Český krtek v CIA

kniha od:

Český krtek v CIA https://www.databazeknih.cz/https://www.databazeknih.cz/img/books/26_/262958/mid_cesky-krtek-v-cia-Zup-262958.jpg 4 127
Koupit Koupit eknihu
Bazar

Cesta Karla Köchera z STB přes americké tajné služby do Prognostického ústavu. Karel Köcher je jediným špionem někdejšího východního bloku a pravděpodobně i jediným zahraničním agentem vůbec, kterému se podařilo proniknout do CIA. Jeho kontroverzní příběh nebyl v české literatuře faktu dosud popsán. Köcher byl vysazen do USA v roce 1965 se zdánlivě nesplnitelným úkolem infiltrovat se do amerických zpravodajských služeb. Doprovázen svou krásnou ženou Hanou, získal v Americe pověst antikomunisty, pracoval u Zbigniewa Brzezinského a v roce 1973 mu CIA skutečně nabídla místo v jednom ze svých nejtajnějších oddělení. Mise byla splněna. V roce 1984 manžele Köcherovy zatkla FBI. Jeho přátelé žasli: jak tenhle výstřední chlapík, který se vždycky choval přesně opačně, než by se nenápadný agent měl chovat, mohl být komunistický špion? Köcher dostal doživotní trest, v roce 1986 byl ale vyměněn za sovětského disidenta Anatolije Ščaranského. „Za Köchera bychom vyměnili tři Ščaranské,“ prohlásil později šéf KGB Vladimir Krjučkov. Jiný generál KGB Čecha ale předtím označil za agenta Američanů. Köcher po návratu domů působil v Prognostickém ústavu a stále žije ve vile u Prahy. Jeho někdejší nadřízení si nejsou dodnes jisti: Pro koho vlastně pracoval? Kniha vznikla na základě mnoha rozhovorů autora s Karlem Köcherem, který souhlasil s neautorizovaným „životopisem“. Nejde ovšem o osobní zpověď jednoho z nejúspěšnějších vyzvědačů 20. století, nýbrž o napínavou a barvitou reportáž, kde je špionova výpověď konfrontována s jeho odtajněnými spisem, nikdy nepublikovanými názory expertů včetně hlavního historika CIA, vyprávěním desítek svědků, bývalých Köcherových „řídících orgánů“ i Američanů, kterým se „prvního krtka v CIA“ podařilo odhalit. Autor vyrazil do USA po špionových stopách, v Rusku navázal kontakt s důstojníkem KGB, který ho měl na starosti. Kniha obsahuje bohatou fotografickou přílohu.... celý text

Komentáře (30)

Komentáře 30 Recenze 2

vladimir5170
vladimir5170
30.08.2023 4 z 5

Tím, že [Kárl Koučr] odmítl z pochopitelných důvodů sdělit všechny své akce a dále z důvodů, že ne všichni zúčastnění se mohli nebo chtěli vyjádřit, je kniha zakončena, jak je zakončena. Když navíc sledujeme průběh výpovědí, ze kterých jasně plyne, že asi v tomto byznysu lžou úplně všichni, tak se jeví, že autor z tématu vymlátil maximum. A to navíc za situace, kdy jsou některé dokumenty nedostupné a jak vidno, některé teprve začínají být nebo budou nedostupné. Takto z celého příběhu KK vychází jako bezohledný, byť inteligentní nervous-ultraegoista. Kdyby však vyzradil vše, co prováděl, dost možná by jeho hodnocení bylo ještě daleko horší... Autorsky podáno slušně.

Koza3
Koza3
23.08.2023 2 z 5

Hus. Komenský. Smetana. Cimrman. Tohle se objevilo na tabuli v legendárním filmu Jára Cimrman ležící, spící. Nějak podobně zní i kniha, kdy Kocher si připadá jako velikán českých dějin, ale jeho důležitost je pochybná. Můžeme asi říct, že je to velký oportunista, narcista a egoista, kterému peníze nesmrdí. Já vždycky hodnotím biografie dvěma atributy. První je samotný život a úspěchy protagonisty a druhý atribut je jak se to autorovi povedlo nacpat na papír. U krtka musím to první číslo přiblížit k nule, protože mě protagonista neskutečně iritoval. Jeho "zásluhy" jsou pochybné, jeho motivy ještě podivnější. Snaží se vysvětlit své důvody, ale za každým "správným" rozhodnutím cítím peníze a vlastní obohacení. Za mě je ten člověk amorální zm*d, který prodá i vaši matku. Druhý atribut, tedy zpracování autora hodnotím průměrně. Oceňuji až bakalářskou analýzu, kdy musel projít neskutečným množstvím materiálů, aby tomu dal nějakou hlavu a patu. Nehledě na to, že spousta dokumentů je stále tajných a není k nim přístup, takže jsme konfrontování často dvěmi, třemi tvrzeními a musíme si udělat vlastní názor, jak to vlastně ve skutečnosti mohlo být. Co však čtivost sráží je neustálé tvrzení, že Kocher je velice inteligentní a rafinovaný. Kdybych si dal v PDF verzi CTRL+F a vyhledal slovo "inteligentní" vyskočí mi tak tisíc výskytů. Já o tom nepochybuji, že to byla bedna, ale číst to pořád dokola a hnát jeho ego ještě takto knižně mi bylo proti srsti. Četl jsem to na dovolené a žena jen kroutila hlavou, protože jsem neustále tvrdil, že se to nedá číst, ale snažil jsem se to dokopat do konce. Povedlo se, knihu odkládám někam do archivu.


gorre
gorre
20.08.2023 4 z 5

Autor sepsal úctyhodný soubor informací ze života kultovního československého špióna. Kniha popisuje napínavé momenty ze světa tajných služeb velmi čtivě, takže ani příliš nevadí, že někteří další přímí aktéři oněch událostí je v jiných knihách interpretují zcela jinak :) Drobná výtka se týká pouze autorova ostentativně angažovaného postoje (například věta: Muž který obelstil detektor CIA, selhal na polygrafu estébáků), kdy je Köcher vzhledem ke své příslušnosti k předlistopadové rozvědce, Ševelou neustále shazován. Tento všudypřítomný prvek je poměrně rušící a svým způsobem i komický. Přes tyto výhrady je však "Český krtek v CIA" výborným dílem, možná nejlepším v tomto žánru za poslední roky. Všem milovníkům literatury faktu a špionážní tematiky lze jen doporučit.

Mánička178
Mánička178
12.04.2023 4 z 5

Svět špionáže a tajemno kolem špionů mě neskutečně fascinuje, proto jsem příběh Karla Köchera slupla doslova jako malinu. Radost mi udělalo, že kniha je pěkně tlustá, slibovala podrobnost hned na první pohled, obsahuje spoustou fotek, rozhovorů. Pan autor předvedl skvělou investigativní práci, musel projít stohy archivních materiálů, obepsat desítky lidí. Zajímalo by mě, jak dlouho na knize pracoval, moc ráda bych s ním o tom všem pokecala, vážně moc zajímavé! Co se týče Karla Köchera a jeho ženy - ti mi nebyli sympatičtí ani trochu, ale svým způsobem je celá ta historie kolem nich tak záhadná, rozmlžená... Pořád zde visí tolik otazníků, které ovšem pro nás zřejmě zůstanou navždy nezodpovězeny... :)

Swissman
Swissman
04.01.2023 4 z 5

Nečetlo se mi to tak dobře jako Kmentův Erwin van Haarlem, nicméně i přes počet stran kniha nenudila. Stejné je to s hlavní postavou - i zde Köcher prohrává s Jelínkem. Příběh je to velmi zajímavý a kniha mě bavila mnohem víc, než filmový dokument.

Sandik
Sandik
23.03.2022 4 z 5

Velmi dobře napsaná kniha o vcelku absurdním příběhu. Karel Köcher sice skutečně jako agent StB pronikl do CIA a zjevně dosti nerad z ní vynášel nějaké ty informace, celé to ale přesto působí spíše jako neuvěřitelně amatérský pokus, který dotyčným nějakým podivným omylem "vyšel"... Celkový dojem: 80%

parxel
parxel
18.01.2022 4 z 5

Při psaní tohoto komentáře jsem hodně přemýlel o tom, co mi tato kniha dala. Pokud bych ji hodnotil pouze po literární stránce, tak jí nemám co vytknout. Podle mého názoru odvedl Vladimír Ševela kus poctivé investigativní práce a podařilo se mu poodkrýt cestu bývalého agenta STB až do CIA.

Životní příběh Karla Köchera a jeho osobnost ve mne vzbuzují velmi rozporuplné pocity. Dodnes je sporný jeho přínos v oblasti špionáže, neboť není zcela známý rozsah informací, které se mu podařilo ze CIA vynést. Nicméně ruská KGB si ho cenila a byla ochotná zprostředkovat jeho výměnu.

Zajímavostí je, že některé informace zůstávají i nadále tajné. Stále tedy s jistotou nevíme, kdo nakonec identitu Karla Köchera vyzdradil americkým úřadům. Další zajímavostí je skutečnost, že některé spisy, ze kterých Vladimír Ševela vycházel, byly na žádost USA opět utajeny. To vyvolává řadu otázek a spekulací. Zdá se, že příběh českého krtka ještě stále není definitivně uzavřený.

Případným čtenářům doporučuji podívat se na dokument "RINO - Příběh špióna". V závěru Karel Köcher pokládá sám sobě otázku "Kdyby jste se mne zeptali, zda bych do toho šel znovu?" a přesvědčivě odpovídá "Rozhodně ne". A to podle mého názoru dodává celému příběhu hořkou pachuť. Sám hlavní protagonista si uvědomuje, že to za to nestálo. Mně osobně to velmi ladí s pocitem, kterým jsem měl po dočtení knihy. Je to vlastně příběh o promarnění vlastního potenciálu a domnívám se, že si to Karel Köcher velmi dobře uvědomuje.

Auto999
Auto999
09.06.2021 5 z 5

Naprosto neuvěřitelný příběh Karla Köchera. Velmi čtivá kniha. Köcher musel byl velmi inteligentní a snažil se toho samozřejmě využít k svému prospěchu. Nebýt krtků v KGB a hlavně Jana Fily (krtek CIA v STB) který Köchera prozradil, tak se mohl dostat Köcher v CIA opravdu velmi vysoko. Ale i tak prožil léta v USA opravdu naplno a oproti občanům žijícím v ČSSR v té době si žil královsky.

TwoFace
TwoFace
19.03.2021 4 z 5

Knize by prospělo o třetinu zkrátit, na konci už vysloveně kulhá, i kvůli samotnému Köcherovi. Každopádně velice zajímavé čtení.

MildeZ
MildeZ
06.03.2021 4 z 5

Zmáknuto jako audiokniha a zajímavý životní příběh ;-)

Rihatama
Rihatama
05.03.2021

Příběh komunistického špiona Karla Köchera a jeho kariéra v USA vedoucí nakonec až do řad CIA je nesporně zajímavý. Novinář Vladimír Ševela odvedl obrovský kus práce v rozkrývání kroků Köchera alias Rino etc. a jeho manželky Hany. Rozhovory vede nejen se samotným K.K., ale i s desítkami dalších přímých svědků. Obraz K.K. tak vyznívá realisticky a nejspíš se Köcherovi finální vyznění knihy moc nelíbí.

Za sebe mohu říct, že bych uvítala mnohem kratší zpracování. Köcher sice asi je nejúspěšnější český estébácký špion. Taky je to ambiciózní elegán s pronikavou inteligencí, vypracovanou postavou, znalostí jazyků nebo třeba nadměrným sexuálním apetytem. A přece je podle mne především bezskrupulózní parchant, který se neštítí ničeho, hraje především na sebe, aby ukojil své vlastní ego, levice nebo pravice. Názorově tak lavíruje a své politické veletoče, zrady a udání vysvětluje zklamáním z té či oné strany.

Muselo to být právě megalomanské ego Köchera, že jej zlákala vidina knihy o vlastní osobě. Já bych byla mnohem raději, kdyby něco takového "o mně" nevyšlo. Kniha je navíc téměř výhradně o osobě K.K. (a lidech kolem něj) a pouze okrajově o jeho vyzvědačské činnosti, která by mě zajímala mnohem víc, než osoba samotného Köchera. V Československu jej STB nakonec upíchla do profláknutého prognosťáku, neboli Jakešovy věštírny, kam jej podle "zneuznaného a nenáviděného" K.K. STB uklidila. No, zjevně to nebylo nejhorší umístění, vezmeme-li v úvahu následné vysoké státní posty většiny (všech?) jeho zaměstnanců. Kniha není špatná, je za ní vidět hodně práce. Ale uvítala bych trochu jiné pojetí a hlavně mě nesmírně zfrustrovala postava stále žijícího K.K., který škodil, dokud měl síly. Nebo škodí stále...? Sociální média mohou být silným nástrojem a slovem se ublížit stejně, jako zbraní. Knihu proto nehodnotím, což ale neznamená hrubou kritiku autorovy práce.

tomsk
tomsk
21.01.2021 5 z 5

Špionážní příběh, ovšem ze života. Je to autorem výborně zpracované, nicméně po přečtení knížky, mi v mysli zůstává spousta nezodpovězených otázek. Odpovědi na ně, se asi nikdy nedočkám a zůstanou uzamčené v archivech tajných služeb.

jan7760
jan7760
02.12.2020 5 z 5

Zaujímavá sonda do obdobia studenej vojny a života špiónov. Rád by som vedel, či sa niekedy dozvieme, ako to všetko naozaj bolo.

Afilada
Afilada
15.10.2020 5 z 5

Smekám před autorem, kniha je spojením literatury faktu a investigativní novinařiny.
Samotný dosud stále žijící Köcher (včetně své manželky) je fascinují a nejednoznačná postava, jeho životní příběh krásně maluje druhou polovinu 20. století, u nás, v USA i jinde.
Čechů, absolventů pražské matfyz, kteří byli doporučeni us vládě Kissingerem, mají doktorát z Columbie, byli vězněni na Pankráci, stali se oblíbencem šéfa KGB Andropova (!) , byli předsedou bytového družstva poblíž Central Parku, pohybovali se hluboko v CIA, byli odsouzeni v USA na doživotí, byli vyměněni v Berlíně za špičkového ruského disidenta atd. atd. skutečně není mnoho a spíše není žádný jiný.
Zajímavé je Köcherovo působení v Prognostickém ústavu ČSAV (zřízen a řízen KGB), zejména to, že jeho zdejší osobní složka se dochovala (!), zatímco složky kolegů - Klaus, Dlouhý, Kočárník, Komárek, Zeman, Dyba, Ježek, Ransdorf, Dolejš, Tůma a pod. byly v listopadu 1989 skartovány.................
Doporučuji.

Lilithes
Lilithes
10.05.2020 5 z 5

Skutečně skvělá investigativní práce pana Ševely, jen tak dál. Ani obdivný životopis, ani urážlivý... zkrátka faktický. Köchera můžete obdivovat, pohrdat jím, nesnášet ho, ale rozhodně nemůžete popřít, že byl velice schopný a prostě to dokázal. Jak se ukazuje, tak někdy sám sobě navzdory.

Marek.Sc
Marek.Sc
20.04.2020 5 z 5

Skutočný a neautorizovaný životopis jediného českého krtka, ktorý sa dostal do CIA. Vysadený komunistickou štátnou bezpečnosťou, má dokonalé krytie. Nespráva sa však utajene, ale vyhľadáva spoločnosť. K tomu všetkému mu pomáha jeho krásna manželka Hana. Etablujú sa v spoločnosti a podarí sa im vynášať tajné informácie až takého charakteru, že ich ocení sám Jurij Andropov. Köcher je inteligentný, vie niekoľko jazykov a je vyštudovaný matematik, jeho žena je zainteresovaná v obchode s diamantmi. A takto pôsobí niekoľko rokov v utajení. Zaradený v CIA do špeciálneho oddelenia odposluchov zahraničných aktivistov, diplomatov a záujmových osôb. Avšak podarí sa mu získať informácie, za ktoré musia niektorí ľudia v komunistickom bloku draho "zaplatiť". Vraví sa, že to bol top špión, ktorý pomohol narovnať váhy napätia v studenej vojne a to vo svetovom merítku. KGB si nevedela vynachváliť. Ale bolo všetko skutočne tak? Nebudem prezrádzať, všetko je v knihe.

werewolf88
werewolf88
12.02.2019 5 z 5

Kdo se opravdu zajímá o špionáž nebude zklamán. Výborná a velice čtivá kniha.

tomasblazek
tomasblazek
02.08.2017 5 z 5

Velmi precizní kniha, velmi čtivá - samozřejmě pro toho, koho zajímají dějiny špionáže a studené války zvláště. Karel Köcher si vaše sympatie rozhodně nezíská. Četl jsem jedním dechem. Pro autora knihy Vladimíra Ševelu za tuto práci velký respekt.

kazatell
kazatell
03.05.2017 4 z 5

Kniha sice sama o sobě na 4 hvězdy není, ale to jakou si s ní autor musel dát práci nejméně dvě přidává. Děj je často zamotaný a ani né v půlce vás věta: "k tomu se dostaneme později" začne otravovat. Každopádně fakta v knize obsažená jsou zajímavá a každý si dokáže udělat obrázek o tom, kdo byl Karel Kocher

marmar123
marmar123
14.02.2017

nedočetl jsem, chybělo mi vyústění zápletek, fakta byla a nebyla podložená, špatná čtivost

stubar
stubar
12.02.2017

Snůška polopravd v podání Karla Köchera. V jeho mnohdy rozporuplných výrocích je zřejmý duch režimu, který už chválabohu zmizel.

martinidd
martinidd
28.12.2016 5 z 5

Za mě velice solidní kniha ,téměř dokonalé zmapování osudu Karla,samozřejmě až na tajné vyjímky a občasné spekulace,podle svých zkušeností i celkem určité situace pravdivě popsané. Autor měl odvahu pouštět se na tenký led mapování osudu "agenta socialistické rozvědky" což v dnešní době není top téma :-)

nif
nif
13.08.2016 4 z 5

Karel neměl nudný život, to rozhodně ne. Ale na druhou stranu ani nijak zvlášť strhující. Fascinuje mě množství práce, které za knihou muselo stát a velmi oceňuji náhled do (tehdejšího) fungování tajných služeb a celkově trochu jiný pohled na období Studené války u nás i v USA.
Pokud čekáte strhující a dobrodružné čtení, knížka vás znudí. Ale mně za přečtení rozhodně stála.

wally
wally
03.08.2016 1 z 5

Řekl bych asi nejzbytečnější kniha roku...v podstatě se z ní nic nedozvíte. Jedná se pouze kupu dohadů a snůšek nějakých teorií...kdy jedna strana tvrdí to, druhá něco jiného, další zainteresovaný člověk se k tomu nechce vyjadřovat, dokumenty jsou tajné a nepřístupné a hlavní ´hrdina´ každou chvíli tvrdí něco jiného a i sám autor neví, co si o něm myslet...
Krásná ukázka toho, jak se z ničeho dá ´uvařit´ něco...i když s chabou kvalitou.

Marda
Marda
19.04.2016 3 z 5

Příběh člověka, který byl rozhodně pozoruhodný a tajemný. Ne však tak pozoruhodný, aby o něm byl sepsán sáhodlouhý životopis. A možná až tak tajemný, že sama kniha neví o kom vlastně vypráví. Čtivost je ucházející, ale závěrečné pocity jsou naprosto neutrální. Jako bych se nic nového nedozvěděl.

Jonny
Jonny
18.04.2016 4 z 5

Vladimír Ševela odvedl dobrou práci. Kniha je přes svoji faktičnost poměrně čtivá a autor si od Českého krtka udržuje zdravý odstup, nedémonizuje ho ani ho nemaluje v růžových barvách.

hladko
hladko
23.02.2016 2 z 5

Zajímavé jsou historické okolnosti, během kterých se Köcherův život odehrává a jako zajímavý se dá označit i Köcher sám. Životní příběh Köchera je sice do jisté míry také zajímavý, nepřijde mi však zajímavý do té míry, aby byl dostatečně beletristicky nosný pro knihu životopisnou. Podstatu samotného příběhu si můžeme přečíst už v titulu knihy a nic moc víc se dále skutečně neodehraje. Vladimír Ševela jako autor měl sice určitým způsobem štěstí, že popisuje příběh tak komplikované osobnosti, jakou Köcher bezesporu je, protože agentova labilita, egocentrismus, ulhanost, prospěchářství a cholerické záchvaty jsou do jisté míry kořením jinak relativně plochého příběhu, nicméně samotnou knihu výčet negativních vlastností agenta Rina spasit nedokáže a této skutečnosti nepomůže ani pikantní a často zmiňovaná vášeň agentského páru pro nudapláže a swingers párty.
Možná však nahlížím na knihu zbytečně kriticky, což samo o sobě může být způsobeno tím, že trpím jistým čtenářským omezením. Nejsem totiž schopen si zcela vychutnat knihu, jejíž hlavním hrdinou je kretén – to jsem pochopil už při čtení Spolčení hlupců. A to že několik autorových zdrojů nakonec připodobní agenta Rina k Václavu Klausovi – jehož charakterových poruch jsem taktéž velkým fanouškem – mě tedy v důsledku tolik nepřekvapilo.
Ale potvrzení některých životních principů kniha přeci jenom přináší. Příběh agenta Köchera je totiž dalším smutným důkazem toho, že čím chorobnější je vaše sebestřednost, tím výše to máte šanci dotáhnout a čím výše se ocitáte, tím více má vaše sebestřednost žrádla.

callahanh
callahanh
15.02.2016 4 z 5

Čtenářsky náročnější kniha, protože se v ní objevuje hodně postav, které navíc několikrát změní krycí jméno, takže je těžké se ve všem orientovat. Určitě se musí ocenit poctivá a důkladná Ševelova práce při rešerších a přípravách, protože neopomněl žádný podstatný detail a opravdu se snaží co nejvíce přiblížit všechny osoby, operace a akce. Je znát, že je původně novinář, protože se drží faktů a nefabuluje, zároveň nikomu nevnucuje svůj názor. Kniha určitě není čtivá a nemá příliš spád, neboť Ševela spíš než o svižnost stojí o důkladnost a detaily, takže se zabývá i těmi nejméně podstatnými detaily. Určitou "nevýhodu" má i v osobě hlavního hrdiny, který není sympatický, je to arogantní kariérista a ani po přečtení knihy nevím, co si o něm mám myslet. Je fajn, že se ho autor nesnaží obhajovat a mnohdy odhalí i to, že si vlastně v některých věcech protiřečí a popírá to, co je někde napsáno. Přínosné je i to, že se tu čtenář dozví něco ze složitého a záměrně nepochopitelného fungování tajných složek, které dělají chyby ve všech mocnostech. Za největší nedostatek považuji paradoxně velké množství informací, které knihu zbytečně prodlužují a to, že se nedozvíme, co se stalo s "krtkovou" ženou. Zajímavá, i když náročná a informačně přehlcená kniha. 70%

tomdav
tomdav
31.01.2016 5 z 5

Doporučuji všem, co se zajímají o dějiny špionáže, špiony a špionáž vůbec. Pro ostatní by kniha mohla být méně záživná, protože obsahuje mnoho detailů a vedlejších osob. Od začátku mě příběh českého krtka o odvaze a zradě pohltil. Jsem rád, že autor nikomu nevnucuje ten "správný" názor na činy manželů Köcherových, jejich spolupracovníků či protivníků té doby. Autor si dal několikaletý kus práce se zjišťováním informací o Köcherovi už od doby jeho dětství až do devadesátých let. Ke všem popisům událostí z úst hlavního hrdiny autor získal komentáře někoho přímo zainteresovaného, takže v knize najdete výpovědi i bývalých agentů FBI, CIA, KGB, STB, českých emigrantů aj., kteří přišli s Köcherem do styku. Dozvíte se, jakým je Köcher člověkem a některé zajímavosti z jeho života. Autor se často nedopátral jednoznačných skutečností, protože ve výpovědích aktérů jsou rozpory nebo informace z různých důvodů nelze ověřit.

mgeisselreiter
mgeisselreiter
17.01.2016 4 z 5

V prvé řadě nutno ocenit několikaletou poctivou práci autora na knize, kdy se mu podařilo získat nepřeberné množství informací od Köcherových známých, spolupracovníků, ale také z odtajněných spisů StB, od bývalých pracovníků rozvědky, kontrarozvědky apod. Samotný příběh Köchera je pak podrobným vylíčením jeho života od dětství až do jeho "odchodu do předčasného důchodu", ale i poté. Není bez zajímavosti, že tento kontroverzní člověk stále žije nedaleho Prahy. Bohužel Ševela v závěru přešel osud Köcherovy manželky Hany (poslední zmínka o ní je tuším z roku 1994), která sama hrála významnou roli špionky.
Přestože čtenář nenalezne vždy jednoznačné odpovědi (a ani nemůže, vždyť mnohdy sám Köcher neví, jaký on vlastně je, navíc spousty materiálů jsou stále utajené a nedostupné), dokáže si velmi dobře udělat obrázek o kontroverzní osobě Köchera a o fungování špionážních organizací (kdy je mnohdy i zaskočen jejich neprofesionalitou, tak jak je mnohdy zobrazována v akčních špionážních filmech).
Rozsah knihy je 400 stran, což přináší opravdu detailní informace, ale může se zdát, že stručnost by někdy prospěla většímu spádu a lepší čitelnosti. Obsáhlá osmdesátistránková fotografická příloha přibližuje agenta Köchera čtenáři ještě blíže. Čtivost knihy je tak kolem 75%, obsah a zpracování určitě aspoň za 80%, a i když by možná knize prospěla vázaná vazba, brožované vydání je dostatečně solidní. 17.1.2016.

Štítky knihy

tajné služby špionáž CIA Státní bezpečnost (StB) KGB dvojití agenti

Autorovy knížky

Vladimír Ševela
česká, 1965
2015  79%Český krtek v CIA

Kniha Český krtek v CIA je v

Právě čtených3x
Přečtených153x
Čtenářské výzvě13x
Doporučených4x
Knihotéce61x
Chystám se číst63x
Chci si koupit22x
dalších seznamech1x