Revoluce mravenců

Na jedné straně jsou mravenci. Přemýšlejí, zda jsme obrovská monstra, nebo nezměrní bohové. Na druhé straně jsme my, lidé. V lepším případě k těm tvorečkům cítíme lhostejnost. V tom horším po nich zuřivě šlapeme. Po tisíciletích nepochopení se možná obě nejvyvinutější civilizace planety Země setkávají a konečně se poznají ......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/30_/3008/revoluce-mravencu-3008.jpg 3.365

Mravenčí trilogie 3.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub

Révolution des fourmis, 2005

Kniha Revoluce mravenců

Janadvorackova
14.11.2020

Nemůžu si pomoci, i když byla poslední třetina "mírně šílená," jako celek se mi to moc líbí. Už ta strašná spousta zajímavých myšlenek z encyklopedie a interakce mezi lidským a mravenčím světem. Jako proč ne?
Kolik civilizací žijících tu s námi ignorujeme, nebo jimi opovrhujeme :)?
Každý živočišný druh je zajímavý svým způsobem. Divili bychom se asi, kolik podobností mezi sebou máme.

Nevím, jestli to nebylo už ve druhém dílu, ale pobavil mě mravenčí pohled na konec dinosaurů :). Mravenci jim lezli do řitního otvoru a doufali, že poškozením zevnitř se zvířat zbaví :). A pak se najednou probudili (po hibernaci) a dinosauři byli pryč :).

bookemma
06.05.2020

"Když chcete dělat revoluci, musíte být vidět! "

Tak nějak nevím, co si mám z této knihy odnést. Myslím, že tentokráte 1+1=3 úplně neplatí, alespoň ne v rovnici:
Werber + Les Fourmis = Povedená kniha...

Julie mi byla mimořádně nesympatická, aniž bych dokázala přijít na to, proč.
Zato mravenčí princeznu 103 jsem si oblíbila od samotného začátku, však to byla hrdinka, jak má být! Zvídavá, chytrá, učenlivá, pokroková, vykonala cestu dlouho miliony hlav, přežila přirozené predátory, žížaly, deistky, vítr, déšť, vodu, oheň, nepřátelské mravence, Prsty, insekticid, zásah elektrickým proudem, bláznivého komisaře, který nesnášel mravence, tisíce přenášení, akvárium, soudní proces... Hotová superhrdinka.

Třetí díl Encyklopedie relativního a absolutního vědění byl pro mě trochu oříšek. Bylo tam veliké množství zajímavých pasáží o Mayském kalendáři, vnímání života Indiány, virtuálních světech, revolucích...a pak přišel recept na chleba. Na druhou stranu, takové jsou přece i naše životy - něco zajímavého se děje, a pak se člověk stejně vrátí domů uvařit večeři. A majolka i chleba v případě dalekého putování, to vše se hodí.
Celkově jsem si tuto knihu užila, ač moje utkvělá představa, že čtu všech 700 stran teprve druhý díl... i to by se dalo označit za samostatné myšlení :).

Terva
25.08.2018

1 + 1 = 3
Alespoň
v to doufám
z celého srdce.

Naučte se myslet sami a bez toho, abyste se nechávali ovlivnit. Toto je dobrá rada. A já se nechal ovlivnit a jsem zklamán. Po prvním úžasném románu Mravenci a jeho velmi povedeném pokračování Den mravenců jsem uvěřil, že i trojka, Revoluce mravenců bude dobrá. Opak je krutou pravdou. Vlastně jsem měl poslechnout sám sebe, když jsem knihu měl poprvé v ruce. Její tloušťka přes 700 stran měla býti varováním.

Rada spisovatele Werbera: Pasáže, jenž vám připadají příliš dlouhé, klidně přeskočte. Kniha není nic posvátného.....

Jeho rady jsem se řídil třeba v momentě, kdy jsem narazil na postup výroby chleba a nebo majolky. Tohle mi připadalo naprosto zbytečné a jen prodlužující nudu, kterou jsem s touto knihou zažil. Nad vodou mě držela jen hlavní zápletka – podivný nález pyramidy uprostřed lesa a jeho tajemní obyvatelé. Bohužel, než se čtenář dostane k jádru pudla, několikrát má chuť knihu zavřít.

Citát: Mravenci mi dělají starosti.

Opět je tu v akci hlavní hrdinka 103 683, která nese svému mraveništi velmi špatnou zprávu a kterou na její dlouhé cestě potká mnoho nepříjemností, překvapení, ale i přátel. Vše je však prošpikováno takovými nesmyslnými pasážemi, výroky a výňatky s Encyklopedie relativního a absolutního vědění, až mi z toho bolela hlava.

Citát: Funkce dělá orgán, ale absence funkce orgán zničí.

Nevím, proč spisovatel chtěl vše dotáhnout ad absurdum a zdělit čtenáři, že se má vlastně ještě hodně co učit. Ale u mě to zafungovalo, uvědomil jsem si sám sebe a už tuhle knihu nikdy nebudu číst, ani jí nikomu nedoporučím. Svým obsahem vlastně není nijak výrazným pokračováním prvních dvou knih a tak je úplně jedno, když jí nepřečtete.

Bedra
18.09.2017

Nedočteno, zdlouhavé a stále se opakující pasáže mě nepustily ke konci.

druzickaster
29.08.2017

Nechal jsem tomu pár dní, ale pořád se nemůžu zbavit té nahořklé pachuti. Na můj vkus moc lidí, málo mravenců. Zajímavý nápad se postupně vytratil a zůstalo jen filozofování a technické zázraky, nad kterými by kroutil hlavou i Verne. Pro hodnocení závěru jsem nenašel jiné slovo než bizarní. Je mi to líto, ale poslední díl se prostě moc nepovedl.

jana277
15.01.2017

Dočítala som so sebazaprením, veľké sklamanie.

ZRADO
04.08.2016

aaah že jsem se koukl prvně na příspěvky, první dva díly perfektní, teď se mě do toho 3 už tolik nechce)

Tlapka
07.09.2012

Tento díl už má syndrom "X-tého dílu". Poprvé mě více bavila dějová linka v lidském světě. Konec už byl docela přeplácaný... ale protože mi knížka nedovolila se od čtení odpoutat a stále jsem se chtěla dozvědět rozuzlení toho a onoho, přidávám jednu hvězdičku.