vlkodlaq vlkodlaq komentáře u knih

Příhody Grizzlyho Příhody Grizzlyho Ernest Thompson Seton

Bohužel nesehnáno, stále na ni číhám. Máte? Nabídněte. Seton je můj největší životní vzor, možná vlastně jediný člověk, kterého jsem za vzor kdy považoval, tak od něj sháním skoro všechno, co kdy vydal. Ještě pořád mi pár kousků chybí.

01.08.2020

Ptačí příběhy Ptačí příběhy Ernest Thompson Seton

01.08.2020

Rolf zálesák Rolf zálesák Ernest Thompson Seton

Čím starší jsem, tím větším vzorem se pro mě Seton stává. U některých jeho knih mi až slza ukápne, jak jsou krásné, a to jsem tvrdej chlap, zrovna včera jsem si vrazil třísku pod nehet, ani jsem nepíp, ale Seton? To je zosobnění mých zásad, lásky k přírodě a toho nejlepšího možného způsobu života. Žít čestně, dokázat se radovat z krás přírody a snažit se ji zachovat. Rolf Zálesák patří k mým nejoblíbenějším knihám, každých pár let se k ní vracím a čtu zas a zas. Samozřejmě, že mě první část (před válkou) baví více, ale kniha mi nabízí čtenářské uspokojení i jako celek.

01.08.2020 5 z 5

Chováme kočky Chováme kočky Marie Říhová

V knize je toho mnoho zastaralého a dnešní chovatel už by slepým následováním postupů z knihy udělal mnoho chyb. Například koupání kočky se dnes už nedoporučuje, jen v extrémních případech, jako třeba když kočka vleze do barev a pod. (Protože by vlastní očistou barvy sežrala) Samozřejmě jako základ to lze vzít, nicméně informace je třeba si ještě doověřit jinde, proto knihu začínajícím chovatelům koček nemůžu doporučit.

28.07.2020 1 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Kniha tak depresivní až mi běhá mráz po zádech. Orwell musel být svým způsobem geniální, že dokázal tak přesvědčivě předjímat vývoj společnosti. Je to samozřejmě mírná nadsázka, ale co jiného tu máme dnes? Ministerstvo spravedlnosti jako ministerstvo pravdy, ministerstvo financí jako ministerstvo hojnosti atd atp. Ta naše zářná demokracie nám začíná postupně mutovat a degenerovat v totalitní režim založený na ekonomice. Úřady o nás ví úplně všechno, velké společnosti jsou v těsném závěsu. Slovo soukromí má stále se měnící význam, úplné soukromí už prakticky neexistuje. Sice máme svobodu slova, ale nikdo neslyší. Na druhou stranu se nám tu začíná jako plíseň šířit fanatická korektnost, ať už genderová, nebo jiná. Přesto, že náš otisk v digitálním světě je už kompletní a úplný, stále nejsou digitální volby. Proč? Protože výsledek takových voleb by znatelně hnul politickým pozadím a to ta naše vláda dinosaurů pochopitelně nechce. A to přesto, že digitální volby i s pořizovacími náklady stojí třetinu těch "papírových". Z knihy je mi zle, protože odráží mnoho ze současné doby.

23.07.2020

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kostel můžete vidět kousek od Karviné, jezdím kolem něj. Zvláštní představa, že relativně nedávno bylo v těch místech malé město. Zajímavé je taky to, že kostel a okolí od doby děje knihy klesl asi o 30 metrů, o tolik se vše kolem propadlo, jak poddolované podloží neustále sedá. Pro místní, hlavně na Karvinsku, naprosto běžný děj.

18.07.2020

Hora děsu Hora děsu Emily Rodda (p)

Hezky dětsky naivní a skoro bych řekl nevinné, ale na něco takového jsem měl zrovna chuť, bezelstné oddechové čtivo, takže vcelku spokojenost. Logické nedostatky nechme stranou, v příbězích, jako je tento by se jich našlo dost, ale o to tu nejde. Jde o svět, kde "dobro" vždycky zvítězí a ti špatní se často ukážou být jen ukřivděnými a když se vše vysvětlí, všichni si padnou do náruče. Občas dostanu chuť na něco tak zvráceně pozitivního.

13.07.2020 4 z 5

Největší obchodník na světě - jak to dopadlo Největší obchodník na světě - jak to dopadlo Og Mandino

Jen netuším, proč tohle má být tak zázračný bestseller. Jistě by to šlo i bez nakydaného evangelia, pak spousta mnohdy prázdného filozofování. Být úspěšný zdaleka neznamená hledat moudra ve starých (rozuměj přežitých a zastaralých) knihách, ale hledat příležitosti, díry na trhu a inovativní způsoby propagace sebe i svého zboží nebo služeb. Ani k pobavení před spaním není kniha dobrá, to už si radši přečtu něco od Moerse nebo Pratchetta. Sice se (nejspíš) nenaučím nic nového, ale pocuchaná psýcha si odpočine v těch fantaskních světech a je připravena na další den.

06.07.2020 2 z 5

Svitek březové kůry Svitek březové kůry Ernest Thompson Seton

Seton byl už od mala mým oblíbeným autorem. Dva divoši byla od něj první a dodnes má oblíbená kniha, pak jsem začal postupně hledat vše, co bylo v češtině vydáno. Svitek březové kůry je kniha o lásce k přírodě a správném životě nejen v lese. Samozřejmě, Seton to psal před více než sto lety a tak některé části je třeba brát s lehkou rezervou, přesto je to jeden z nejhodnotnějších titulů v mé knihovně.
Je to jedna z těch knih, které se podílely na mé povaze. Jsem milovník přírody, zvířat, lesa a klidu v něm. Záleží mi na životním prostředí a pokud možno, chovám se podle toho i když zrovna nejsem v lese. O to víc mě štve lidská tupost a bezohlednost, nejen k sobě navzájem, ale i k přírodě. Když vidím v lese v suchém počasí kuřáka hodit do jehličí hořící vajgl, jsem schopen mu za to rozbít hubu a mnozí se mnou budou jistě souhlasit, že idiot, kterému nevadí zapálit les, si to zaslouží. Takhle to sice Seton určitě nemyslel, ale přírodu i vnitřní zásady je třeba bránit. Čím víc je ta naše planeta v průseru, tím víc je třeba přitvrdit v její obraně.

05.07.2020 5 z 5

SAS - Příručka jak přežít SAS - Příručka jak přežít John Wiseman

I přes nedostatky a některá mylná vyjádření (například broušení nože - vrcholový úhel, taky výběr konstrukce nože je vyloženě mimo) je to jedna z nejlepších knih pro survival, určitě nejlepší, co vyšla v češtině.

05.07.2020 4 z 5

Největší obchodník na světě Největší obchodník na světě Og Mandino

V žádném případě bych to nebral jako návod, jak být úspěšný, takový zřejmě asi ani není (snad kromě obchodování s respirátory během koronavirového průseru), beru to jako průměrně čtivou knihu, klasickou beletrii, bohužel inspirovanou biblickými příběhy. Tím chci říct, že anotace je velmi, opravdu velmi nafouknutá a z nikoho z vás se úspěšný podnikatel nestane jen kvůli přečtení této knihy. Buď pro to máte ty správné předpoklady a máte štěstí, nebo nemáte. Taky to chce být ve správný čas na správném místě. To je vše. Jen dřít nestačí. Můžete makat jako diví 70 hodin týdně bez většího úspěchu. Jiným stačí lehce pracovat jeden den v týdnu a stačí jim to k uživení. Ale já dám Vám jeden návod. Nenastavujte si v životě příliš vysoké cíle a když se něco nepodaří, nepropadejte chmurám, co se nepodařilo dnes, se může podařit zítra.

02.07.2020 2 z 5

Nissó, dívka ze Siatangu Nissó, dívka ze Siatangu Pavel Nikolajevič Luknickij

Zajímavý rozpor. Na jednu stranu autor oslavuje komunismus, na druhé je mezi řádky mnohokrát jasně naznačené, jak je to celé špatně. Uznávám, možná je to jen můj pocit a nemělo to tak vyznít, popřípadě něco bylo ztraceno v překladu, ale takový jsem získal dojem. Jako by autor měl pochybnosti o tom, co propaguje. Jinak je to vcelku zajímavý příběh jiné doby, vlastně jiného světa, spousta přírody a boje i soužití s ní. S Nissó se člověk snadno ztotožní a prožívá příhody s ní. Ta část mě bavila nejvíce, vliv sovětského svazu a politikaření už znatelně méně, bohužel sovětského svazu tam bylo pořád dost, proto tak nízké hodnocení.

02.07.2020 2 z 5

Ostrov tisíce drahokamů Ostrov tisíce drahokamů Mirko Pašek

V posledních letech čím dál víc propadám četbě svého dětství, tzn. hlavně KODky. Vždy když nějakou zajímavou potkám, beru. Zatím jich není tolik, ale každý měsíc nějaká přibude. Ostrov tisíce drahokamů nepatří k tomu nejlepšímu, co se dá v mé knihovně najít, přesto má něco do sebe. Jako kluk jsem ji četl asi dvakrát. Teď se k tomu rád vrátím a dospělým okem se podívám na příběh novým pohledem.

02.07.2020

Živí a mrtví Živí a mrtví Miroslav Žamboch

Řekl bych, že tato povídková sbírka více než jiné vystihuje tvorbu páně Žambocha. Kvalita i čtivost silně kolísá, i když v průměru je pořád dobrá, ale hlavně je toho dost. Nejsem ještě ani v polovině jeho tvorby a nejen že mě pořád baví, ale baví mě pořád víc. Jeho tvůrčí rozsah je překvapivě velký, od té klasické sekeromečové fantasy přes špionážní detektivky až po mrazivou sci-fi. Tleskám a fandím.

02.07.2020 4 z 5

Z deníku kocoura Modroočka Z deníku kocoura Modroočka Josef Kolář

Klasika. Pěkně zpracované a ilustrované a i dnes to s klidem můžete předložit svým ratolestem. Kdo má kočku, spíš bude mít pro Modroočko zvláštní místo.

01.07.2020 5 z 5

Albert, Norbert a nemocný svět Albert, Norbert a nemocný svět David Laňka

Sice je to jen pohádka, a dokonce vcelku pěkně zpracovaná a ilustrovaná, ale už malým dětem vtlouká do hlavy, že je nějaké peklo, čerti, posmrtný život, že hříchy budou potrestány až po smrti atd. Snáz pak uvěří dalším pohádkám o bohu a spol. Z mého pohledu je to jen o něco méně nevhodné, než ilustrovaná bible pro děti.
Já bych to svým dětem nedal. Ani žádným jiným, když už jsme u toho.

01.07.2020 odpad!

Zelené klamstvo: Záchrana sveta ako výnosný obchodný model Zelené klamstvo: Záchrana sveta ako výnosný obchodný model Kathrin Hartmann

Svět nezachráníme kupováním "eko" a "bio" věcí. Svět můžeme zachránit, když toho budeme kupovat co nejmíň. Průměrný Čech má až 80% věcí, které nepotřebuje nebo nepoužívá.
Hodnotný, byť poněkud depresivní titul, škoda, že ti, které by to mělo zajímat nejvíce, to nezajímá vůbec.
Knihu nehodnotím, protože byť bytostně toužím, aby se téma řešilo na všech úrovních, nelíbí se mi toto konkrétní zpracování.

01.07.2020

Pětadvacet na holou Pětadvacet na holou Josef Provazník

Nejedná se o žádné veledílo, je to ten typ záchodového čtiva, které by mohlo být vytištěno na toaletním papíře, po přečtení použít.. To neberte jako kritiku, jednorázově lehce pobavilo, ale po druhé bych to do ruky nevzal, proto posílám dál a tvořím tak další putovní kousek.

01.07.2020 3 z 5

Staré pověsti od Broumova k Mělníku Staré pověsti od Broumova k Mělníku Zdeněk Fišera

Překvapivě dobré. Pokud máte, jako já, rádi staré pověsti, budete spokojeni.

01.07.2020 4 z 5

Hadí kůže Hadí kůže Hana Militká

Chtěl jsem zkusit něco nového, ať mi můj oblíbený žánr sci-fi fantasy nezevšední (nebojte, to se hned tak nestane), ale asi jsem sáhl vedle. Prvních patnáct stran jsem vyloženě přetrpěl, než jsem si přiznal, že tohle opravdu není pro mě. Nedočetl jsem a dočítat nebudu, proto by nebylo fér hodnotit, pokud máte rádi detektivky mixnuté románem pro ženy, asi se vám to bude líbit, mě to strašně nudilo a pokud bych to měl skutečně ohodnotit dle svého pohledu, byl by to odpad.

01.07.2020