Saturnin se vrací

od:

Saturnin se vrací

„Slavná humoristická kniha, která baví již několik generací čtenářů, pokračuje!“ Nevypočitatelný sluha Saturnin je zpět! A s ním i další oblíbení hrdinové – laskavý dědeček s novým psím kamarádem Neronem, nesnesitelná teta Kateřina a její poučná přísloví, rozmazlený Milouš i filozofující doktor Vlach. Jaká překvapení si pro všechny připravil Saturnin tentokrát? A co na to podnikavý strýc František, nový manžel tety Kateřiny? Zažijte další nepředvídatelné léto u dědečka!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/354641/saturnin-se-vraci-IA4-354641.jpg 3.1244
Žánr:
Humor, Literatura česká
Vydáno:, XYZ
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (129)

Přidat komentář
OndřejMergl
21. března

Kniha příběhy Jirotkovy věrně kopírující, profláknutými fórky obdařená, veskrze zbytečná, pro autorova ega pohlazení sepsaná a z vypočítavosti vydaná.

Saturnin v originále nepatří na mém žebříčku mezi top tituly, nicméně mu přiznávám zvláštní kouzlo. Pan Macek v sobě zjevně nosí Jirotkovskou duši a nadšení pro věc, díky čemuž se mu povedlo poměrně věrně napodobit původní styl knihy.

Originalitou ovšem kniha neoplývá, ba naopak, doslova havaruje na nedostatku vlastních nápadů. Nevidím sebemenší důvod, proč psát něco, co už napsáno bylo. Spíše mi to přijde ke škodě, neboť rýžování peněz na odkazu pana Jirotky dobré jméno původního díla jenom poškozuje.

Doug
20. března

Navázat na styl Zdeňka Jirotky zvládl Miroslav Macek nad očekávání dobře (ačkoli drobné mouchy by se našly – ty nicméně svědčí spíše o kvalitě práce odvedené korektorem). Co mě však velmi zklamalo, bylo množství historek v podobě převyprávění známých anekdot a soudniček. Myslím, že si tak specifická kniha zasloužila mnohem větší originalitu (a osobně bych uvítal i bohatší děj).

hana-skoki9858
19. března

Je skvěle napsaná a stejně humorná jako ta první.

Ellen16
18. března

Mě se to líbilo. Knížka je celkem vtipná a díky krátkým kapitolám se i rychle čte. Líbilo se mi, že se styl psaní podobá původní knize. Jediné co bych vytkla je, že se mi příběhy zdály trochu nastražené, sotva nějaký děj začal, tak bez větší zápletky zase skončil. Ale jinak bych řekla, že celkem povedený druhý díl.

RMarkéta
18. března

Velmi příjemně mě překvapilo, že pokračování má na svědomí Miroslav Macek. Pan Jirotka stvořil geniální knížku. Chápu, že navázat na něco takového je hodně těžké, nekopírovat a dát tam i něco ze sebe taky. To musí jet člověk na stejné vlně. Kniha mě bavila.

zulanek
18. března

Nedosahuje kvalit prvniho dilu pana Jirotky,ale zasmala jsem se.

1Barulinka
17. března

+Zajímavé a humorné situace, ilustrace.
-Nelíbilo se mi opakování frází a situací z originálu. Celkově se mi zdá, že děj nebyl moc rozvinut. Vše skončilo stejně rychle jako začalo.

Polinius
16. března

Fanfiction.
Hlavní slabinou knihy je, že to vyšlo na papíře a za peníze. Kdyby to autor psal někam na blogísek a dopředu tam připsal, že se hrozně omlouvá, ale že je prostě fanoušek a že to musel napsat, tak by to bylo lepší.
Knihu zabíjí mnohé opakování některých frází. Obzvláště časté konstatování hlavní postavy, že se musí optat, kde Saturnin, získal takové zkušenosti.
Knihu nezabíjí, ale doslova zakopává pod zem převyprávění starých historek někoho jiného.
Viz Varlata, Barometr a Slavičí paštika.

Knihu naopak zvedá nová postava strýce Františka, který je novým manželem tety Kateřiny.
Velice snaživá a působivá nápodoba předchozího textu, ale bohužel ty převyprávěné vtipy to doslova zabíjejí.

Teron
16. března

Začalo to poměrně solidně, dokonce i humorostické tlačení na pilu, tak typické u tuzemských děl, nebylo tak znatelné.
Postupně se ale projevují klíčové nedostatky.
Za prvé kopie prostředí a celkového motivu, které z toho dělá v mnoha ohledech spíše remake než pokračování.
Za druhé cpaní přirovnání a humoru skoro do každé věty, takže situace popsatelná na jeden odstavec (v kteréžto podobě by byla mnohem údernější) se rozroste na stránku a ztratí jiskru, stává se statickou.
Za třetí recyklace - kniha nikam nemíří a krátce po usazení se postav na chatě se stává sadou kapitolových anekdot, které lze libovolně prohazovat, ubírat či přidávat, aniž by to na celku bylo jakkoli znát. Jejich rozvržení je prakticky totožné - organizuje se nějaký podnik, Saturnin ví naprosto všechno, končí se na lenošce, teta Kateřina a Milouš to nějak schytají, je posána krása Barbory Terebové, případně romantické chvilky s Oulickým. Z toho vychází i absence vyváženosti, kdy prakticky jedinými otloukánky jsou Milouš a Kateřina, což má sice nějakou logiku, ale při tomhle množství opakování se to rychle zajídá a ostatní postavy jsou naprosto nepostiženy.
Celkově asi jedna za trefení stylu a druhá za pár opravdu dobrých vtípků, protože ten zbytek, ač dobře načatý, se postupem stránek zhroutil a vyhasl.

Kerberos
14. března

Od knihy jsem nic neočekávala,ale i tak jsem rozčarovaná.

čef
14. března

Při legendární facce jistému MUDr. od pana autora jsem se sice zasmál více, ale i zde bylo několik momentů, které mne pobavily např. cestovatelské příběhy. Samozřejmě, v duchu úletů tety Kateřiny, "nevstoupíš dvakrát do stejné řeky", ale "je lepší jednou vidět, než dvakrát slyšet" a také "narodil jsem se, abych byl šťastný, ne normální". Kdo nevěří, ať tam běží!

tatruszka
13. března

Nemůžu říct, ze by mě kniha a příběhy postav nebavily, nechci ani srovnávat s původní knihou, kterou miluju. U některých hlášek jsem se i zasmála, celkově ale hodnotím jako průměr.

kristijan
12. března

Beru tuhle knížku jako pěkné připomenutí původního Saturnina. Nic víc, nic míň. Je z ní, myslím, poznat, že je Macek fanoušek žánru, což je mi sympatické. Kromě toho ale nový Saturnin nabízí dost málo zajímavého. Skoro celé je to jenom sled historek jednotlivých postav, které navíc nejsou alespoň zčásti původní a velmi často se dost křečovitě snaží o vtipnou pointu, která pak moc vtipná není. Škoda, že Macek trošku víc nezapracoval na ději. Některé náznaky zajímavých dějových linek se tam občas objevují (hlavně asi příběh Milouše), žádná se ale bohužel vůbec nijak nevyvine. To bylo trošku zklamání. Jinak když nemáte přehnaná očekávání, je to průměrné odpočinkové čtení.

kahuda01
12. března

Neměl bych hodnotit, protože jsem nedočetl - nedalo se, vydržel jsem 20%. Vykrádání Jirotky mi nevadilo, s tím jsem počítal, ale používání starých vtipů a historek... Sorry

Marekh
10. března

Knihu Saturnin od Jirotky jsem přečetl pouze jednou. Znám čtenáře, kteří tuto knihu přečetli vícekrát a tuto knihu milují.

Byl jsem zvědavý, jaké bude pokračování knihy, kterou napsal Miroslav Macek. Některé události jsou připomenuty z originálu, jazyk zvládnul dobře, u některých událostí jsem se zasmál, u jiných situací to se mnou ani nehnulo. Autor měl více zapracovat na obsahu. Pokud by tak učinil, kniha by byla pro mě více čtivější. Knihu bych hodnotil jako průměrnou, proto dávám 3 hvězdičky. Kniha se dala číst, ale žádný zázrak od této knihy nelze očekávat podle mého názoru.

Kladně hodnotím ilustrace v knize, které se mi líbily.

agatha2
09. března

Název knihy nám hlásá, že Saturnin se nám vrátil, ale moc prostoru zde tedy nedostal. Je pravdou, že tento počin jsem očekávala daleko horším, ale mé srdce si nezískal. Kniha se četla dobře, kupodivu autor dokázal do jisté míry napodobit styl páně Jirotkův, ale kdyby neustále nevzpomínal na historky z onoho původního díla a nevkládal do textu lidové vtipy, které rozvinul na celou stranu, měla by kniha s bídou 100 stran. Otázka zní, zda-li by to v tomto případě nebylo lepší....Když jsem četla historku o kocourovi, říkala jsem si, sakra, toto přeci říká paní Hlaváčová Štěpánkovi Šafránkovi ve filmových Básnících, no, nestačila jsem se divit. Neříkám, že žádný jiný autor nepoužil ve svém díle nějakou převyprávěnou historku, ale použít jich tolik a čerpat tolik z původního díla, které ještě ani nenapsal on sám, to se mi prostě nelíbí.

lenka3883
08. března

Slušné pokračování

Beeper
08. března

Hlavně nepřirovnávat k originálu, pokud se tomu člověk ubrání, zjistí, že je kniha pěkně napsaná, vtipná, veselá, s pěknou češtinou. Pravdou je, že děj pokulhává, vyprávěné příběhy jsou mnohdy o ničem, postavy se drží zažitých rolí, škoda že není vývoj, zvrat, nebo něco, prostě je to taková udržovačka. Stále jsem čekal kdy dostane Saturnin víc prostoru a bohužel přes Františkovi bonmoty, Kateřiny přísloví a Autorovu posedlost Barborou na něj prostě nevyšlo místo....snad v dalším díle

emamat
08. března

Knihu jsem nedočetla. Absolutně žádný děj, jen drobné rádoby vtipné epizody, kde se stále opakují celé pasáže z Jirotkovy knihy. Tady se ukázalo, že navazovat na uspěšné
knihy (i filmy) se někdy nevyplácí.

kokosek
08. března

Opravdu se to stalo? I takhle se musím ptát. A odpověď zní stalo. Je to minimálně stejně dobré jako originální Saturnin. Autor si skvěle pohrál s atmosférou. Já nemůžu jinak než plný počet hvězdiček.

Isew
05. března

Ačkoliv nemám ráda všechna ta přirovnání a podobenství, uznávám, že na tom názorném příkladu s houbařením něco je. Představte si dva houbaře. První je houbař nenasytný, co chce posbírat všechny houby hned a proto lítá po lese jak splašený a přesto přinese maximálně pár shnilých prašivek. Druhý houbař je rozvážný a pomalejší. Projde les pomaleji, ale o to důkladněji a vysbírá vše, co les nabízí.
První příklad je Saturnin se vrací od Miroslava Macka. Druhý příklad je Saturnin Jirotkův. Miroslav Macek neměl nazývat tuto knihu Saturnin se vrací, ale Teta Kateřina, Milouš a strýc František se vrací. V Jirotkově knize byl Saturnin nenápadným a o to důkladnějším hybatelem děje. V Mackově verzi se Saturnin vytratil a vše přebírá výše uvedená trojice. Ačkoli se Macek snaží Jirotku vykrádat nehorázným způsobem, přesto mu to nejde. Veškerá poetika se vytratila. Na malém prostoru se Macek snaží nacpat co nejvíce historek. A to tak splácaných dohromady, že se za chvíli ztratíte a je vám jedno, kde hlavní hrdinové jsou a proč tam jsou. Hlavně, že nám strýc František či kdokoli jiný poví další svou "zajímavou" historku. Za mě velké šlápnutí vedle. Znovu se můžeme přesvědčit o tom, slovy tety Kateřiny, že když dva dělají totéž není to totéž.

lily.flower
04. března

Z knihy jsem zklamaná. Autor vykrádá originál neustálým převypravováním částí původního děje. Postavám vkládá do úst stokrát ohrané lidové fóry. Z hlavního hrdiny dělá puberťácky zamilovaného osla s přechodným postižením smyslů, kdykoli zazní slovo Barbora. A když už úplně dochází nápady a knize stále schází daný počet znaků, nechává postavy vyprávět podivnou vatu ještě podivnějších příběhů. Za mě prohra.

Mabie
03. března

Saturnina miluji, pan Jirotka je neopakovatelný, ale užila jsem si i pokračování od pana Macka.
Přiznejme mu ale, že měl daleko těžší startovní pozici, protože jen málokdo z nás dokáže bez předsudků přistupovat už jen k tomu, že se Saturnin vrací a nikoli z pera pana Jirotky.
Podle mne pokračování dokázalo velmi dobře navázat na původní styl (i když občas těch líbezných, sladkých a luzných popisů slečny Barbory bylo trochu více) a rozehrálo vtipné oddechové čtení.
Souhlasím s milan3144 a těžení z originálu nepovažuji ani za úplný zápor, ani za klad a navázat na tak skvělou humoristickou knihu je mimořádně obtížný úkol.

A i v pokračování má Saturnin občas krásné hlášky:
“NARODIL JSEM SE, ABYCH BYL ŠŤASTNÝ, NE NORMÁLNÍ.”

mendule
01. března

Saturnina miluju a trochu jsem se bála pokračování a ještě od dřívějšího politika, ale musím říct, že se to panu Mackovi povedlo. Muselo to být nesmírně těžké navázat na jednu z nejoblíbenějších knih u nás. Takže smekám a končím příslovím tety Kateřiny - Lepší drzé čelo než poplužní dvůr.

Hanjimka
28. února

Pokračování klasiky, kterou snad každý zná. Muselo to být velice těžké navázat na humor a vtip pana Jirotky. Ale mě se to líbilo. Odpočinkové humorné čtení.

pavel-k
27. února

Jsem v rozpacích. :-) Jakoby autor chtěl parazitovat na úspěchu někoho, kdo si ho zasloužil. Vtipy v knížce jsou posbírané snad ze života, z internetu, prostě něco jako Troškův "Kameňák". Jenže ten byl v tomhle originální. :-) Ale abych jen nehanil, podařilo se téměř navázat na jazyk, kterým psal pan Jirotka. Prostě není to něco, co bych považoval perlu a k čemu se budu rád vracet, jako k jirotkovu Saturninovi (knize, audioknize namluvenou snad v 80tých letech a zatím nevím kým, filmu a ještě lépe seriálu) vždy, když budu potřebovat povzbudit a pohladit na duši. Ale ztracený čas to nebyl. :-)

Tamara789
26. února

Tak není to průšvih, ale myslím, že to pan Macek mohl napsat i lépe. Knihu jsem poslouchala, pan Vladyka nebyl špatný. První třetina byla celkem originální a Milouš mne bavil. Bohužel po příjezdu k dědečkovi se kniha přestala kamkoli posouvat a většina vtipných historek mi přišla už někde použita. Navíc nechápu, proč je neustále opakován děj první knihy, když je primárně určena milovníkům originálu.

BaS1972
24. února

Pokus o pokračování klasického díla většinou nebývá korunován úspěchem. Chci věřit, že to byla hluboká úcta k panu Jirotkovi, která nedovolila panu Mackovi vystoupit z jeho stínu a zhostit se úkolu poněkud šťastněji. Humor byl často křečovitý, místy nepůvodní. Všechny kapitoly měly téměř stejnou osnovu. Kniha mne zklamala.

karolina0346
24. února

Macek perfektně napodobil Jirotku. Smála jsem se od začátku do konce. Pecka!

aginecka
21. února

Věrně napodobená forma a nic víc. Bez obsahu. Jirotku zbožňuju, takže jsem si moc přála, aby to nebyl průšvih, ale bohužel... Tři * s odřenýma ušima za pokus oživit milované postavy a za pocit, že autor má Saturnina asi vážně rád, jen to bohužel dává najevo dost nešťastným způsobem.
Pokud se o "kvalitách" nového Saturnina budete chtít přesvědčit sami, doporučuju opatrné dávkování - tak dvě tři kapitoly týdně. Jinak hrozí, že knížka nebo hůř čtečka dozná v důsledku, mírně řečeno, otravného omílání osvědčených situací a frází značné úhony.