Mravenci

Dávejte pozor, kam šlapete! Během několika vteřin, které potřebujete k přečtení tohoto odstavce, se narodí 40 lidí… a 700 milionů mravenců. Malí, pro nás takřka neviditelní, a přesto úchvatní tvoři vytvořili od doby, kdy se před stovkou milionů let na Zemi objevili, zcela dokonalou a všestranně fungující civilizaci. Budují města a federace, bojují o území, společnými silami odrážejí útoky vetřelců a predátorů. Zakládají houbová políčka nebo mšičí farmy a svá hnízda dokážou utkat z listí. Vyznávají kastovní systém a některé druhy si otrokářským způsobem podrobují jiné. Přestože představivost lidí vždy s oblibou hledala paralelní světy po nejrůznějších koutech vesmíru, na fantastickou existenci těch, kteří žijí v poloskrytu pod našima nohama, se zapomínalo. Jsou mravenci anarchisté, roajalisté anebo se jejich organizace blíží totalitnímu zřízení? Jak chápou čas? Co o nich vlastně víme? A vědí oni o nás? Werberův román Mravenci bývá právem označován jako realistická sci-fi: to nejúžasnější je na něm právě to, co je skutečné. Po jeho přečtení už nikdy nebudete vnímat svět tak jako dosud - stejně jako hrdina knihy, nezaměstnaný pařížský zámečník Jonathan Wells, který po svém excentrickém strýci zdědil suterénní byt a tajemné varování: Hlavně nikdy nechoď do sklepa!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/29_/2948/mravenci-trilogie-mravenci-OQv-2948.jpg 4.4350

Mravenčí trilogie 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Knižní klub

Fourmis, 1991

Kniha Mravenci

jaroiva

Podruhé už to není taková bomba, když člověk ví pointu, ale ráda jsem si po letech připomněla.
Na přečtení poprvé musim doporučit. Podruhé už to spíš nedoporučuji.

Květinka008

Četla jsem již před lety a od té doby kniha čeká v knihovně... leč nyní už ne na znovupřečtení, ale prodej. Zůstal ve mně úžas, ale i určitý děs, strach, někdo to tu nazval pachutí, že jsem již nenašla odhodlání k přečtení druhého dílu. Za mě tedy hvězda za kvalitu, ale vyšší hodnocení dávám za originalitu tématu.

groula

Knihu jsem četl již před několika lety. Ale protože už mám pocit, že sem zapomněl o čem to všechno bylo, přečetl jsem si ji znovu. Nekonal se tedy ten původní woooov efekt. Nicméně kniha je naprosto skvělá.
SPOILER
Podzemní labyrint pod bytem vědce vedoucí kamsi do lesa, kde pod žulovým blokem žijí lidé využívající mravence.
Fakt zajímavý čtení.
Znovu si jdu přečíst druhý i třetí díl....

bookemma

K této knize se pojí jeden neskutečný příběh, pomalu podobně "nadpřirozený" jako ten v knize.
Když jsme v létě počítaly kilometry na rozpálené silnici z Prahy do Štrasburku, v autě bez klimatizace, s bývalým francouzským vojákem, kterého jsme ten den náhodou potkaly úplně poprvé, mluvili jsme hodně o literatuře... a padli Mravenci... Les Fourmis. A jen jedna věta - přečtěte si to.
Když jsme druhý den zabrousily do prvního antikvariátu po cestě, stal se zázrak. Mravenci přistáli navrchu kopky "zlevněno". A bylo rozhodnuto. V batohu přes polovinu Evropy, a pak zase na jih putovali mravenci společně se mnou, až se konečně i v české verzi dostali k dočtení. Wau.
Na další díly je ovšem třeba stejně magicky počkat. Putování do daleka tuhle knihu přibližuje. Ať putujete tisíce nebo i miliony hlav.
A co si z ní odnáším...asi ještě větší pokoru. Co když se někomu zamane hodit na zem sirku...? A neděje se to náhodou už teď? Austrálie... a tak dále.
A co když po sirce přijde sklenice vody? A...a...a...

SuperSojka

Fascinující vnoření do světa mravenců, který je nakonec pro čtenáře mnohem zajímavější, než lidská linka v knize (se svým hororovým sklepením). Závěr je...zajímavý, zanechává zvláštní pachuť, ale nekazí výsledný dojem získaný z přečteného příběhu. Rozhodně stojí za přečtení, protože se vymyká tradičním příběhům.

Metla
11.11.2019

Když jsem před lety četla "Dračí vejce" a "Hvězdotřesení" od R.L. Forwarda, doufala jsem, že se mi ještě někdy v budoucnu podaří setkat s civilizací tak fascinující ve své odlišnosti. Stačilo se přitom venku pozorně zadívat pod nohy.
Pokud vás nebaví louskat suchá fakta a chtěli byste se poutavou formou dozvědět něco o hmyzu a jiné havěti, především však o mravencích, tahle Werberova kniha nabízí skvělou příležitost. Nejsem schopná do mrtě posoudit, co z života drobných tvorečků jsou čistá fakta a kde zapracovala autorova imaginace, každopádně jsem si pohled fazetovýma očkama náramně užila. Všední rituály, zběsilé bitvy i dobrodružství jednotlivců, záhady a nebezpečí na každém kroku... úžasné.
Potom je zde část románu, která se věnuje lidem, tajemná, v podstatě hororová, také bych ráda chválila. Bohužel pan spisovatel několik detailů hrubě nedomyslel, což se odráží v mém hodnocení. Ztrátu kytičky můžu demonstrovat jedině na konkrétních příkladech (SPOILER ALERT!!!). Když se někdo ztratí, natož celá skupina osob, a ví se poměrně přesně, kde hledat, tak se v civilizovaných zemích pátrá do úmoru. Obehnat místo policejní páskou a hodit na pohřešované bobek, dokud nezačnou kafrat média? Nevěřím. Zrovna tak považuji za absolutně nevěrohodné, že by banda lidí s klidem složila ruce do klína a rezignovala na svůj předchozí život kvůli vědeckému objevu, jakkoliv přelomovému. Něco jako: "Ty brďo, tohle je fakt zajímavé; šlak vzal rodinu, sluneční svit, svobodu pohybu i konání, prostě všechno, co jsme měli rádi! Než se snažit vrátit, budeme spokojeně dřepět tady a dělat tohle." Kdyby šlo o skupinu fanatických vědců, budiž, ale u profesí naprosto nesouvisejících... ne, ne, za mě hovadina natolik iritující, až musím s lítostí stornovat hvězdu. (KONEC SPOILERU)
Jinak ovšem smekám čepici a v uctivé pokloně zametám svými vlasy podlahu, pokračování tohoto nevšedního románu si nenechám ujít. A přísahám na holý pupek: příští hromadné mravenčí nájezdy v mé kuchyni se pokusím vyřešit smírnější cestou. 85%

smazenaryba
02.10.2019

Nápadité, originálne, informatívne a premyslené. Ikeď po zavŕšení príbehu s čistým svedomím zaradzujem knihu ako sci-fi, strieda sa v ňej v jednotlivých príbehových líniách hneď niekoľko štýlov a žánrov. Od epickej fantastiky, cez horor až po filozoficko vedeckú štúdiu. Aj ľudská línia, ktorá v porovnaní s bohatým príbehom mravcov pôsobí plocho, až naivne, sa v závere ukáže ako funkčný prvok ústrednej myšlienky. Ten kto prečíta, si už do mraveniska veru len tak nekopne.

Ale po pokračovaní na rovnaký spôsob netúžim. Bolo tu povedané všetko, čo bolo treba.

Komu sa páčilo, odporúčam poviedku od G.R.R. Martina - Písečníci.

Péťa1950
27.08.2019

Na okraj pro milovníky této série.
V podhůří Šumavy se rychle rozšiřují kolonie černých mravenců. Máme se bát? (je to pravda)

Šachovnice bohů
Šachovnice bohů