, které končily až fyzickým napadáním jeho ženy Cori a jejich dcery Leni. Celý dramatický život jejich rodiny převážně líčí dospívající dcera Leni.
Kniha mě velmi zaujala, protože se spisovatelce Hannah podařilo výstižně popsat divokou přírodu odlehlé části Aljašky, těžký život místních obyvatel a jejich vzájemnou soudržnost. Doporučuji ji vřele i k přečtení dalším čtenářům. Dávám 5*

28.11.2022 5 z 5

Prázdniny v Evropě Prázdniny v Evropě Ladislav Zibura

Tentokrát jsem šáhl na doporučení svých blízkých po tomto netradičním cestopise našeho mladého cestovatele Zibury, který si zvolil pro svoje cesty po Evropě autostop. Musím říci, že se mi jeho způsob vyprávění o navštívených místech a poznaných lidech a hlavně řidičích, s kterými se v jednotlivých státech potkal, velmi líbilo a mnohdy se mi při vtipném popisování jednotlivých postav vloudil i úsměv do tváře. Tato knížka byla první ze sbírky cestopisů tohoto autora a přečtu si určitě i další. Doporučuji ji těm čtenářům, kteří mají rádi cestopisy v nevšedním podání. Dávám 5*

11.10.2021 5 z 5

Ztracené děti Ztracené děti Linda Castillo

Další pěkná kniha autorky Lindy C. ze série o životě amišské komunity. Dobře propracovaný, zajímavý příběh záhadně mizejících amišských dívek, které až do své plnoletosti mají povoleno si užívat volnosti normálního života než vstoupí do světa dospělých Amišů. Hlavní hrdinka příběhu policejní náčelnice Kate žije v podstatě skromný život naplněný hlavně svou profesionální policejní prací při vyšetřování kriminálních případů a je vzhledem ke svému amišskému původu brána jako odborný poradce v rámci případů v této komunitě. Mě se docela líbilo, jak autorka pěkně vylíčila charaktery jednotlivých postav a citlivě zmínila i soukromý život náčelnice Kate a její vztah s kolegou Johnem.
Kniha se mi četla velmi dobře, má spád až do samého dramatického závěru, v kterém je objasněno zmizení amišských dospívajících dětí. Rozhodně doporučuji dalším čtenářům tento zajímavý příběh k přečtení.

27.02.2020 5 z 5

Sněžný měsíc Sněžný měsíc Michaela Klevisová

Již pátá kniha od této mé oblíbené autorky opět nezklamala. Děj se tentokráte odehrává v malebném horkém prostředí beskydských samot. Autorka velmi zajímavou formou nahlíží do života místních lidí, do jejich vzájemných vztahů a odkrývá jejich pozitivní ale i negativní vlastnosti a to vše v rámci vyšetřování několikanásobné vraždy. Opět se setkáváme s policejním vyšetřovatelem Bergmanem, který odhaluje při vyšetřování i další místní přečiny jako pytláctví, kšeftování s nemovitostmi a vydírání. Vyzdvihl bych, jak se autorce velice pěkně podařilo vykreslit poetiku beskydských lesů a luk. Není divu, protože sama autorka prožila část svého dětství právě v tomto kraji. Trochu kritičtější jsem k samotnému závěrečnému rozuzlení celého příběhu, které mě však v zásadě nevadilo. Rád si přečtu i další díla od této autorky.

05.12.2019 5 z 5

Ostrov Entry Ostrov Entry Peter May

Již šestá mnou přečtená kniha od tohoto oblíbeného autora tentokrát odehrávající se jak na ostrově skotských Hebrid, tak hlavně na malém ostrově Entry v daleké Kanadě. Děj knihy se odehrává kolem vyšetřování vraždy bohatého obyvatele ostrova, kterým je pověřen montrealský policejní vyšetřovatel Sime Mackenzie sám se skotskými kořeny. Vyšetřování spojuje s vyprávěním ze svého dětsví od babičky o životě a zážitcích svého prapradědečka z období hladomoru a násilného vystěhování obyvatel skotských ostrovů do Ameriky. Současně Same objevuje spojitost těchto dávných událostí s některými vyšetřovanými obyvateli tohoto malého ostrova. Rozuzlení celého příběhu je až v celém závěru a je pro nejednoho čtenáře překvapivé.
Myslím si, že se Mayovi velmi dobře povedlo popsat historické události v souvislosti s dramatickým a násilným vysídlováním obyvatel Skotska za oceán, z nichž mnozí cestu lodí nepřežili. Hodnotím tuto knihu jako jednu z nejpodařenějších autorových knih, které jsem přečetl.

24.11.2019 5 z 5

Zpětný ráz Zpětný ráz Peter May

Již pátý případ vyšetřování Enzo Mecleoda, v kterém objasňuje záhadné úmrtí věhlasného francouzského kuchaře, spolumajitele prestižní restaurace a hotelu v horách střední Francie.
Dlužno dodat, že první část knihy, kde autor popisuje konzumaci kulinářských jídel a luxusních vín, podávaných v této věhlasné restauraci, mě přímo nezaujala. Druhá část, kde se Enzo seznamuje s rodinnými vztahy oběti a pracovními vztahy uvnitř jejich restaurace a hotelu, byla pro mě podstatně zajímavější. Opět se stárnoucí Enzo při vyšetřování případu seznamuje s místní policistkou a prožívá s ní další románek.
Musím vyzvednout, že Peter May je velmi dobrým vypravěčem a to nejenom detektivních případů. Potvrzuje to i tato kniha. Určitě si přečtu i poslední díl této série. Tentokráte dávám jen 4*.

01.05.2022 4 z 5

Dopisy, které nikdo nečetl Dopisy, které nikdo nečetl Iona Grey

Poutavý a dojemný příběh dvou mladých párů, jednak Stelly a Dana z válečného Londýna a jednak mladého páru Jess a Willa ze současné doby. Oba příběhy autorka knihy, které dělí téměř půl století, citlivě spojuje na základě vyprávění Jess, která náhodně objeví v opuštěném londýnském domku korespondenci mezi Danem, americkým válečným letcem a Stellou, nešťastně provdanou mladou paní. Jak vyplynulo při čtení jejich milenecké korespondence, tyto dopisy se nikdy nedostaly ke správnému adresátovi. Jess obsah dopisů zaujme natolik, že se rozhodne za pomocí Willa vyhledat správného adresáta ale i odesílatele. Zda se jim to podaří, nebudu prozrazovat a vřele doporučuji tento příběh k přečtení i dalším čtenářům.
Hezký romantický ale i místy dramatický příběh se mi velmi líbil a ukázal mě, jak se v současné době máme dobře a ne vždy si toho vážíme. Knihu proto hodnotím velmi pozitivně 5* a určitě si přečtu od této autorky ještě nějaký román.

08.02.2021 5 z 5

Slepá mapa Slepá mapa Alena Mornštajnová

Poutavý příběh tří generací žen, babičky matky a dcery odehrávající se v období od 1. světové války až skoro do současnost. Každá z nich se popasovala se svým životem ne vždy veselým a jednoduchým v českém pohraničí po svém. Kniha se mi velmi líbila nejen svým zajímavým příběhem i čtivým zpracováním autorky. Přečtu si i další knížky od této autorky. Doporučuji i dalším čtenářům.

24.06.2017 5 z 5