Den mravenců

Po fenomenálním úspěchu románu Mravenci, pokračuje spisovatel a vědecký publicista Bernard Werber ve své velké sáze o „vnitrozemšťanech“…Zavádí nás ještě hlouběji do ohromujícího, hrozného světa, kde se to hemží hmyzem. Kniha Den mravenců opět není obyčejným napínavým románem, ale úžasnou a znepokojující moderní odyseou, jež propojuje uměleckou fikci se suverénním poznáním nekonečně malého ze světů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/11_/11709/den-mravencu-11709.jpg 4.1106

Mravenčí trilogie 2.

Literatura světová, Sci-fi
Vydáno, Knižní klub

Le jour des fourmis, 1992

Kniha Den mravenců

Arev122

Román začíná detektivní zápletkou, v druhé linii popisuje fiktivně život mravenců a končí končí spojením obou linií. Děj příběhu je vcelku napínavý, zajímavé jsou myšlenky z Encyklopedie vědění, ale nějak příliš mě četba nenadchla.

groula

Přečteno podruhé. Už jsem si to vůbec nepamatoval. Stejně jako u prvního dílu. Ten wow efekt tam už nebyl. Nicméně je to skvělá kniha...

Eyghon
30.10.2019

Přímé pokračování prvního dílu. Lidská i mravenčí část jsou zajímavé, ovšem celé to sráží posledních 50 stran, které autor asi napsal "pod vlivem". Komunikace s mravenci? Dobře. Mravenec natolik inteligentní, aby rozuměl lidem? S výhradou, ale dobře. Náboženství mezi mravenci? S trochou fantazie klidně ano. Ale to, aby člověk našel konkrétního mravence v centru Paříže o rozloze desítek kilometrů? To už snad není ani sci-fi. A záchranná operace, kdy policie vykope lopatami díru o hloubce 12 metrů? To bych fakt chtěl vidět.
Autor má prostě přehnanou fantazii. Naštestí se to projevilo negativně jenom v závěru, jinak je to slušná sci-fi o mravencích a lidech.

vlkodlaq
22.07.2019

Vynikající kniha plná překvapivě hlubokých myšlenek a důležitých poselství. Chvílemi sice, hlavně v první třetině, poněkud pokulhává spád, ale příběh je promyšlený, snesitelně rozlinkovaný a ačkoli spěje k předvídatelnému vyvrcholení, udržuje čtenáře napínavostí.
Velmi mě bavily útržky z "encyklopedie všeobecného vědění", které byly skvělé samy o sobě.

nocnymotyl38

Vždycky je třeba
přijímat zprávy od těch,
kdo si je přejí
vysílat.

Opět se setkáváme s 103 683. Toto je její dobrodružství, toto je její poselství, toto je její příběh. Pro její odvahu jí bylo jméno zkráceno na 103. Edmond Wells dal kolovat druhý díl jeho Encyklopedie relativního a absolutního vědění a lidé, žijící pod mraveništěm ve Fontainebleauském lese mají stále naději.

Malá ochutnávka:
Proto jsem dnes přijala rozhodnutí přesvědčit své vojáky, aby zahájili proti PRSTŮM (LIDEM) křížové tažení. Bude to velká vojenská výprava s cílem vymýtit všechny PRSTY z povrchu zemského, dokud je ještě čas.

Co mě velmi zaujalo je odstavec 106 na straně 258 s názvem SNY. Dvoustránkový výňatek z Wellsovi Encyklopedie vypráví o jednom kmeni lidí žijících na Malajsii. Kmen Senoitů má velmi zajímavý názor na sny. Tohle bylo mrazivé a určitě to stojí za prozkoumání. Více psáti nebudu, je to jen na vás.

Citát: Všichni se denně stáváme o něco víc blázny a u každého jde o jiný druh šílenství.

Poslední třetina příběhu se mi moc nelíbila. Obsahovala velké množství náhod. A tím nemyslím jen dvě nebo tři náhody, prostě až moc náhod. Možná to šlo napsat i trochu jináč. A na druhou stranu, zase nechápu, proč mnohé pobuřuje „operace“. Ten, který operuje dokázal vytvořit víc neuvěřitelných věcí, tak proč by nedokázal tuto operaci.

Citát: A co když je rakovina důsledek problému v komunikaci?

V příběhu je spousty situací, mouder a výroků, které vás donutí k zamyšlení. Je tu také spousty situací u kterých sice máte chuť si pobrečet, pro jejich vývoj, ale zase na druhé straně se neudržíte smíchy a prostě se tomu zasmějete. Jako jeden příklad za všechny je určitě velkolepí hmyzí útok na Poštu. Také mě velmi zarazil pojem mravenčí zombie. Vzpomněl jsem si, že kdysi jsem po ránu takové mravence viděl, ale vůbec jsem nechápal, proč jsou přichycení na vrcholku trávy a jakoby na něco čekají. Teď, po letech, jsem konečně dostal odpověď – zombie – paráda!

Musela potkat mravence, aby ji pomohl pochopit a milovat lidský druh.

jaroiva
04.02.2018

slabší než první díl, ale přečetla jsem do konce a přežila to :), třetí díl už jsem nedočetla

B4LU
13.12.2017

Bohužel, oproti předchozímu výbornému dílu se Werber nechal strhnout svou fantazií až příliš. Mravenčí rovina se docela dá přečíst, ale ta lidská tentokrát pokulhává velice silně, viz např. "operace" v závěru. Velké zklamání, se kterým se pojí mé rozhodnutí Revoluci mravenců vůbec neotevřít.

Dotek anděla
Dotek anděla