Tři kamarádi

Robby, Otto a Gottfried se stali přáteli na život a na smrt během první světové války. Jako demobilizovaní vojáci neměli v poválečném rozvráceném a vyhladovělém Německu život o mnoho lehčí. Kamarádství jim však pomáhá obstát v boji o holé živobytí a dokážou se postarat i o dívku jednoho z nich, když ztratí zaměstnání a těžce onemocní. Kamarádství je to jediné, čemu dobrému je válka a bezvýchodnost po návratu z ní naučila, a právě kamarádství a láska muže k ženě, opravdová láska bez frází a patosu, obyčejná, silná, ohrožená nepřízní osudu je to, pro co stojí za to žít....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/245/tri-kamaradi-245.jpg 4.62122

Drei Kameraden (1936)

Vydáno:, Ikar (ČR)

MirSla

Přečetla jsem ji minimálně 3x a pokaždé jedním dechem. Dojemný milostný i přátelský příběh, který mi pokaždé nahnal slzy do očí. U žádné jiné knihy jsem nikdy nebrečela.

Nifredil

Klasika největší a obávám se, že dnes už i trochu překonaná. Nebo ne? Nejsem si jistá. Remarque je mistr, skvělý vypravěč, schopný vykouzlit úžasnou atmosféru, přesto mi přišel konec té knihy tak zvláštně useknutý a některé momenty v ději vlastně i zbytečné a k ústředními příběhu nepotřebné. A taky zůstává otázky. Byl to milostný příběh nebo ne? Šlo o kamarády nebo ne? Tahle se vlastně pozná dobrý autor i kniha, když nad ní ještě po přečtení dlouho přemýšlíte, takže... minimálně jsem ráda, že jsem to konečně přečetla. Jeden ze čtenářských dluhů je splacen.

Acquenta
31.12.2017

Opravdu krásný a dojemný příběh. Kniha se četla téměř sama, vše bylo poutavé, i když strašně smutné :-(

Hawkey
27.12.2017

Jedna hvězda za to jejich neuvěřitelně užasné přátelství. Druhá za vtipné hlášky. Třetí za vílu Pat a její lásku k životu. Jinak tam na mě bylo moc aut, zbytečných postav, hospod, a příběh mě celkově moc neoslovil.

MaKolar
19.12.2017

Můj oblíbený autor, který opět nezklamal. Příběh tří kamarádů, kteří se snaží žít v nelehké době po první světové válce v Německu. Do jejich života vstupuje přítelkyně jedno z nich, která se potýká se závažným onemocněním. Příběh s velmi hořkým koncem, který vykresluje krutou realitu té doby.

mirkoczentovic
18.12.2017

Skvelé prepojenie ľúbostného príbehu s vykreslením spoločenskej situácie v medzivojnovom Nemecku. Kniha je samozrejme veľmi smutná, ale dezilúzia je čitateľovi dávkovaná spočiatku len relatívne poskromne a dej pozvoľna graduje až k tragickému finále.

Nemožno zabudnúť na Remarquov cit pre vykreslenie postáv. Z pomerne slušného množstva ma však skôr než tie hlavné (Robert, Gottfried, Otto, Pat) zaujali predovšetkým vedľajšie - konkrétne Ferdinand Grau a Hasse. Najmä bez druhého menovaného by svedectvo o jednej zúfalej ére stratilo veľa zo svojej sily.

hajrys
07.12.2017

Přečteno po dlouhé době podruhé v rámci povinné četby mé dcery. Musím říct, že čím jsem starší, tím víc se mě příběh dotýká. Dceru kniha neuchvátila, ale dočetla a film se jí posléze líbil více. Jak napsala ddkk - opravdu lepší než učebnice dějepisu. Mezi světovou literaturu v rámci povinné četby rozhodně patří!

Domuly
23.11.2017

Příběh je skvělý, ale úplně mi nesedí vypravěčský styl Remarqua. Navzdory tomu měl příběh od autora ztracené generace přesně to, co jsem čekala, že mít bude. Bohužel stigmata války nic nevymaže. Z vyprávění rodinných příslušníků vím, že ne všem přeživším se podařilo začlenit do společnosti. Ti pak svůj život ukončili, sami a nešťastní. V této knize je vyobrazeno silné pouto přátel, které my, co jsme neviděli a nezažili hrůzy ve válce, neumíme pochopit. Skvělé, depresivní a svým způsobem nadějeplné.

jajakozena
14.11.2017

Jedna z nejkrásnějších knih co znám. Měl by si ji přečíst snad opravdu každý...pak pochopí...

ddkk
24.10.2017

Už si málo pamatujeme (nebo dokonce málo víme), že se i ten náš evropský prostor před poměrně krátkou dobou neměl tak dobře jako se má teď. První světová válka a doba po ní byla mnohde otřesná...pojďme a čtěme - lidská paměť je krátká a takové knihy jako jsou ty od Remarqua jsou lepší než učebnice dějepisu.

raty
12.10.2017

Knihu jsem si vybrala do čtenářské výzvy. Je to "nejohmatanější" kniha mého otce. Přestože už mě neuchvátila tolik, jako když jsem ji kdysi četla poprvé, má svou cenu. Měl by si ji přečíst každý, kdo si stěžuje na dobu, ve které žijeme.

niknikita
06.10.2017

Nádherný příběh a přestože je od poloviny hodně smutný, mám Tři kamarády nesmírně ráda ačkoliv poslední stránky pokaždé přes slzy nemůžu dočíst.

pedroK
29.09.2017

Jedna z nejhezčích knih, co jsem četla. A přečtu ji zas.

Predator3313
13.09.2017

Klasika, ke které jsem se dostal po přečtení jedné s knih povinné četby – na západní frontě klid. Myslím, že ideální četba pro 15/16ti leté. Jistě někdy přečtu znovu, i když konec je pěkně smutný.

MichaelaSaky
06.09.2017

Skvělá

BeyondHorizon
03.09.2017

Krásný a jednoduchý příběh o přátelích na celý život. Takové si ve svém životě neumím ani představit a moc jim závidím.

Čtenářník
21.08.2017

Krásná ukázka toho, jak utrpení a bolest dokážou lidi stmelit dohromady - právě díky nim mohou lidé ukázat to nejlepší, co v nich je.

Adéla123
19.08.2017

Další z knih k povinné četbě, která si mě naprosto získala. Slzy dojetí střídaly slzy smutku, vše jsem prožívala s hlavními hrdiny. Romantická linka byla nenásilná, nepředvídatelná a bez známky kýče. Co jsem si, ale zamilovala z knihy nejvíc, je bar u Alfonse ;-)

Kalip
18.08.2017

Překvapilo mě, že něco z povinné četby mých mladých let se také dalo číst. Přesto mám radši méně přímočarý děj i komplikovanější charaktery postav. Kniha je až příliš jednoduchá, tudíž odhadnutelná. Nepřináší ten pocit "teď přeci nemůžu přestat číst, jsem zvědavá, jak to dopadne". Líbily se mi poetické metafory a vybrala jsem si knihu do čtenářské výzvy, takže jsem ji dočetla, i když bylo jasné, jak to skončí.

vendysantos
16.08.2017

Kniha o přátelství a lásce, silný a dojemný příběh, hlavně ke konci, kdy i slza ukápla. Remarque opět nezklamal, toto je jedna z jeho nejlepších knih.

adakucerova
15.08.2017

Nádhera. Na konci jsem brečela.

piroušek
12.08.2017

klasika,která nezklame. I když to byla povinná četba a tudíž fujtajbl povinné do čtenářského deníku, objevila jsem poselství až v dospělém věku. Nestárnoucí autor, nestárnoucí téma.

Adelajda_4
13.07.2017

Krásné a dojemné čtení. Příběh Roberta a Patricie mi vháněl slzy do očí.

lushi
01.06.2017

Kniha, která mě nechytne ani po 100 stranách, u mě končí. Věřím, že svou hodnotu má, ale jestli se děj rozjede až v druhé polovině? Za to mi ten čas nestojí. Na goodreads jsem četla v hodnocení, že kniha se dobře čte, pokud se taky zrovna cítíte sami a trochu nešťastní. Takže možná je problém v mojí současné náladě a v tom, co posledních pár let od literatury očekávám - obohacení. Tři kamarádi mě ale teda ničím neobohatili.

Hathor89
21.05.2017

Příběh kamarádů, kteří se dali dohromady v těžkých podmínkách zákopů na frontách první světové války … a těžkosti prožívají společně v poválečném Německu, ve kterém je o práci nouze, mlžné opary alkoholu pomáhají přežít krušnou realitu … a ztracené existence hledají vlastní místo v životě. Chvíli jsem se nemohla začíst, pak zas kniha nešla odložit. A stěžejní myšlenka se stala citátem našeho svatebního oznámení, protože říká, že „mohu pro druhého něco znamenat už jenom tím, že tu jsem, a že ten druhý je šťastný, protože jsem u něho. ... Pro lásku člověk žít nemůže. Ale pro člověka jistě!“

simona8126
01.05.2017

Nechápu, jak tu někdo může psát, že se do knihy musel nutit. I když, ano, vlastně chápu. Sto lidí má sto chutí a sto názorů, jasně. Každému se líbí něco jiného. A skoro každý má už předem vůči této knize averzi, protože bývá součástí povinné školní četby. A je přece tak šíleně tlustá! Eh, radši si někde seženu stručný obsah a budu spoléhat na štěstí, že si to u maturity nevytáhnu… Upřímně vám všem povím, že tohle jsem si zpočátku myslela taky. Byla jsem ostražitá a odtažitá, ale! Tahle knížka měla vše, co miluji! Romantickou linku, ale přitom jen takovou jemnou, nenásilnou. Žádné unylé vzdychání, které je dnes tak módní (ehm, ehm, Stmívání). Bylo to plné lásky, ale hlavně humoru! Tři kamarádi měli mezi sebou vztah, jaký jim upřímně závidím. Chtěla bych takové kamarády, chtěla bych s nimi zažít jeden jejich normální den při opravě auta nebo tak… A současně byl příběh smutný. Vtipný, příjemný, smutný a skličující. Jednoduše mě vzal za srdce a už nikdy nepustil.

Tofinka
01.05.2017

Tato kniha se mi četla opravdu těžko...
Když jsem ji začala číst, tak jsem přečetla pouze čtyři stránky a hned jsem ji odložila. Když jsem ji po dlouhé době opět vzala do ruky, přečetla jsem deset kapitol a znovu ji odložila. Dnes jsem ji do ruky vzala potřetí a konečně jsem ji dočetla.

Když píšu, že se mi kniha četla těžko, neznamená to, že se mi úplně nelíbila. Knihu jsem četla jako povinnou četbu a v tom byl nejspíše ten problém (nerada čtu knihy z donucení)...

Dávám 3* hlavně proto, že to byla kniha čtená z donucení. Ale přiznávám se, že kdybych ji nemusela číst kvůli škole, tak bych si ji pravděpodobně ani nikdy nepřečetla.

Aleh
22.04.2017

Musím přiznat, že první polovina knihy se podle mě až přespříliš táhla a docela jsem se jí musela prokousávat. Protože znám i jiná díla od E. M. Remarqua, trpělivě jsem čekala a dobře jsem udělala. Kamarádství, které vzniklo v době 1. světové války má opravdu silné kořeny a je utuženo v mimořádně těžkých životních podmínkách. Nejvíce mě však zasáhl příběh láskyplného vztahu Roberta a těžce nemocné Patrície.....

JPBelmondo
18.04.2017

Milovaná knížka ze studentských let, ke které nelze nepřilnout, stejně jako k ostatním od tohoto autora. Je to láska na celý život.

khet
11.04.2017

Jedna z mých nejoblíbenějších knih. Vracím se k ní každý rok a pořád v ní nacházím něco nádherného a úžasného. Myslím, že je to nejlepší kniha od Remarqua, ale je to samozřejmě individuální pojetí. Mám všechny knihy od Remarqua, některé jsou výborné, jiné slabší, ale pro mě jsou Tři kamarádi to nejlepší co napsal.