Viviana-Mori Viviana-Mori komentáře u knih

Zlodějka příběhů Zlodějka příběhů Michaela Klevisová

Kniha psána ve stejném duchu jako první díl, napínavé, ponuré, však oproti prvnímu dílu mi zde postavy nebyly tolik sympatické, ale při čtení mi to nevadilo. Příběh se mi líbil, vesměs jsem byla s knihou spokojená, leč první díl se mi líbil víc. Těším se na další díly.

08.10.2023 4 z 5

Vnučka Vnučka Bernhard Schlink

Vcelku poutavé, místy trpké, smutné, smutně romantické i trochu politické čtení. Kašparovi zemře žena, zkrátka se uchlastá vlastními démony a stíny z minulosti, které neumí vyřešit. Zjistí, že měla dceru, kterou opustila, chtěla ji najít, ale nedokázala to, ve všem se plácala. A tak začne pátrat on a nakonec najde.
Kniha je plná zajímavých myšlenek, poutavě napsaná, plná spletitých vztahů. Kašpar nalezne nevlastní vnučku, která je ale s úplně jinak politicky zaměřené rodiny, vyznává jiné hodnoty, ale najdou si k sobě cestu skrz umění... Složité téma je v knize zpracováno dobře, padala na mě poněkud sklíčená atmosféra, konec mi také nepřišel zrovna veselý. Chtěla bych, aby to bylo jinak, ale to není problém autora, nýbrž můj.

02.09.2023 4 z 5

Poslední lži Poslední lži Kerry Lonsdale

No, za nejvtipnější okolnost ohledně čtení této knihy považuji to, že jsem až náhodou v půlce děje zjistila (zajímalo mě obecně hodnocení této knihy zde), že jde již o druhý díl. To by mě vůbec nenapadlo, dá se to číst zcela bez problémů samostatně.
Knihu považuji za takový průměr. Hlavní hrdinka prchá před minulostí, svým nevlastním psycho otcem, před bratrem svého kamaráda, který ji chce zničit a zkrátka před svou minulostí. To vše je ovšem omíláno neustále dokola, pořád se jen řeší, co hlavní hrdinka může nebo nemůže říct, jak je vlastně vyděšená a sobecká, neustále lká nad tím, jak se nemůže nikomu svěřit a jak tím trpí její syn. Nic světoborného, téma není zase tolik originální, sice mě zajímalo, jak to dopadne, ale ne tak, abych si kvůli tomu kousala nehty, nebo knihu nedokázala odložit.
Přesto jsem zvědavá a přečtu si první díl, bude zajímavé to číst zpětně a prý má být i třetí. Šanci tomu dám, i když jde vskutku o průměrný, rádoby ponurý román. Mně osobně tento díl moc nepřesvědčil, ale úplná katastrofa to není.

02.09.2023 3 z 5

Anežka Anežka Viktorie Hanišová

(SPOILER) Tohle byl docela mazec. Hodně tíživý příběh ze života. Julii začnou tikat biologické hodiny a tak se v myšlenkách upne ke své vysněné holčičce, kterou ale bohužel potratí. Ta ženská se vlastně trochu pomátne a je odhodlaná udělat vše, aby dítě nakonec měla. A tak si adoptuje romskou holčičku, kterou se snaží chránit, ale zároveň jí podle mě nikdy nemohla dát to, co by bývala dala vlastnímu dítěti. Myslím, že ve vztahu matky a adoptivní dcery od začátku chybělo něco moc důležitého, možná bezpodmínečná láska, přijetí, protože Agnes nemohla nikdy nahradit mrtvou Anežku a ta dívka to vnitřně cítila, navíc byla od narození obelhávána a když v dospívání potřebovala nejvíc matčinu oporu tak matka selhala. Dokázala jsem se vcítit do obou hrdinek, i když mě každá něčím štvala. Smutné čtení, nýbrž velice poutavé, jen ten konec mě příliš nepotěšil, skončilo to dost otevřeně a padla z něj na mě tíseň.

10.08.2023 5 z 5

Dívka beze jména Dívka beze jména Lisa Regan

U prvního dílu se mi více líbila druhá polovina knihy, tady to bylo naopak, první část mě celkem vtáhla, pak už mě to trochu začalo rozčilovat. Nějak té Josii neumím přijít úplně na chuť. Rozhodně se nejedná o špatnou sérii, neustále se něco řeší a děje, děj byl celkem zajímavý, ale až zbytečně moc zamotaný a překombinovaný, když třeba člověk na dva, tři dny nemá čas číst a pak se ke knize vrátí, má v tom trochu chaos, teda aspoň já jsem měla a leckdy jsem se musela vracet o pár stránek zpátky, abych si znovu připomněla, kdo je kdo.
Jedná se o celkem dobrý thriller, nenudila jsem se, takže dávám čtyři hvězdy, ale už jsem zkrátka četla lepší detektivky. Nicméně se k sérii určitě vrátím a přečtu si i další díly, čistě ze zvědavosti, jestli se to někam posune.

10.08.2023 4 z 5

Mizející dívky Mizející dívky Lisa Regan

Autorku jsem neznala, rozhodla jsem se ji zkusit po té, co na mě její poslední díl této série mrkal z plakátů v metru. A jelikož ráda čtu díly v sériích popořadě, taky byly na řadě Mizející dívky.
A jelikož už mám v tomto žánru něco málo načteno, neubránila jsem se myšlence, že už jsem zkrátka četla lepší krimi. Suspendovaná vyšetřovatelka, které nedá případ spát a plete se všude tam, kde být nemá, je pro mne už strašně otřepané klišé. To, že snad každý vyšetřovatel v takto laděných knihách má nějaké osobní trauma, je už taky ohraná písnička, ale chápu, že to tak asi musí být.
První půlka knihy mě celkem mátla, samé šílené situace, spousta lidí a jmen, děj mě úplně nedokázal vtáhnout, ale to v půlce knihy začlo měnit, děj dostával ucelenější obrysy a fakt jsem byla zvědavá, jak to nakonec dopadne. Je to síla, když policie, která má pomáhat a chránit, takhle strašně selže.
Takže nakonec jsem od knihy dostala zhruba to, co jsem očekávala a druhá půlka knihy mě utvrdila v dojmu, že si kniha ty čtyři hvězdy zaslouží, ač nejde o žádný přelomový trhák. Další díly určitě zkusím.

24.07.2023 4 z 5

Purpurový ibišek Purpurový ibišek Chimamanda Ngozi Adichie

Dlouho jsem přemýšlela, jak mám vlastně knihu hodnotit, co se týče počtu hvězd. Navíc jsem se při čtení občas přistihla při myšlence, že se těším, až knihu dočtu a budu moci číst něco jiného.
Nakonec jsem se ale rozhodla pro plný počet, protože si myslím, že si to tahle kniha zaslouží.
Styl psaní je barvitý, čtivý, osobní. Kniha čtenářům poskytne pohled na život v Nigérii, na náboženství, fanatičnost i na rodinnnou lásku a na obecně tamní život.
Pro mne byla kniha velmi zajímavá, ze světa, který neznám a je mi úplně cizí. Kambili mi bylo líto. Bohatá rodina v Nigérii, otec uznávaný cvok, ostatní poddajní, udusaní existencí pod jeho vládou. Nedivím se, že se vůbec neusmívala a měla problém s komunikací.
Naopak když přijela k tetě, tam svět fungoval jinak, v pohodě, nikdo nikoho netýral, všichni uměli být veselí i když neměli tolik peněz.
Byl to pěkný příběh, chvíli mi vadily ty cizí výrazy, ale nakonec jsem si na ně zvykla.
Něco jako když žijete za záclonou a pak se vám otevře nový svět, v němž si uvědomíte, že můžete klidně dýchat. Takový dojem nakonec z knihy mám.

14.07.2023 5 z 5

Jiné místo Jiné místo Kateřina Karolová

Kniha na mě povětšinu četby působila jako taková místy ponurá, lehounce strašidelná oddechovka na dovolenou. Styl psaní mi přišel skoro pubertální, ale ocenila jsem krátké kapitoly a zkrátka to bylo čtivé. Osud hlavní hrdinky se vyvinul dost depresivním a zoufalým směrem, bylo mi jí líto a nechápala jsem její rodiče. Ten prvek tajemna mě oslovil, s rozuzlením jsem byla spokojená, od začátku tam prostě něco nesedělo a ten konec by možná mohl pro někoho vyznít otevřeně, ale mně tam všechno docela zaklaplo na své místo.
I když je to takové jednodušší čtení, líbilo se mi to.

10.07.2023 4 z 5

Heřmánkové údolí Heřmánkové údolí Hana Marie Körnerová (p)

Zvláštní. Zpočátku mi přišlo na mysl, že ač se přede mnou otevírá jistě silný životní příběh, je mi servírován příliš rychle a povrchně. Ale s počtem přečtených stránek jsem se s čím dál větším zaujetím nořila do Annina osudu. Zpočátku se vše jeví jako malebný, lehce romantický příběh a pak se osud hlavní hrdinky opět tak zvrtne, že mi z toho běhal mráz po zádech, hlavně ty scény s nemocným Pavlem, z toho mi opravdu bylo úzko.
Anna byla vždy statečná, nestíhala se topit v sebelítosti, vše dokázala vyřešit, ustát, i do stáří si zachovala nadhled, úsměv a veselou mysl.
Původně jsem chtěla dát knize "jen" čtyři hvězdy, ale s každou další stránkou jsem byla Anniným osudem víc a víc svázána a vyčerpána a vlastně mě to tak vzalo, že dávám pět.
V dnešní době se zdá neuvěřitelné, čím vším si lidé procházeli a co museli zvládnout. Jako by člověk četl příběh z jiného vesmíru, dnes, ač je nám vše naservírováno přímo pod nos, tak si toho nevážíme, trápíme se nesmysly, lidé jsou si tak blízko a přitom tak vzdálení, není tolik soudržnosti a ochoty si pomáhat.
Myslím, že toto je jedna z těch knih, která čtivě ukazuje, jak se žilo dřív a donutí se čtenáře zamyslet nad svým vlastním, nynějším životem.
Fakt mě to vzalo a to jsem to do půlky knihy brala spíše jako odpočinkovou četbu.

06.07.2023 5 z 5

Kroky vraha Kroky vraha Michaela Klevisová

Tato kniha byla velice příjemná. Moc se mi líbily postavy, krásně vykreslené, vilovou čtvrť na Babě jsem úplně viděla před sebou, kniha má krásnou ponurou atmosféru a navíc se odehrává v mém rodném městě. Nenajdeme zde žádné brutální popisy vražd, skoro bych i v určitých chvílích řekla, že ta první vražda tam ani není ze začátku úplně stěžejní, protože autorka nás seznámí docela dost barvitě s okolím, s problémy postav, které se většinou točí okolo peněz a chamtivosti a mě zajímalo, jak se jejich situace bude vyvíjet dál, vražda nevražda. Julie byla fajn, Veronika mi taky byla sympatická.
Bavilo mě to a těším se na další díly. Proč na vše dobré narážím tak pozdě? :)

05.07.2023 5 z 5

Penzion Penzion Robin Morgan-Bentley

Kniha se dobře čte, děj celkem odsýpá, téma jako takové není špatné. Ale trochu mi přijde, že tyhle psychothrillery (a že jsem jich za poslední dobu pár četla) začínají být na jedno brdo, stylem psaní jsou si podobné, skoro jako by všechny tyhle blázniviny psal jeden autor. Občas se i nějaké ty myšlenky hlavních postav točí a omílají pořád dokola.
Ale to by mi ani tak nevadilo, tady mi prostě nesedl děj ani rozuzlení. Začátek se jevil slibně, byla jsem zvědavá, co se z toho vyklube, ale moc spokojená jsem závěrem teda nebyla. Přišlo mi, že autor chce šokovat za každou cenu, ale nějak se mu to roztříštilo.
Ráda bych si po dočtení knihy takového žánru řekla, jo, to byla jízda, vše do sebe krásně zaklaplo. Tady mi nezaklaplo nic, celé mi to přišlo ujeté, postavy mi nebyly sympatické a zvraty mě nešokovaly, spíš štvaly. Prostě mi to jako celek nedává smysl.
Jak už jsem psala, nečte se to špatně, spád kniha má, ale jinak je to prostě trochu blbost.

05.07.2023 2 z 5

Houbařka Houbařka Viktorie Hanišová

Tato kniha se mi opravdu dostala pod kůži, moc se mi líbila.
Jsou mnohé příběhy, např. ráda čtu krimi literaturu, kde je plno akce a zvrat za zvratem.
A pak jsou knihy, kde především poklidně, plynule putujete s hlavní postavou po lesích a postupně odkrýváte její minulost, sdílíte s ní její trauma, strachy, myšlenky. Tam je život sám. Hlavní hrdince jsem přála, aby se se vším dokázala vyrovnat a nezahazovala šance na jiný, lepší život.
Moc dobře se to čte, Sářinu stezku a les vidíte před očima, cítíte houby, mokro v její chalupě. Ocenila jsem, že ty hodně ošklivé věci, které se hrdince staly, byly spíše načrtnuty, na děsivosti to neubralo, méně je mnohdy více.
Ani nevím, proč jsem se tak dlouho zdráhala více číst české autory, tato kniha byla opravdu příjemné překvapení, taková malá útlá perlička, která mě uvnitř zasáhla. Konec mi tolik otevřený nepřišel, jak tu mnozí píšou, řekla bych, že přinesl velkou naději.
Ráda dávám plný počet hvězd.

05.07.2023 5 z 5

V kleci V kleci Ellison Cooper

Tenhle žánr patří k mým nejoblíbenějším. Knihu jsem našla náhodou v knihovně a váhala, jestli ji zkusit nebo ne. Nakonec jsem byla velmi mile překvapená, kniha naprosto splnila má očekávání co se týče správného krimi příběhu.
Napětí, emoce, téměř dokonce jsem fakt nevěděla, kdo za těmi zvěrstvy stojí. Došlo mi to teda o malinko dřív, než vyšetřovatelce, ale to vůbec nevadí.
Opravdu moc dobře napsané, čtivé, napínavé, spousta nečekaných zvratů, žádná hluchá místa. Tak to má být, dávám tedy plný počet.

12.06.2023 5 z 5

Jako zabít ptáčka Jako zabít ptáčka Harper Lee

Tuto knihu jsem si dala za úkol přečíst, abych dohnala resty.
Ze začátku jsem si nebyla jistá, jestli se mi povede se do knihy správně začíst. Ale povedlo, vyprávění dětskýma očima dodává knize takový barevnější rozměr - vidění dětskýma očima, otázky jak a proč, dětská naivita i v mnohé nevědomosti větší spravedlnost a moudrost. To vše se mi na knize moc líbilo. Je to příběh o nespravedlnosti, rasismu, hašteření, společenských stereotypech i odlišnostech, to vše vyprávěné dítětem. Postavy jsou vykresleny moc hezky.
Z knihy mám pocit, že jsem tím dítětem asi zůstala napořád.

03.06.2023 5 z 5

Kruh Kruh Rona Halsall

Čtyři hvězdy za to, že jsem už četla silnější a propracovanější knihy, nicméně se jedná o dobře plynoucí, čtivý příběh, ideální na zpestření volných chvil, člověk se u čtení příliš "nenadře".
I když jsem tak nějak předem věděla, co a jak asi bude, i tak jsem obracela s chutí stránku za stránkou, abych se dozvěděla, jak se to celé vyřeší.
Nešťastní lidé bývají často zaslepení a dělají unáhlená rozhodnutí a pak to vede k neštěstí, ze kterého jde těžko vybruslit. O tom to celé je.

20.05.2023 4 z 5

Bílá Voda Bílá Voda Kateřina Tučková

Byla to nálož. Komunismus a církev nejsou zrovna témata, o kterých běžně čtu, tak jsem si četbou bohatě rozšířila obzory.
Asi hlavní to, co chci říct, je, že je vidět, že si s tím autorka dala strašně moc práce, příběh je velmi propracovaný, celá kniha je plná smutných životních tragédií, ale zároveň v tom všem vnímám velikou osobní sílu, se kterou se postavy se svým osudem perou.
Úřední listiny skvěle doplňují příběh, pravda je, že některé ty spisy se mi četly hůře, není to žádná odpočinková četba, ale pasáže Leny, Tobie, evangelia, i leckteré dopisy mně úplně pohltily, skoro až zahltily, ale příjemně. Ke konci knihy mi běhal mráz po zádech.
Velmi zdařilé silné dílo a jsem určitě pyšná na to, že jsem si takovou knihu mohla přečíst z pera české známé autorky.

20.05.2023 5 z 5

Galerie mrtvých Galerie mrtvých Chris Carter

Dočteno před pár dny, knihu jsem si vzala na poznávací zájezd a tak jsem s Robertem Hunterem a jeho parťákem trávila všechny jízdy autobusem. Musím na jednu stranu přiznat, že mi mnohé jeho předchozí knihy přišly o něco zábavnější a napínavější, ale Carter je fakt třída, takže vlastně i knize, která mě oslovila o něco méně, než jeho předchozí, dávám plný počet. Je to poutavé, stále se něco řeší, děje, vrahovy pohnutky jsou zajímavé. Důvod, proč dávám plný počet je i to, že ke konci knihy jsem si málem vytrhala vlasy a okousala nehty, jaký to byly nervy, fakt jsem se bála, že to celý skončí strašně špatně. No, však happy end to opravdu nebyl a ten úplný závěr? Jakože cože? Teď si budu muset v brzké době přečíst další díl, protože mě to strašně zajímá a zároveň se strašně bojím, že to napětí nevydýchám. Fakt dobrý, palec nahoru.

13.05.2023 5 z 5

Vzorná chůva Vzorná chůva Sheryl Browne

Mě to vlastně celkem bavilo. Dostala jsem od knihy asi zhruba to, co jsem očekávala.
Ze začátku se mi kniha četla hůře, ale pak už to jelo v pohodě.
Nicméně se jedná o otřepaný příběh s hloupými hlavními hrdiny - detektiv a všechno zbaští i s navijákem? Matka, která podezírá všechny okolo, ale jedinou Jade ne? Nikomu nedojde, že se jim vše začalo bortit po jejím příchodu? Ta psychopatka a Lisa tam měly snad jako jediné mozek.
Prostě dokonalá (psychopatka) chůva, které všechno do poslední chvíle prochází - jak prvoplánové.
Ale když to holt člověk bere jako takový přemrštěný thriller, kterých teď vychází hromady, s tématem, o kterém je toho napsáno i zfilmováno dávno hafo, nic nečeká a má rád tohle věčné téma, tak to zase taková hrůza podle mě není.
Za mě takový lepší průměr, vzhledem k tomu, že mě kniha nenudila, i přes všechny nedostatky dávám tři hvězdy.
Ale jsem ráda, že už to mám za sebou, neboť to co se v knize děje, je opravdu děs.

15.04.2023 3 z 5

Vlaštovčí kopec Vlaštovčí kopec Donna Everhart

Pěkný, barvitě popsaný příběh, se sympatickými hlavními hrdiny, o tom žádná. Přesto mám z knihy trochu rozporuplné dojmy. Začátek a obecně první půlka knihy z pracovního tábora se výborně četla, zajímalo mě, co bude dál a jak se hrdinové vypořádají se svým nelehkým osudem a tím mizerou Vránou.
Jenže pak, po té půlce, jsem najednou měla pocit, že čtu spíš odpočinkovou červenou knihovnu. Hrdinové mě příliš brzy přestali zajímat. Měla jsem co dělat, abych knihu dočetla. Dávám čtyři hvězdy, určitě to není špatná kniha a první půlka je skvělá. Hvězdu ubírám za tu nudu potom. Ale příběh je to každopádně silný, takže nelituji čtení.

09.04.2023 4 z 5

Hovor se smrtí Hovor se smrtí Chris Carter

Inu, když nevím, co bych zrovna četla, tak sáhnu po další "Carterovce" a vím, že mě nezklame. Tuto sérii už považuju za jednu ze svých nejoblíbenějších. Pořád se něco děje, kapitoly jsou celkem krátké a úderné a už jsem si zvykla na to, že jsou běžně zakončené nějakým udiveným, leckdy sprostým výkřikem, např. No ty vole, A kur..., To si děláš pr... Je to úsměvné, ale ono to totiž funguje, co mi ovšem nefunguje je to, že si řeknu - přečtu jednu, dvě kapitoly a půjdu spát. Ani prd. Většinou je jich tak šest, ne-li víc.
Sice jsem tušila, mezi jakými lidmi se asi skrývá vrah, ale to vůbec nevadí. Prostě skvěle napsaná a propracovaná, děsivá detektivka. Když jsem večer byla sama doma, tak jsem se u čtení i trochu bála a chodila kontrolovat dveře, jestli jsem zamčená. Uff.
Zkrátka další super díl.

01.04.2023 5 z 5