zamilov.do.knih zamilov.do.knih komentáře u knih

Rytmus, já & Malychin Rytmus, já & Malychin Mariana Zapata

Já a Zapata jsme si prostě nesedly. Malychin byl sice lepší než Kulti, takže aspoň tohle moje přání bylo vyslyšeno, ale stejně to byla nuda a utrpení, vůbec to nebylo čtivý, postavy mi byly úplně šumák, protože jsem už od prvního slova věděla, že ti dva spolu skončí, vtipům jsem se vůbec nesmála a ke konci mě štvalo úplně, protože už jsem nečekala na nic jiného, než na ten podělanej konec, který byl pořád oddalován zbytečnými kecy, "vtípky" a sexem. Osobně nechápu, co všichni na autorce vidí, ale tak sto lidí, sto chutí a já aspoň vím, že dalším autorčiným knihám se vyhnu velkým obloukem. Ale abych nebyla úplně negativní, tak konec zakončím jediným pozitivem: hudební prostředí bylo fajn.

19.01.2024 1 z 5

Zachraň mě Zachraň mě Mona Kasten

Na začátek říkám, že to není ta Mona, kterou známe ze série Znovu. Není horší ani lepší, je prostě jen... jiná. Ale nemusíte se ničeho bát, čtivost knize nechybí! Jen si myslím, že je dobré před čtením téhle série vědět, že není stejná jako série Znovu. Tak to by byl důležitý začátek, teď se jdu vyjádřit k dalším důležitým věcem :D.
Postavy byly fajn (za mně i lepší než v například Začít znovu, kde mi nesedl mužský hrdina), měly sice pár chybiček, kterými mě občas štvaly, ale patří k těm lepším postavám z knih ze středoškolského prostředí.
Ale co se mi líbilo nejvíc, byla romantická linka. Začíná to jako hate to love, pak se na chvilku jedná o kamarádský vztah, ale celou dobu cítíte, že to u přátel nezůstane. Potom přijde vrchol horské dráhy v podobě vzplanutí, vzápětí vozík na horské dráze nabere rychlost a je zase dole, pak ale vyletí až do nebes a nakonec zase padá. Jste zmatení? Tak si knížku přečtěte a budete vědět, o čem mluvím.
Celá romantická linka je pomalejší, ale tak přiměřeně pomalá. Takže pokud nemáte rádi slow burn, knihy bych se nebála a zkusila ji. Já taky nejsem velký zastánce slow burn a líbilo se mi to. Jediné mínus na romantice byla až moc dopodrobna popisovaná sexuální scénka. Kdyby tam nebyla (nebo ne tak podrobná), byla bych spokojenější.
Závěrem, kniha se mi moc líbila. Oblíbila jsem si chemii mezi postavami i postavy samotné (přestože měly pár chyb), romantická linka byla moc hezká a celý příběh se odehrává v pěkném prostředí anglických škol. Nesmím zapomenout zmínit, že kniha se skvěle četla a s ponořením se do příběhu na dlouhé hodiny není problém ;).
Nakonec už jen dodám, že se moc těším na další díl, protože ó můj bože, ten konec!
4*/5*

Prokletý rok Prokletý rok Kim Liggett

"Oči máš otevřené dokořán, ale nevidíš nic." Věta, ze které mě po jejím prvním přečtení zamrazilo a bála jsem se, co za hrůzy se v knize objeví... Po přečtení musím uznat, že tahle věta knihu dokonale vystihuje.
~
Na Prokletý rok (tu knihu samozřejmě) jsem se strašně moc těšila. Měla jsem vysoká očekávání a ta se, bohužel, všechna nenaplnila. Začnu ale pozitivy. Svět byl naprosto úžasnej. Ať už ona vesnice, kde jsou ženy považovány jen za "takové ty věci do postele", nebo ten vzdálený ostrov, kde dívky musí strávit svůj prokletý rok, oboje bylo skvěle vymyšlené a popsané. Hlavní hrdinka Tierney mi sedla a byla mi sympatická, za což jsem ráda, protože když mi sedne hlavní postava, hned se mi kniha mnohem víc líbí. Moc se mi líbily popisy věcí, které se děly během prokletého roku, celkově tento prvek měla autorka fakt dobře promyšlený. Styl psaní autorky se mi líbil, kniha se četla moc dobře a čtivost nechyběla. Zápletka s holčičkou z Tierniných snů byla krásná a dojemná a poděkování taky stálo za přečtení. Romantická linka byla taky moc hezká, mužského hrdinu jsem si oblíbila a těm dvěma to spolu slušelo, jen mi bohužel přišla dost uspěchaná a kdyby byla delší, vůbec by mi to nevadilo. A tímto jsem se pomalu dostala k negativům, kterými byla uspěchanost. Ať už zvratů, zmíňené romantické linky nebo poslední části knihy. Jak už jsem psala, kdyby tohle všechno bylo delší a trochu pomalejší, kniha by splnila moje očekávání. Takto bohužel budu muset pár desetinek hvězdičky strhnout.
Přesto vám knihu doporučuju. Jedná se o krásnou knížku, ve které je vyobrazený nejen úžasný fantasy svět, ale donutí vás také přemýšlet o věcech, kterými si ženy v minulosti, ale bohužel i teď musí procházet. Hlavně kvůli druhému zmíněnému tématu si knihu stojí za to přečíst.
4,75*/5*

Náhradní kluk Náhradní kluk Kasie West

Moje první seznámení s autorkou a jsem příjemně překvapená. Už dlouho jsem si chtěla nějakou Westovku přečíst a tím si odškrtnout jeden z mých knihomolkých restů a na začátku měsíce se mi do rukou dostal Náhradní kluk.
Neměla jsem žádná očekávání, spíš jsem se bála, jestli to na mě nebude až moc dětinské. Pravda, hrdinové se, přestože jsou dokonce o rok starší než já, někdy na svůj věk chovali hloupě, ale tak na tenhle nešvar už jsem si čtením nejrůznějších ya blbinek ze střední zvykla.
Příběh byl celkem obyčejný, ale přesto byl miloučký a na vypnutí mozku úplně ideál. Překvapilo mě, že se v knize kromě lásky řešily i jiné (a celkem důležité věci) jako například problémy s kamarády nebo rodinou. Styl psaní mi hodně připomínal styl Všem klukům (hodně přímé řeči, bez zbytečných okecávaček, jednodušší sloh), takže kniha byla čtivá a četla se opravdu rychle.
Zkrátka, jedna se o příjemnou a čtivou oddechovku ze středoškolského prostředí, kterou bych doporučila všem, kteří mají takovéto feel good knížky rádi.
Já mám určitě v plánu si přečíst i nějaké další knížky od autorky, protože tahle se mi moc líbila a nalákala mě dál objevovat.

Malé ženy Malé ženy Louisa May Alcott

(Recenze na vydání od Sofa Books, důležitý fakt!)
Začnu otázkou. Koho sakra napadlo, že převyprávět známou klasiku, ve které se počeští jména a vynechá celá druhá polovina knihy včetně konce, bude dobrý nápad? Ne vážně, mě by to opravdu zajímalo, protože proč bych měla číst něco jen do poloviny a nedozvědět se konec?! Já popravdě ani nevím, jak tuhle knihu a konkrétně tohle vydání hodnotit. Protože kvůli faktu, že se nedozvíme druhou polovinu příběhu, bych toto vydání doporučila leda tak popelnici, ale na druhou stranu se mi příběh i celkem líbil. Nebyla jsem z toho nijak odvařená, byla to celkem nuda a postavy mi nijak nepřirostly k srdci, ale uznávám, že ta kniha má prostě své kouzlo.
Ale protože jsem se z knihy dozvěděla jen polovinu děje, musela jsem si pustit film, abych věděla, jak to skončí, konkrétně jsem se koukala na verzi z roku 2019. Film samotný tady ale hodnotit nebudu, zhodnotím jen tu v knize neobsaženou polovinu. Myslím, že je škoda, že to v tomhle převyprávěném vydání není, protože druhá polovina mi přišla mnohem zajímavější. Víc se tam toho děje, ukazují se rozdíly mezi jednotlivými sestrami a objevují se nové romantické zápletky. Ale právě ty mě bohužel zklamaly, protože se mi líbil jenom jeden pár, a to Meg a ? (nechci spoilerovat), kteří měli mezi sebou tu lásku opravdu pěknou. Ale nelíbilo se mi, s kým skončila Amy (ti dva se mi k sobě prostě nehodí) a romantická zápletka s Jo mi přišla moc nucená a nereálná (ve filmu to bylo trochu vysvětleno, proč tomu tak je, ale tak takový je prostě můj názor).
Zkrátka, kniha obsahuje pěkné myšlenky a milou atmosféru, jenže pro tyhle věci knihy nečtu. Chápu, že se lidem tahle klasika líbí, ale pro mě to teda fakt není. Co ale můžu s jistotou říct, že pokud o Malých ženách uvažujete, sáhněte po jiném vydání, než je tohle, protože v tomhle chybí druhá půlka příběhu.
2,5*/5*

01.07.2021 3 z 5

Sůl moře Sůl moře Ruta Sepetys

Na začátku března jsem z nějakého důvodu dostala chuť dozvědět se něco nového z historie a konkrétně jsem se začala zajímat o téma 2. světové války. Zhlédla jsem různé dokumenty a videa, ale nejvíce mě zaujalo jedno krátké videjko, ve které se mluvilo o největší námořní katastrofě. Tudíž o lodi Wilhelm Gustloff jsem už slyšela. Ale chtěla jsem se dozvědět víc, protože mi přijde škoda, že se o tomhle tématu moc nemluví. Takže když jsem zjistila, že je o téhle události napsaná kniha, sáhla jsem po ní a doufala, že bych nové poznatky mohla získat právě z ní. A tak se i stalo.
Kniha se neodehrává pouze na lodi, ale vypráví příběh i několik dní před plavbou. Ukazují se nám mrazivé přírodní podmínky, psychické stavy, strach, bolest. Běhal mi mráz po zádech z toho, jaké podmínky v té době museli lidé snášet.
Co se mi ale na knize líbilo asi ze všeho nejvíc, byly čtyři různé pohledy na věc. Už v úvodu nám jsou představeny čtyři hlavní hrdinové, kteří mají odlišnou minulost, národnost, povahu. Bylo moc zajímavé číst pohled každého hrdiny zvlášť a postupně si na něj vytvářet názor. Například jedna hlavní postava mi vůbec nebyla sympatická, ale kupodivu mi to ani nevadilo. Protože tady jde o to, že ta osoba taková zkrátka byla, zastávala ideologii takovou, jakou zastávala. A v téhle knize nešlo o to, kdo mi byl a nebyl sympatický, ale o to, abych viděla situaci různýma očima. A to, jak jde asi poznat z toho, co jsem napsala výše, se knize opravdu povedlo.
Takže za mě je tohle obrovské doporučení. Kniha splnila má očekávání, dozvěděla jsem se něco nového a oči nezůstaly suché. Příběh ve mně zanechal stopu, které se asi nikdy nezbavím.
Už jen dodám, že kniha asi nebude pro každého. Pokud vás válečná témata nezajímají, tak se knize asi vyhněte, ale pokud byste se rádi dozvěděli něco nového o válce nebo historii obecně, Sůl moře by mohla být dobrá volba.
5*/5*

P.S. Stále Tě miluju P.S. Stále Tě miluju Jenny Han

Tohle byla strašná slaďárna. Blbost. Teenagerský výplach mozku. Ale i přesto mám tuhle sérii docela ráda. Asi za to může hlavně čtivost, protože do tohohle se ponoříte a pak se kouknete na hodiny a zjistíte, že jste v tom byli ponoření až moc dlouho. Na příběhu není nic moc zajímavého, prostě romanťárna ze střední. Co se postav týče, ty mi už ani v jedničce moc nesedly. Respektive Chris je fakt cool a John Ambrose mi přišel fajn, ale v tomhle příběhu mě nejvíc vytáčeli Lara Jean, která no... je taková... dětinská, naivní a na můj vkus docela pitomá, a Peter, který mě z nějakého důvodu strašně štve, ale zatím jsem na ten důvod nepřišla.
Osobně z téhle série nejsem bůhvíjak odvařená, ale i přesto bych si chtěla přečíst ještě poslední díl, protože... vlastně ani nevím proč. Někdy mám asi pro ty výplachy mozku slabost.
3*/5*

01.07.2021 3 z 5

Možná jednou Možná jednou Colleen Hoover

Moje druhá CoHo, moje další láska. Na tuhle knížku jsou dost rozporuplné názory, ale za mě tohle byla prostě krása. Absolutně jsem se zamilovala do (nejen hlavních) postav. Sydney s Rydgem mi byli sympatičtí hned po pár stránkách a po celou dobu čtení mi neskutečně sedli. Příběh je sice jednoduchý, ale ozvláštňuje ho jak hluchý hudebník, fakt, že to možná nedopadne podle našich představ, i krásné texty písniček, které se táhnou celou knihou. Už od začátku to mezi hrdiny jiskří, ale je tam jedno velké ale, které už tak skvělou romantickou linku posouvá ještě na vyšší level. Styl psaní autorky je opět neskutečně čtivý a nějakým způsobem nádherný jak tomu bylo i v knížce Bez naděje, kterou jsem před nějakou dobou četla. Zkrátka a dobře, Možná jednou mi neskutečně moc sedlo a myslím, že to nebylo jen kvůli superlativům, která jsem napsala výše, ale taky kvůli tomu, že se sama pohybuju v hudebním prostředí. Hraju na kytaru, zpívám a dokonce i skládám stejně jako oba hlavní hrdinové. Autorka prostě napsala knihu, která jako by byla přesně pro mě.
5*/5*

Začít znovu Začít znovu Mona Kasten

Všemi vychvalovaná kniha a mně bohužel nesedla. Což mě opravdu mrzí, protože ze začátku měla našlápnuto na jednu z nejlepších romantik, které jsem četla, ale pak... se to nějak zvrtlo. Ale vezmu to hezky popořadě. Už po pár větách se mi zalíbil styl psaní autorky, který byl čtivý, jednoduchý, a přesto moc hezký. Hlavní hrdninku Allie jsem si taky oblíbila hned po pár stánkách a ostatní vedlejší postavy mi taky sedly. Kaden je ale jiná kapitola. Ten mi vůbec nesedl. Na začátku to byl klasický otravný hajzl, ale tušila jsem, že by se mohl změnit. A ano, změnil se, jenže celou knihu jsem si k němu nemohla najít cestu. Nejdřív byl na facku, pak byl okej, pak byl zase na pěst, pak byl opět fajn a takhle to bylo celou knihu. Já vím, že měl minulost takovou, jako měl, ale prostě tohle není hrdina pro mě a jelikož mi nesedl hlavní hrdina, knížka, i když jinak nebyla nijak špatná, mě taky nenadchla. Ale abych za "chybu" nepovažovala jen Kadena, mám výhradu i k tempu. Jak jsem psala, začátek byl fakt super a myslela jsem si, že tohle bude skvělá knížka, pak se ale děj v půlce knihy trochu zasekl a nedělo se tam nic moc zajímavého a posledních sto stran bylo opět skvělých. Takže hlavně kvůli těmto dvěma výtkám knihu hodnotím tak, jak hodnotím.
Sečteno podtrženo, kdyby mi sedl hlavní hrdina, jásala bych radostí, že tohle je jedna z nejlepších romantických knih, jakou jsem kdy četla. Ale protože pro mě Kaden není nikdo jiný než neuvěřitelně otravná postava, nejásám. Spíš smutním, protože se mi toho na knize tolik líbilo a protože mi opravdu přišla skvělá, ale bohužel nemá místo v mém srdci. K místu v srdci by určitě pomohly i zmínky o Taylor Swift, kterou absolutně zbožňuju, ale ten Kaden to hold zkazil.
Chápu, proč tuhle knihu spousta lidí miluje a o to víc mě mrzí, že se k nim nepřidám. Ale ne ztrácím naději, v sérii Znovu jsou ještě další čtyři knihy, které by si to místo v mém srdci mohly vybojovat.

Jediné pravé lásky Jediné pravé lásky Taylor Jenkins Reid

Možná v jiném životě, jiná knížka od autorky Jediných pravých lásek, jsem četla minulý rok a moc se mi líbilo. Proto jsem se rozhodla přečíst si další autorčiny knihy a do rukou se mi dostala tahle růžovka. A bohužel musím říct, že jsem zklamaná. Ne že by se mi Jediné pravé lásky nelíbily, ale měly spoustu chyb. Například romantika mi nepřišla tak dobrá jako v druhé zmíněné knize, postavy mi také tolik nepřirostly k srdci, i když jedna z lásek mi byla velmi sympatická a Emma byla taky fajn. Líbilo se mi, jak se Emma časem měnila a jak se se vším vyrovnávala. Za konec jsem taky byla ráda, protože to skončilo tak, jak jsem doufala. Velký palec nahoru dávám stylu psaní, který je stejně skvělý jako v Možná v jiném životě. Nápad je taky zajímavý a kniha obsahuje pěkné myšlenky. K negativům bych ale dále zařadila tempo, protože jsem se občas nudila, a hlavně přeslazenost. Někdy je vztah hrdinů vyobrazen až moc růžově, nereálně a slova "Miluju tě" jsou doslova všude a to mi přijde trochu moc.
Takže sečteno podtrženo, je to zajímavá a pěkná knížka, která by se mohla hodně lidem líbit, za mě má ale nedostatky, a proto bych vám spíše doporučila Možná v jiném životě, které se mi líbilo mnohem víc a byla to jedna z top knih minulého roku.

Na co slova nestačí Na co slova nestačí Brigid Kemmerer

Jak tak o tom přemýšlím, tak na knížku Na co slova nestačí mám dost podobný názor jako na "první díl" Dopisy ztraceným. Líbilo se mi to, ale čekala jsem něco víc. Něco, kde se hlavní hrdinka nebude chovat stejně nelogicky, pitomě a přehnaně jak v Dopisech ztraceným (ano, Emma mi stejně jako Juliet nesedly). Něco, co mě víc chytí za srdce. Něco, co mi vyrazí dech. Ale zase musím nechat, že hlavní hrdina Rev bych fakt super kluk, knížka byla čtivá, pojednávají se zde těžká a důležitá témata a proto myslím, že mnoha lidem příběh přiroste k srdci. Taky musím podotknout, že témata řešené v téhle knize mi přišla lepší než v předešlém díle. A pod slovem lepší myslím, že mi byla trochu bližší (i když naštěstí se žádným jsem se nesetkala osobně) a přišla mi důležitější. Ve zkratce: násilí, kyberšikana, rozvod rodičů pro mě zajímavější než smrt blízké osoby. V téhle knize bylo také nějaké napětí, které mi v Dopisech chybělo. A to, jak se hlavní hrdinové setkali, mi přišlo mnohem "logičtější"a pravděpodobněší než to, jak se hrdinové setkali v Dopisech. Zkrátka, kniha je moc hezká, za mě je lepší než její první díl a můžu vám ji doporučit, ale za mě to není na plný počet hvězdiček, protože mi tam něco chybělo a čekala jsem větší pecku.
9*/10*

25.02.2021 4 z 5

Dopisy ztraceným Dopisy ztraceným Brigid Kemmerer

Tahle knížka je hodně chválená a já jsem si na ni vytvořila nějaká očekávání, která se mi při čtení naplnila, ale přeci jen si z knížky nesedám na zadek. Prostě jsem čekala větší pecku. Ale knížka rozhodně nebyla špatná. Nápad s psaním dopisů se mi líbil, postavy mi sedly, i když mi někdy přišlo, že Juliet se chovala až přehnaně k dané situaci, líbilo se mi i těžké téma, které se v knize objevuje a příběhu se musí nechat, že je opravdu čtivý. Styl psaní v kombinaci s dějem tvoří skvělou kombinaci a knížka se čte opravdu rychle. Po těchto slovech to vypadá, že to je dokonalá knížka. A ano, je krásná, ale mně tam k dokonalosti něco chybělo. Nevím co, ale něco zabránilo, aby mezi námi přeskočila jiskra. Přesto vám knížku doporučuju, protože by se vám mohla líbit a také budete mít poklad ve své knihovně.
8*/10*

25.02.2021 4 z 5

Kulti Kulti Mariana Zapata

Bóže, to byla ale blbost! Tohle bylo tak hrozný, že na téhle knize nedokážu najít jedinou věc, která se mi líbila. Nejblíže k "líbilo se mi" je asi fotbalové prostředí, ale to je všechno. Snažila jsem se najít ještě další hezkou věc, bohužel jsem už žádnou nenašla. Takže dále budou následovat jen samá negativa. Hlavní postavy mi nesedly. Sal mi nebyla sympatická a Kulti byl náladový debil, který se choval jako hajzl. Kniha slibuje romantiku, jenže ta v téhle knize není. Respektive je, ale na posledních 50 stránkách. Na 50 stránkách z 500! Jako sorry, ale tohle v mých očích rozhodně není romantická kniha. A neodpustím si zmínit, že "romantika" je v této knize v podobě podrobně popisovaného sexu. Sakra, to bylo tak nechutný! Já jsem nečekala celých 450 stran, abych pak četla o tom, jak mu ho kouřila a jak velký má Kulti péro! Nemluvě o tom, že se mi ti dva k sobě vůbec nehodili. Jejich vztah mi přišel strašně nucený a nereálný. Nelíbili se mi spolu ani jako kamarádi, protože Kulti byl strašně žárlivý, ani jako pár. Autorka je známá svým vtipem – haha, dobrej vtip. Já se u knihy ani jednou nezasmála a nevím, jestli jsem prostě nějak náročná na humor nebo mám depku, ale i můj brácha říká lepší hlášky než naše hrdličky. Ještě dodám, že celou knihu jsem se nudila, neměla jsem chuť ji číst, protože každá stránka byla utrpení a nic se tam nedělo. A ano, vím, má to být pomalá romantika, ale sakra, to nemá být pomalý jak Český dráhy!
Závěrem, vůbec nechápu hype okolo téhle knihy, protože za mě to byl propadák. Nudná, dlouhá, bez romantiky, s nesympatickými postavami. Ale vím, že se knížka hodně lidem líbí, protože jsem na ni viděla skvělá hodnocení. Hold, sto lidí, sto chutí, ale já vám tohle doporučit nemůžu, protože jsem při čtení měla chuť ji vyhodit z okna a vůbec ji nedočíst. No ale co si budem, o moc bych nepřišla.
A kdybych měla knihu popsat jedním slovem? Vybrala bych jedno z těchto: nuda, fuj, ne.
1*/10*

27.12.2020 1 z 5

Strmý pád Strmý pád Bianca Iosivoni

Knížka se mi líbila, ale byla to jen průměrná romantika. A já mám ráda romantiky, které jsou něčím ozvláštněné, takže toto byl za mě bohužel jen lepší průměr. Hlavní postavy mi byly sympatické, někdy se ale chovaly dost dětinsky. Styl psaní byl spíše opisný, ale moc mi to nevadilo, k té knize mi ten styl seděl. Příběh je často propleten spoustou náhod a je to velké klišé, ale oddechovka je to dobrá. Romantická linka byla opět průměrná. V čem ale kniha pokulhává, je tempo. Začátek byl skvělý, bavilo mě to, ale později to začalo skřípat a prostřední část mě nudila. Rozjelo se to až ke konci a když už vypadalo, že bude konec, najednou jsme se dozvěděli důležitou informaci, stal se tam "zvrat" (pokud se to tak dá nazvat) a konec byl otevřený. Ale tak moc otevřený, že to vypadalo, jakoby autorka napsala strašnou bichly a pak se rozhodla ji rozdělit a ze čtenářů si udělat srandu.
Popravdě vůbec nevím, jaký počet hvězdiček mám této knize dát. Když jsem se totiž blížila ke konci, byla jsem rozhodnutá, že jí dám 7*/10*, jenže pak přišel konec a už jsem si nebyla tak jistá. Knížky nebyla špatná, ale nebyl to ani žádný zázrak. Popravdě si myslím, že tahle knížka se v mé hlavě udrží jen proto, že to byla moje první štafeta a kvůli té krásné obálce. Kdyby za mnou ale někdo přišel a zeptal se mě, jestli bych mu tuhle knihu doporučila, asi bych odpověděla: "Klidně si ji přečti, ale už jsem četla i lepší romanťárny."
6*/10*

27.12.2020 3 z 5

Bez naděje Bez naděje Colleen Hoover

Na začátek bych chtěla zmínit, že tohle byla moje první knížka od Colleen Hoover. O téhle autorce jsem toho hodně slyšela. Říká se, že její knihy jsou čtivé, krásné a s nějakým vážným tématem. Do téhle knížky jsem se pouštěla bez větších očekávání, čekala jsem pouze čtivost a romantiku. Ale už při čtení jsem se do knihy pomalu zamilovávala a když byl najednou konec, neměla jsem slov. Vlastně je pořádně nemám ani teď. Tohle bylo něco tak nádherného, že to ani nedokážu popsat. Romantická linka byla úžasná, styl psaní se mi zalíbil hned po prvních stránkách, hlavní postavy mi byly sympatické, knížka byla čtivá od začátku do konce a to vážné téma, o kterém pojednává, mi nedalo spát. Hlava mi prostě nebere, že někdo, koho v životě milujeme, nám může udělat něco takového. Že někdo může něco takového udělat a procházet mu to. Že to někdo může někomu udělat a ten člověk si kvůli tomu vezme vlastní život. Na jednu stranu byla tahle knížka opravdu nádherná, ale na druhou stranu i odporná (kvůli té věci, o které kniha pojednává – nechci spoilerovat, ti, co četli, ví). Emočně mě tahle knížka rozložila, ale přesto jsem chtěla číst dál a dál a nechtěla jsem, aby to skončilo. Propojování minulosti s přítomností se mi moc líbilo, zápletka se "Sky" a "Hope" byla skvělá a také bych ráda zmínila jediné slovo "Hopeless", které je prostě úžasné (opět, ti, co četli, pochopí). Tahle knížka v mém srdci a paměti zůstane ještě hodně dlouho a musím dodat, že je to jedna z nejlepších knížek, které jsem kdy přečetla. Určitě mám v plánu přečíst si i Ztracenou naději, protože potřebuju více z tohoto příběhu. Nakonec napíšu jen pár posledních slov. Kdybych tuhle knížku měla popsat stručně, stačilo by mi jediné slovo: wow.

27.12.2020 5 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

Za mě je tohle nejlepší díl série. Vztah Feyre a Rhysanda byl skvělý (stejně jako v předchozím díle, jen zde bylo méně sexuálních scén, což mi vůbec nevadilo – právě naopak) a všechny postavy byly skvěle napsané, měly svou osobnost a moc se mi líbily (více jsem je rozebírala v recenzi na předchozí díl série). Chtěla bych ale vypíchnout Nestu, která mě někdy svým chováním fakt štvala, ale její osobnost se mi přesto líbila a ve finále se z ní vyklubala fakt super postava. Kniha byla nabitá akcí, obsahovala spoustu zápletek a zvratů a když jsem četla scény s válkou, ani jsem nerozdýchala minulý zvrat a hned se stal další. Pokud mě alespoň trochu znáte (osobně či skrz instagram), víte, že akčňáky zbožňuju, takže tahle knihy pro mě byla skvělým společníkem. Ještě okrajově zmíním, že svět a všechny fantasy prvky se mi opět líbily (jako v předchozích dílech). Ale pokud bych mohla zmínit jednu věc, která se mi moc nelíbila, byla to jedna určitá scéna, kdy skončila válka. (SPOILER: Když Rhys umřel, byla jsem smutná, to ano. Ale když ho za pár stránek opět oživily, sakra, to mě naštvalo. Jaký to tedy mělo význam? Nešlo to napsat bez té smrti? Podle mě by Kotlík scelili i tak. A pokud někdo bude namítat: V prvním díle Feyre ožít musela, jinak by série nemohla pokračovat a její smrt jen dokázala to, jaká je Amarantha mrcha. Ale tady mi to přišlo fakt zbytečné.) Ale jsem tuto část knize odpustit a knihu zhodnotit velmi dobře, protože se mi opravdu moc líbila a knihu plnou zvratů a zápletek vždy dokážu ocenit.
Závěr? Celou sérii vám můžu jen doporučit. Pokud jde fanoušky fantasy, tohle vás nesmí minout. A vlastně i pokud jste zastánci romantiky. A popravdě, těším se na doplňkový díl. Tak snad ty knihovny (a vlastně všechno – školy, restaurace, kavárny, ...) brzy otevřou.

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

První díl téhle série byl skvělý. Ale druhý díl byl úžasný! Styl psaní autorky byl stejně jako v prvním díle boží, prostředí a fantasy prvky se taky povedly a postavy byly fantastický. Rhysand = dokonalý manžel (vtipný, milý, starostlivý, krásný, prostě perfektní), Feyre = odvážná holka, která se sebou nenechá zametat a je mi neskutečně sympatická, Mor = super ženská, Amren = měla svou osobnost, což se mi moc líbilo, Cassian a Azriel = skvělí chlapi, Tamlin = týpek, kterýho jsem měla ráda v jedničce a teď je z něj zamilovaný šílenec a už ho ráda nemám, Lucien = nic moc. V tomto díle se méně soustředíme na fantasy svět a spíše se věnujeme romantické lince. A nejen Feyre se zamiluje do Rhyse, ale spolu s ní i všechny čtenářky téhle série. A tedy ona romantická linka byla skvělá, jen mi docela vadily ty sexuální scény. Nebylo mi úplně příjemné je číst. Také musím zmínit začátek, na kterém se mi líbilo, jak byly popsané stavy úzkosti Feyre. Byly uvěřitelné a s Feyre jsem soucítila. Já vlastně ani nemám moc co téhle knize vytknout. Až na ty sexuální scény se mi to moc líbilo. Takže za mě je tahle kniha bombastická, jen bych ocenila méně sexu a více napětí a fantasy prvků.

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Tuhle sérii jsem si chtěla už nějakou dobu přečíst. Všichni o ní (a celkově o knihách S. J. Maas) pořád mluví jen samou chválu, a tak jsem jí neodolala. Jako milovník fantasy, který měl od této série vysoká očekávání, jsem se bála, že mě knížky zklamou. To se ale nestalo. Právě naopak, kniha byla boží! Chytla mě už od začátku (pomalé rozjezdy mi totiž nevadí) a užívala jsem si styl psaní autorky. Pak se příběh sice trochu táhl, ale opět mi to moc nevadilo a jsem schopná to knize odpustit, protože od chvíle, kdy se děj odehrává pod Horou, mě kniha úplně pohltila. Vyvolala ve mně spoustu emocí – napětí, strach, zlost, smutek, lásku – a právě to na knihách miluju – to prožití. Prostředí bylo skvělé, styl psaní úžasný a postavy se mi taky moc líbily (Feyre byla skvělá, Luciena a Tamlina jsem měla taky ráda a kupodivu jsem neměla ráda Rhysanda – badboys u mě nikdy moc neměli šanci). Myslela jsem si, že tenhle díl už žádný jiný ze série nepřekoná a že mu dám 10*/10*, ale to jsem se spletla. Po přečtení dalších dílů tento díl klesl, ale stejně musím říct, že byl skvělý a tuhle sérii vám doporučuju!
9*/10*

Tíha vesmíru Tíha vesmíru Jennifer Niven

Knihu jsem četla na doporučení instagramového účtu @brunetka_s_knizkou, která tuhle knížku vychválila. A asi jsem měla příliš velká očekávání, protože mě knížka neuchvátila. Nebyla špatná, ale četla jsem i lepší YA knihy. Na knížce se mi líbil styl psaní, který byl "hovorový" (se sprostými a nespisovnými slovy) a kniha se tím pádem četla dobře a rychle. Postavy byly fajn, neokoukané, ale nechytly mě za srdce. Libby mi někdy přišla lehkomyslná a urážlivá, Jack zase trochu divný. Ale knihu cením kvůli dvěma věcem. První, téma šikany. A druhé, fakt, že nás někdo může mít rád takového, jací opravdu jsme. Zkrátka, okouzlující love story, které mě dostane, mě nedostalo. A i když se mi kniha až tak moc nelíbila, jednu věc si z ní zapamatuji: "Pamatuj, někdo tě chce!"
P.S. Pokud knihu budete číst, přečtěte si poděkování. Stojí za to :)
7*/10*

11.11.2020 3 z 5

Dívka, která nepřestala věřit pohádkám Dívka, která nepřestala věřit pohádkám Marcia Grad

Nedotčeno. Popravdě tahle knížka se mi vůbec nelíbila. Sice obsahuje dobré myšlenky o tom, jak se vyrovnat s problémy, ale jinak byla strašně nuda a bylo to na mě moc dětinské. Hodnotím 2*/10* a tuhle knížku už nechci znovu držet v ruce!

11.11.2020 1 z 5