Viviana-Mori Viviana-Mori komentáře u knih

Šikmý kostel 2 Šikmý kostel 2 Karin Lednická

Opravdu moc pěkné. Člověk se leccos dozví z dějin v podobě ne zrovna veselého osudu postav. Tento díl na mě zapůsobil ještě více, než ten první. Kniha se čte moc dobře, je poutavá, však ne zrovna veselá, ale takový je život.
Nevím, co bych víc psala za omáčku okolo, prostě skvělá kniha a tentokrát dávám plný počet hvězd.

01.04.2023 5 z 5

Vidořád Vidořád Samantha Shannon

První díl mě bavil, byl to pro mě nový svět a děj svištěl, i přes nějaké nedostatky jsem si čtení užívala. Oproti tomu tento díl mě vůbec nevtáhl, ani po půlce této tlusté knihy se nic závratného nestalo, musela jsem se ke čtení nutit a čím dál méně se mi chtělo pokračovat. Nakonec jsem knihu odložila na neurčito. Prostě teď to nedávám, časem se k této sérii určitě vrátím, do té doby možná vyjdou další díly.

01.04.2023

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Kniha je to každopádně povedená a pěkná, dobře se čte, je napsána poutavě. Obvykle čtu jiný typ knih, bylo pro mě zajímavé sledovat osudy hlavních postav. A trochu se stydím, když napíšu, že jsem od tohoto bestselleru čekala trochu víc. Nemyslím to špatně, kniha je opravdu čtivá a autorka si zaslouží smeknout klobouk, ale zkrátka některé pasáže mě bavily, u jiných se mi zavírala víčka.
Kdybych měla vypíchnout nějakou postavu, tak je to Julka. Její osobnost a životní síla byla obdivuhodná, tato postava se mi fakt líbila. Ostatní v druhé polovině knihy spíš jen tak nějak pro mne vlály prostorem.
Každopádně si ráda přečtu další díl.

26.01.2023 4 z 5

Život po tobě Život po tobě Jojo Moyes

První slavný díl (který je vynikající), jsem četla už před nějakou dobou a do druhého se mi hned jít nechtělo. Říkala jsem si, že možná někdy, pokud vůbec.
No, nakonec, když byla potřeba číst něco odpočinkovějšího, jsem po knize sáhla. Není nutné si vše do detailu pamatovat z předchozího dílu, chytíte se.
Vlastně si myslím, že díky tomu, že jsem od knihy vůbec nic nečekala, tak jsem byla velmi příjemně překvapena. Děj mě chytil hned, je to roztomilé pokračování a vůbec mi nevadí, že se hlavní hrdinka ve všem tak babrá, po ztrátě milovaného člověka to není nic neobvyklého.
První díl byl citová bomba, nemůžeme čekat to samé od této knihy, ale dle mě se jedná o zábavné a důstojné pokračování Louisina nevšedního života, které mě bavilo a mnohdy rozesmálo. Brzy se pustím do knihy třetí.

26.12.2022 5 z 5

Chladné stopy Chladné stopy Sharon Dempsey

Krimi žánr mám moc ráda, skoro bych řekla, že je to jeden z mých nejoblíbenějších. Ale tato kniha mě dost zklamala. První stránky vypadaly celkem zajímavě, ale pak se z toho stala nekonečně zdlouhavá nuda. Mnohé opakující se pasáže, neustálé omílání těch stejných věcí a pocitů hlavních hrdinů dokola, skoro mi přišlo, že se v tom jen tak plácají, neustále řeší svá vlastní vnitřní traumata a případ je na vedlejší koleji. Děj nemá spád, do posledních stránek se nic závratného nestane a ani konec není nic, z čeho by se člověk posadil na zadek. Hodně mě zajímalo, co se stalo s Eden, ale konečný výsledek mě vůbec neuspokojil.
Knihu jsem četla dost dlouho, doslova jsem se s ní mořila, musím i podotknout, že jsem mezitím ještě rozečetla románek od Jojo Moyes a ač jde o úplně jiný žánr, v knize jsem toho našla daleko víc, než v tomto rádoby thrilleru.
A obávám se, že mé malé, či skoro vůbec žádné nadšení z této knihy není jen kvůli tomu, že jsem odkojená na úplně jiných kalibrech, jako je Jeffrey Deaver, Chris Carter, Adler Olsen, Angela Marsons a jiné. Prostě to celé bylo strašně slabé a bez náboje. Velká škoda.

19.11.2022 1 z 5

Kde zpívají raci Kde zpívají raci Delia Owens

Obvinění z vraždy zde není stěžejní. Celou dobu se spíše s hlavní hrdinkou proplétáme přírodou, bažinami a mokřady a krmíme racky a sdílíme její poněkud smutný a velmi osamělý osud. Ale co jí život sebral v rodině a na majetku, tak jí vynahradil sounáležitostí s přírodou, schopností poradit si za každých okolností a vnímavostí.
Kniha je dojemná, malebná, jedná se o moc pěkný román, přesto jsem knihu četla déle, než jsem zamýšlela. Na mě tam té romantiky, dojetí a krásy byly skoro až moc. Ale to není úplně problém knihy, to je tím, že běžně čtu poněkud zběsilejší literaturu.
Ačkoli nemám moc ráda zdlouhavé popisy přírody v knihách, tady mi to nevadilo, je vidět, že autorka má přírodovědnou stránku opravdu zmáknutou.
Konec se dal předpokládat, vlastně mě vůbec nepřekvapil, ale nevadí, i tak to bylo dojemné a na samém konci knihy se mi chtělo brečet.
Dávám přes jakákoli škobrtnutí plný počet.

20.10.2022 5 z 5

Kostičas Kostičas Samantha Shannon

Na začátku byla má myšlenka taková, že se s tím autorka teda nese... nemazlí. Spousta neznámých výrazů, nespočet druhů jasnovidců, příběh promlouval tak, jako kdybych v jeho světě měla být už ryba ve vodě, ale já teprve začínala a poněkud tápala. Myslím, že čtenáři by mohli knihu brzy vzdát právě kvůli tomu, ocenila bych možná trochu více pozvolného seznámení s novým světem, ale dobře, nestalo se. Jak jsem četla dál, začala jsem si na styl psaní zvykat. Kniha má výhodu, že se v ní stále něco děje a řeší, až na desítky všemožných nových slov (lze naštěstí vyhledat ve slovníčku na konci knihy) se jedná o pohodovou, nenáročnou četbu.
Autorka tento díl napsala velmi mladá, je to vlastně její prvotina... když k tomu přihlédnu, tak si myslím, že se s tím poprala s velkou ctí. Jasně, byly tam nějaké časové nepřesnosti, resp. jsem celou dobu měla dojem, že sleduji hrdinku den po dni a pak najednou je mi sděleno, že hrdinka je u Strážce už několik měsíců. Ha! A co se za takovou dobu stalo? S tréninkem se tam Refájci taky moc nepřetrhli, hlavní hrdinka se vše naučí za pár lekcí... No budiž, je to "pohádka". Vztah v knize je tak prvoplánový, až to je roztomilé, ale prozatím mi to vůbec nevadilo, snad se to nezvrtne a nezačnou mě postavy štvát, to bych nerada, protože se těším na další díly a jsem zvědavá, co se dál bude dít.

20.10.2022 4 z 5

Úniková hra Úniková hra Megan Goldin

Kniha byla čtivá a zábavná, ačkoliv prostředí bankéřů a jejich smýšlení o životě je mi opravdu zcela cizí. Se Sarou jsem sympatizovala a byla jsem zvědavá, co se teda vlastně stalo a jak to dopadne. Ke konci mi to již začínalo docházet a možná ten konec mě donutil ubrat jednu hvězdu. Možná jsem čekala nějaké větší zadostiučinění, možná bych se klidně i ráda patlala v té tragédii o něco víc.
Ale to nevadí, četba to byla dobrá.

20.09.2022 4 z 5

Jane utíká Jane utíká Joy Fielding

Knihu jsem četla poněkud déle, ale nebylo to pro to, že by mě nebavila, spíše jsem musela spoustu dojmů vstřebat. Pomalejší rozjezd mi nevadil, alespoň se člověk mohl pořádně vcítit do bezútěšné situace hlavní hrdinky. Zničehonic ztratit uprostřed města paměť, nevědět kdo jste, kam máte jít - to asi nikdo zažít nechce. Celou dobu tušíte, že se muselo stát něco hrozného, ale nevíte proč a jak. Komu věřit? Z manžela Jane jsem měla osypky, vůbec její situace se vyhrocovala do děsivých rozměrů.
Konec hezky zapadl do celé mozaiky. Za mě povedené dílo, líbilo se mi to víc, než jsem původně čekala.

11.09.2022 5 z 5

Já jsem smrt Já jsem smrt Chris Carter

Carterovy knihy miluju. A pro to možná musím konstatovat, že už napsal o něco lepší díly.
Já jsem smrt je další zběsilá šílenost, jako fanouška mě v podstatě nezklamala, ale oproti minulým knihám mi zde přišlo, že má příběh víc hluchých míst, místy byl zdlouhavý a poprvé mi jako Garciovi přišlo, že Robert už stárne. No, nemohla bych se mu divit, divím se, že si tohle detektivové zvládnou při tom všem zachovat zdravý rozum.
Mimo to, co prožil Červ, je opravdu ohavnost.
Mnohé věci, které mě v knize měly překvapit, mě vlastně příliš nepřekvapily. Tušila jsem je. Kromě tedy vraha.
Dám si teď od Cartera chvíli pauzu, ale pak se zase ráda k jeho dalším knihám vrátím.

28.08.2022 4 z 5

Lovec draků Lovec draků Khaled Hosseini

První půlka knihy skoro až malebně vykresluje život v Afghánistánu, všechny radosti i strasti. Hodně se tu děj soustřeďuje na vztah otce a syna a na přátelství. Tato část se mi moc líbila a velmi mě zaujala, Hasanova oddanost k Amírovi byla skutečně obdivuhodná, i když ho někdy trápil a nakonec i z dětské zbabělosti zradil.
Trochu mě překvapilo, že byl útěk ze země popsán tak narychlo, myslela jsem, že to bude stěžejní část příběhu, nu - nebyla, ale to nevadí. Část v Americe možná někoho nudila, mě nevadila, hlavní hrdina dospěl a snaží se uchytit v novém světě, v novém životě. Láska a jiné pozdější nešvary... Co mě ale pak zničilo, bylo, když se Amír vracel znovu od Afghánistánu.... co se tam dozvídal, co tam viděl - o tom se mi vůbec nečetlo lehko a musela jsem knihu na pár dní odložit. Nakonec jsem ji dočetla a bylo mi z toho všeho smutno. Někdy mi v knihách přeslazené konce vadí, tady bych naopak nějaký ten šíleně uslzený a usměvavý happy-end uvítala, kde by se všichni potkali, všichni přežili a odpustili si. I když úplně závěrečná scéna dala trochu naděje, že zase jednou svitne.
Je to holt život, žádná pohádka. Velmi silné čtení.

21.08.2022 5 z 5

Zloba Zloba Chris Carter

Tohle mě teda emocionálně "vyšťavilo" spolu s hlavním hrdinou. Čekala jsem, že to bude zase další klasická brutální jízda a honička za vrahem, ale tady se i více seznamujeme s minulostí Roberta, kniha tlačí více na emoce a bylo mi Roberta opravdu líto, divím se, že se ještě úplně nezbláznil.
Vraha vlastně známe téměř od začátku, jen se ptáme - proboha proč? Tohle byl asi zatím nejhorší psychopat. Schíza na entou, když se protne geniální mozek, brutalita a šílenství.
No nemám slov, opravdu další vynikající kniha a díky tomuto dílu u mě série ještě více stoupla.

21.08.2022 5 z 5

Nepečené dezerty Kateřiny A. Nepečené dezerty Kateřiny A. Andrea Čekanová

Dobré, vděčné téma, knize nelze upřít čtivost - opravdu se čte moc dobře. Jen mi tam celou dobu něco nesedělo... Možná až neskutečná naivita a neopatrnost hlavní hrdinky, podivné situace... Že by hrdinka byla opravdu tak blbá, že by si psala deníček o svém manželovi násilníkovi do jeho počítače? To už by mi přišlo pravděpodobnější, kdyby si ho psala rukou a schovávala do krabice od bot.
Ano, téma domácího násilí je velmi různorodé a opravdu se může stát leccos, když žijete s psychopatem, přes to - něco mi bránilo celé knize věřit, neumím popsat proč.
Začátek jejich vztahu je vykreslen hezky, reálně, takhle to opravdu bývá, někdo prostě je vhodná oběť a mladá naivní holka bez pořádného zázemí a bez peněz je dokonalá kořist. Psychopati se umí vnutit, to ano. Ale pak už mi to přišlo sem tam dost ujeté. Ale i tak se jedná o knihu, která mi zpestřila prázdniny a neberu čas nad ní strávený jako ztracený.

21.08.2022 3 z 5

Odpusť mi. Megan Odpusť mi. Megan Abbie Rushton

(SPOILER) Já jsem možná zabedněná, ale nebylo mi úplně jasné, proč chce Megan tak vehementně mlčet. Jasně, měla trauma kvůli tomu, co se stalo, pochopila jsem z knihy, že to hlavně ona sama sobě brání mluvit a mluvit nechce z důvodu, aby nenesla vinu, aby ji její okolí neodsoudilo. Jenže s okolím přesto dál komunikovala v psané formě. Kdyby to šlo, mohla to komukoli napsat. Její psaný projev nijak omezen nebyl, proč tedy ten mluvený, když mohla psát a zároveň své tajemství nikomu písemně nesdělila, mohla dle mě klidně i mluvit a zkrátka mlčet o tom, o čem mlčet chtěla. Nikdo ji z ničeho nepodezříval, tak k čemu to všechno?
Jinak se jedná o mile napsaný příběh, oceňuji LGBT tématiku, díky níž jsem si vlastně knihu ke čtení zvolila.
V knize vynikla mnohokrát zbytečná dětská/pubertální krutost vrstevníků. Každý chce mít své místo v životě, někdy i za cenu toho, že jiné zadupává do země.
Hodnotím třemi hvězdami, protože přece jen jsem již přečetla mnohem silnější knihy, ale i tak si myslím, že se jedná o milý, odpočinkovější příběh s temnější zápletkou.

27.07.2022 3 z 5

Služebná Služebná Alicja Sinicka

A mně se kniha opravdu líbila. Celé to bylo šíleně zběsilé a jen jsem kroutila hlavou, co všechno je možné. Hlavní hrdinka občas smýšlí hodně naivně, já bych asi trpěla paranoiou za všech okolností a všude.
Kniha je psaná velmi čtivě, mě jako čtenáře doslova vcucla a kdybych neměla potřebu spánku, asi by mě vyplivla až na samém konci.
Temné, ponuré, psychopatické. Čte se to samo a nemohla jsem odtrhnout, potřebovala jsem neustále vědět, co bude dál a proto dávám plný počet.

24.07.2022 5 z 5

Zuzanin dech Zuzanin dech Jakuba Katalpa (p)

Silná, smutná a přímočaře napsaná kniha. Zuzana má celý život před sebou, netrpí nouzí, má vše, lásku, chuť do života... ta jí ale nezmizí i přes veškeré nespravedlnosti a hrůzy po tom. Těžko říct, jestli mě zasáhla více část z Osvětimi (na kterou jsem ale byla připravena) a nebo to, jak se Zuzanin osud odvíjel po té. Tohle by se prostě nemělo dít, ani jedno, ani druhé.
Jinak se jedná opravdu o bravurně napsanou knihu, není důvod se bát absence přímé řeči, děj i postavy jsou vykresleny dokonale, barvitě a příběh je vyprávěn s takovou něžnou, životní syrovostí. Kniha si plný počet hvězd určitě zaslouží.

23.07.2022 5 z 5

Stepfordské paničky Stepfordské paničky Ira Levin

Jednodušší kniha o městečku s nepěkným tajemstvím. Děj se na můj vkus rozjížděl příliš pomalu a naopak konec, kde bych uvítala více vysvětlení, byl useknutý a vlastně dost krátce popsán.
Přesto knihu hodnotím kladně, čte se lehce a nějaká ta tísnivá atmosféra tam je.

14.07.2022 4 z 5

Vyhoďme ho z kola ven Vyhoďme ho z kola ven Ken Kesey

Silný příběh, bez debat. Člověk tak nějak dopředu ví, co se stane a že to nebude veselé.
Přesto se mi kniha nečetla úplně snadno, asi dvakrát jsem ji chtěla vzdát. Styl psaní mi ze začátku úplně nesedl, byla jsem leckdy zmatená, co jsou jen představy a co skutečnost, či jak to vlastně je.
Scény s McMurphym a Ratchedovou mě ale bavily, dobře jí to dával sežrat. Líbilo se mi, jak znovu vléval život do žil kolikrát zcela letargickým pacientům, jak drželi při sobě, jak bylo z příběhu cítit, jak těžké je se vymanit z takového léčebného vězení, byť život by mohl plynout úplně jinak.
Konec byl velice silný.
Zkrátka pěkná a dobře napsaná kniha, jen jednu hvězdu ubírám za to, že jsem se nad ní málem zadusila.

07.07.2022 4 z 5

Muž jménem Ove Muž jménem Ove Fredrik Backman

Jelikož byla kniha přirovnávána ke Stoletému staříkovi, čekala jsem nějakou šílenou skopičinu. Ale vlastně to byl velice lidský, milý, leckdy ironický a i poněkud smutný příběh.
Ovea si člověk musí zamilovat, ať chce, nebo ne. Navenek nerudný, zapšklý a protivný dědek, avšak v nitru velice citlivý a životem poznamenaný pán, který truchlí po své jediné, životní lásce. A ač se lidem, přátelství a jakémukoli bližšímu kontaktu brání zuby nehty, nakonec pomáhá všem okolo, aniž by sám nejprve chtěl.
Bavily mě jeho rozepře se sousedy, jeho marné pokusy o odchod ze světa, jeho hlášky a sakrování. Konec mě dojal.
Moc pěkná kniha, takových pěkných a příjemných příběhů jsem mnoho nečetla.
A nesázela bych na to, ale přišlo mi, že je Ove poněkud šmrnclý aspergerovým syndromem. :)

07.07.2022 5 z 5

Maus – Souborné vydání Maus – Souborné vydání Art Spiegelman

Dlouho, opravdu hodně dlouho jsem tento komiks měla v hledáčku. A konečně jsem ho přečetla. Zpracování je opravdu zajímavé, moc se mi líbilo, jak se prolíná realita s minulostí, jak je vidět, co tragické zkušenosti způsobí do pozdějších let. Již jsem mnoho knih o holocaustu četla, takže mě kniha v ničem nepřekvapila (dějově), ale komiksové zpracování tomu dalo ještě jakýsi rozměr navíc.
Zkrátka - emotivní, smutné, hrozivé. Ať už budu číst jakoukoli knihu s touto tématikou, i třeba po sto padesáté si budu ťukat na čelo a nevěřícně vrtět hlavou nad tím, jak tohle někdo mohl dopustit.

26.06.2022 5 z 5