Mravenci

Dávejte pozor, kam šlapete! Během několika vteřin, které potřebujete k přečtení tohoto odstavce, se narodí 40 lidí… a 700 milionů mravenců. Malí, pro nás takřka neviditelní, a přesto úchvatní tvoři vytvořili od doby, kdy se před stovkou milionů let na Zemi objevili, zcela dokonalou a všestranně fungující civilizaci. Budují města a federace, bojují o území, společnými silami odrážejí útoky vetřelců a predátorů. Zakládají houbová políčka nebo mšičí farmy a svá hnízda dokážou utkat z listí. Vyznávají kastovní systém a některé druhy si otrokářským způsobem podrobují jiné. Přestože představivost lidí vždy s oblibou hledala paralelní světy po nejrůznějších koutech vesmíru, na fantastickou existenci těch, kteří žijí v poloskrytu pod našima nohama, se zapomínalo. Jsou mravenci anarchisté, roajalisté anebo se jejich organizace blíží totalitnímu zřízení? Jak chápou čas? Co o nich vlastně víme? A vědí oni o nás? Werberův román Mravenci bývá právem označován jako realistická sci-fi: to nejúžasnější je na něm právě to, co je skutečné. Po jeho přečtení už nikdy nebudete vnímat svět tak jako dosud - stejně jako hrdina knihy, nezaměstnaný pařížský zámečník Jonathan Wells, který po svém excentrickém strýci zdědil suterénní byt a tajemné varování: Hlavně nikdy nechoď do sklepa!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2948/big_mravenci-trilogie-mravenci-OQv-2948.jpg 4.4381

Mravenčí trilogie 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

Fourmis, 1991

Kniha Mravenci

Terka_v25

Mravenci mě moc bavili. Nemají to ty malé všetečné potvůrky vůbec jednoduché. Jejich život v mraveništi je daný, každý má svoji roli. Je to zkrátka komplexní společenství. Navíc nebezpečí číhá skoro na každém kroku. Pozoruhodné je i mravenčí myšlení a schopnost řešit problémy. Díky Mravencům jsem si také mohla nostalgicky zavzpomínat na dětství s Ferdou Mravencem.
Mravenčí linie příběhu byla celkově super, horší už to bylo s tou lidskou a podivným sklepem - holt je to sci-fi. Ale i tak hodnotím knihu pozitivně a sáhnu po 2. dílu.

Ivan Kučera

Nikdy, nikdy, opakujem NIKDY by mi nenapadlo, že si niekedy v živote (alebo aspoň v nejakom bizarnom sne) prečítam kvalitný špionážny triler... s mravcami v hlavných rolách. Jasné, je to fikcia, ale aj tak sa o týchto neskutočných malých tvorcoch dozviete také množstvo pozoruhodných detailoch z ich života v neuveriteľne organizovanom systéme, že keď najbližšie v lese pôjdete okolo mraveniska, ktoré nejaký inteligent rozkopal, bude vám z toho ešte smutnejšie, než predtým, ako ste si Werberov úchvatný a strhujúci román prečítali. Ľudia sú tu tiež a postupne odhaľujú pozoruhodné tajomstvo veeeeľmi hlbokej pivnice. To je mrazivé, znepokojivé a v dobrom (ehm) nepríjemné. Ale súbežná dejová linka s mravčími kolóniami, ktoré medzi sebou zvádzajú tajný súboj, je ešte lepšia. Na konci sa každopádne obe linky zaujímavým spôsobom spoja.

Eicherik

Mravenci mají dvě linky. Ta lidská, s tajemným hlubokým sklepem se mi líbila více. Ta mravenčí byla sice zajímavá, ale způsob, jakým byla vyprávěna, mi připomínal spíše Ferdu Mravence než žánr sci-fi. Celkově hodnotím knihu dobře, škoda jen toho podivného až infantilního pojetí mravenčího světa. Na závěr ještě pochválím stylový obal u vydání z roku 2005 a dodám, že jsem záhadu se sirkami vyřešil.
Citace: Byli tady sto milionů let před námi - a soudě podle toho, že jsou jedním z mála organismů schopných odolat jaderným zbraním, budou tady jistě i sto milionů let po nás. Jsme jen tři miliony let trvající příhoda v jejich dějinách. Ostatně, kdyby se jednoho dne na naší planetě objevili mimozemšťané, určitě by se nespletli. Chtěli by bezpochyby mluvit s nimi. S nimi: se skutečnými pány Země.

Lenka.Vílka

Říkejte mi klidně knižní barbar, ale tahle kniha šla úplně mimo mě :(

Artim

Naprosto uchvacující čtení. Hltal jsem každou stránku. Lidi tu rozhodně nehráli prim a tak mi ani nevadilo, že popis společnosti lidí tu není až tak propracovaný jako ten mravenčí.
Skvělá sci-fi detektivka!

alekis

SPOILER
Musím souhlasit s komentářem pode mnou: "Zajímavé téma, leč nečtivé".
Zajímavé to rozhodně je. Když autor píše o mravencích, ještě to jde. Popis jejich organizace života v mraveništi, jejich výpravy a boje s jinými druhy, jejich města a okolí...
Ale ti lidi?! To jsou papírové figurky bez jakýchkoliv lidských vlastností, citů a pocitů! Je tady rodina, otec, matka, syn, ale téměř nic bližšího se o nich nedozvíme. Mají se rádi? Záleží jim na sobě? Zmizí ze světa, a zmizí také hasiči, policisté... a málem o tom ani zmínky, že by někomu scházeli, že jejich rodiny alarmují záchranné složky a radnici a třeba i vládu... Je to suché. Suchopárné.
Ale nelituji, že jsem si Mravence přečetla, zas mám o kousek obzoru víc a hodnocení jim díky tomu nesrazím. Do dalších dílů se ale zatím nechystám.

ujira

Zajímavé téma, leč nečtivé.

Hotovson
29.12.2020

Parádní věc! Věděl jsem, že toho o mravencích moc nevim, spíš jenom takový všeobecný věci a tak jsem rád, že jsem se naučil něco novýho. Svět z pohledu mravenců byl popsán moc zajímavě. Zhruba ve 2/3 jsem správně uhádnul, co se skrývá pod žulovou deskou a co mravenci tolik chrání i za cenu likvidace členů vlastní komunity, ale přesto pro mě bylo překvapení, co všechno (a kdo) dole bylo.

Naopak na 6 sirek a 4 rovnostranný trojúhelníky jsem přišel hned, což mi potěšilo. řešení psát nebudu, nechci kazit radost z vyřešení ostatním :)