Mein Kampf

Kniha Mein Kampf představuje jeden ze základních dokumentů nacistické ideologie, která v minulosti zapříčinila miliony mrtvých. Obsahuje mnoho polopravd a lží, propagandistickou demagogii a názory nehumánní, rasistické a odporující zákonům demokratických států.

https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/32423/mein-kampf.png 1.9331
Literatura světová, Historie, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno, Michal Zítko - Otakar II.

Kniha Mein Kampf

Lilithen

Z hlediska historikova mi byla kniha zajímavým zdrojem informací pro mé práce do předmětů orientovaných na dějiny 20. století. Jelikož mám ráda interdisciplinární přístup, ocenila jsem zejména faktografické chyby, které Hitler v knize schválně i omylem udělal - podobně jako u Bočkových falz je interesantní pátrat po motivech, které za těmito chybami stály. Studovala jsem i německý originál - ten se překvapivě podobá memoárům jednoho mého známého, který trpí paranoidní schizofrenií s bludy. Ne že bych tím chtěla provádět nějakou psychodiagnózu (za tímto účelem spíš doporučuji Fromma), ale přijde mi to jako zajímavý poznatek.

Jo a těm, kteří vládnou němčinou, bych doporučila německou redakci této knihy - je to sice velmi rozsáhlé (hlavně ten komentář), ale přímo úměrně zajímavé (hlavně ten komentář :) ). Byla bych ráda, kdyby v podobném stylu vyšly i nějaké Leninovy spisy, ale zatím jsem na nic takového nenarazila.

HanzKaufmann

Velmi narocne komplexni dilo.
Na tuto knihu jsem se pripravoval bez mala 10let.
Stale jsem ji odkladal kvuli tomu ze jsem se necitil byt informacne zraly na to, abych ji pochopil.
Pres tak dlouhou pripravu jsem s knihou v zacatcich stejne bojoval.
Hokej v hlave jsem mel z terminu zid a marxista.
Nebylo mi jasne proc by nekomu byl tak bytostne odporny nekdo s dlouhyma kotletama.
Prece by nikdo neinvestoval takove mnozstvi energie na odstraneni tohoto
“cloveka”.
No a pak jsem prisel k aha momentu.
Od te doby jsem si knihu uzival a nasmal se u ni vice nez u kdejake komedie.
Obcas moje pobaveni autorovou Ironii vystridal pocit frustrace z toho jak problemy ktere predpovedel se do puntiku v nekterych zemi naplnili a hruza na me jde, kdyz vidim kolem sebe vsechen ten konzumni svet zalozeny na spotrebe a na nesplatitelnych uverech, pred kterym Fuhrer varoval.

Myslim ze kniha urcite neni pro laiky.
Jeji pochopeni si zada kvalitni pripravu.
Tohle je to nejnarocnejsi dilo jake jsem kdy cetl.

Na mem osobnim zebricku nejlepsich knih jake jsem kdy cetl bych tuto knihu zaradil do TOP 5.

PS: nemejte predsudky, udrzujte se zdravi jak na duchu, tak na tele a budte stastni.

Peace!

Mudry

Bezesporu těžké čtení. Předpokládám ale , že nikdo k tomu nepřistupoval s tím, že to bude super zábavné počteníčko. Někdo tady knihu trefně označil jako Bibli nacismu. Že je autorem fanatický psychopat, by člověk poznal, i kdyby byl označen jako "neznámý". Jenže ve většině případů byli a jsou vůdci, diktátoři a masoví vrazi psychopatickými fanatiky, tudíž žádné překvapení. Rozhodně bych ale Hitlera neoznačila jako neinteligentního a knihu jako takovou nehodnotila jako odpad ( odpad pro mě je třeba Padesát odstínů šedi - to jsem dočíst neuměla) . Toto Hitlerovo " veledílo " vlastně naprosto splnilo má očekávání, přesně takhle jsem si totiž jeho Mein Kampf představovala - propaganda zvrácené ideologie.

Prospero

Když se ptáte, kdo byl Adolf Hitler.. Měli byste se zeptat i na to, kdo byl Theodor Morell. Málokdo ví, že Theodor byl Hitlerův osobní lékař a člověk, který pomohl Spojencům vyhrát Válku, protože pomalu odělával jak Hitlera, tak celé jeho vojsko. I když to teda nedělal úplně pro Spojence, ale spíše ve svém vlastním zájmu.

Theodor Morell totiž řídil jeho závislost. Původně vytvořil speciální "vitamínový" mix z amfetaminů a opiátů, který podával vysoko postaveným důstojníkům SS, díky čemuž ho potom Hitler jmenoval a ustanovil svým osobním lékařem..

Říká se, že Morell měl židovské předky, a proto se Hitlerovi snažil zavděčit a zalíbit, navykl Hitlera na speciální drogový mix, jehož přesné složení znal jenom on, takže se postaral, aby se v životě Hitlera stal nenahraditelným a tím nedotknutelný. Jenom tak mohl klidně spát beze strachu, že si pro něj jednou přijde Gestapo kvůli jeho židovskému původu. Hitler Morellův "lék" polykal jako bonbón ve zlatém obalu. Morell také evidoval Hitlera ve svém lékařském deníku jako pacienta A.. A dozvěděli jsme se, že do Adolfa píchal různé steroidy, testosteron mladých býků, výtažky z prasečích jater.. A nakonec ho navykl na pervitin a kokain, což chlapovi už s tolika psychózami a Parkinsonovou chorobou moc nepomohlo.

Na konci Války už Hitler užíval kokain a pervitin. Byl to feťák. Hitler byl po většinu času úplně v limbu, stejně jako celá jeho armáda, která se jednu chvíli cítila nepřemožitelná a za chvíli padala držkou do příkopu. Byla neustále v depresích a unavená, válela se na polích, protože Spojenci vybombardovali továrny na výrobu drog a přerušili dodávky, takže se z nacistického vojska stala jedna velká troska, která prožívala ten největší hromadný absťák v historii.. Protože právě pervitin jim byl původně podáván jako podpůrný prostředek, po kterém se měli cítit dobře a mít více energie. Možná právě proto Hitler začal prohrávat Válku a skončil jako vyklepaná troska někde v bunkru, kde nakonec údajně spáchal i sebevraždu. Ať to chcete uznat, nebo ne.. Druhou Světovou nám dost možná vyhrál pervitin, což už pro tak narušenou osobnost a psychicky i fyzicky nemocnou duši byl poslední hřebíček do rakve.

P. S. Věděli jste, že Americká vláda chtěla seriózně podplatit Hitlerova zahradníka, aby pomocí injekčních stříkaček vstřikoval do jeho záhonu s mrkvemi estrogen? Chtěli udělat z Hitlera ženu, aby nebyl tak agresivní a více přístupnější k manipulacím a dohodám.. Čímž ho chtěli zdiskreditovat u německého národa a rozvrátit nacistické Německo zevnitř. :D

Říkám si.. Jestli nebyl na drogách už tehdy, když tuhle knihu sepisoval. Hodně by to vysvětlovalo. Pozdravuj tam Krále Tutanchámona, blbečku..

J.P.S.

Když jsem si zkusil odmyslet, kdo to napsal a co se ve světě odehrávalo v první polovině čtyřicátých let, tak mi tato knížka přišla jako slovně-emoční průjem člověka, který je buď naprosto pomatený, nebo který na něčem ujíždí a sype ze sebe svoje nejhorší momentální strachy a noční můry. Legrace ale končí ve chvíli, když si uvědomíme, že "bláboly" obsažené v téhle knize se jejich autor pokoušel uvést v život a výsledkem byla smrt milionů lidí.

Pokud má tato kniha nějaký "pozitivní přínos", tak je to právě poselství, že u veřejně prezentovaných názorů psychicky vyšinutých jedinců bychom se vždy měli mít na pozoru a nikdy nepodceňovat jejich systémovou nebezpečnost, třebaže se jimi prezentované plány a vize jeví na první pohled jako pomatené až směšné.

Vždyť v roce 1925, kdy vyšel první svazek této knihy, se jistě nejeden čtenář (byl-li aspoň trochu příčetný) musel upřímně bavit nad tím, o jakých fantasmagoriích to ten pomatený autor píše. Dovedl si tehdy někdo představit, jak bude svět vypadat o nějakých 15 let později?

(P. S. : Hodnocení nedávám, protože jsem knihu nedočetl a v zájmu zachování duševního zdraví to ani nemám v úmyslu).

Shindo
26.11.2020

Knihu som sa rozhodol prečítať aby som pochopil akým spôsobom uvažoval človek, ktorého režim, zmýšľanie a fanklub po sebe zanechali milióny obetí. Bol som natoľko obozretný, že som si tento brak nekúpil ale stiahol.
Mal som pocit, že celý čas čítam zápisky ublíženého sociopata s mesiášskym komplexom (a pravdepodobne niekoľkými ďalšími závažnými diagnózami), ktorý má potrebu prezentovať sa ako všezáchranca národa nemeckého. Bohužiaľ, jeho srdcové výlevy boli napísané naozaj zle a čítali sa ťažko.

Jediné "pozitívum", ktoré možno mal bolo, že k sebe svojimi rečami dokázal strhnúť ľudí. V kombinácii s jeho osobnosťou to ale bola vražedná zbraň, ako nám ukazujú dejiny. O nadčasových myšlienkach tu nemôže byť ani reči, o to horšie, ak sa ich chytili nekritické ovce alebo rovnakí sociopati ako starý Áďa.

rumund
20.11.2020

Hrozně jsem toužil tuto známou knihu číst, ale přišlo mi to jako změť nechápajících blábolů. Bylo to těžké čtení, u kterého jsem byl rád za konec.

Set123
11.10.2020

Já vám nevím, ale asi musím být neuvěřitelně omezený tupec, protože v knize (kterou jsem, ano, celou přečetl, žádných dvacet stránek, jak bych mohl být některými zde přítomnými osočen) jsem tak nějak nenašel ten některými opěvovaný rozhled a hluboké znalosti Adolfa Hitlera. To už bych se spíše klonil k tomu, že byl tento největší vrah v historii světa omezenec, bez většího intelektu, neschopen ničeho než neustále žvanit o vyfabulovaných „faktech“, nezaložených na ničem. To, že literární talent měl ten člověk na úrovni desetiletého dítěte ani nemá smyls dále komentovat.

Adolf Hitler patřil k lidem s jednou ohromnou vadou (tedy krom jiného). Tím myslím lidi, kteří si myslí, že je svět, politika, ekonomie a historie látkou jednoduchou a přímočarou. Navíc, že každý z těchto oborů je separován od ostatních a vzájemně se neovlivňují. Zároveň operoval s myšlenkou, že pokrok ve formě například sekulárního humanismu není ničím jiným, než formou té největší slabosti. Na tomto základě se stavěl do role spasitele, vysněného mesiáše německého národa, který jediný prozřel, ve svých pětatřiceti letech, co do chápání všeho. A nikdo jiný! Nikdo krom něj, žádný z německých a rakouských státníků nikdy nepochopil, jak funguje ten či onen národ, respektive jaké jsou mezi nimi vztahy. Nikdo!
Takovýto způsob myšlení se mi zdá být nad jiné sebestředný.

Nerad bych se zde na rozdíl od mnohých snažil tvořit psychologický profil Adolfa Hitlera, tím spíše bych jej pak nechtěl k nikomu přirovnávat. Jedno si ale dovolím. Ten člověk byl zjevně sociopat, na rozdíl od mnohých však ještě k tomu hlupák. To je nebezpečná kombinace. Nerad bych zde vyvracel některé kladné stránky Hitlerova charakteru – objektivně je třeba si přiznat, že takové měl. Ale dovoluji si tvrdit, že většina z nich mohla do značné míry pramenit v jeho šílenství.

Co do hlubokých myšlenek Adolfa Hitlera… Inu, moc se omlouvám, ale kde se ve vydání Mein Kampfu, který vlastním ztratily?

Nebudu zde rozebírat vše, snad bych se zmínil pouze o otázce židů, protože jsem na antisemitismus obzvláště alergický.

Kapitola „Národ a rasa“, je z tak šedesáti procent pouze o židech. Hitler si myslí, že chápe historický vývoj jejich rasy a její kulturní, i mentální aspekty. Tvrdí, že rasa to je bez ideálů, bez kultury, bez solidarity a tak dál. A dokazuje to na… No na ničem. Adolf Hitler opravdu nechápal, o čem kultura a spiritualita tohoto náboženství jsou, jak hluboko sahají a jak významné byly ve formování světa.

U oné výše zmíněné kapitoly jsem pochopil, proč by někteří mohli Mein Kampf považovat bez mála za Bibli. Stejně jako Bible je tato kniha plná protimluvů, nesmyslů a vzájemně se vyvracejících tvrzení. Akorát že v Bibli se toto vyskytuje na platformě dvou tisíc stran, kdežto Hitlerovi k tomu stačila jedna kapitola. Jeden příklad za všechny. Adolf Hitler tvrdil, že se židé snaží snad nejvíce ze všech národů udržet rasovou čistotu ve své krvi. V kapitole „Národ a rasa“ však píše, že například takový židovský mladík číhá po árijských dívkách, aby je znečistil a poskvrnil tak jejích rasu. Ale neposkvrnil by tak čistou náhodou onen mladík i rasu svou? Jenom tak se ptám…

Nemá smysl se zde dále vztekat. Hitlerovy myšlenky patří k intelektuálnímu odpadu a dovoluji si prohlásit – sic nerad – že lidé, kteří jsou schopni brát je vážně, musí být idioti, bez schopnosti zapojit do svého jednání i rozum. Po přečtení tohoto si budu muset jít přečíst nějakou lepší knihu. Třeba Korán. Protože i ten je semeništěm hlubších a milejších myšlenek, nežli Mein Kampf.