vlkodlaq vlkodlaq komentáře u knih

Ďáblova skála Ďáblova skála Eugène Sue

Stylem mi to lehce připomíná hraběte Monte Christo, vnitřní rozpor, cesta za nějakým cílem s až fanatickým zápalem a možná i ta doba.

01.07.2020

Jennifer – Důl Quake Jennifer – Důl Quake Miroslav Žamboch

Spádné, čtivé, akční. I když nedosahuje čtivosti jiných knih páně Žambocha, pořád je to na zasloužených 5*
Jak už jsem někde psal, kvalita Žambochových knih oproti těm Kulhánkovým více kolísá, ale za to toho napsal mnohem, mnohem více, čímž se stává mým nejoblíbenějším českým autorem.

18.06.2020 5 z 5

Legenda o ptačích lidech Legenda o ptačích lidech Daniel Jerman

Zvykl jsem si vybírat knihy ke čtení podle hodnocení zde na databázi, ale už několikrát jsem se spálil, legenda o ptačích lidech je dalším takovým šlápnutím vedle. Když pominu celkem zbytečně nakydané evangelium ze začátku, příběhu chybí logika, spád, akce i napětí. Do čtení jsem se musel často nutit, několikrát jsem knihu chtěl odložit úplně a pustit se do něčeho čtivějšího. K závěru se čitelnost přece jen trochu zlepšila, ale pozdě a málo. Potenciál zůstal naprosto nevyužit. Zase se jednou upřímně divím tak vysokému hodnocení.

15.06.2020 1 z 5

Artemis Fowl: Posledný strážca Artemis Fowl: Posledný strážca Eoin Colfer

Jsem z toho poněkud rozpačitý. Na jednu stranu chci autorovi tleskat za bezbřehou fantasii, na druhou použil už známé příběhové mechanismy, tvory a svět. Vlastně tak nepřišel s ničím novým, vlastně jen poskládal klasiku. Ale nechme to stranou, četlo se to dobře. Na skoro třech stech stran se toho vlastně až tak moc nestane, ale odsýpá to slušným tempem a člověk se do Fowlova světa vnoří s lehkostí, s jakou školák projde brankou k babičce. Moje babička měla obrovskou zahradu s potokem, starými stromy, stodoly a půdy plné pokladů k objevování, strávil jsem tam krásné dětství, proto ten příměr a při čtení Fowla jsem si na ty časy skřítků, elfů, permoníků a šotků rád vzpomínal.

09.06.2020 4 z 5

Základy podnikání Základy podnikání kolektiv autorů

Je skvělé, že autoři knihy jsou dlouholetí podnikatelé, ale nějak asi zapomněli na své vlastní začátky. Je to jistě hodnotný titul, nicméně poněkud zavádějící. Začínající podnikatel/živnostník zde mnoho praktických návodů do začátku nenajde. Jistě mu to neuškodí, to jistě ne, ale pro informace do začátku bude muset jinam. Když jsem se já stal OSVČ, koupil jsem si základy podnikání a na volné noze a příklady, které jsem skutečně využil v praxi, by se dali spočítat na prstech jedné ruky. Z obou knih. Na trhu žalostně chybí průvodce začátkem podnikání a před započetím podnikání, na jaké zákony si dát pozor a co je třeba splnit. To v žádné ze zmíněných knih nenajdete a na úřadech se to taky nedozvíte, proto je někdy začít podnikat tak těžké. Resp. začít podnikat je lehké, ale začít podnikat správně, to už je něco jiného.

05.06.2020 3 z 5

Pomlčka v těle Pomlčka v těle Kristina Láníková

Nejsem cílová skupina a poezie je na mě škoda, proto hodnocení není tak docela fér, ale básně jsem jako jedny z mála přečetl, proto si dovolím tvrdit, že mám na hodnocení nárok. Básně mi přišly bezobsažné a až příliš náznakové, nudily mě od začátku do konce. Dal jsem si totiž za výzvu v dospělosti přečíst alespoň jednu básnickou sbírku, padlo to na tuto. Můj názor na tento typ poezie se od školních let nezměnil, je to ztráta času, básnické sbírky přenechám těm, které to baví.

24.05.2020 odpad!

Underground Underground František Kotleta (p)

Pan Kotleta je (už skoro podobně jako pan Kulhánek) mistrem jednolinkové akční sci-fi. Jednoduché linie, ale velice spádné a velmi čtivé. Underground nabízí děsivou realitu nedaleké budoucnosti, která je, až na některé drobnosti, klidně možná, některé části jsou smutnou realitou už dnes, vezměme si příklad třeba z Agrofertu a vlivu, který má, myslím, že na to autor naraží. Velmi věrně vykreslený svět i postavy jasně značí Kotletův autorský vývoj, za který jsem rád. Méně porna, ale stále dost, aby to okořenilo příběh, hlubší myšlenky a výraznější pointa. Co se mě týče, Kotleta se už nesmazatelně vryl do literárního kamene české skály a vytvořil novou "svatou sci-fi trojici" Kulhánek, Žamboch, Kotleta.

15.05.2020 5 z 5

Armáda Armáda Miroslav Žamboch

Otevření knihy mě naštvalo, protože to začíná povídkou, kterou velmi dobře znám, další taky, znal jsem skoro všechny. Ale mám je rád a jistě si je někdy přečtu zas. Abych byl fér, musím dát plné hodnocení. Potenciál Baklyho rozhodně není ještě vyčerpán, takže se těším na, snad brzy, něco nového.

04.05.2020 5 z 5

Děsivá noc Keltů Děsivá noc Keltů David Bimka

Už dlouhá léta si pohrávám s myšlenkou, že zkusím nějaký ten "gamebook", tenhle je milý, zajímavý a hlavně krátký, je to ani ne na půl hodiny. Vypadá to, že někdy zkusím další, jen příště zvolím nějaký rozsáhlejší.

03.05.2020 4 z 5

Poklad na Stříbrném jezeře Poklad na Stříbrném jezeře Karel May

Poklad na stříbrném jezeře jsem nejprve viděl jako film coby malé pachole, a pak pokaždé, když hrál v televizi jsem ho musel vidět znovu. Než mi bylo patnáct, viděl jsem to aspoň desetkrát. Až v cca 13ti jsem četl knihu a i ta byla skvělá a po Vinnetou 1,2,3 je to moje nejoblíbenější "Májovka". Poklad měl ale ze všech Májovek dle mého názoru nejlepší prostředí a nejlépe vykreslené.

Moře, sníh a velkoměsta Moře, sníh a velkoměsta Jack London

Jedna z méně známých Londonových knih a taky jedna z těch slabších, přesto stojí za přečtení. London uměl skvěle vykreslit přírodu, lesy a zvířata, moře bylo přece jen slabší, ale myslím si, že to není jeho vina, moře je prostě méně zajímavé než lesy.

Sběratelství Sběratelství Jan Rous

Od dětství jsem něco sbíral, první byly tuším listy stromů, v cca osmi letech pečlivě vlepované do sešitu, pak to byly krabičky od sirek, vršky od piva, etikety, kšiltovky, mince, nože, ale jen sběratelství hlavolamů mi vydrželo po celý dosavadní život, tím chci říct, že vím, co je to sběratelská vášeň, tato kniha je o tom. Nemá samozřejmě smysl pro ty, kteří nikdy nic nesbírali.

České pohádky (19 pohádek) České pohádky (19 pohádek) Karel Jaromír Erben

V podstatě náhodný úlovek, ale velmi dobrý úlovek. Erbenovy pohádky by měly být součástí knihovny každé české domácnosti. Pohádky jsou navíc velmi dobré a jsou čitelné i v dospělosti.

Mladík v odboji Mladík v odboji C. D. Payne

Mladíka v odboji jsem četl coby asi sedmnáctiletý a ačkoli se mým oblíbeným žánrům ani neblíží, podivně mě to vtáhlo. Z části to bylo velmi dobrou čitelností ale taky tím, že jsem se velmi snadno s hlavním hrdinou sžil. V sedmnácti jsem přece jen měl některé problémy a myšlenky podobné..

Boží blud Boží blud Richard Dawkins

Vynikají! Doporučuji jako povinnou četbu všem vyznavačům bible. Toto je ten pravý materiál pro očistu ducha. Očistu od masových iluzí.
Tato kniha je, na rozdíl od bible, napsaná inteligentním vzdělaným člověkem, který předkládá ucelené logické argumenty na základě dlouholeté analýzy. Na rozdíl od mnoha věřících svůj názor nikomu nevnucuje a ani neříká, že věřící jsou hloupí, jen že ignorují logiku a argumenty. Podle mě ignorovat logiku a argumenty je hloupé ve všech aspektech lidského konání, nejen v otázkách náboženství, ale to je jen můj soukromý názor.
Autor podává bravurní úvahy a nesnaží se kritizovat, celou knihou se nese více méně smířlivý tón. Kniha vám pomůže pochopit mnohá proč a možná i změnit svůj Pohled na věc a učinit ten velký krok a přestat se spokojovat až jen s tím, že "to tak prostě je a už se neptej".

Závěrečný doslov doporučuji ignorovat, neměl v knize vůbec být a považuji za drzost do cizí knihy vkládat své názory.

02.05.2020 5 z 5

Bible - Nový zákon Bible - Nový zákon neznámý - neuveden

Jak řekl můj nejlepší kamarád (věřící): "věřím v něco víc, může to být bůh, ale to je jen jméno. Nemusíme všechno za každou cenu pojmenovat. Moje víra žádný manuál nepotřebuje a třeba taková bible s mojí vírou nijak nesouvisí, je to sbírka příběhů napsaná lidmi a já bibli ani církev ke své víře nepotřebuju. Bible je jen kniha. Nic víc. Církev je jen spolek lidí. Nic víc. Ani jedno si nezaslouží pozornost věřícího. Víra je ve mě a ne v knize nebo budově.

... a co o tom říká Bible ... a co o tom říká Bible Derek Williams

Bible Bible kolektiv autorů

Víra je svobodné rozhodnutí každého člověka. Dospělého člověka. Tyto "bible pro děti" jsou zvrácenost. Nechte dětem svobodný vývoj a svobodné rozhodnutí, čemu budou věřit, ale až z toho budou mít rozum.

Mein Kampf Mein Kampf Adolf Hitler

Pokusme se odprostit od všeho, co autor způsobil a hodnotit knihu, no, jen jako knihu. Pak nelze přehlédnout, že pisatel byl sice sociopat a zřejmě trpěl i bipolární poruchou, naprosto postrádal náznak empatie, ale hloupý rozhodně nebyl, naopak, ukázal přehled a hluboké znalosti. Některé myšlenky jsou hluboké a hodnotné. Zbytek je bohužel propaganda, touha ovládat a ukázat, kdo je lepší. K tomu jeho filozofie je z velké části položena na bohu a silně upravené verzi křesťanství, jako krajní ateista se s tím nedokážu ztotožnit.
Co se týče psychologického profilu AH, velmi podobný má například Donald Trump, Putin a další "vládci". To stojí za zamyšlení.
Co se týče hodnocení, je to kniha od Hitlera, tak je přece špatná! Je společensky nepřijatelné Mein Kamf hodnotit kladně! Že?
Podobně jako Bible je z větší části snůška pomateného blábolení, ale je to vizitka věřících, takže přece nemůže být špatná! Když si někdo dovolí kritizovat Bibli, tak se do něj věřící pustí.
To je jen má skromná úvaha nad vnímáním knihy podle pozadí. Kdyby Mein Kampf nebyl od Hitlera, měl by možná mnohem vyšší hodnocení, že? Na druhou stranu by asi stejně zapadl v propadlišti průměrné literatury a těch pár dobrých částí by to nezachránilo.
Já mu dávám za těch několik málo dobrých myšlenek 2*

30.04.2020 2 z 5

Vychytávky Ládi Hrušky Vychytávky Ládi Hrušky Ladislav Hruška

Bejkárny Ládi Hrušky pro méněcenné jedince. Kutilové, kteří mají mozek, to zvládnou, světe div se, i bez knihy mnohem lépe a ti, kteří ne, by žádné nářadí neměli brát nikdy do ruky!

30.04.2020 odpad!