Rolf zálesák

Líčení života v přírodě, jak jsou na něj odkázáni dva přátelé, bílý mladík Rolf a starší Indián Quonab, v kanadské krajině na počátku 19. věku. Příběh se uzavírá koncem anglo-americké války, započaté r. 1812, jíž se účastnil i Rolf. Toto Setonovo vyprávění je jedno z mnohých, v nichž učí přírodní moudrosti, bezprostředním podnětem mu byly jeho vlastní zážitky při cestě Kanadou, kterou podnikl 4 roky před sepsáním „Rolfa“ v kánoi po řece Athabasce k severním jezerům....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40824/rolf-zalesak.jpg 4.5134
Literatura světová, Dobrodružné, Pro děti a mládež
Vydáno, Mladá fronta

Rolf in the Woods

Kniha Rolf zálesák

turnovák

(+ SPOILER) Rolfa mi četl táta když jsem v tom 73. ještě sám moc číst neuměl. Takže tahle knížka je pro mě dost osobní, i když příběh se mi trochu míchá s Knihou lesní moudrosti, kterou jsem už četl sám a na celé čáře prohrával s anglickými a francouzskými slůvky.
Určitě mě Rolf ovlivnil mnohem víc, než cokoli od K. Maye, asi proto, že Seton nebyl z Drážďan. Indiánské všeobjímající mlčení a kamenný obličej jako univerzální reakce v jakékoli situaci, barvení pokožky ořechovým výluhem a nepříčetná opatrnost a složitost kladení pasti (musíte porazit strom a přijít po něm, ne po zemi, jinak by vás liška ucítila a nechytila by se) jsou dokonale mojí součástí, stejně jako plíce nebo nehty.
Kupuju teď Rolfa v antíku a přečtu ho synovi.
Bude mu letos šest, je nejvyšší čas aby se nadchnul pro spaní pod širákem, dlouhé pohledy do krajiny a to hluboké mlčení.

vlkodlaq
01.08.2020

Čím starší jsem, tím větším vzorem se pro mě Seton stává. U některých jeho knih mi až slza ukápne, jak jsou krásné, a to jsem tvrdej chlap, zrovna včera jsem si vrazil třísku pod nehet, ani jsem nepíp, ale Seton? To je zosobnění mých zásad, lásky k přírodě a toho nejlepšího možného způsobu života. Žít čestně, dokázat se radovat z krás přírody a snažit se ji zachovat. Rolf Zálesák patří k mým nejoblíbenějším knihám, každých pár let se k ní vracím a čtu zas a zas. Samozřejmě, že mě první část (před válkou) baví více, ale kniha mi nabízí čtenářské uspokojení i jako celek.

kokrokr
25.05.2020

Tuhle knihu z edice 13 jsem jako kluk přečetl za večer a to nejen jednou.

Horal123
20.01.2020

Rolf zálesák. Kdo z kluků by alespoň na chvíli nechtěl žít život jako Rolf ? Pro mě úžasná dobrodružná klasika. Jen ta válka na konci knihy mě moc nebavila.

tataboi
02.08.2019

Skvělá kniha, četl jsem poprvé před padesáti lety a vždy se rád i v dnešní době vrátím...

Jandýs
27.07.2019

Knihy pana Setona mě nikdy nezklamou..najdu v nich mnoho poučení, moudrosti a souznění s přírodou. Poslední kapitoly o válčení mě už nebavily, konec jsem zběžně prolistovala, i tak je to srdcovka do sbírky !

Jara 56
18.06.2019

krásně jsem si zavzpomínal na čtení z dětství

Ceko1508
28.05.2019

Zajimavá oddechová kniha doporučuji.