Zpětný ráz

Když nejlepší francouzský šéfkuchař Marc Fraysse svolá novináře z celého světa, aby učinil šokující prohlášení, proslýchá se, že mu hrozí ztráta jedné ze tří prestižních michelinských hvězd. Při příjezdu do jeho odlehlé restaurace na vulkanické náhorní plošině ve střední Francii však novináře přivítá zpráva, že kulinářský génius byl zavražděn a své poselství už nikomu nepředá. Sedm let po jeho smrti zůstává totožnost vraha stále záhadou. Enzo Macleod se pouští do pátého nevyřešeného případu a při rozkrývání spletité pavučiny vztahů, jež geniálního kuchaře se složitou povahou obklopují, nachází podivné paralely s vlastním životem, které otevřou staré rány z jeho minulosti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/38_/380784/big_zpetny-raz-pbO-380784.jpeg 4.2346

Akta Enzo 5.

Literatura světová, Detektivky, krimi

Vydáno: , Host

Blowback, 2011

Kniha Zpětný ráz

evismaior

55% - Předchozí díl série s atraktivním tématem lovu nacistických zločinců mě nadchl natolik, že jsem se okamžitě po dočtení pustila do Zpětného rázu. A to byl tedy neuvěřitelný sešup kvality směrem dolů. Zápletka s poměrně tuctovým motivem a pachatelem, který byl svým chováním pro mě snadno rozpoznatelný prakticky hned od prvního okamžiku, kdy se objevil na scéně, by evidentně postačovala sotva tak na stostránkovou novelu. Takže se to May snažil roztáhnout do rozsahu knihy tím, že v paralele s rodinnými vztahy oběti se i Enzo vrací do mládí a dozvíme se tak leccos nového z jeho rodinného "zázemí". Což je sice zajímavé, ale lépe by to fungovalo jen jako doplněk jinak mnohem nabitějšího děje, než jen jako nastavovaná kaše. Druhým tématem, na kterém se dá získat pár stránek navíc, je pak francouzská tříhvězdičková kuchyně, což byl fajn popis na podráždění chuťových buněk, zvlášť ve spojení s výbornými víny (pobavilo mě, jak Enzo, který se v jednom z předešlých dílů knihy učil se svým Spolkem rodiny a přátel Enza degustovat, je tady za znalce schopného rozeznat i ty sebenepatrnější odstíny chuti), ale pro mě opět jen omáčka k jinak nezáživné detektivní zápletce. Pachatel to holt trochu překombinoval a fakt by mě zajímalo, jestli je nějaký pes schopný najít ve volné krajině předmět někomu patřící i po sedmi letech. Samozřejmě May psát umí, čte se to dobře, navíc jsme se dočkali i zbrusu nové Enzo girl a Charlotte poupravila svůj postoj sobecké mrchy (v rámci svých omezených možností), takže potud dobré. Ale jinak pro mě spíš průměrná záležitost, nemohu se navíc zbavit dojmu, že tohle nebylo nic složitého, co by policie s řádným ohledáním místa činu a jeho okolí, prohledáním pracovny včetně počítače oběti a kvalitním výslechem svědků nevyřešila už v době zločinu bez Enzovy pomoci. Zatím nejhorší díl série.

Ava365

Peter May umí dokonale popsat prostředí, kde se jeho příběhy odehrávají. Tentokrát to bylo do té doby mně neznámé francouzské středohoří. Dokonale byly popsány i kulinářské skvosty nabízené špičkovou restaurací. Bohužel samotný příběh i hlavní hrdina Enzo mě tentokrát příliš neoslovil. Nebylo to vyloženě špatné čtení, ale dle mého soudu má autor lepší díla.

zdenek118

Již pátý případ vyšetřování Enzo Mecleoda, v kterém objasňuje záhadné úmrtí věhlasného francouzského kuchaře, spolumajitele prestižní restaurace a hotelu v horách střední Francie.
Dlužno dodat, že první část knihy, kde autor popisuje konzumaci kulinářských jídel a luxusních vín, podávaných v této věhlasné restauraci, mě přímo nezaujala. Druhá část, kde se Enzo seznamuje s rodinnými vztahy oběti a pracovními vztahy uvnitř jejich restaurace a hotelu, byla pro mě podstatně zajímavější. Opět se stárnoucí Enzo při vyšetřování případu seznamuje s místní policistkou a prožívá s ní další románek.
Musím vyzvednout, že Peter May je velmi dobrým vypravěčem a to nejenom detektivních případů. Potvrzuje to i tato kniha. Určitě si přečtu i poslední díl této série. Tentokráte dávám jen 4*.

Iki1

Velmi dobře vygradovaná detektivka a pro mě hodně pohodový čtenářský zážitek, i když značně zvolna tažený. S povděkem kvituji vykreslené prostředí, které je pro mne nové - luxusní hotely a vztahy v nich, hazardní sázky a miliony vniveč.

pablito

Po dvou pseudo psyhologických knih "osobního rozvoje" jsem si ospočinul u poutavého čtení s detektivní zápletkou. Za mě super.

Chesterton

[audiokniha]
Čtu proti proudu času a není to úplně zlé. Z šestého dílu jsem byla nadšená a nalákal mě k návratu. Zpětný ráz je z úst Davida Matáska opět dobrý,hlavně díky prostředí. Peter May je znalcem lidských duší, zejména těch s rozháranými city a životem!

"Za city lidi nemůžou, to já vím."
říká Enzo Dominique, když se jí zpovídá ze svých minulých vášní vůči ženám, odkrývá své staré rány a zapomíná na hříchy.
Možná za ně nemůžou, ale homo sapiens obdařený rozumem je jistě schopen i sebeovládání . . .
Tentokrát jsem však měla chuť očko přimhouřit i nad sedm let zakopaným mobilem a s chutí dávám pět michellinských hvězd, dobře dvě jsou, ale pro Matáska :o)
5/4

knihyKeMne

Tahle knížka pro mě byla překvapením. Dosud jsem z celé série četla jen čtyřku, ale když už mě knihovnice přemluvila vzít rovnou i pětku, tak jsem do ní teda šla, i když mě čtyřka moc nechytla.

To co mi vadilo ve čtyřce, tady nebylo, přestože kostra knihy má se stylem čtyřky dost podobného. Užila jsem si oběd v tříhvězdičkové restauraci. Až během čtení jsem zjistila, že mě toto prostředí vlastně zajímá, takže autor mě bavil i poučil. Závěr se mi taky moc líbil.

jaromir2255

Zajímavý případ i prostředí restaurace a hotelu v horách. Starý dobrý Enzo. V pátém díle se už některé věci opakují a dají se předvídat. Což není na škodu.