Filuta

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Filuta - dítě ulice a stok a odchovanec nalezince - je oblíbeným příslušníkem komunity chudých obyvatel středu Londýna. Většina z nich se živí činností, která se pohybuje na hranicích zákona. Podobně jako Oliver Twist má ale dar potkávat spíše lidi, kteří jej táhnou nahoru ke slunci než dolů do stoky, i když pravda je, že právě stoky mu dávají živobytí. V divoké bouři zachrání Filuta zraněnou mladou ženu, která vyskočila z jedoucího kočáru. Její strážci ji převáželi neznámo kam. Filuta, vyzbrojený vztekem a párem mosazných boxerů, jim rychle dokáže, že dva muži možná stačí na jednu dívku, ale rozhodně ne na rychlého, mladého a rozzuřeného Filutu. A od okamžiku, kdy Filuta spatří tvář té ubohé zlatovlasé dívky, se jeho život zásadně mění....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/320716/filuta-GRv-320716.jpg 4180
Orig. název:

Dodger (2012)

Žánr:
Literatura světová, Humor, Fantasy
Vydáno:, Talpress
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (48)

Kniha Filuta

Přidat komentář
lencin
25. ledna

Milé a vtipné. Nebavilo mě tolik jako Zeměplocha,ale přesto byla kniha výborná a bavila mě. Viktoriánský Londýn je drsně zajímavý.

MM1979
25. ledna

Tak nějak se z díla autora vytratila ta hravost a humor. Ono už Pod parou nebylo nic moc a humoru ve stylu Pyramid aby čtenář opravdu pohledal. Zatím jsem v 1/3, tak možná hodnotím moc brzo, ale pro mě to už není ono...( R.I.P) Aktualizace: Tak dočteno: je to takový příběh ve stylu Toma Sawyera či Huckleberryho Finna - nic vtipného, a to jsem očekával, takže za mě nic moc.

Samarkand
10.11.2018

Je to jiné, než většina knížek od pana Pratchetta, ale i tak se mi to líbilo. Sice ne tak moc jako třeba Národ, ale i tak to bylo fajn

Radovan_R
06.11.2018

Od Pratchetta jsem toho přečetl hodně, nicméně tahle kniha je něco úplně jiného. Zeměploše se to neblíží ani vzdáleně, místy se děj táhne jako med a měl jsem dojem, jako bych to už někdy četl.
Příznivci a znalci Zeměplochy asi budou poněkud zklamáni podobně jako já. Kdo Pratchetta vůbec nezná, tomu by se to líbit mohlo.

surikata246
29.10.2018

Tato knížka se mi moc líbila a je jediná od tohoto autora,další knihy jsem zkoušela přečíst.Po několika pokusech a přečtených několika desítkách stran, jsem to musela vzdát.Snad později zkusím znovu,ale zatím nechávám čas plynout- uvidíme.

ZoeChaya
15.08.2018

Nezaujalo mě to. Mrzí mě to. Pratchetta mám jinak v oblibě, ale na tohle dílko raději rychle zapomenu.

An-na
09.05.2018

A tak, som jedného dňa prišla do Artforum a poprosila milého pána či by mi odporučil niečo, kde sa vyskytuje sarkastický humor. Neváhal ani chvíľku a dal mi Filutu. Kiež by som vtedy vedela, že už len samotný sarkazmus bol, že mi túto knižku sám, ten milý pán odporučil. Zaujímavá príbeh avšak moja šálka kávy to nie je.

evaicka
21.04.2018

Bohužel nezaujalo

polly23
05.04.2018

Můj první Pratchett...
Filuta jako postava se přiznávám mi moc sympatický nebyl. Líbily se mi části knihy,kdy stokařil,to mi přišlo zajímavé,ale nejzajímavější ze všech postav mi přišel chytrý Solomon a kupodivu i pes Onan.
Co mě celkem ubíjelo při čtení této knihy byly rozhovory,přišlo mi,že jich tam bylo nějak moc,taková prokecaná kniha(jestli mě rozumíte jako! :D )
Musím ale uznat,že se mi zde velmi líbilo autorovo vylíčení Londýna.
Upřímně doufám,že Barva kouzel,na kterou se chystám,bude něco jiného,úžasného tak jak to u toho tolik opěvováného Pratchetta očekávám.

medvedice3
18.02.2018

Úplně jiný Pratchett. Rozhodně ne špatný.

Atlantis
09.01.2018

Tohle že byl Terry Pratchett? Můj milovaný a troufám si říct i nejoblíbenější autor? Ne, ne a ještě jednou ne. Pratchettův pověstný humor zde chybí, příběh prakticky také a spousta věcí zůstane nevysvětlených.
Filuta je bohužel nezajímavý hrdina, kterého jsem nebyl schopný (a možná ani ochotný) si oblíbit. A vlastně žádnou z postav románu. Buď jsou přechytralé až to bolí a nebo o nich nevíte prakticky nic, takže s nimi nemůžete soucítit ani kdybyste chtěli.
Filuta je pro mne na úrovni Národa. Příběh je unylý, pomalý a jalový, na postavy zapomenu v nejbližších dnech. Pokud jste od Pratchetta nikdy nic nečetli, udělejte si prosím službu a místo tohoto škváru sáhněte po libovolném dílu Zeměplochy.

Sidonie
02.01.2018

Při čtení se mi občas samovolně vybavil Mau z Národa. Ani Národ nebyl Zeměplocha. Ale Národu jsem neváhala dát 5*. Sakra, když si vzpomenu, jak jsem to s hrdinou prožívala!

Filuta není špatný, rozhodně ne (ani jako hrdina, ani jako kniha), četlo se to dobře (což je taky ale dílo překladatele, že), ale přišlo mi to poněkud povrchní. Příběh vůbec nešel do hloubky.

Vše bylo jen tak hrubě načrtnuto. Dostala jsem příběh, ale žádné velké emoce. Žádnou psychologii postav. S Filutou jsem se nespřátelila. Neprožívala jsem to s ním.
Problému chudoby se kniha dotýkala opravdu jen okrajově a neřekla bych, že příliš zdařile. Vše na mě působilo příšerně účelově.
Byla tam spousta momentů, které nepůsobily přirozeně. Plus často dějové skoky.

A co se týče Simplicity, ta mi lezla vyloženě na nervy. Autor sice neopomněl v knize několikrát zdůraznit, že "Simplicita není zas tak jednoduchá", že je to silná a samostatná dívka, ale vidět to tedy nikde nebylo. Pardon, ale ta postava byla klasická "dáma v nesnázích", princezna ve věži, prostě dáma, která nemá jinou roli, než být hezká, postávat a nechat rytíře, aby se pro ni bili a vyznávali jí lásku. Romantika 0.

Líbilo se mi, že Pratchettovy knihy vždy nesly poselství, ale to poselství nám autor sděloval skrz příběh, skrz dialogy... Třeba ten Národ se mi moc líbil.
Tentokrát nám ale autor vše předkládá polopatě, tak, aby to pochopil i blbeček. A přesto (možná právě proto), to na mě nezapůsobilo.

Uznávám, že by mě kniha možná víc zaujala, kdybych byla Londýňan.

Dávám 3*, ale bojím se, že ta třetí je hodně z nostalgie a úcty k Terrymu.

Nifredil
18.12.2017

No... není to Zeměplocha, tím by asi mé hodnocení mělo začít. A nedá se to s ní srovnávat. Ale taky to není ten nejlepší Pratchett, kterého jsem četla. Spíš to je zrovna v jeho tvorbě hodně průměrná kniha a kdyby to Pratchett nebyl, tak bych ji ani nedočetla. Vlastně mě bavila až ke konci a v záplavě slovního s prominutím průjmu jsem se začala orientovat až v druhé půlce knihy. Ale možná je to tím, že jsem pořád čekala tak průzračný jazyk a rychle plynoucí děj jako v Zeměploše.
Ke cti autorovi slouží schopnost použít slang. Nejsem schopná posoudit, jak je to v anglickém originále, ale jazyk v této knize hraje dost významnou roli. Vlastně bych mohla napsat, že je to takové zvláštně ukecané a děj je tak nějak až na druhém místě. A právě proto se mi ta kniha až tolik nelíbila. Takhle ukecaného Pratchetta neznám, nesedí mi a nelíbí se mi.
Jinak práce s dobovými reáliemi byla výborná a vylíčení atmosféry Londýna na jedničku. Jen tedy prostě kniha nějak nenaplnila má očekávání. Takže chcete-li něco jiného, než Zeměplochu, zkuste to. Aspoň si uděláte obrázek o tom, jak umí takový autor jako je Pratchett pojmout historickou fantasy.

mulderka
21.11.2017

Co toto má společného s fantasy, jak se inzeruje na obálce?? NIC. Pouze jakože detektivka ze starého Londýna. Mohl to napsat skoro kdokoliv jiný. Neurazí, ale snadno se zapomene. Tož tak.

KAREL6725
17.11.2017

Tahle kniha mě chytla za srdíčko skvělý Pratchett , a příběh z viktoriánské Anglie. Tohle se mi líbilo strašně moc , jak už někteří čtenáři napsali , dýchla na mě z toho atmosféra Dickensových knih, které jsem v dětství četl . Slzy a dojetí z této knihy a také velká poklona a poděkování za jeho dílo. Svět bez jeho knih by byl chudší. Plný počet hvězd. Doporučuji všem co nečetli, kouzelné dobrodružství.

Terva
29.10.2017

Filutovi někdy připadalo,
že město a řeka jsou jedno a to samé stvoření,
až na skutečnost,
že některé jeho části jsou mokřejší než ostatní.

Moje první setkání s Terry Pratchettem a nutno dodat, že i poslední.
Leta jsem se tomuto spisovateli vyhýbal a vůbec jsem na něj neměl náladu.
Teprve v roce 2016 jsem pod stromeček dostal tuto knihu.
Nemusím snad ani psát, že jsem se jí statečně v knihovně varoval dobrých deset měsíců.
Když jsem ji konečně začal číst, přestal jsem někdy okolo padesáté strany a dal si přestávku na Kladivo na čaroděje. Pak jsem opět znovu začal číst, ale s odporem. Příběh mě nebavil, je plný prázdných slov a hluchých odstavců. Bez pořádného humoru i dobrodružství, kterýž to to slibovalo.
Filuta se vám vlastně změní jen během tří dnů a už tato skutečnost je nevěrohodná. Když se pak několik politiků rozhodlo s Filutou vlézti do Londýnské kanalizace – už jsem jen nevěřícně kroutil hlavou. Scéna se Sweeney Toddem už mě pak jen ubezpečila, že čtu celkem velkou blbost a proč jí vlastně čtu!!!!! Postava Filuty je absurdně nevěrohodná, suchá a nevýrazná.

Citát – Umím přečíst „hospoda“, „pivo“ a „gin“

Malá ochutnávka:
Tahle nestydatá scénka mu vysloužila velkou mísu ovesné kaše a navíc s velmi uspokojivou dávkou cukru. Skopové ještě nebylo ve stavu, kdy by se rozhodovalo, zda se nemá vydat na cesty, a tak ho s díky přijal.

Čím více jsem se blížil do finále, tím více mě to nebavilo a už jsem chtěl dokonce knihu úplně zavřít a nedočíst. Nakonec jsem si blbec další připravenou knihu zapomněl doma a tak jsem Filutu dočetl. Nechal jsem knihu ležet v tramvaji na sedačce. Snad to někoho potěší.

Vybral jsem osm citátů a vepsal jsem je Terrymu Pratchettovi do profilu.
Napsal hodně knih, ale já už od něj nic nedám. Znám lepší.

Citát – Pravda je mlha, v níž jeden zahlédne andělstvo nebeské a jiný zase prchajícího slona.

parvitas
17.10.2017

Tak za prvé, nie je to príbeh zo Zeměplochy. Za druhé, JE to historický príbeh z viktoriánskeho Londýna so všetkým, čo k tomu patrí. Hmla, smrad, klobúky, stoky, gentlemani, jazyk rôznych vrstiev a záchrana jedného života.
(Nemyslím, že by som si to vedela vychutnať v origináli, lebo moje jazykové znalosti nie sú dokonalé, ale prekladateľ si dal záležať a čeština má kopu slangu a nárečia, kde sa hodilo, viď poznámku v závere.)
Zhodou okolností som sa neskôr začítala do knihy iného autora z podobného obdobia (Podivná záležitost se Skákajícím Jackem), kde bola podobne rozpísaná bieda a politické intrigy, ale tá bola šmrncnutá steampunkom, zato Filuta (v origináli Dodger) je šibal a chytrák a nepotrebuje barličky v podobe technologického pokroku. Vystačí si so svojím šarmom a neomylným citom, kde v stokách môže nájsť zapadnutú mincu, alebo hocičo, čo sa stratilo a spláchlo - jednoducho, v podzemí sa vyzná. Bonusom sú známe aj menej známe historické osobnosti (Peel, Dickens a i.), bieda a osobitný zápach však hrajú dosť podstatnú úlohu.
Nemá to ten švih a humor, ako som spočiatku čakala, miestami sa vtípky opakujú (zdôrazňovanie osobného vlastníctva, či pachov psa a hygieny všeobecne). Ale je to o dáme, ktorej treba pomôcť, o politických intrigách a o agentoch. Resp. najmä o jednom, ktorý je pra-pra-pra-pra--- no niečo ako praBond, keď bol odkázaný len sám na seba a svoj šarm a päste. :)
Jasné, že to pripomína Ankh-Morkpork, ale veď Londýn bol jeho predobrazom a tak si užívam niečo, čo mi je dôverne známe a zároveň iné. Je to nostalgia, čo cítim pri čítaní a smútok, že viac od Sira Pratchetta už nebude...

ŽabákDokvákal
13.10.2017

Z knihy na mě dýchala atmosféra starého Londýna. Příběh není nijak složitý, nicméně příjemně ubíhá a kniha má své kouzlo.

Verrrunka
10.08.2017

Chtělo by se mi říct starej dobrej Pratchett, ale trochu mi tam chyběla Zeměplocha. Každopádně je to ale zdařilé dílo plné svérázného prachettovského humoru. Obecně mě na jeho knihách baví, že musí mít člověk trochu všeobecný přehled, jinak úplně nepochopí souvislosti. Obrovská poklona patří opět překladateli někdy to musí být fakt oříšek. Filuta je prostě můj nový hrdina! :)

pavel8996
19.07.2017

Tak tahle knížka pro mě byla zkrátka pohlazením. Ačkoli jsem neměl Pratchetta v ruce hodně dlouho, neušel mi rozdíl oproti zeměplošským titulům v charakteru knihy. Je tam daleko méně takové té kousavé ironie a kyselé satiry, a tak se tato knížka vážně čte moc hezky a čtenář si snadno zamiluje většinu postav. :)

soukroma
24.05.2017

Docela příjemná (i když místy rozválčná a opakující se) pohádka z Londýna Dickensovské doby. Není mi jasné, proč je román zařazen mezi sci-fi a fantasy, protože je to obyčejná (v dobrém) fikce. Je to trochu na způsob Stoletého staříka, pouze hrdina je mladý, ale potkává významné osobnosti tehdejší doby a taky tu dobu mírně ovlivňuje.

Eridan
22.05.2017

Výborná kniha! Na první pohled uchvátí pěkné obrázky na začátku každé kapitolky i její krátký popis. Po estetickém kochání je čas na obsah. Pratchett v této knize má lehce jiný styl než jsme možná zvyklí ze série Zeměplochy. Humor není tak okatý a třeskutý. Stále se smějete a občas propuknete v nekontrolovatelný smích, to ano, vtípky jsou ale lehčí a spíš ve formě narážek. Dílko tak působí komorněji, mohu-li to tak nazvat. A to i dějově. Autor více popisuje a často se ocitáte v hlavě hrdiny a pozorujete jeho myšlenky. Přitom vás to ale stále nutí číst dál. Možná tím napodobuje styl Dickense.
Charaktery jsou jako vždy lehce bizardní - filozofující, lehce prospěchářský a moudrý Žid Salomon, páchnoucí pes Onan, tajemná a okouzlující Simplicita a hlavní hrdina prostě a jednoduše Filuta.
Co se týče historických reálií, nejsem žádný odborník, ale působí věrohodně. Dodatek navíc odhalí jako moc Pratchett do látky pronikl. Takže konečný verdikt: Kniha je psána čtivě, poutavě a vtipně. Dle mého názoru je více popisná a ne tak dějově bohatá jako jiné knihy téhož autora, přesto si zaslouží pozornost a stojí jednoznačně za přečtení.

SBH
24.04.2017

Dvojice Pratchett - Kantůrek nezklame v žádné situaci. Nechápu, proč byla tato kniha zařazena do fantasy, (v témže duchu lze považovat za fantasy i Olivera Twista či Janu Eyrovou), ale nakonec proč ne. Hezky se četla, pobavila, přinutila k zamyšlení. Charaktery hrdinů jsou propracované a konzistentní, zápletka sice kapku pokulhává za vrcholnými díly typu Mužů ve zbrani, nicméně vtipně využívá motivu viktoriánského Forresta Gumpa. Určitě po knize sáhnu víckrát.

nase_zuzu
22.04.2017

Moje první kniha od Pratchetta a veliké zklamání. Vůbec mě to nebavilo, příliš rozvláčné a děj veskrze žádný. Překlad výborný, takže se mi čeština četla dobře. Co na knize obdivuji, je význam slov mezi řádky, což nutí čtenáře k zamyšlení. Avšak dějově příliš protáhlé, stačila by polovina stránek.

popeluška
21.04.2017

Kniha byla velmi hezká a zajímavě napsaná a moc mě bavila :-) Moje první kniha od autora a nadšení opravdu veliké.

kuruteku
20.04.2017

No jo, Pratchett. A jeho Dickens, Disraeli, Karl a další a další. Jak to ten člověk dokázal - napsat o stokách tak, že snad i mám chuť si je projít, napsat uvěřitelně o nízkém a vysokém, o dítěti ulice i premiérovi. Snad tohle z naší doby přežije více než sto dalších let.

evonra
13.04.2017

Opět skvělý Terry. Jeho styl a humor je prostě nenahraditelný.
A to posazení do viktoriánské Anglie ... nádhera.

Jackjelly
08.04.2017

Potřeboval jsem si odpočinout od Zubovových (děsivých) Dějin Ruska a Filuta byl ideální volba. Mám rád Pratchettův inteligentní humor a jeho "výlety" mimo Zeměplochu jsou hodně kvalitní.
Slušný příběh na pozadí reálné a pro mnohé těžké doby, plný Terryho lehkého a přesného humoru, se četl příjemně a s potěšením.

s1atan
02.04.2017

Hodně zajímavá kniha o Londýně Dickensovy doby. Překlad musel být extra složitý.

kelve
28.03.2017

Moje první od tohoto autora a musím říci, že mě pobavila :-)