koupit eknihy

Ernest Thompson Seton

americká, 1860 - 1946koupit eknihy

Nahrávám...

Populární knihy

/ všechny knihy
Rolf zálesákKniha lesní moudrostiDva divošiStopy v divočiněZvířata hrdinové

Autor

Původem Angličan, narodil se 14. 8. 1860 v South Shields v Durhamském hrabství, dětství však strávil v kanadských lesích a tam se také vrátil po studiu na Královské akademii v Londýně. Celý svůj další život strávil ve Spojených státech a Kanadě, kde se věnoval přírodním vědám a literatuř... celý životopis(zdroj: Moji známí z divočiny)

Komentáře (6)

Přidat komentář
MikySkjaera
12.08.2015

Jeden z autorů, který mě celoživotně ovlivnil. Jeho povídky o zvířatech, které vycházejí z přímých zkušeností ze života v divočině jsem četl poprvé jako náctiletý a nepřestávají mě bavit ani po čtyřicítce.

šošana-lilie
26.05.2015

Já sama pořád žila v dětství venku nebo v lese. Protože můj otec je starý táborník, tak jsme pořád jezdili a stále jezdíme na čundry a i na tábory, kam už táta samozřejmě nejede, ale je to skvělý a Dva divoši jsou přímo přímo bombastický! Bez ní nikdy nikam nejedeme... Už jsem jí četla snad milionkrát, ale pořád ji ráda čtu, tak i ostatní knihy... :)

Kapis
30.10.2014

V dobách dětství a chlapectví, kdy jsme lítali po lesích, kolem řek, po horách a vůbec jsme byli skoro pořád venku, kdy naštěstí ještě neexistovalo tolik elektronických zabíječů časů (v TV bylo v úterý Vega a ve čtvrtek Magion), které deformují dnešní mládež, kdy se jezdilo na první tábory, kde jsme si kopali sami i latríny, lednička byla v potoku a drželi se bobříci samoty a mlčení, knihy E.T.Setona byly ty, které tomu dávaly nádech romantiky. Navíc byly taky poučné a příkladné k následování. Ochrana přírody a život v ní mě i díky E.T.Setonovi asi nikdy neopustí.

tenax
05.03.2014

Jako kluk jsem hltal jeho Dva divochy, Rolfa zálesáka a povídky o zvířatech (jeho známých z divočiny). Dodnes na ně vzpomínám jako na příklad vztahu k přírodě, který nebyl pózou, ale hlubokým porozuměním a láskou ke všemu živému. Navíc to dokázal předávat dál i jako spisovatel, malíř a zakladatel Woodcraftu.

HTO
14.07.2012

Nightlybirde, byla by škoda, kdyby se na E. T. Setona zapomínalo. Nejenže to byl znamenitý kreslíř a spisovatel, který dokázal sepsat několikastránkovou povídku o „obyčejném", případně nenáviděném zvířeti tak, že z jeho života udělal doslova hrdinský epos, ale Liga lesní moudrosti chápe jednu strašně důležitou věc: že je nutno neustále se vzdělávat a pracovat na sobě: „V určitém věku se člověk obvykle usadí a z různých důvodů „nemá čas“ učit se novým věcem. Liga lesní moudrosti je jednou z mála organizací se systematickou podobou celoživotního vzdělávání."

Vypisuji z jejich stránek jeden Setonův citát, který přesně zapadá do mého pohledu na svět: „Ochraňuj všechny tvory pro radost, kterou ti dává jejich krása." Každý tvor je krásný. Zázračně krásný.

nightlybird
26.06.2012

Mám pocit, že tenhle autor je dnes už tak trochu zapomenutý a myslím si, že je to nejspíš škoda. Od dob, kdy mne četba jeho knih a hlavně povídek o zvířatech učila lásce k přírodě uplynulo už víc jak půl století a doba se změnila, kdo by dnes četl nějaké pitominky o medvědech, vlcích, veverkách a pod. - když je taková spousta vynikajících knih plných úpírů, čarodějů a reků hbitě vládnoucích mečem, knih plných vzrušení a svižného děje. Přesto je mi to přijde tak trochu líto - jak autora, tak i dnešních čtenářů.
2.7.
A protože je můj pohled možná příliš pesimistický a příznivců a ctitelů Setona je ještě stále dost, přidám odkaz na dobře zpracovanou bibliografii českých vydání tohoto spisovatele :
http://www.phil.muni.cz/~jirka/children/children1/seton.html
a připojím poznámky:
- dodnes u nás existuje (a má zřejmě řadu příznivců) Liga lesní moudrosti - vycházející ze Setonova hnutí Woodcraft;
- je zajímavé porovnání tohoto hnutí se skautingem