Presidentův vězeň

Kniha autorových osobních zážitků z období politického věznění v letech 1962-1963 ve věznici v Kartouzích. Škutina byl odsouzen za vykonstruované „snížení vážnosti prezidenta republiky“ Antonína Novotného.

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/122613/presidentuv-vezen-122613.jpg 4.6106
Literatura faktu, Literatura česká
Vydáno, Severočeské nakladatelství

Kniha Presidentův vězeň

KejmlP
21.12.2020

Knihu jsem četl až po druhém dílu, což můj dojem možná ovlivnilo. Proto mně asi první díl přišel jen takovým slabým odvarem. Je to vtipné, je tam ironie, ale ještě je to jak kdyby nedovařené, nedokořeněné. Chyběl mi spád, a oproti druhému dílu mi to přišlo celé takové (teď mi promiňte ten výraz) poněkud banální. Nicméně chápu, že ve své době kniha musela způsobit ohlas, a rozhodně jsem se u čtení nenudil.

tittanie
17.07.2020

(+ SPOILER) Téma knihy je pro mě velice zajímavé. Mám ráda takovéto silné knihy. Osobně mě dostaly dvě situace, které si vždy vybavím, když mluvím o této knize.
BOJTE SE BOHA - SOUDRUZI! nápis vznikl, když měl farář plnit z poloviny komunistická hesla.
A příběh profesora, který byl letcem RAF za války, komunisti ho zavřeli, syna mu zastřelili při pokusu o přechod hranice a manželka zemřela na rakovinu a dcera spáchala sebevraždu. Pan profesor se amnestie děsil. Děsil se pomyšlení, že by měl opustit brány vězení a vrátit se mezi lidi. Bál se, že bude muset jít do míst, kde žil a odkud ho bezdůvodně odvlekli. Věděl, že už se nikdy nebude moci vrátit ke své matematice.
Vtipně podaný příběh, který vlastně nebyl vůbec vtipný. Tak to dopadá, když blbec dostane moc.

Kuža007
26.03.2020

Smutné životní události pana Škutiny podané humorně a s velkou dávkou ironii.

Yabac
31.12.2019

Kniha má mnoho komentářů, napíšu tedy, co zaujalo mě:
1. Májové ráno = zatčení - už zde je jasně cítit jakýsi protiklad
2. úvodní motta nebo prology každé kapitoly
3. popis běžných denní úkonů
Samozřejmě si cením díla, jelikož se jeho prostřednictvím lze dovědět o bývalém režimu a jeho absurditám.

mira.k
08.06.2019

Nemůžu jinak. Prostě svědectví doby. Kniha, která má hloubku a ze které mrazí i když je odlehčena humorem. Vůbec není jen o komunistech, je i o lidech a soudní mašinerii. Útlounká, takže ideální jako doporučená literatura pro středoškoláky.

27.04.2019

Knížka vtipně napsaná,snad až nepochopitelně.Nevím kde bych hledala v sobě chuť vtipkovat kdyby mě pro nic sebrali,zavřeli,odtáhli od manželky s malým dítětem.Čte se to snadněji než Žert ale v důsledku smutné je to stejně.Hrozná doba!

Janadvorackova
20.04.2019

Absurdní doba, vtipně psaná kniha.
Je vidět, jak se teďka "máme dobře." Můžeme si říkat, co chceme, můžeme snižovat vážnost prezidenta republiky - jako údajně pan Škutina.
Jé, pardon, on to dělá sám za sebe, takže dobrý, za to už nikoho nezavřou -:))).
Vlastně ta dnešní doba je té minulé v mnohém podobná...

Anika27
21.03.2019

Za mně ne, žádný literární počin, z každé stránky na mně křičelo autorovo "já" - jsem politický a oni mně dali do cely s ...", STB se baví, že možná užiji si s jeho ženou a to pomine bez komentáře... A za pár let začne s STB spolupracovat a donášet... Takže "ne"