Český krtek v CIA

Cesta Karla Köchera z STB přes americké tajné služby do Prognostického ústavu. Karel Köcher je jediným špionem někdejšího východního bloku a pravděpodobně i jediným zahraničním agentem vůbec, kterému se podařilo proniknout do CIA. Jeho kontroverzní příběh nebyl v české literatuře faktu dosud popsán. Köcher byl vysazen do USA v roce 1965 se zdánlivě nesplnitelným úkolem infiltrovat se do amerických zpravodajských služeb. Doprovázen svou krásnou ženou Hanou, získal v Americe pověst antikomunisty, pracoval u Zbigniewa Brzezinského a v roce 1973 mu CIA skutečně nabídla místo v jednom ze svých nejtajnějších oddělení. Mise byla splněna. V roce 1984 manžele Köcherovy zatkla FBI. Jeho přátelé žasli: jak tenhle výstřední chlapík, který se vždycky choval přesně opačně, než by se nenápadný agent měl chovat, mohl být komunistický špion? Köcher dostal doživotní trest, v roce 1986 byl ale vyměněn za sovětského disidenta Anatolije Ščaranského. „Za Köchera bychom vyměnili tři Ščaranské,“ prohlásil později šéf KGB Vladimir Krjučkov. Jiný generál KGB Čecha ale předtím označil za agenta Američanů. Köcher po návratu domů působil v Prognostickém ústavu a stále žije ve vile u Prahy. Jeho někdejší nadřízení si nejsou dodnes jisti: Pro koho vlastně pracoval? Kniha vznikla na základě mnoha rozhovorů autora s Karlem Köcherem, který souhlasil s neautorizovaným „životopisem“. Nejde ovšem o osobní zpověď jednoho z nejúspěšnějších vyzvědačů 20. století, nýbrž o napínavou a barvitou reportáž, kde je špionova výpověď konfrontována s jeho odtajněnými spisem, nikdy nepublikovanými názory expertů včetně hlavního historika CIA, vyprávěním desítek svědků, bývalých Köcherových „řídících orgánů“ i Američanů, kterým se „prvního krtka v CIA“ podařilo odhalit. Autor vyrazil do USA po špionových stopách, v Rusku navázal kontakt s důstojníkem KGB, který ho měl na starosti. Kniha obsahuje bohatou fotografickou přílohu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262958/big_cesky-krtek-v-cia-Zup-262958.jpg 4112

Kniha Český krtek v CIA

parxel

Při psaní tohoto komentáře jsem hodně přemýlel o tom, co mi tato kniha dala. Pokud bych ji hodnotil pouze po literární stránce, tak jí nemám co vytknout. Podle mého názoru odvedl Vladimír Ševela kus poctivé investigativní práce a podařilo se mu poodkrýt cestu bývalého agenta STB až do CIA.

Životní příběh Karla Köchera a jeho osobnost ve mne vzbuzují velmi rozporuplné pocity. Dodnes je sporný jeho přínos v oblasti špionáže, neboť není zcela známý rozsah informací, které se mu podařilo ze CIA vynést. Nicméně ruská KGB si ho cenila a byla ochotná zprostředkovat jeho výměnu.

Zajímavostí je, že některé informace zůstávají i nadále tajné. Stále tedy s jistotou nevíme, kdo nakonec identitu Karla Köchera vyzdradil americkým úřadům. Další zajímavostí je skutečnost, že některé spisy, ze kterých Vladimír Ševela vycházel, byly na žádost USA opět utajeny. To vyvolává řadu otázek a spekulací. Zdá se, že příběh českého krtka ještě stále není definitivně uzavřený.

Případným čtenářům doporučuji podívat se na dokument "RINO - Příběh špióna". V závěru Karel Köcher pokládá sám sobě otázku "Kdyby jste se mne zeptali, zda bych do toho šel znovu?" a přesvědčivě odpovídá "Rozhodně ne". A to podle mého názoru dodává celému příběhu hořkou pachuť. Sám hlavní protagonista si uvědomuje, že to za to nestálo. Mně osobně to velmi ladí s pocitem, kterým jsem měl po dočtení knihy. Je to vlastně příběh o promarnění vlastního potenciálu a domnívám se, že si to Karel Köcher velmi dobře uvědomuje.

Auto999
09.06.2021

Naprosto neuvěřitelný příběh Karla Köchera. Velmi čtivá kniha. Köcher musel byl velmi inteligentní a snažil se toho samozřejmě využít k svému prospěchu. Nebýt krtků v KGB a hlavně Jana Fily (krtek CIA v STB) který Köchera prozradil, tak se mohl dostat Köcher v CIA opravdu velmi vysoko. Ale i tak prožil léta v USA opravdu naplno a oproti občanům žijícím v ČSSR v té době si žil královsky.

TwoFace
19.03.2021

Knize by prospělo o třetinu zkrátit, na konci už vysloveně kulhá, i kvůli samotnému Köcherovi. Každopádně velice zajímavé čtení.

MildeZ
06.03.2021

Zmáknuto jako audiokniha a zajímavý životní příběh ;-)

Rihatama
05.03.2021

Příběh komunistického špiona Karla Köchera a jeho kariéra v USA vedoucí nakonec až do řad CIA je nesporně zajímavý. Novinář Vladimír Ševela odvedl obrovský kus práce v rozkrývání kroků Köchera alias Rino etc. a jeho manželky Hany. Rozhovory vede nejen se samotným K.K., ale i s desítkami dalších přímých svědků. Obraz K.K. tak vyznívá realisticky a nejspíš se Köcherovi finální vyznění knihy moc nelíbí.

Za sebe mohu říct, že bych uvítala mnohem kratší zpracování. Köcher sice asi je nejúspěšnější český estébácký špion. Taky je to ambiciózní elegán s pronikavou inteligencí, vypracovanou postavou, znalostí jazyků nebo třeba nadměrným sexuálním apetytem. A přece je podle mne především bezskrupulózní parchant, který se neštítí ničeho, hraje především na sebe, aby ukojil své vlastní ego, levice nebo pravice. Názorově tak lavíruje a své politické veletoče, zrady a udání vysvětluje zklamáním z té či oné strany.

Muselo to být právě megalomanské ego Köchera, že jej zlákala vidina knihy o vlastní osobě. Já bych byla mnohem raději, kdyby něco takového "o mně" nevyšlo. Kniha je navíc téměř výhradně o osobě K.K. (a lidech kolem něj) a pouze okrajově o jeho vyzvědačské činnosti, která by mě zajímala mnohem víc, než osoba samotného Köchera. V Československu jej STB nakonec upíchla do profláknutého prognosťáku, neboli Jakešovy věštírny, kam jej podle "zneuznaného a nenáviděného" K.K. STB uklidila. No, zjevně to nebylo nejhorší umístění, vezmeme-li v úvahu následné vysoké státní posty většiny (všech?) jeho zaměstnanců. Kniha není špatná, je za ní vidět hodně práce. Ale uvítala bych trochu jiné pojetí a hlavně mě nesmírně zfrustrovala postava stále žijícího K.K., který škodil, dokud měl síly. Nebo škodí stále...? Sociální média mohou být silným nástrojem a slovem se ublížit stejně, jako zbraní. Knihu proto nehodnotím, což ale neznamená hrubou kritiku autorovy práce.

tomsk
21.01.2021

Špionážní příběh, ovšem ze života. Je to autorem výborně zpracované, nicméně po přečtení knížky, mi v mysli zůstává spousta nezodpovězených otázek. Odpovědi na ně, se asi nikdy nedočkám a zůstanou uzamčené v archivech tajných služeb.

jan7760
02.12.2020

Zaujímavá sonda do obdobia studenej vojny a života špiónov. Rád by som vedel, či sa niekedy dozvieme, ako to všetko naozaj bolo.

Afilada
15.10.2020

Smekám před autorem, kniha je spojením literatury faktu a investigativní novinařiny.
Samotný dosud stále žijící Köcher (včetně své manželky) je fascinují a nejednoznačná postava, jeho životní příběh krásně maluje druhou polovinu 20. století, u nás, v USA i jinde.
Čechů, absolventů pražské matfyz, kteří byli doporučeni us vládě Kissingerem, mají doktorát z Columbie, byli vězněni na Pankráci, stali se oblíbencem šéfa KGB Andropova (!) , byli předsedou bytového družstva poblíž Central Parku, pohybovali se hluboko v CIA, byli odsouzeni v USA na doživotí, byli vyměněni v Berlíně za špičkového ruského disidenta atd. atd. skutečně není mnoho a spíše není žádný jiný.
Zajímavé je Köcherovo působení v Prognostickém ústavu ČSAV (zřízen a řízen KGB), zejména to, že jeho zdejší osobní složka se dochovala (!), zatímco složky kolegů - Klaus, Dlouhý, Kočárník, Komárek, Zeman, Dyba, Ježek, Ransdorf, Dolejš, Tůma a pod. byly v listopadu 1989 skartovány.................
Doporučuji.

Krvavé jahody