Saturnin se vrací

„Slavná humoristická kniha, která baví již několik generací čtenářů, pokračuje!“ Nevypočitatelný sluha Saturnin je zpět! A s ním i další oblíbení hrdinové – laskavý dědeček s novým psím kamarádem Neronem, nesnesitelná teta Kateřina a její poučná přísloví, rozmazlený Milouš i filozofující doktor Vlach. Jaká překvapení si pro všechny připravil Saturnin tentokrát? A co na to podnikavý strýc František, nový manžel tety Kateřiny? Zažijte další nepředvídatelné léto u dědečka!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/354641/saturnin-se-vraci-IA4-354641.jpg 3.1482

Saturnin (2.)

Humor, Literatura česká
Vydáno:, XYZ

Daduška

Radši jsem nic neočekávala, resp. jsem očekávala průšvih, ale nakonec to tak hrozné nebylo. Chvílemi to bylo i vtipné, i když dost jednotvárné. Opakovala bych jen komentáře ostatních čtenářů. Tři hvězdy dávám také za odvahu pustit se do pokračování takové klasiky - to je vždycky těžké.

kikies

Jsem překvapena, ale mně se to líbilo! Nejsem milovník Saturnina jako takového, k televiznímu zpracování mám dokonce téměř odpor, ale u původního díla jsem obdivovala práci s češtinou a jistou úroveň a inteligenci, která na mě při čtení dýchla. Jakmile jsem se dozvěděla, že pokračování se ujal Miroslav Macek, dost mě to vyděsilo. Dosud jsem neměla tušení o jeho spisovatelských ambicích a dovednostech a přistupovala jsem tak ke čtení více než obezřetně. Ale upřímně musím přiznat, že mě kniha nejen pobavila, ale především mě udivilo, že se dá tak poměrně věrně vcítit do původního autora. Pan Macek se úkolu zhostil s elegancí, vtipem a jedná se o velice zdařilé a důstojné pokračování. Nepouštěla bych se do debat o tom, zda je lepší či horší než Jirotka, obzvláště pokud se vědomě snažil Jirotku napodobit. A rozhodně bych neschvalovala další pokračování. Takto je to dostačující, udrželo to svou úroveň a má to co předat.

kapr

Knihu právě pročítám a přímo si ji užívám. K samotnému autorovi mám dost komplikovaný vztah, současně záporný i kladný. Ilustrace mne velice zklamaly. Samozřejmě každé setkání s oblíbenými postavami je úžasným zážitkem. Na druhé straně podruhé vstoupit do téže řeky ... Mám tendence být velice kritický, a tak v tomto okamžiku je moje hodnocení ponejvíce neutrální. Knihu budu určitě číst opakovaně. Jako saturninomil moc doufám, že po dalším přečtení budu moci hodnocení zvýšit o další hvězdu, či hvězdy. Může to samozřejmě dopadnout i opačně. V každém případě jde o knihu, kterou by žádný čtenář neměl ponechat nepovšimnutu, zvláště pokud původní dílo patří mezi jeho oblíbené. Já jsem její četbu co nejvíce odkládal v obavách, že mne pokračování může zklamat.
Autora jsem kdysi potkal na Můstku v podchodu u stanice metra.

terpin

I kdyz od jineho autora, melo to stale sve kouzlo a precetla jsem za jediny den.

MaxQ

Asi takhle - úplný průser to není, mohlo to být mnohem horší. Ale taky mnohem lepší. I pokud nebudu srovnávat, tak té knize prostě chybí děj. Skupina lidí něco dělá a u toho si povídají historky (mimochodem některé notoricky známé). Případně se jim stane něco veselého, ale dál se s tím nepracuje, protože kapitola končí. Navíc všechny nepříjemné věci se dějí výhradně tetě Kateřině, což po chvíli také přestane bavit. Ale na druhou stranu tam humor je, párkrát jsem se zasmál i hlasitě. Tak proč ne.

cupakabra376
03. lednaodpad!

Knihu jsem si jen zběžně prolistovala v knihovně (respektive jsem si přečetla pár stránek) a nestačím zírat, co všechno jsou schopná naše nakladatelství vydávat. A lidi kupovat.

jprst

Dost slabý pokus autora o přílepek nebo napodobeninu, která má k Jirotkově knize hodně a hodně daleko. Jednu * dávám autorovi za snahu, která ale, bohužel, nepřinesla jím očekávaný výsledek.

Sklenička
30.12.2018

Úspěšně přečteno. Autorovi se povedlo zachovat jazyk a ducha původní předlohy, za to klobouk dolů. Ano, pár vtipů je tam známých odjinud, není to originální autorova myšlenka, to by taky nevadilo, není toho moc. Co bych vytkla, je slabý, vlastně prakticky žádný příběh. Kniha je v podstatě jen o tom, jak se známá sestava sešla u dědečka a povídali si, občas vyrazili na výlet. Miloušova linie by mohla být trochu rozvinutější, přece jen se mu přihodilo pár nových věcí. Ale jednotlivé kapitoly jako jednohubky před spaním byly fajn.

em75
29.12.2018

Měla jsem trochu obavy,ale moc mile jsem byla překvapená. Upřímně jsem se u ní zasmála.

Stoklaska
27.12.2018

V knize není nijak závratný děj, ale bavily mě hrátky s češtinou. Autor mě příjemně překvapil a myslím, že je to důstojné pokračování původního Jirotkova Saturnina.

KillHurt
27.12.2018

V knize lze najít lásku a pokoru k originálu a to se stává Saturninově návratu osudným. Autor se snaží co nejvíce přiblížit k originálu a zapomíná na jakoukoliv invenci či pokrok v ději. Postavy ztrácejí své typické rysy a stávají se karikaturami sebe sama. Děj je jen řadou historek, které buď postavy zažívají díky škodolibosti Saturnina, která se zdrcla na jednoduché klukoviny, a nebo si je vzájemně vypravují. Řada historek je recyklovaných z různých zdrojů. Mnohé patálie jsou přímo inspirovány původním Saturninem a místy se dá říct, že se nejedná o inspiraci, ale obyčejné opisování. Jsem rád, že jsem si na Saturnina zavzpomínal, ale příště si raději přečtu originál. Palec nahoru za strýce Františka a Nerona, kteří do atmosféry Saturninových příhod opravdu sedli. Pokračování Jirotkově románu však nesahá ani po kotníky.

raty
18.12.2018

Za mě to nebylo špatné. Odpočinkové, úsměvné čtení.

1Terisek1
17.12.2018

Původní knihu jsem nečetla, pouze viděla film a jelikož mě bavil zakoupila jsem ji pokračování ač od jiného autora. A ač přes nepříliš lichotivé recenze mě kniha neurazila, ani nijak nezklamala. Oddechové čtení na pár večerů. Dějově se tam toho sice moc neodehraje, ale to mi nevadilo.

hapac
11.12.2018

Tak nenadchla (to jsem snad ani nečekala), ale ani neodradila od přečtení. Saturnin je zkrátka jen jeden a vše další bude už jenom pouhá náhražka. Příběh navazuje na původní knihu a dějově se posouvá jenom mírně. Některé pasáže měly docela vtipné hlášky, takže knihu nezatracuji, ale nemohu si nemyslet, že je to čistě přihřátí si polívčičky na cizím - osvědčeném. Při samotném čtení jsem si představila známý, krásný film (seriál) a v něm parádní herce, jejich hlasy a gesta, jinak už to ani nedovedu...

Riccione
10.12.2018

Saturnina miluju, ale pokračování mi přišlo velmi chabé, bez pořádného příběhu, jen přiživující se na tom, co kdysi tak bavilo...

momo01
02.12.2018

Plná vtipných hlášek, které jsem bohužel už slyšela. Chyběl mi děj a trochu víc originality ve vymýšlení humorných situací nebo přísloví. Jako celek je cítit až příliš urputnou snahou vyrovnat se původnímu dílu. Ze začátku vypadala nadějně, ale na konci zvítězila trapnost a po dočtení jsem pocítila úlevu, že ji mám za sebou.

zimka.r
25.11.2018

Ze začátku jsem byla nadšená, že to bude stejné jako první díl. V polovině jsem se ale začínala nudit. Konec byl ale opět záživný :)

happy-smile
23.11.2018

Knížka je opravdu krátká, ve čtečce dokonce jenom 140 stran. Čtenář v knize postupně proplouvá různými příhodami. Pozornost se k jednotlivým postavám stáčí tak nějak rovnoměrně, jedině Milouš a Saturnin zůstávají trochu upozaděni. Vzhledem k tomu, že se jedná spíše o sled krátkých historek, je délka knihy zvolena velmi rozumně. Styl se autorovi podle mě taky povedlo dobře napodobit, je to takové milé nenáročné úsměvné čtení. Svůj účel to podle mě splnilo.

miloslav0399
12.11.2018

Kniha vůbec není špatná, styl původního Saturnina kopíruje překvapivě věrně. Je v ní řada míst, která nutí čtěnáře k hlasitému smíchu. Nejvíce mi v ní však chyběl alespoň náznak nějakého příběhu, jde o volně plynoucí sled nazávislých situací. Také mám dojem, že Saturnin zde ustupuje do pozadí a není zdaleka hlavní postavou. Odkazů na Jirotku je tu příliš mnoho. Ale celkově příjemné překvapení, 3.5 hvězdy.

petronella1
10.11.2018

Stejně jako většina čtenářů přede mnou - nic moc. Saturnina miluju, tak jsem byla zvědavá na pokračování, ale... moc se to nepovedlo.

VeronikaMat
04.11.2018

Miluju původního Saturnina. Tuto knihu jsem koupila s podezřením. A bohužel, je přesně tak špatné, jak jsem čekala. Nuda, nuda, nuda. Napodobuje dobře styl třicátých let 20. století. Ale to je tak všechno. Dneska jsme v jednadvacátém století, a čtenáři chtějí něco víc než jen plagiát známé značky…

KaryAestas
31.10.2018

Myslím, že je odvážné nebo hloupé pokusit se navázat na Saturnina. A podle mě se to příliš nepovedlo. Styl psaní a vyjadřování je původní knize celkem podobný, ale to je jen malé plus. Přijde mi, že zde chybí děj a ačkoli je zde mnoho vtipných situací, kniha jako by vždy rychle přeskočila k další a další a nakonec nezanechá žádný dojem. Saturnina nade vše miluji, ráda se k němu vracím a nevadí mi ani to, že se na mě v dopravních prostředcích koukají jako na blázna, když se začnu nahlas smát. Ale k dočtení knihy Saturnin se vrací jsem se nakonec musela i nutit, a i když se mi některé pasáže líbily, kvůli celku se ke knize nejspíš nevrátím.

radomir6871
31.10.2018

No nic moc. Většinu času kniha navazuje na historky z originálu a nového přidává hodně pomálu. Přijde mi to jako Sneženky a machři po dvaceti letech.

Terez9119
28.10.2018

No, nevím. Překvapivě dobré to bylo, ale... Na rozdíl od původního Saturnina, kterého z duše miluji, tohle úplně postrádalo příběh. Kniha je milá, děj volně plyne, ale celé je to příliš pokojné a takové nijaké. Zbytečně časté odkazy na původní knihu a vztah Jiřího a slečny Barbory mi autor vyloženě zkazil. Těžko se k ní budu někdy v budoucnu vracet.

ZVymetalova
25.10.2018

Mne se pokracovani Saturnina libilo, predcilo moje ocekavani. Je to kniha k odpocinku.

mosem
24.10.2018

Před, při i po přečtení téhle knížky jsem se snažil nevnímat vliv reklamy ani vliv recenzí, kdo je a čím byl novodobý autor, k čemu a komu má reklama sloužit, pod vlivem čeho a kdo píše recenze. Snažil jsem se soustředit jen na text, na jeho obsah, podání i vnímání. A bohužel, dvě hvězdičky, které jsem mu dal jsou maximum, ke kterému jsem dospěl. Podobně jako pokračování Švejka, nové příběhy soudce Ti a další novodobá zpracování nedosahují kvalit původního autora, je to stejné i v tomto případě. To, že autor navazuje a místy kopíruje Jirotku by nevadilo, kdyby přispěl něčím oslovujícím a novým, což by příběhu dávalo novou "šťávu". Bohužel jsem to nenašel. Vtípky, zábava a komika v podání Jirotky a Macka jsou podle mne zásadně se lišící - je to rozdíl mezi "humorem a srandou". Srovnání vyzní podobně jako porovnání zábavy prezentované Horníčkem a Menšíkem. Oba si najdou své příznivce, u obou se lze zasmát...ale zatímco humor jednoho lze sledovat opakované, opakovaně se jím zabavit, vychutnat si slovní hříčky....v případě druhého se možná podruhé pousmějete a potřetí už budete mít pocit trapnosti. Tady o to víc, že mnoho ze zábavných vět pokračování Saturnina každý z nás již mnohokrát slyšel nebo četl. Takže za mne - původního Saturnina kdykoliv, nového "jednou a dost".

takana
24.10.2018

Saturnin byl lepší

dub
22.10.2018odpad!

Netuším proč, ale po přečtení několika málo stran mi na mysli vytanulo jedno přísloví z úst božského Lumíra (Dívčí válka, divadlo F.R.Čecha):
BY VEDL OSLA DO PAŘÍŽE, KOMOŇ Z NĚJ NIKDY NEBUDE...

Saturnina mám velmi rád. Jak knihu, film i seriál. Poslouchám audioknihu, když nemůžu usnout... a nedokážu pochopit, proč pan Macek stále poukazuje na knihu pana Jirotky. Buď má fanoušky za sklerotiky, kteří si z knihy nic nepamatují, nebo ji psal pro lidi, kteří o Saturninovi neví a chce aby si originál přečetli. Nejhorší možností je ta třetí. Chce, aby čtenář zamáčknuv slzu dojetí a nostalgie počal vzpomínat a nedumal nad tím, že výtvor tento jest pouze prázdným blábolem.
Myslím, že Saturnin byl a je pouze jeden. Úžasný, zábavný a přitom moudrý originál z pera pana Jirotky. Žádný jiný nebyl, není a nebude...

MerryA
10.10.2018

Teprve jsem začala číst. Zatím se mi líbí; pravděpodobně proto, že je to víceméně stejné jako první díl. No, jak říká moudré anglické přísloví, "If it ain't broke, don't fix it" (doslova Pokud to není rozbité, neopravuj to). Uvidíme, jak to dopadne...

Agynek
05.10.2018

Moc se mi líbí, jak se s tématem p. Macek "popral", aby zůstalo vše v "jedné linii".
Líbilo se mi - je to skvělá kniha na zklidnění se před spánkem.