vladimir5170 vladimir5170 komentáře u knih

Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Sudetský dům: Jaro - léto 1945 Štěpán Javůrek

První kniha, kterou jsem nečetl, ale odposlouchal. A trefa do černého. Těch 9 hodin stálo za to. Realistické, obyčejné, bez senzací a přesto - nebo možná právě proto - skvělé čtení/poslouchání. Doporučuji.

18.10.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Dvě hvězdy. (Spíš jeden a půl.) A to ta druhá z nostalgie po jinak pěkných knihách paní Mornštajnové. Není to špatně napsáno, ale .... Téma alternativní budoucnosti v minulosti aneb "co by kdyby" autorce nesedlo. Nebo možná spíš mě. Přestože jsem se prokousal za polovinu, přesto jsem nedočetl, až tak moc mne nezajímal závěr.

28.09.2023 2 z 5

Český krtek v CIA Český krtek v CIA Vladimír Ševela

Tím, že [Kárl Koučr] odmítl z pochopitelných důvodů sdělit všechny své akce a dále z důvodů, že ne všichni zúčastnění se mohli nebo chtěli vyjádřit, je kniha zakončena, jak je zakončena. Když navíc sledujeme průběh výpovědí, ze kterých jasně plyne, že asi v tomto byznysu lžou úplně všichni, tak se jeví, že autor z tématu vymlátil maximum. A to navíc za situace, kdy jsou některé dokumenty nedostupné a jak vidno, některé teprve začínají být nebo budou nedostupné. Takto z celého příběhu KK vychází jako bezohledný, byť inteligentní nervous-ultraegoista. Kdyby však vyzradil vše, co prováděl, dost možná by jeho hodnocení bylo ještě daleko horší... Autorsky podáno slušně.

30.08.2023 4 z 5

Smrt číhá na jarmarku Smrt číhá na jarmarku Anders de la Motte

Kalle Blomkvist je můj oblíbený hrdina z prvního stupně ZŠ. Tato kniha aspiruje na zajímavý příběh pro stupeň druhý. Hodně nenáročné čtení. Ale na dovolenou...proč ne.

21.08.2023 3 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Nástup knihy výborný. Druhá část nudně pomalá, akční závěr hodně přitažený za vlasy. Četlo se to dobře, ve smyslu, že kniha měla spád, ale vzhledem k tomu, že morbidních věcí, ve kterých se autor vyžívá, nejsem příznivcem, jsou 3* ažaž. V podstatě mi nejde na rozum, že takováto kniha může mít (nyní) 94%. Jsem na databázi knih nebo databázi rádobypsychologů, patologů či agentů adeptů efbíaj? ;-)

29.06.2023 3 z 5

Dívka v ledu Dívka v ledu Robert Bryndza

Psané zajímavou formou, krátké kapitoly mi vyhovují. Psáno akčně, kniha má spád. Z interpretace vlastního příběhu však očividně stříká, že je to jedna velká smyšlenka. Některé příhody, setkání a souvislosti jsou přespříliš nahodilé, aby byly uvěřitelné. 3,4*

27.06.2023 3 z 5

Musím tě zradit Musím tě zradit Ruta Sepetys

Skvěle napsaná kniha. A na základě reálií, což mne vždy přitahuje víc než čistě smyšlené příběhy. Překvapilo mne, jak brutálním způsobem byla secu prorostlá celou společností a pochopitelně pak to, jaké psycho to muselo být, když "udavač do každé rodiny". Ani se pak není co divit brutálnímu konci tohoto nechutného režimu. Každá akce vyvolá reakci. Režim v ostatních státech socialistického bloku byl přeci jen lidštější. A ještě jedna věc mne překvapila a to, jak Nicolae Ceaușescu oblafl celý svět. Neuvěřitelné. Knihu pak doporučuji především kvůli skvěle vykreslenému, absolutně nesvobodnému životu obyčejných lidí, kteří žili pod neustálým obrovským stresem, strachem. To muselo být hrozné psycho.

22.06.2023 5 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Jednodenní čtení za 5*. Nezdolná síla a životní optimismus z hlavní hrdinky jen čiší. Za všechny moudrosti jedna, která mne zaujala nejvíc: "Neodsuzuj chybujícího, nevíš, co trápí jeho duši."

22.06.2023 5 z 5

Drsné čtení, syrové příběhy. Doporučuji všem. Především lidem, kteří si stěžují na život v dnešní době. Válečná a poválečná doba, život v ní, temná atmosféra jsou popsány K.Lednickou uvěřitelně a žít to prostě nechceš. Uff...

19.06.2023 5 z 5

Les v domě Les v domě Alena Mornštajnová

Tak tato kniha mne vůbec nepustila k žádné práci. Po obědě jsem otevřel a za odpoledne i přečetl. Ještěže pršelo. Je to velmi čtivé a nutí rychle dočíst, aby člověk věděl, jak to dopadne. Na závěr nechybělo ani "překvapení", takže za mne spokojenost. Slabším povahám však z důvodu neuvěřitelně nechutného chování několika hlavních postav nedoporučuji. Kvůli přímočarosti a v podstatě jednoduchému, nevětvenému ději, se čte lehce. Až tedy na ty okolnosti.... Řadím k nejlepším knihám Aleny Mornštajnové.

16.05.2023 5 z 5

Přítelkyně z domu smutku Přítelkyně z domu smutku Eva Kantůrková

Na to, o jak zajímavé životní příběhy se jednalo, mi přišlo zpracování takové upachtěné. Příběhy nenavazovali, některé naštěstí, protože pokud ano, bylo to spíše zmatené. Osobní postřehy autorky k charakterům postav byly zajímavé, zklamal celkový příběh.

10.05.2023 3 z 5

Neklidná krev Neklidná krev Robert Galbraith (p)

Na tak obrovském rozsahu knihy bylo vzhledem k množství postav a možných motivů (pro mne) poměrně obtížné si všechny situace zapamatovat. Samozřejmě, že některé osoby(které se v příběhu mihly) a některé detaily vyšetřování byly při objasnění poměrně zásadní a trochu jsem se ztrácel. Takže ke konci jsem Galbraithovi spíše věřil než si pamatoval, že už se o tom zmínil. Knížce by slušel rozsah 400 stran. Ale na začínajícího spisovatele celkem slušné. ;-)

14.04.2023 3 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Zhruba od půlky je úplně jasné, jak příběh skončí. Přesto nebo možná právě proto se na konec těšíte. Žádné hluboké filozofování, že se po každých dvou větách musíte o tři věty vrátit, přesto jasné poselství. Vlastně dvě, jedno trochu skryté. Příjemné překvapení.

06.04.2023 5 z 5

Vězeňkyně Vězeňkyně Malika Oufkir

Silný příběh. Neskutečný životní příběh, který by vydal na bazén zážitků, událostí, dojmů, poučení atd. je vměstnán do krásného tvarovaného hrnce. Ale bazén se do hrnce prostě nevleze. V knize je, tak trochu, z "každého rožka troška", bohužel trochu místy povrchně. Ale zkuste si 30 případů majora Zemana odvysílat ve formátu Večerníčku. Za příběh 5*, za provedení 3*.

18.02.2023 4 z 5

Jaroslav Dušek je sám sebou, dělá, co ho baví, otevřeně o všem mluví a je jisté, že to se spoustě lidí, svázaných soudobými novinářsko-politickými dogmaty, s mainstreamem vymytými mozky, prostě nelíbí. Osobně k nim nepatřím, rád si vyslechnu všechny názorové proudy a pořady s p.Duškem, kde je zřetelná jeho uvolněnost, inteligence a sečtělost jsou mi příjemné a blízké. Tato knížka mi mé zkušenosti jen potvrdila. Snad pro jen jediná hluchá pasáž, místy až reklamní, o stavbě. Stejně pět hvězd.

18.02.2023 5 z 5

Pět jazyků lásky Pět jazyků lásky Gary Chapman

Knížka poměrně krátká (což tomto případě považuji za přednost), strukturovaná, s praktickými příklady. Vlastně návod. Jednoznačně doporučuji. A doporučuji i tomu, kdo se domnívá, že mu ve vztazích vše klape. Příjemné čtení.

02.02.2023 5 z 5

Slyšet jeleny zpívat Slyšet jeleny zpívat František Šmehlík

Příjemné překvapení. K pěti hvězdám mne nepostrčil příliš komplikovaný, čti akční závěr, jakoby psaný pro případný scénář ke zfilmování, to ke knize tak nějak nepotřebuji. Naopak ke čtyřem hvězdám mne pobídlo zajímavé prostředí, vykreslení soukromí jednotlivých postav a některé vtipně psané dialogy, myšlenky a "moudra". U mě dobrý, jen tak dál.

28.01.2023 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Zajímavé téma a spousta odvedené práce po archivech je důvod, proč "se skřípěním zubů" dávám 3 hvězdičky. 50,01%. Vlastní autorčin přínos takovémuto tématu, dle mého názoru, příliš popularizaci takto silného tématu nepomohl a historickými dokumenty prolínající se příběh je nepoutavě psaný a místy přehnaně ambiciózně temně senzační. Po skvělých Žítkovských bohyních jsem OD AUTORKY čekal daleko více. Omlouvám se za upřímnost.

19.01.2023 3 z 5

Já jsem Já jsem Marta Foučková

Úplně přesně nevím, jak popsat knihu. Nejpřiléhavější označení mi přijde průpovídka dnešní i "mojí" mládeže: "DÁVNO DOBRÝ." Protože průpovídka: "JEDNA PLUS." mi přijde neadekvátně slabá.

31.07.2022 5 z 5

Jsem Jsem Marta Foučková

Kdysi dávno, když jsem ještě dlel na základní škole, jsem nelibě nesl institut "Povinná četba". U této knihy bych se k tomuto označení rád přiklonil. Skvělá kniha, skvělý návod.

12.07.2022 5 z 5