Mein Kampf

kniha od:

Mein Kampf https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32423/mein-kampf.png 1.9 401

Kniha Mein Kampf představuje jeden ze základních dokumentů nacistické ideologie, která v minulosti zapříčinila miliony mrtvých. Obsahuje mnoho polopravd a lží, propagandistickou demagogii a názory nehumánní, rasistické a odporující zákonům demokratických států.

Komentáře (118)

Komentáře 118 Recenze 4

Maraiser
Maraiser
21.11.2023 2 z 5

Hodnocení odpad bych knize neudělil. Jasně, víme, co se pak dělo, kolik milionů lidí se stalo obětí té šílené myšlenky, kterou Adolf Hitler prezentuje, ale hodnotím knihu jako knihu.
Četla se mi těžce, nebylo to úplně jednoduché, ale dočetl jsem ji.
Jaká drobnost mne tak zaujala - Hitler fakt neměl rád Čechy.

Xcom
Xcom
05.10.2023 odpad!

Jen hromada bludů a keců jednoho z největších vrahů v historii, ODPAD


uzivatel1157
uzivatel1157
14.09.2023 5 z 5

Sick book, love it. Recommend it to everyone, Author is incredible. 9.5/10

Ilona70
Ilona70
27.08.2023 odpad!

Nepřečetla jsem to celé, to se nedalo. Nechápu jak to někoho mohlo ovlivnit tak, že se dal na Hitlerovu stranu, ale nežila jsem v té době.

PMR
PMR
05.08.2023 odpad!

Tak je to samozřejmě lež jak věž.
Ale je dobré vědět, co tento guru dezinformace napsal (resp. vydával za svoje dílo). Když už nic jiného, tak je pak člověk o něco méně překvapený, když narazí na stále totéž (odmítání parlamentarismu, nadřazený národ, konspirace fiktivního nepřítele, ...)

JohnMiller
JohnMiller
24.04.2023 3 z 5

Toto dielo má niekoľko zásadných problémov a samotný obsah - akoby sme si mohli predpokladať, veru nie je jediný. Síce sa tu nachádza obrovské množstvo informácií, ktoré zachytávajú tematicky rôzne okruhy ako sociálne, ekonomické, spoločenské, vojenské a finančné. Povesť knihy ktorá bola a asi stále je skôr mýtom, ma na toto nepripravila. Na antisemitizmus a rasizmus som sa naopak pripravil ale až na cca 10 stránkach ho tu až tak veľa zase nebolo. Týmito slovami rozhodne túto knihu nechcem obhajovať, skôr by som chcel upozorniť milovníkov tohto despotu, že to - čo od tejto knihy očakávate asi nedostanete. S informáciami ktoré nám tu Hitler naservíroval som bol ako 2X ročný šokovaný a prekvapený, no zabudol som na jednu dôležitú vec. A to, že Hitler s informáciami manipuloval ako chcel, prekrúcal a vymedzoval sa. To som si ako mladší až tak neuvedomoval a prehliadaľ. Nie, že by som inklinoval k takémuto monumentálnemu zlu, skôr mi to iba zidealizovalo Hitlerov intelekt. Svojho času som to porovnával s Marxovým Manifestom a Hitler z toho informačne vyšiel ako víťaz. Ak už nič viac, táto kniha mi ukázala, že každý jeden jedinec môže byť ovplyvnený do takej formy, ktorá môže byť pre toho druhého deštruktívna.

mewmew
mewmew
11.04.2023

No co k tomu říct... Híťa v tomhle směru úplně nápaditej nebyl.

LutherKing
LutherKing
07.02.2023

Knihu nebudu a nechci číst. Dělá se mně opravdu zle při představě, že tímto blábolem mohl Hitler vůbec někoho oslovit, i když plně chápu historický kontext doby, ve které prvně vyšla a její tehdejší účelovost a zneužití ekonomické světové krize a důsledky ponížení Němců Versailleskou smlouvou. Jakýkoliv fanatismus je nebezpečný i v dnešní době. Proto je potřeba stále dokola opakovat trpké zkušenosti z historie a nezapomínat na chyby, kterých jsme se jako lidstvo dopustili.

sabina5156
sabina5156
23.12.2022 1 z 5

Dle mého názoru, knihu samotnou nelze hodnotit jako relevantní literární dílo. Nejenže se jedná o dílo psané rukou narcistního sociopata, který v knize otiskl své pokřivené vidění světa a společnosti, ale také se jedná o cílenou propagandu zvrácené ideologie. Kniha jako taková je plná zajímavých postřehů z tehdejší společnosti, která byla postižena poválečným děním osudu Výmarské republiky. Nacházíme se mezi koncem první světové války a hospodářskou krizí, která byla jedním z faktorů, které rozpoutaly světovou válku druhou. Hitler v knize zmiňuje, jaký dopad všechny tyto tragické mezníky měly na smýšlení německého národa. Zajímavé je, jakým způsobem využívá faktů a domněnek. Jediné jeho tvrzení není čistá pravda ani skutečnost. Je to důkaz neskutečné demagogie, kterou Hitler při psaní knihy projevil. Manipulace s jakoukoli informací, kterou nám předkládá je téměř hmatatelná. Jedno tvrzení podloží vlastní domněnkou a na základě toho si vytvoří novou skutečnost, kterou si lidé tehdejšího poválečného světa (samozřejmě i s ohledem na dobu) neměli jak ověřit. Každopádně, ač se jedná o dílo vyšinutého fanatika, je to stále velmi zajímavé svědectví o společnosti postihnuté válkou a světovou politikou - primárně tím, jak se k viníkovi ostatní země postavily. To je myslím jedno velké ponaučení, které z tehdejší situace plyne - nikoli z knihy. Jelikož nebýt té situace, lidé jako byl Adolf Hitler by nedostali nikdy prostor.

nevermore3
nevermore3
17.11.2022 1 z 5

Pobavil mě názor, že Hitler nebyl dobrý spisovatel, protože kniha je nudná. No, tak není to beletrie, ale řekněme vadný světonázor. Toto jsou zrovna naprosto liché výtky, bohužel.

Že nevíte jak a za co hodnotit? Já to vidím takto: jasně že nehodnotit osobnost, ale obsah (což v důsledku vyhodí pravděpodobně stejné hodnocení) a třebas i to, jak se dá z knihy poučit. Negativní věci kolikrát poučí mnohem více jak ty pozitivní.
A že to není objektivní? Ukažte mi byť jen jedno objektivní ohodnocení jakéhokoliv díla. Není. Ve finále se dá zrelativizovat totiž úplně všechno a pak bysme nemuseli hodnotit nic. No ale ke knize.

Přečíst celá lze, ale stojí to trochu přemáhání. Myšlení má Áda zacyklené a jednu věc klidně "vysvětlí" vícerokrát (proč je důležité pořád repetovat, sám rozvádí v kapitole Propaganda). Takže kromě řečí o nadřazenosti, ještě časem začnou lézt na nervy tato opakování.

Mě třeba bavilo sledovat "knižní" změnu vnímání strýčka Dolfiho. V první části si totiž ještě můžeme počíst i pasáže jako: "Židy jsem považoval za Němce, jediný rozlišovací znak jsem spatřoval v cizím náboženství...a odmítal jsem z důvodu lidské tolerance náboženské třenice i v tomto případě." (MK. Praha: Otakar II., 2000, s. 45.)
Čtenář tak sleduje, jak na stránkách postupně nesnášenlivost roste... Nakonec se dobereme k termínům "rasové komise" nebo třeba "tělesní degeneráti" - to jsem zaznamenal vůbec prvně, no a tam už pak pro mě další čtení bylo víceméně ztráta času.

iridius9373
iridius9373
10.11.2022

Na knize mě fascinovala Ádova naprosto nulová sebereflexe. Vyjmenuje promyšlené způsoby jak vládnout davu, upozorní na chyby, kterých se nesmí dopustit a pak je všechny udělá...

Canniosh
Canniosh
09.04.2022 odpad!

No velmi těžké čtení, a tím nyní nemám na mysli obsah, ale spíše formu. Myšlenky jsou roztříštěny jedna za druhou, většina z nich nemá žádné návaznosti, jde prostě jen o výčet různých názorů, tvrzení, představ, přání, výzev, demagogie. Přiznám se, jedná se o jednu z mála knih, kterou jsem neměl sílu dočíst, jestli ne jediná, prostě i kdyby byly myšlenky sebelepší (jakože jak víme, jsou sebehorší), sebevíce poučné (jakože víme, že jde o výplody nemocného mozku), tak styl, jakými jsou uvedeny, tak ten je katastrofální. Originál knihy mám ve své knihovně, archivovaný pro budoucí generace, ale dovnitř už asi nikdy nenahlédnu, nestojí to totiž za to.

Petr741
Petr741
30.03.2022

musím říct že kniha byla dost zajímavá. Určitě nejsem jediný kdo si myslí že měl silnou poruchu mozku ,za mě to bylo dost těžké čtení. Některé časti mě ale dost zaujali, ale rozhodně nedoporučuju pro někoho citlivého.

jan.para
jan.para
27.11.2021 odpad!

Když jsem knihu četl, tak jsem si říkal, že ji tehdejší populace absolutně nemohla chápat. Když pominu zrůdnost, která se za knihou skrývala, tak musím konstatovat, že se jedná o totální sračku.

bjorn1322
bjorn1322
27.11.2021 3 z 5

Knihu hodnotím z historického hlediska.

Adrim
Adrim
17.03.2021 3 z 5

Zajímavá kniha, která je si myslím více známá svým názvem než obsahem.
Některé zajímavé myšlenky. Některé myšlenky, kdy přemýšlíte kde k nim přišel ...

Lilithen
Lilithen
28.02.2021

Z hlediska historikova mi byla kniha zajímavým zdrojem informací pro mé práce do předmětů orientovaných na dějiny 20. století. Jelikož mám ráda interdisciplinární přístup, ocenila jsem zejména faktografické chyby, které Hitler v knize schválně i omylem udělal - podobně jako u Bočkových falz je interesantní pátrat po motivech, které za těmito chybami stály. Studovala jsem i německý originál - ten se překvapivě podobá memoárům jednoho mého známého, který trpí paranoidní schizofrenií s bludy. Ne že bych tím chtěla provádět nějakou psychodiagnózu (za tímto účelem spíš doporučuji Fromma), ale přijde mi to jako zajímavý poznatek.

Jo a těm, kteří vládnou němčinou, bych doporučila německou redakci této knihy - je to sice velmi rozsáhlé (hlavně ten komentář), ale přímo úměrně zajímavé (hlavně ten komentář :) ). Byla bych ráda, kdyby v podobném stylu vyšly i nějaké Leninovy spisy, ale zatím jsem na nic takového nenarazila.

HanzKaufmann
HanzKaufmann
25.02.2021 5 z 5

Velmi narocne komplexni dilo.
Na tuto knihu jsem se pripravoval bez mala 10let.
Stale jsem ji odkladal kvuli tomu ze jsem se necitil byt informacne zraly na to, abych ji pochopil.
Pres tak dlouhou pripravu jsem s knihou v zacatcich stejne bojoval.
Hokej v hlave jsem mel z terminu zid a marxista.
Nebylo mi jasne proc by nekomu byl tak bytostne odporny nekdo s dlouhyma kotletama.
Prece by nikdo neinvestoval takove mnozstvi energie na odstraneni tohoto
“cloveka”.
No a pak jsem prisel k aha momentu.
Od te doby jsem si knihu uzival a nasmal se u ni vice nez u kdejake komedie.
Obcas moje pobaveni autorovou Ironii vystridal pocit frustrace z toho jak problemy ktere predpovedel se do puntiku v nekterych zemi naplnili a hruza na me jde, kdyz vidim kolem sebe vsechen ten konzumni svet zalozeny na spotrebe a na nesplatitelnych uverech, pred kterym Fuhrer varoval.

Myslim ze kniha urcite neni pro laiky.
Jeji pochopeni si zada kvalitni pripravu.
Tohle je to nejnarocnejsi dilo jake jsem kdy cetl.

Na mem osobnim zebricku nejlepsich knih jake jsem kdy cetl bych tuto knihu zaradil do TOP 5.


PS: nemejte predsudky, udrzujte se zdravi jak na duchu, tak na tele a budte stastni.

Peace!

Mudry
Mudry
16.01.2021 2 z 5

Bezesporu těžké čtení. Předpokládám ale , že nikdo k tomu nepřistupoval s tím, že to bude super zábavné počteníčko. Někdo tady knihu trefně označil jako Bibli nacismu. Že je autorem fanatický psychopat, by člověk poznal, i kdyby byl označen jako "neznámý". Jenže ve většině případů byli a jsou vůdci, diktátoři a masoví vrazi psychopatickými fanatiky, tudíž žádné překvapení. Rozhodně bych ale Hitlera neoznačila jako neinteligentního a knihu jako takovou nehodnotila jako odpad ( odpad pro mě je třeba Padesát odstínů šedi - to jsem dočíst neuměla) . Toto Hitlerovo " veledílo " vlastně naprosto splnilo má očekávání, přesně takhle jsem si totiž jeho Mein Kampf představovala - propaganda zvrácené ideologie.

J.P.S.
J.P.S.
13.01.2021

Když jsem si zkusil odmyslet, kdo to napsal a co se ve světě odehrávalo v první polovině čtyřicátých let, tak mi tato knížka přišla jako slovně-emoční průjem člověka, který je buď naprosto pomatený, nebo který na něčem ujíždí a sype ze sebe svoje nejhorší momentální strachy a noční můry. Legrace ale končí ve chvíli, když si uvědomíme, že "bláboly" obsažené v téhle knize se jejich autor pokoušel uvést v život a výsledkem byla smrt milionů lidí.

Pokud má tato kniha nějaký "pozitivní přínos", tak je to právě poselství, že u veřejně prezentovaných názorů psychicky vyšinutých jedinců bychom se vždy měli mít na pozoru a nikdy nepodceňovat jejich systémovou nebezpečnost, třebaže se jimi prezentované plány a vize jeví na první pohled jako pomatené až směšné.

Vždyť v roce 1925, kdy vyšel první svazek této knihy, se jistě nejeden čtenář (byl-li aspoň trochu příčetný) musel upřímně bavit nad tím, o jakých fantasmagoriích to ten pomatený autor píše. Dovedl si tehdy někdo představit, jak bude svět vypadat o nějakých 15 let později?

(P. S. : Hodnocení nedávám, protože jsem knihu nedočetl a v zájmu zachování duševního zdraví to ani nemám v úmyslu).

Shindo
Shindo
26.11.2020 1 z 5

Knihu som sa rozhodol prečítať aby som pochopil akým spôsobom uvažoval človek, ktorého režim, zmýšľanie a fanklub po sebe zanechali milióny obetí. Bol som natoľko obozretný, že som si tento brak nekúpil ale stiahol.
Mal som pocit, že celý čas čítam zápisky ublíženého sociopata s mesiášskym komplexom (a pravdepodobne niekoľkými ďalšími závažnými diagnózami), ktorý má potrebu prezentovať sa ako všezáchranca národa nemeckého. Bohužiaľ, jeho srdcové výlevy boli napísané naozaj zle a čítali sa ťažko.

Jediné "pozitívum", ktoré možno mal bolo, že k sebe svojimi rečami dokázal strhnúť ľudí. V kombinácii s jeho osobnosťou to ale bola vražedná zbraň, ako nám ukazujú dejiny. O nadčasových myšlienkach tu nemôže byť ani reči, o to horšie, ak sa ich chytili nekritické ovce alebo rovnakí sociopati ako starý Áďa.

rumund
rumund
20.11.2020 1 z 5

Hrozně jsem toužil tuto známou knihu číst, ale přišlo mi to jako změť nechápajících blábolů. Bylo to těžké čtení, u kterého jsem byl rád za konec.

Set123
Set123
11.10.2020 1 z 5

Já vám nevím, ale asi musím být neuvěřitelně omezený tupec, protože v knize (kterou jsem, ano, celou přečetl, žádných dvacet stránek, jak bych mohl být některými zde přítomnými osočen) jsem tak nějak nenašel ten některými opěvovaný rozhled a hluboké znalosti Adolfa Hitlera. To už bych se spíše klonil k tomu, že byl tento největší vrah v historii světa omezenec, bez většího intelektu, neschopen ničeho než neustále žvanit o vyfabulovaných „faktech“, nezaložených na ničem. To, že literární talent měl ten člověk na úrovni desetiletého dítěte ani nemá smyls dále komentovat.

Adolf Hitler patřil k lidem s jednou ohromnou vadou (tedy krom jiného). Tím myslím lidi, kteří si myslí, že je svět, politika, ekonomie a historie látkou jednoduchou a přímočarou. Navíc, že každý z těchto oborů je separován od ostatních a vzájemně se neovlivňují. Zároveň operoval s myšlenkou, že pokrok ve formě například sekulárního humanismu není ničím jiným, než formou té největší slabosti. Na tomto základě se stavěl do role spasitele, vysněného mesiáše německého národa, který jediný prozřel, ve svých pětatřiceti letech, co do chápání všeho. A nikdo jiný! Nikdo krom něj, žádný z německých a rakouských státníků nikdy nepochopil, jak funguje ten či onen národ, respektive jaké jsou mezi nimi vztahy. Nikdo!
Takovýto způsob myšlení se mi zdá být nad jiné sebestředný.

Nerad bych se zde na rozdíl od mnohých snažil tvořit psychologický profil Adolfa Hitlera, tím spíše bych jej pak nechtěl k nikomu přirovnávat. Jedno si ale dovolím. Ten člověk byl zjevně sociopat, na rozdíl od mnohých však ještě k tomu hlupák. To je nebezpečná kombinace. Nerad bych zde vyvracel některé kladné stránky Hitlerova charakteru – objektivně je třeba si přiznat, že takové měl. Ale dovoluji si tvrdit, že většina z nich mohla do značné míry pramenit v jeho šílenství.

Co do hlubokých myšlenek Adolfa Hitlera… Inu, moc se omlouvám, ale kde se ve vydání Mein Kampfu, který vlastním ztratily?

Nebudu zde rozebírat vše, snad bych se zmínil pouze o otázce židů, protože jsem na antisemitismus obzvláště alergický.

Kapitola „Národ a rasa“, je z tak šedesáti procent pouze o židech. Hitler si myslí, že chápe historický vývoj jejich rasy a její kulturní, i mentální aspekty. Tvrdí, že rasa to je bez ideálů, bez kultury, bez solidarity a tak dál. A dokazuje to na… No na ničem. Adolf Hitler opravdu nechápal, o čem kultura a spiritualita tohoto náboženství jsou, jak hluboko sahají a jak významné byly ve formování světa.

U oné výše zmíněné kapitoly jsem pochopil, proč by někteří mohli Mein Kampf považovat bez mála za Bibli. Stejně jako Bible je tato kniha plná protimluvů, nesmyslů a vzájemně se vyvracejících tvrzení. Akorát že v Bibli se toto vyskytuje na platformě dvou tisíc stran, kdežto Hitlerovi k tomu stačila jedna kapitola. Jeden příklad za všechny. Adolf Hitler tvrdil, že se židé snaží snad nejvíce ze všech národů udržet rasovou čistotu ve své krvi. V kapitole „Národ a rasa“ však píše, že například takový židovský mladík číhá po árijských dívkách, aby je znečistil a poskvrnil tak jejích rasu. Ale neposkvrnil by tak čistou náhodou onen mladík i rasu svou? Jenom tak se ptám…

Nemá smysl se zde dále vztekat. Hitlerovy myšlenky patří k intelektuálnímu odpadu a dovoluji si prohlásit – sic nerad – že lidé, kteří jsou schopni brát je vážně, musí být idioti, bez schopnosti zapojit do svého jednání i rozum. Po přečtení tohoto si budu muset jít přečíst nějakou lepší knihu. Třeba Korán. Protože i ten je semeništěm hlubších a milejších myšlenek, nežli Mein Kampf.

Luigi1
Luigi1
23.09.2020

Uf to byla dřina.Tuto tématiku vůbec nemiluju,ale kvůli soutěži jse se do ní pustil.Nevím co si mám o tom myslet chvilkama mi připadá jako kniha od "dobrého autora",ale celkově nic moc.Mizérie

SmazenaCibule
SmazenaCibule
29.08.2020 1 z 5

Těžko říct, jak mám tuto knihu hodnotit. Jsem proti té osobě těžce zaujatá, takže nějaké “jazykové krásy knihy” nevidím. Zajímavý byl začátek knihy, kdy ten člověk popisoval své dětství. To byla skvělá sonda do jeho mysli, do dětství, ve kterém se něco zvrtlo a udělalo z něj to, co udělalo. A ten zbytek... Jako kdybych četla deník chovance ústavu pro psychopaty. Otázky konečného řešení, nadřazenost řasy, všechny pobít, protože jsou méněcenní... Proboha, fuj. Dělalo se mi při čtení těžce špatně. Co dodat - liška je pořád jen liškou, husa je husou, tygr tygrem... a de*il de*ilem. Kniha je psána dost rozletně, některým čtenářům může přijít těžká na pochopení, ale při troše pozornosti se v tom orientovat dá.

jiri4861
jiri4861
05.08.2020 odpad!

Blábol duševně chorého člověka.

lukas5373
lukas5373
31.07.2020

Tragédie, ani sem to nedočetl. Kniha magora, kterej se má za spasitele a Star (takto mi to vyznělo při jejím čtení). Byl to možná geniální rétor, ale jako spisovatel stojí za prd. Možná se k ní vrátím, ale v dohledné době to nebude.

NGC6715
NGC6715
06.07.2020 1 z 5

Do přečtení této knihy jsem si myslel, že Hitler byl sice špatný, ale inteligentní člověk. Teď už o jeho inteligenci pochybuji. Jeho kniha mi nepřišla propracovaná ani logicky, ani psychologicky. I když je možné, že v jeho době působila na lidi více než dnes. Mezi nacisty bylo mnoho inteligentních lidí, kteří měli zajímavý pohled na věc, ale Hitler jejich myšlenky spíše pokřivil, než aby je podpořil. O tom, že nacismus byl poražen kvůli jeho megalomanství ani nemluvím. Nepřesvědčil mě ani o tom, že ví, co píše – rozuměl nacismu asi tak, jako Václav Havel ekonomice a kapitalismu. Zatím mám ještě iluzi o tom, že Hitler měl alespoň charisma, i když to z jeho knihy není poznat.

Rimmsi
Rimmsi
23.06.2020 odpad!

Jak komentovat takovouto knihu?

Nijak! Kdo chce nezaujatě přečíst jen do toho, ale pozor. Čte se to velmi, ale velmi špatně.

vlkodlaq
vlkodlaq
30.04.2020 2 z 5

Pokusme se odprostit od všeho, co autor způsobil a hodnotit knihu, no, jen jako knihu. Pak nelze přehlédnout, že pisatel byl sice sociopat a zřejmě trpěl i bipolární poruchou, naprosto postrádal náznak empatie, ale hloupý rozhodně nebyl, naopak, ukázal přehled a hluboké znalosti. Některé myšlenky jsou hluboké a hodnotné. Zbytek je bohužel propaganda, touha ovládat a ukázat, kdo je lepší. K tomu jeho filozofie je z velké části položena na bohu a silně upravené verzi křesťanství, jako krajní ateista se s tím nedokážu ztotožnit.
Co se týče psychologického profilu AH, velmi podobný má například Donald Trump, Putin a další "vládci". To stojí za zamyšlení.
Co se týče hodnocení, je to kniha od Hitlera, tak je přece špatná! Je společensky nepřijatelné Mein Kamf hodnotit kladně! Že?
Podobně jako Bible je z větší části snůška pomateného blábolení, ale je to vizitka věřících, takže přece nemůže být špatná! Když si někdo dovolí kritizovat Bibli, tak se do něj věřící pustí.
To je jen má skromná úvaha nad vnímáním knihy podle pozadí. Kdyby Mein Kampf nebyl od Hitlera, měl by možná mnohem vyšší hodnocení, že? Na druhou stranu by asi stejně zapadl v propadlišti průměrné literatury a těch pár dobrých částí by to nezachránilo.
Já mu dávám za těch několik málo dobrých myšlenek 2*