Tak už jsem tady s tím vápnem, pane Werichu

Vzpomínky na poslední televizní seriál, který autor natočil s Janem Werichem na sklonku 60. let. Původní rozhovory o Werichově mládí, jeho divadelním působení i o předválečné Praze jsou střídány vzpomínkami na epizody a průběh natáčení s komentářem politických a společenských událostí z let 1967–1968.

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/40424/tak-uz-jsem-tady-s-tim-vapnem-pane--OPD-40424.jpg 4.270
Humor, Literatura česká
Vydáno:, Rozmluvy

Kniha Tak už jsem tady s tím vápnem, pane Werichu

Wrent

Během nedávného 50. výročí okupace bylo Pražské jaro v médiích rozebráno ze všech stran. Vzpomínky pana Škutiny překvapivě ukazují další nový úhel pohledu, který předpokládám může být obvzlášť zajímavý pro pamětníky, kteří pořady pana Wericha mohli přímo sledovat v televizi. Pro nás ostatní přináší kniha celkem zajímavý popis událostí předcházejících ruské invazi a ještě zajímavější představení různých pražských hospůdek a zákoutí šedásátých let.

Petja

Kniha o událostech v naší zemi od ledna do srpna 1968, avšak z jiného pohledu, než s kterým jsem se dosud setkala. Autor v té době natáčel s Janem Werichem televizní pořad o aktuálním dění a na základě získaných komentářů pana Wericha a dojmů z natáčení napsal útlou malou knížku, která je však psána drobným písmem a tedy i když malá, informačně bohatá. Velmi mne překvapilo, jaký byl Jan Werich vizionář, jak politický vývoj již v lednu správně odhadl a jak jej moudře a vtipně komentoval. Rovněž mne zaujalo, jak se Škutina s Werichem místy ocitli tak blízko centru dění. Přestože kniha pojednává o krátké, ale o to smutnější části našich dějin, naplňovalo mne její čtení (ne vždy lehké, některé pasáže jsem musela číst víckrát a pořádně se nad nimi zamyslet) zvláštním klidem a pokorou.

Zorka
03.08.2018

Pan Werich je pro mě synonymem moudrosti, svobody, humoru, byl skvělým hercem a také brilantním spisovatelem. Přestože mi nebyl Škutinův styl psaní v této knize nijak blízký, v některých pasážích jako bych Jana Wericha slyšela - jeho stavbu vět, filozofování (pro J. Wericha by to jistě bylo filosofování, neboť filein je milovat a sofía moudrost) i specifický humor. A tak si říkám, že je škoda, pane Werichu, že s tím vápnem už k vám nejen pan Škutina, ale ani nikdo jiný už nemůže přijít.

Kočičáci
29.01.2018

"Á - pan Škutina! Pan Škutina je tady s tím vápnem!"

Celou dobu jsem panu Škutinovi záviděla, že mohl prožívat s panem Werichem tolik krásných chvil, obzvlášť chvil plných naděje a optimismu na Jaře 68, že mu mohl klást otázku "Co tomu říkáte pane Werichu?"
Krásná knížečka plná moudrostí jednoho českého velikána!

Zajímalo by mě, co by pan Werich řekl o dnešní době, neboli (skoro) jaru 2018... a nebo radši ne, asi by se mi to moc nelíbilo.
Můj pocit je, že nám dnes chybí člověk vašeho formátu pane Werichu!
...............
"Vám přece musí být zima, pane Werichu."
"Zima? Jak by mi mohla být zima, když je tu sranda."

p.stranska
30.11.2014

Moudrost pana Wericha se dá obdivovat pořád a nikdy neomrzí.

WEIL
13.08.2011

Koncem šedesátých let velice populární pořad. Škutina jako kladač otázek, Werich jako odpovídající. Tak proč to nešoupnout i do textu a udělat z toho knížku?

Spíše než o humor, jde zde o silné charisma, které Jan Werich měl a je radostné mu naslouchat z dokumentů co zbyly, či knížek, které napsal.