vlkodlaq vlkodlaq komentáře u knih

Věci z jednoho pokoje Věci z jednoho pokoje František Alexander Elstner

Elstner je prostě Elstner. Po antikvariátech sháním od něj prakticky cokoliv a cítím nadšení lovce pokladů při každém dalším objevu. E. má svůj specifický, dnes už mírně archaický styl psaní, přesto je mi povahou blízký a způsobem života velmi sympatický.

19.01.2020 5 z 5

Čas opovržení Čas opovržení Andrzej Sapkowski

První knihy o zaklínači jsem si užíval, akce i spád. Ale tahle už mi silně začíná připomínat hry o trůny, kde v pozdějších knihách už bylo až příliš politiky, intrik, plánování v plánech cizích plánů, spojenectví a zrad. To už mě baví o poznání méně. Závěr, který byl věnován Ciri, byl zase skvělý a akční, takže dám šanci dalšímu kousku že série.

19.01.2020 3 z 5

Slova z pekla Slova z pekla Alexandra Kohoutová

Že vám není líto toho papíru. Mě ano. Hlavně jsem toho názoru, že žena, která má sama vyjadřovací schopnosti hajzlbáby z toho nejzaplivanějšího místního nádraží a její nejoblíbenější odpověď na otázku "proč se vám zrovna tohle slovo nelíbí?" Je "nevím", nemá nárok se jakkoli veřejně posmívat nebo dokonce kritizovat přirozený, byť divoký, vývoj jazyka, nebo snad dokonce někoho učit!

07.01.2020 odpad!

Já, Jůtuber Já, Jůtuber Tereza Hodanová

Aneb "Já zbytečný". Nahlédl jsem a přečetl několik úryvků, zvláště rozhovory s více či méně pubertálními individui bez špetky nadhledu a širších zkušeností, mě fascinují svojí bezbřehou naivitou. Nic proti tomu, mladí se musejí teprve učit, jenže tady je předkládán svět videí a osobní prezentace jako ten jediný důležitý a youtubeři se prezentují jako osvícené celebrity, jejichž názor je nezbytný pro chod společnosti. Sebevětší blábol je předkládán se sebevědomím ostříleného politika, ale s nulovou informativní hodnotou.

12.11.2019 odpad!

Saturnin se vrací Saturnin se vrací Miroslav Macek

jedna z mála výjimek, kdy je film/seriál přece jen o fous lepší, než kniha. Přesto i psaný Saturnin stojí za přečtení, zvláště pak doporučuji, pokud se Vám film/seriál podařilo ještě nevidět.

26.10.2019 4 z 5

Vyhlídka na věčnost Vyhlídka na věčnost Jiří Kulhánek

Jak už se mi to občas stává, Vyhlídku jsem jen tak prolistoval, abych si přečetl oblíbené pasáže a samozřejmě ji přečetl zase celou. Za život jsem přečetl řekněme nějakých 400 knih a Vyhlídka, minimálně co do čitelnosti, pořád patří mezi ty nejlepší. Jednoduchá dějová linie, ale úžasný spád a originální námět, který si maximálně užívám.

26.10.2019 5 z 5

Meč osudu Meč osudu Andrzej Sapkowski

Velmi čtivé pokračování v dějové linii dílu prvního. Asi netřeba se rozepisovat více, přečtěte a uvidíte sami :)

06.10.2019 4 z 5

Santiago: Mýtus daleké budoucnosti Santiago: Mýtus daleké budoucnosti Mike Resnick

Takže, dojmy.. Jsem milovník sci-fi, technologií a fyzikálních paradoxů a můžu říct, že Santiago není sci-fi. Na velmi lehkém, sotva znatelném sci-fi pozadí se odehrává skoro až westernový příběh, vcelku poutavý, dobře čtivý se svižným spádem a rozumně vygradovaný, nicméně zápletka je předvídatelná, až jsem měl skoro uspokojivý pocit, že se děj vyvíjí víceméně tak, jak jsem předvídal. Jediné sci-fi prvky jsou tak cestování vesmírem (bez sebemenšího náznaku detailů) a laserové pistole, to je ze sci-fi opravdu vše. Přesto stojí za přečtení a doporučuji, zvláště pak těm čtenářům, kterým klasická sci-fi literatura moc nevoní.

06.10.2019 4 z 5

Tak už jsem tady s tím vápnem, pane Werichu Tak už jsem tady s tím vápnem, pane Werichu Vladimír Škutina

Poněkud hořkosladké, melancholické a ano, i depresivní, stejně jako stará žena vzpomíná na své mládí, taky je to vlastně pěkné, jen se Vám u toho chce brečet. Podobný podtón se táhne celým "vápnem". Přesto nelituji, že jsem to vzal do ruky. Je to příjemnější pohled na Wericha, který byl a je milován díky filmům, což je ta stránka, kterou všichni známe, nicméně jeho spolupracovníci o něm po jeho smrti promluvili zjednodušeně takto: Werich byl nesnesitelný pedant, nesmiřitelný v prosazovaní svých ideí, nepřijímal kompromisy ani názory druhých. Lidé se mu spíše vyhýbali, protože měl ve zvyku je hned zaúkolovat a komandovat. Byl velmi panovačný, náladový a často po lidech křičel. K tomu ještě doplním: Možná právě díky tomu je jeho tvorba, jaká je.

22.09.2019 3 z 5

Stalingrad Stalingrad František Kotleta (p)

Tradiční Kotleta, jak ho známe. Naštěstí to není takové porno, jako Perunovi krve a swingersparty, oproti spadu je ho tu pořád dost. I vulgarismy je kniha prodchnutá, nicméně tady mi to v rámci příběhu tak nějak pasuje. Co je třeba zmínit, je tradiční Kotletovská čtivost, zas až tak moc se toho nestane, ale zhltnul jsem to za pár dnů.

22.09.2019 4 z 5

Pobočník Pobočník D.M. Cornish

Závěrečný díl mě poněkud zklamal. Čekal jsem vývoj, děje i hlavního hrdiny, stejná naivita dílů předchozích se zde ještě prohloubila, závěr poněkud nelogický, minimálně slabě podaný. Přes to je to určitě velmi čtivý kus, pokud by autor ještě zapracoval na ději a zápletce, jednalo by se o dílo roku.

22.09.2019 3 z 5

Bible Bible neznámý - neuveden

Podařilo se mi získat (jako studijní materiál a investici) svatou bibli z roku cca 1850. Přes velice zastaralý sloh i pojmy rozumím obsahu, švabach je s trochou snahy taky čitelný, ale ta náplň, to je ten pravý masakr, s moderním vydáním bible se to nedá ani v nejmenším srovnávat, 170 let stará bible je teprve ten pravý metal! Poměrně detailně popisované masakry žen, mužů i nemluvňat, střeva sem, hlavy tam, do toho poněkud vyšší level incestu i zoofilie, exkrementy, mučení, popravy, svatá genocida a to jsem to jen zběžně pročetl.
Skutečně jsem čekal, že tak stará bible z prudérní a upjaté doby bude stejně prudérní a upjatá, skutečnost mě nepřestává udivovat. Není bez zajímavosti, že čím starší bibli vezmeme do ruky, tím větší je podobnost s koránem. Tohle že četly naše praprababičky? Pak se není čemu divit, že měli z boha smrtelnou hrůzu a pro nedostatek jiného čtiva i informací všeobecně se z bible stala životní náplň. Že to někdo bral vážně tehdy, je pochopitelné, ale že to někdo ještě pořád bere vážně i dnes..

15.08.2019

O čem sním, když náhodou spím O čem sním, když náhodou spím Andrej Babiš

Je to možná trochu tvrdý příměr, ale ze zběžného pročtení mi kniha připomíná Mein Kampf, jakože Já jsem vlastně ten dobrý a všechno to myslím strašně dobře a dělám to jen pro Vás, Já z toho vůbec nic nemám. Věc druhá, v "knize" není snad jediná originální myšlenka, prakticky všechno je ukradeno z jiných, starších děl a výroků, ať už autorů domácích, tak zahraničních. Bez skrupulí (a bez ozdrojování) používá citace a výroky známých osobností. Upřímně mě udivuje 24%, kniha nemá hodnotu ani toho papíru a upřímně mě děsí, že národ tomuhle člověku umožnil přístup k moci. Teď už se ho nezbavíme.

25.07.2019 odpad!

Tato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem Tato země je naše – 25 rozhovorů s prezidentem Milošem Zemanem Radim Panenka

Nejhorší na knize je ten upřímný podtón, který Vám nutí myšlenku "to jako sakra tohle myslí vážně??" To už radši kuchařku Ládi Hrušky, ten je alespoň vcelku neškodný, jenže tenhle pán na přebalu je prezident ČR (čemuž se stále nepřestávám divit).

25.07.2019 odpad!

Spad Spad František Kotleta (p)

Je příjemné vidět, jak autor od série Perunova krev a porno knih vyrostl. Spad je po spotřebitelské stránce výborný, skvěle se čte, děj je přijatelně vygradovaný a přesto, že autor knihou nic nemíní, dává i pár hlubších momentů k zamyšlení.

22.07.2019 4 z 5

Tufova dobrodružství (6 povídek) Tufova dobrodružství (6 povídek) George R. R. Martin

Sympatický příběh, který nenásilně vychovává a řeší morální dilemata, zabalený do poutavé sci-fi. Tohle má být jako povinná školní četba.

22.07.2019 5 z 5

Den mravenců Den mravenců Bernard Werber

Vynikající kniha plná překvapivě hlubokých myšlenek a důležitých poselství. Chvílemi sice, hlavně v první třetině, poněkud pokulhává spád, ale příběh je promyšlený, snesitelně rozlinkovaný a ačkoli spěje k předvídatelnému vyvrcholení, udržuje čtenáře napínavostí.
Velmi mě bavily útržky z "encyklopedie všeobecného vědění", které byly skvělé samy o sobě.

Lampář Lampář D.M. Cornish

Bohužel úporná snaha o vytvoření nového světa, nových názvů pro vše možné, nového kalendáře atd, je přes velmi dobrou kostru příběhu na úkor čitelnosti. Ona až zoufalá snaha vše pojmenovat nově totiž rozptyluje od jinak dobrého děje a propracovaných postav. Nicméně s postupem čtení to přestávám vnímat a nechávám se unést skvělým spádem. Jak jen to Cornish udělal, že se toho v tak tlusté bichli stane poměrně málo a přesto se velmi dobře čte (hlavně od cca poloviny má skvělý spád). Slabší pointa je jen přípravou na další díl, do kterého se s vervou pouštím.

22.07.2019

Filuta Filuta Terry Pratchett

Čekal jsem fantasy ze Zeměplochy a dostal jsem beletrii z historického Londýna. Přesto je Filuta velice čtivý, příběh je poutavý a na rozdíl od knih s podobným základním námětem, David Copperfield a Oliver Twist, mě i velice baví.

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Dlouho jsem Zaklínači odolával, ale tak dlouho jsem chodil kolem, až jsem ho dostal od všímavé manželky :) Až na drobné dějové úpadky je první Zaklínač lehce nadprůměrný dějem, ale výrazně nadprůměrný čtivostí. Rozhodně si rád přečtu další díl.

02.05.2019