Prezidentův vězeň na hradě plném bláznů

S trpkým humorem a satirou, místy groteskně, ironicky a místě s poetickou poťouchlostí vypráví dnes už legendární 'prezidentův vězeň' Vladimír Škutina svou 'auto-komi-krimi' z československých kriminálů v létech 1969 - 1974, kdy byl vězněn pro 'vzbuzování falešných nadějí, pobuřování hromadnými sdělovacími prostředky a snižování vážnosti dr. Husáka' (jak zněl rozsudek). Je to poprvé ve světové literatuře, kdy se spisovatel s takovým filozofickým nadhledem a především s humorem ohlíží na léta strávená v nepředstavitelně krutých podmínkách kriminálu. Knížka, plná 'škutinování', sarkasmu a hlavně typického humoru, při němž vám co chvíli strne úsměv na tváři, vychází s karikaturami Jana Kristoforiho....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/45744/na-hrade-plnem-blaznu-45744.jpg 4.4116
Humor, Literatura česká, Biografie a memoáry
Vydáno, Naše vojsko

Kniha Prezidentův vězeň na hradě plném bláznů

KejmlP
12.11.2020

Léta jse tuhle knížku vídal v dědově knihovně, aniž bych tušil, do jakého žánru ji zařadit. Až pak jsem po ní v touze po něčem útlém a zároveň poučném sáhl. Vlatně jsem ani pořádně nevěděl, co se chystám číst. A ač to může znít paradoxně, našel jsem výbornou oddychovku. Pokud hledáte něco krátkého a nenáročného na čtení před spaním, a zároveň chcete něco "hodnotnějšího", určitě jde doporučit tyto vzpomínky. Ačkoliv jde vlastně o memoáry, celé je to laděné do švejkovské, případně švandrlíkovské roviny. Takže jsem se místy i opravdu hlasitě smál. Druhá věc je ta faktická, smutná realita vyprávění, když si člověk uvědomí, že se opravdu jedná o popis vězení, kde si pan Škutina musel vytrpět řadu ponižování a týrání duševního i fyzického. Sarkasmus, nadsázka a ironie tak nejspíš byly právě tím, co ho drželo nad vodou. Doporučuji.

Abako
18.10.2020

Strašně smutné čtení. O to smutnější, že to byla realita.

n.ezn.amy
30.09.2020

Vzpomínky Vladimíra Škutiny na vězení za komunistického režimu, které podává s humorem a nadsázkou ač tato doba pro něj zajisté nebyla vůbec lehká. Podat strávené časy v kriminále filozofickým a sarkastickým pohledem dokáže pouze velká osobnost a tou Vladimír Škutina byl

Kuža007
26.03.2020

Smutné životní události pana Škutiny podané humorně a s velkou dávkou ironii. Podruhé.

regulax
17.02.2020

S humorem o vážných věcech.

knihovniceS
31.01.2020

Četla jsem v 90. letech

02.04.2019

Veselá knížka z neveselé doby při jejímž čtení běhá mráz po zádech,co bylo vůbec možné.Lehké čtivo s těžkými následky.

Endy17
11.02.2019

Výrazně syrovější, než původní Prezidentův vězeň. Chvílemi poetické, místy úsměvné, často děsivé.