Meč osudu

Meč osudu https://www.databazeknih.cz/img/books/43_/431/bmid_mec-osudu-6SN-431.jpg 5 4879 461

Zaklínač série

< 2. díl >

Zaklínač – ošlehaný muž bez věku, jehož bílé vlasy nejsou znakem stáří, ale mutace, kterou musel podstoupit. Placený i dobrovolný likvidátor prapodivných tvorů: mantichor, trollů, vidlohonů, strig, amfisbain – pokud ovšem ohrožují lidský rod; v takovém případě zabíjí i bytost zvanou člověk. Prvotřídní, skvělý bojovník, který není neporazitelný ani nezranitelný – naopak, téměř z každého dobrodružství si odnáší další šrámy na těle i na duši. (Dotisk 1. vydání.)... celý text

Žánr:
Literatura světová , Povídky , Fantasy

Vydáno: , Leonardo
Originální název:

Miecz przeznaczenia , 1992


více info...

Komentáře (461)

Komentáře 461 Recenze 11

mila2411
mila2411
14.02.2024 4 z 5

Po skvělé "Bouřkové sezóně" moje druhé setkání s panem Zaklínačem a opět velice milé a příjemné. Povídkový styl, kdy jednotlivé příběhy časově skáčou je zvláštní, ale každá povídka má svůj příběh, tempo, grády a většinou i lehce překvapivé vyvrcholení. Konečně se objeví "seriálová" Ciri, probíhá neustále scházení a rozcházení s jeho milovanou a nemilující Čarodějkou do toho příšery, draci a trpaslíci z Brna :-) ... je to fajn svět kam se určitě zase brzy rád vrátím.

mondulinecka
mondulinecka
10.02.2024 4 z 5

(SPOILER) Jako je to super, rozhodne mám v plánu celou sérii, ale porad mi nejde číst, aniž bych neustále porovnávala se seriálem. Přijde mi, ze se hrozne skáče, nevim, zda se k tomu třeba v dalších dílech budeme vracet, aby se vyplnily mezery, doufám, ze ano, protože konecne se se Ciri najdou a střih, Ciri je zaklinacka a věcně rozhadaní se Geralt s Yennefer se berou. A mezi tím nic


PinkBunny
PinkBunny
11.01.2024 5 z 5

Čtěno jako audiokniha.
Mistrovské dílo, nemám slov. A jako bonus je výborně namluvená se super hereckými výkony a efekty. Nejlepší audiokniha ever.

MichelleKing
MichelleKing
01.01.2024 4 z 5

Tato kniha je pro vás, pokud - vašemu vkusu vyhovuje vysoká fantazie s prostorem pro humor a modernizovaný jazyk. Buďte připraveni na spoustu úzkostných romantických a drsných bojových scén.

frouzystar
frouzystar
29.12.2023 5 z 5

K Zaklínači jsem se dostal až po druhé sérii seriálu (ten mě úplně přestal bavit, tak jsem si řekl, že si musím nejdřív přečíst knihu). Celou ságu jsem doslova zhltl. Na knihách je rozhodně nejlepší Sapkowského neotřelý a velmi napínavý styl vyprávění, díky kterému se perfektně ponoříte do příběhu. Z toho důvodu jsou podle mě nejlepší dvě první knihy, které jsou právě plné povídek, neboť co se týče samotného příběhu pozdějších dílů románu, ten je občas až mírně dětinský a rozuzlení neposkytuje nejvyšší formu katarze. Pokud máte rádi fantasy, magii, dobře propracovaný svět a napínavý příběh, tohle patří mezi "must read".

rozaaalie_
rozaaalie_
26.12.2023 5 z 5

Druhý díl o bělovlasém Zaklínači je stejně skvělý, jako ten první. Struktura v podobě povídek mě opět nezklamala – právě naopak, začínám jim stále více přicházet na chuť!

Každý příběh měl něco do sebe, ale zároveň na sebe hezky navazovaly, doplňovaly se a snažily se vytvořit z toho všeho nějakou ucelenou myšlenku, motající se především okolo tajemného osudu. Je sice pravda, že občas se mohl člověk ztratit v prolínajících se dějových liniích, ale o to více mě to jako čtenáře nutilo plně se na příběh soustředit.

V knize se opět objevuje suchý humor, který je pro Sapkowskiho typický a který tolik zbožňuju. Hold musím vzdát i našemu krásnému překladu, bez kterého by některé vtípky zaručeně tak vtipné nebyly. Avšak i když jsem se u knihy v mnoha momentech nasmála, žádná komedie to určitě není (i když u pasáží s Marigoldem by se možná jeden mohl hádat). Svět Zaklínače je především surový a krutý. I přesto, že se jedná o fantasy plné netvorů, monster a potvor všeho druhu, i v tomhle díle se autor zaměřuje především na lidskou rasu a její úpad. A to já prostě můžu.

Meč osudu je však přeci jen trochu jiný. Přesněji řečeno je víc romantický, což mě zpočátku zaskočilo, ale nakonec svým půvabem a lehkostí učarovalo stejně tak, jako dokáže vůně šeříku a angreštu učarovat samotného Geralta. Krásně to poukazuje na fakt, že ani Zaklínači nejsou pouhými stroji na zabíjení. Protože svět není jen černý a bílý. Každá mince má dvě strany. Stejně jako meč osudu má dvě ostří... :)

kaja9825
kaja9825
17.12.2023 4 z 5

Autor: Andrzej Sapkowski
Žánr: #fantasy #magie #slovanskámytologie
Hodnocení: 4/5

Druhý díl této série a Geralt s Marigoldem opět nezklamali.

Myslím, že je tato série opravdu hodně známá a spousta z Vás určitě viděla i seriál.
Knížky jsou naprosto skvělé, dokážou vtáhnout do děje a ani na okamžik nemůžu věřit tvrzení, že by Geralt neměl city. Jeho vztah s Yennefer je naprostá bomba a neskutečně se mi líbí, že v tomto dílů byl opravdu velký prostor abychom je mohli sledovat. Bylo mi smutno jak od sebe pořád odchází, ale konec to zachránil.

Taky se tu pořádně setkáváme s Geraltovým dítětem osudu. Ciri je skvělá a hubatá.
Trošku mě mrzí, že se tyto povídky už dost odlišují od seriálového zpracování, ale to se asi nedá nic dělat.

Bohužel nevím proč, ale tahle knížka pro mě byla občas zmatečná a nevěděla jsem, jestli se děj odehrává teď a tady, nebo to jsou vzpomínky a nebo snad i budoucnost. Taky se mi četla hůře než první díl, ale i tak se moc těším na další pokračování.

Ospalý_Táta
Ospalý_Táta
17.12.2023 5 z 5

Po druhém dílu má Geralt definitivně nového fanouška. Skvělé, skvělé. O píď lepší než první díl. Vtipné, napínavé, místy dojemné. Sapkowski je génius.

x-lee-x
x-lee-x
03.12.2023 5 z 5

Dlouho sem odkládala tuhle knížku a jsem moc ráda, že sem se k ní nakonec dostala. Čtivé, skvěle napsané. Jeden z malá autorů, který mě dokáže přenášet časem a prostorem.

krakonos.kraken
krakonos.kraken
05.11.2023 5 z 5

Trochu moc samoúčelného filosofování. Jinak není co vytknout.

denib
denib
30.10.2023 5 z 5

Tak jo, musím jít s pravdou ven. Do knihách o zaklínači jsem se prostě zamilovala. A do Geralta tak trochu taky :-) Už dlouho se mi nestalo, že bych chtěla přečíst snad celou sérii najednou. Je to nesmírně poutavé, čtivé a velmi dobře napsané - někdy s humorem, někdy s napětím. Celý ten svět je zajímavý a plný zajímavých tvorů. Postavy jsou tak lidské... i v případě, že o lidi nejde :-) Některé mě baví, jiné nemám ráda. Prostě to opravdu prožívám a tak to má být.

JordLizzCZ
JordLizzCZ
20.10.2023 5 z 5

Jedna z nejlepších knížek co jsem kdy četl. V podobě povídek mi Zaklínač naprosto padne jak ulitý.

KnihoSny
KnihoSny
16.10.2023 5 z 5

AAA téhle díl byl ještě lepší byla jsem fakt blbá že jsem se jí vyhýbala teď ji miluju a musím číst pořád strašně mě potěšil Gerald a Yennafer

Laféeverte
Laféeverte
13.10.2023 4 z 5

Sapkowski a jeho povídky jsou skvělí...jeho hry s pohádkami, zajímavý svět (krutý, kouzelný a bez příkras), osudovost, super práce s postavami...až do okamžiku, kdy začne představovat ženské hrdinky. I Ciri mu jde dokud je ještě malá...jinak ji postihuje to, co všechny ženské postavy...a fakt je mi líto, že to tak je. Jennefer prostě není femme fatale, trochu přirozeně se snad chová Essi Daven.... prostě nevím, jak to, že dokáže udělat třeba postavu Marigolda tak přesvědčivě, ale u těch ženských hrdinek se mi prostě to chování nezdá přirozené a uvěřitelné. Jinak tahle povídková kniha je sevřenější, temnější a také osudovější než ta první.

zandu
zandu
28.08.2023 5 z 5

Opět velmi čtivé, velmi povedené.
Těším se na další :-)

Ivan53
Ivan53
20.08.2023 5 z 5

Hoci som to nečakal, dvojka predstihla prvý diel. Vďaka výborne odvedenej práci prekladateľa (zmoľavené panenstvo) sa kniha číta sama, nemožno sa od nej odtrhnúť. Oproti prvému dielu je v tomto druhom väčší dôraz kladený na ohrozené človeku podobné druhy, a túto tému mám rád (napr. Orania v JAR), takže čítanie bolo o to príjemnejším. V knihe nieto slabších poviedok či zaklínačových príhod. Vrelo odporúčam.

Breberuše
Breberuše
02.08.2023 5 z 5

Když si procházím své recenze a hodnocení na přečtené knihy, až je mi skoro hloupé, že všechny ode mě mají 4-5 hvězdiček. Před každou knížkou, kterou začnu číst si však dělám důkladné ověření, abych neztrácela čas nekvalitními knihami. Nejinak to bylo se sérií Zaklínač. Jsem opravdu ráda, že jsem se do ní pustila. Velmi oceňuji hlavně to, jak krásně a jakým květnatým jazykem je kniha napsána. Ať už jde o popisy situací, dialogy, humor, nakouknutí do historického okénka nebo o tu úžasnou fantazii, kterou by očividně pan Sapkowski mohl rozdávat.
Pro lidi, kteří mají rádi fantasy je tato série snad povinností. Těším se na III. díl, který už by měl rozvíjet dlouhý příběh než krátké povídky, jak tomu bylo doposud.

Kexina
Kexina
29.07.2023 4 z 5

Tentokrát mi systém povídek nesedl. A přiznám se, že ani audiopodoba. I když vlastně nemám Martinu Fingerovi co vytknout, po skvělém a bohatém audio zpracování Posledního přání to bylo málo. Samotné povídky tentokrát byly hodně nevyvážené, zatímco z některých jsem byla nadšená, u jiných jsem se nemohla dočkat konce.

Rilian
Rilian
29.07.2023 5 z 5

Oproti první sbírce je zde patrná snaha autora celý příběh více konsolidovat a nasměřovat ho k jakémusi závěru. Následující románová série ovšem celý prolog vytlačila mimo kánon.
Celá sbírka zároveň předznamenává všechny klady i zápory Sapkowského díla. Jeho talent se osvědčil především v povídkách, které dokázal obohatit dobrými dialogy a jednotlivé příběhy se podobně jako v první sbírce skládají ze tří prvků, a sice z pohádek, lidové pověrčivosti a motivů žánru fantasy. Ovšem Sapkowski často závěr pohádek paroduje nebo je převrací. Proto se v první sbírce povídek setkáváme s vraždící "Sněhurkou" Renfri nebo opačně odčarovaným netvorem Nivellenem. V druhé sbírce je mořská panna zamilovaná do omezeného knížete a Geralt odmítne dítě, které mu bylo zaslíbené. I v této sbírce ukazuje schopnost autora zmást čtenáře názvem povídky, který se neustále objevuje v dialozích jednotlivých postav, které ho převracejí a nahlíží na něj z různých pohledů (Meč osudu, Střípek ledu). Na druhou stranu lze v této sbírce postřehnout dva dle mého názoru významné zápory Sapkowského díla. Kvalita jeho psaní klesne vždy, kdykoliv se snaží navázat svět Zaklínače na legendu o králi Artušovi. Zároveň s prodlužujícím se příběhem se prodlužují i popisné pasáže, které mohou čtenáře poněkud nudit více než v povídkách.
Každopádně, pokud se vám povídky líbily, pak určitě se vrhněte na románovou sérii. Nutno ovšem poznamenat, že Sapkowski v této sbírce opustil žánr pohádek či jejich parodie a celý svět Zaklínače poněkud potemněl. Oproti první sbírce se zde objevuje více rasismu a nenávisti mezi lidmi a ostatními rasami. Pokud vás tento příběh neoslovil, pak s touto knihou můžete svět Zaklínače bez výčitek opustit.

wooloong
wooloong
24.07.2023 5 z 5

Další série povídek o Geraltovi z Rivie. Nejlepší Hranice možností, Trochu se obětovat a Něco více, nejslabší, ale přesto hodně dobré, Střípek ledu a Věčný oheň.